subjekt_A
29.03.11,12:34
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, v roku 2010 som nastúpil do zamestnania, kde som podpísal pracovnú zmluvu na sumu 900 eur(v hrubom). Bolo to presne takto napísané, žiadne skladanie, že 300 eur z toho sú odmeny a podobne. Už pol roka dostávam na výplatu 600-650eur(v hrubom). Rozhodol som sa preto ukončiť pracovný pomer, akou formou je to najlpšie? Mám možnosť skončiť pracovnú zmluvu Okamžite? Našiel som tu, že podľa paragrafu 69 môžem skončiť, pokiaľ mi zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhrady mzdy, cestovné atď. Patrí sem aj môj prípad, keďže zamestnávateľ mi nevypláca zmluvne dohodnutú sumu? Chcel by som vedieť, či mám nárok skončiť okamžite, aby som vedel, ako sa zariadiť s hľadaním nového zamestnania. Ďakujem.
ewita888
29.03.11,10:40
áno, možeš ukončiť okamžite pracovný pomer
subjekt_A
29.03.11,10:42
a ak ťa môžem poprosiť, čo tam treba uviesť? že podľa §69 z dôvodu nevyplácania zmluvne dohodnutého platu? alebo je to nejaký iný paragraf? ďakujem.
ewita888
29.03.11,10:49
áno, je to par. 69 ZP a dovod uveď taký, ako píšeš.. a máš nárok aj na náhradu mzdy za dva mesiace..
subjekt_A
29.03.11,11:00
Nárok za dva mesiace? to myslíš tak, že keď dám výpoveď tak v nej mám žiadať aj náhradu mzdy, tj že okrem poslednej výplaty za odrobený mesiac by mi mal zamestnávateľ vyplatiť este ďaľšie dva mesiace? tak to si ma teda veľmi potešila :) fakt ďakujem za radu, v niečo takéto som ani nedúfal :)
ewita888
29.03.11,11:04
no veď si prečítaj ten par. 69 celý ..
subjekt_A
29.03.11,11:04
ešte by som sa chcel opýtať, neviete ako sa k tomuto stavia Úrad práce? niekde som počul, že nárok na dávku v nezamestnanosti(či ako sa to volá) mám len v prípade, že som vyhodený z práce(tj, že keď dám výpoveď sám, tak nárok zaniká). Neviete ako je to v tomto prípade? Odpracované mám dosť, nakoľko do tohto zamestnania som šiel po dlhodobom pomere bez akejkoľvek prestávky. Ďakujem :)
ewita888
29.03.11,11:06
Úrad práce neskúma dovod ukončenia PP..
subjekt_A
29.03.11,11:06
čítam, čítam.. a píše sa tu, že:

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

a keďže mne chodí znížená mzda už pomaly pol roka, tak sa ma to netýka, lebo som nezakročil hneď?
ewita888
29.03.11,11:12
myslím si, že týka, veď aj za posledný mesiac si nemal vyplatenú celú mzdu..
ivka70
29.03.11,11:13
čítam, čítam.. a píše sa tu, že:

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

a keďže mne chodí znížená mzda už pomaly pol roka, tak sa ma to netýka, lebo som nezakročil hneď?

Tyka sa ta to, lebo tebe taky dovod vznika kazdy mesiac.
Napr. v marci si sa dozvedel, ze februarova mzda ti nebola vyplatena podla zmluvy.

Dokonca by si mal zalovat zamestnavatela a vysudit od neho mzdu, ktoru ti mal za uplynule mesiace vyplatit ,ale nevyplatil.