zuzana
24.05.04,08:49
:confused: Potrebovala by som radu ohľadne pokladničných dokladov.Ide o tento problém:
Ak zamestnanci nakupujú rôzny spotrebný materiál, kanc.potreby, platia poštovné, prinesú mi bločky z ERP.Môžem to spraviť tak, že bločky v danom mesiaci za spotrebný materiál od daného zamestnanca dám na výdavkový pokladničný doklad, kde je razítko našej firmy, vyplatené Janko Mrkvička-(zamestnanec), bez DPH 2000Sk, DPHnapr.150Sk Spolu 2150Sk?Vyplatené podpis(daného zamestnanca).Zaúčtujem 501/211, 343/211.Je to správne z daňového hľadiska , alebo ako to spracovávate vy?Podobne sa to robí i z benzínom.Nemôžem predsa na bločky z pošty písať príjemca pošta, kto mi podpíše ten výdavkový doklad za príjemcu?Ako to vlastne má byť správne?
Dada
24.05.04,07:13
Ja aj keď dám zamestnancovi peniaze a on urobí nejaký nákup, tak stále dávam príjemcu toho dodávateľa, a nie zamestnanca. Robím takto odjakživa. Mala som aj daňovú kontrolu na DPH aj na daň z príjmov a bolo to v poriadku.
Jozef
24.05.04,07:15
K jednotlivym dokladom od zamestnancov musis vystavit vydavkovy pokladnicny doklad, ktoreho prilohou budu originalne doklady z roznych drobny beznych nakupov.Mozes ich aj spajat a dat na jeden doklad aj viacej nakupov za viac dni.
Lenka
24.05.04,07:15
Robime to ako zuzana, prijemca je zamestnanec, ktory urobi nakup....
ANNA
24.05.04,07:18
Ja bežne vypisujem len 1 pokl.doklad na konci mesiaca. A ten doklad býva niekedy aj na 100 tis.Sk a má 50 bločkov. K dokladu pripojím prílohu, kde je rozpis podľa jednotlivých účtov a rekapitulácia DPH. Ak mi napíšeš tak ti zašlem vzor mám ho v xls. A pri daňových kontrolách som nemala s tým žiadne problémy. A pritom môžeš zúčtovať aj poskytnutú zálohu.
zuzana
24.05.04,07:31
Môj mail pre ANNU:ekonomika@l-tes.sk
Chudíková Katarína
24.05.04,07:53
Zuzka, robím to tak ako ty, na meno pracovníka, ktorý to kúpil, lebo v podstate on dostal peniaze na materiál.
zuzana
24.05.04,07:58
A zúčtovávate to podobne ako ja, alebo ako zálohu posk.zamestnancovi,a potom výdavok z pokladnice?
ANNA
24.05.04,08:16
To záleží od situácie. Napr. konateľ nakupuje za svoje bez zálohy a na konci mesiaca mu vyplatím hotovosť. A zamestnanec má zálohu. Tak ju mesačne zúčtovávam.
zuzana
24.05.04,09:45
Díky ANNA za ten mail.Môžeš mi prosím ťa ešte popísať ak zúčtovávaš tú zálohu, cez aké doklady?Ďakujem.
misurka
24.05.04,10:12
Mohla by som aj ja ANNU poprosiť o vzor prílohy k súhr.VPD. Môj mail: misurka34@hotmail.com. Ďakujem!!!
tibor
24.05.04,10:35
ak si platca DPH - doporučil by som Ti dávať každý doklad osobitne na jeden bloček...to jest zvlášť na benzín, zvlášť na nákup tovaru či podobne. príjemcom je samozrejme zamestnanec...a treba to robiť po každom výdaji. ak dáš zamestnancovi zálohu a ten Ti ju mesačne vysporiadava - tak to isté - na jedne doklad môžeš dávať ale trebárs doklady, kde si neuplatňuješ DPH, resp. kde DPH neni - taxi, poštovné - resp. repre...
Machulka
24.05.04,11:31
Ja to robim presne ako Dada a je to v poriadku. Na výdavkový dávam vyplatené - dodávateľa, od ktorého sa tovar nakúpil, aj keď prostredníctvom zamestnanca. A radšej vypisovať bločky zvlášť a nie súhrne, nie každý daňovník to má rád, záleží od nálady daňovníkov, niektorý si na tom zgustnú. Aj pri platcovi DPH je to lepsie evidovať každý bloček na výdavkovom, ako súhrdne.
ANNA
24.05.04,11:42
Možno keď vyplácaš 1-2 zamestnancom 1-10 bločkov. Ale skús si predstaviť 10 zamestnancov a približne nech má každý 20 bločkov.
enter
24.05.04,16:54
Otázka pokladničných dokladov ma tiež veľmi zaujíma.
Podľa mňa je správne tam uvádzať skutočného príjemcu teda poštu atď. veď sú priložené doklady,
za prevzal podpis = "viď prílohy", vystavil =podpis účtovníka.

