lluboss
02.01.06,16:33
Opravne polozky k pohladavkam v konkurze

Rad by som tu odkonzultoval konkretny pripad tykajuci sa opr.poloziek k pohl.,kedze mam k dispozicii nazor auditora s ktorym nesuhlasim.Mame vo firme pohladavky v sume 3000 EUR vytvorene a splatne v roku 2003.V roku 2005 bol vyhlaseny konkurz na dlznika my sme pohlad.prihlasili a boli nam v plnej vyske aj uznane.Ide o zahran.dlznika.Podla mojho nazoru mozem k 31.12.2005 vytvorit opravnu polozku vo vyske 100% menov.hodnoty pohladavok do dan.nakladov roku 2005.Nasledne niekedy v buducnosti na zaklade vysledku konkurzu rozpustim,pripadne odpisem nase pohladavky.Isty auditor tvrdi ze to nie je mozne s cim ja nesuhlasim.Vie mi niekto napisat nazor na tetno pripad? Dakujem za precitanie a odbornu odpoved.Poprosim ak sa da aj odvolanie na paragrafy a zakony pri zdvovodneni odpovedi.Este raz dakujem.

P.S.: Musim k 31.12.2005 precenit pohladavky kurzom NBS a az tak ich zauctovat do opravn.poloziek? Ake su to nepremlcane pohladavky,kde a ktory zakon ich definuje?
KEJKA
02.01.06,16:32
Opravne polozky k pohladavkam v konkurze

Mame vo firme pohladavky v sume 3000 EUR vytvorene a splatne v roku 2003.V roku 2005 bol vyhlaseny konkurz na dlznika my sme pohlad.prihlasili a boli nam v plnej vyske aj uznane.Ide o zahran.dlznika.Podla mojho nazoru mozem k 31.12.2005 vytvorit opravnu polozku vo vyske 100% menov.hodnoty pohladavok do dan.nakladov roku 2005.Nasledne niekedy v buducnosti na zaklade vysledku konkurzu rozpustim,pripadne odpisem nase pohladavky.
Súhlasím - pozir §20 zákona 595/2003 Z.z.
(10) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní je daňovým výdavkom u daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, a to najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu 38) alebo v uznesení o povolení vyrovnania. Pri bankách sa uznávajú opravné položky voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní vo výške rozdielu medzi hodnotou pohľadávok prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu a ich hodnotou zahrnutou do výdavkov podľa odseku 4. Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.

2.otázka: Musim k 31.12.2005 precenit pohladavky kurzom NBS a az tak ich zauctovat do opravn.poloziek? áno - zákon o účtovníctve, ocenenie v cudzej mene, Postupy účtovania pre podnikateľov - ak je pohľadávka v cudzej mene aj OP sa tvorí v cudzej mene.

3.otázka
Ake su to nepremlcane pohladavky,kde a ktory zakon ich definuje?
Logicky - kým neuplynie doba stanovená zákonom. A tým je Občiansky zákonník pre občianskoprávne vzťahy a Obchodný zákonník 513/1991 pre obchodnoprávne vzťahy.
kalkulka
03.01.06,04:11
Zdravím ťa Lluboss, ja mám podobný prípad, tak by som rada vedela, o čo sa opiera audítor, keď tvrdí, že sa nemá na tieto pohľadávky vytvárať opravná položka? Môj názor je - áno, má sa tvoriť, veď vieš, že bol vyhlásený konkurz, prihlásil si pohľadávku, čiže je riziko, že nebude sčasti, alebo celá uhradená a toto je práve dôvod na tvorbu opravnej položky v zmysle zákona o účtovníctve.