Viem z praxe, že účtovníčky to robia tak ako to popisujete, že to dávajú podpisovať zamestnancovi. Ako zamestnanec som vždy protestovala, nakoľko mi účtovníčka zoberie doklad a aj sa podpšem, že som prevzala osobne peniaze na nejaký účel. Ak by niekto kontroloval mňa zamestnanca čím sa preukážem, že tie peniaze som minula naozaj na účel, ktorý je uvedený.

Samozrejme tomu predchádzalo prevzatie zálohy písomne. Pri vyúčtovaní roztrhnutie dokladu o poskytnutej zálohy, a ešte raz podpisovane ako touvádzam hore.

Vždy mi bolo vysvetlené od našej účtovníčky, že sa to tak má robiť a hotovo, podpíš.

Podľa môjho názoru sa to dá zneužiť strany účtovníka, najmä keď sa jedná o položky bez DPH.

Teda naozaj som zvedavá ako je to správne.
vladan
25.05.04,07:21
u nas je prax taká, že na začiatku mesiaca vyplatíme zamestnancovi zálohu v určitej výške (VPD), na konci mesiaca mi túto zálohu vráti (PPD) a ďalší doklad (VPD) je vyúčtovanie nákupov. Jasné, že prikladáme aj všetky bločky + tabuľka s rozdelením základu dane a DPH. Mali sme uz x-daňových kontrol a bolo to OK. Ak niekomu vŕta v hlave, či mu fakt dávame peniaze, to je vec názoru, ja všetko robím na konci mesiaca, spočítam si sumu bločkov a dodatočne vystavím VPD ako zálohu a potom ako vrátenie tejto zálohy zamestnancom. Neviem si predstaviť vypisovanie x-VPD, ak mám priemerne 200 bločkov od 200 spoločností.
ANNA
25.05.04,09:00
Presne tak to robím aj ja. A tiež som mal už x kontol z DU a nikdy mi nič na to nepovedali a ani auditori.
ekin
25.05.04,09:00
osobne do textu výdajoveho dokladu písem: vid prílohy a netrapim tym ani zamestnanca ani nespajam doklady podla toho, od koho... spajam ich iba podla druhu nakladu, zvycajne 1 - 2 x v mesiaci, zas aby toho nebolo prilis vela. S "oblubou" to aj zratam, spáskujem, nech je kam dávať pri kontrole kvačky, viem, že to daniari maju radi..hm,hm..
jessica
25.05.04,10:17
Robím to presne tak isto ako ekin. Mám za mesiac len 2-4 pokl.doklady. Sú rozdelené podľa druhov nákladov. Predkontácie, DPH, podpisy...všetko je ako má byť len zhrnuté na pár účt.dokladoch. Kontroly mi nič na to nepovedali. Ako príjemcu dávam pokladníka, ktorý väčšinou vykonáva nákupy. Iba ak sa platí v hot. nejaká faktúra (nie blok z ERP), tak tam dám dodávateľa z faktúry. Zatiaľ to bolo v poriadku.
Myslím, že záleží hlavne na koho natrafíte pri kontrole, či audite.
Žofia
25.10.04,10:35
Ja bežne vypisujem len 1 pokl.doklad na konci mesiaca. A ten doklad býva niekedy aj na 100 tis.Sk a má 50 bločkov. K dokladu pripojím prílohu, kde je rozpis podľa jednotlivých účtov a rekapitulácia DPH. Ak mi napíšeš tak ti zašlem vzor mám ho v xls. A pri daňových kontrolách som nemala s tým žiadne problémy. A pritom môžeš zúčtovať aj poskytnutú zálohu.
To verím, že s tým neboli pri kontrole problémy, lebo tam mali všetko čo tam má byť,
len sa účtovanie presunulo do pokladne a jedine saporušila zásada "účtovať denne". a nezobrazuje to pohyb peňazí podľa dní a osôb,
Daniela
25.10.04,10:38
Na začiatku mesiaca zoberú zamestnanci zálohu-zúčtujem na 335- Dekádne zúčtuju nákupy, aby na konci mesiaca nebola "guča". Ja si bloky podelím: 11110,20,23 atď. 50110,33,31,12 detto. Lahšie sa mi hľadá, keď vybehne problém. Zúčtovavam na meno, mám možno 5 dokladov na zamestnanca, podľa toho ako to podelím. Robím tak viac ako 30 rokov. Prežila som toľko kontrol, auditov atď. že mi ani nepride rozmýšlať o správnosti. Ale dobre je poučiť sa od Vás.
MirkaV
05.11.04,08:25
No to by ste neverelili ... práve sa mi predložili blok z TESCA na Kamennom námestí v Blave a ??? ...... chýba tam základ dane !!!! tak to už je čo???? a už je OKTÓBER!!! No by som sa pozrela, keby sme to nemali my ako malá firma !!! to by už bol pekný humbuk. ináč pekný deň všetkým
stefan
01.01.05,17:15
u nas je prax taká, že na začiatku mesiaca vyplatíme zamestnancovi zálohu v určitej výške (VPD), na konci mesiaca mi túto zálohu vráti (PPD) a ďalší doklad (VPD) je vyúčtovanie nákupov. Jasné, že prikladáme aj všetky bločky + tabuľka s rozdelením základu dane a DPH. Mali sme uz x-daňových kontrol a bolo to OK. Ak niekomu vŕta v hlave, či mu fakt dávame peniaze, to je vec názoru, ja všetko robím na konci mesiaca, spočítam si sumu bločkov a dodatočne vystavím VPD ako zálohu a potom ako vrátenie tejto zálohy zamestnancom. Neviem si predstaviť vypisovanie x-VPD, ak mám priemerne 200 bločkov od 200 spoločností.Sme firma platca DPH tiež nakupujeme aj na bloky, ako mam zaúčtovať tieto bloky je ich aj 50 za mesiac.
Podla to toho čo tu píšete asi nasledovne.

Nalepím bloky.
Spočítam základ dane 20 000,00 Sk
Spočítam DPH 3 800,00 Sk
Spočítam sumu neplatca DPH. 5 000,00 Sk
Vypíšem výdavkovy doklad.
V nasledovnom znení vypíšem výdavkovy doklad:

Chodím na nakúpi a na mňa je napísaná firma

Vyplatene moje meno a priezvisko

Účel. Úhrada za nákupy podla prílohy.

ICO moje ICO

DIC moje DIC

IC DPH: moje IC DPH

Vyhotovil: moje meno a priezvisko

Schválil: moje meno a priezvisko

DPH 19% 3 800Sk

Základ DPH 19% 20 000 Sk

DPH 0% 0 Sk

Základ DPH 0% 0 Sk

Bez DPH 5 000 Sk

Celkom 28 800 Sk


V exceli som urobil tabuľku ktorá automaticky spočítava bloky, ak mate niekto niečo podobne zverejnite to prosim sem.

Prosim pomôžte, Je to správne:confused:
Zuzka
01.01.05,20:42
Máš to dobre, iba Ti chcem pripomenúť, že pokladničné doklady si musíš rozdeliť na nákup materiálu alebo tovaru, a ostatné režijné pokl. doklady.
stefan
02.01.05,10:08
Máš to dobre, iba Ti chcem pripomenúť, že pokladničné doklady si musíš rozdeliť na nákup materiálu alebo tovaru, a ostatné režijné pokl. doklady.Ak by ste boli taký láskavý , poprosil by som vás o pomoc pri určení kde to zaradiť.

Mam doklady za 12/2004 v nasledovnom:

1. UPS preprava--------------------------------Výdavok-rezia/poštovne
2. Cemolak farby riedidla kefy štetce ------------Výdavok-rezia/materiál
3. Agroppol Racna prep 1/2 Vratidlo 300mm ------Výdavok-rezia/tovar
4. Stavebniny Rúra poz 6/4 ---------------------Výdavok-rezia/materiál

Ak tomu správne rozumiem tak na urobím súhrn a následne vystavím výdavkovy doklad.
1. Vystavím vydavkovy Výdavok-rezia/poštovne.
2 a 4 Vystavím vydavkovy Výdavok-rezia/materiál
3 Vystavím vydavkovy Výdavok-rezia/tovar.

Kde nájdem Aké účtovné pohyby musím použivať pri zaúčtovaní, ja mam v účtovnictve nasledovne môžete prosim v skratke popísať čo ma pod dane položky zaradiť------v prilohe čomu moc nerozumiem som dal červené.
dom
02.01.05,14:08
odpoveď pre Stefan. V exelovej tabuľke by som dala pozor na základ a daň pri zaokrúhľovaní, Daň dávam presne podľa bločku a základ zaokrúhlujem /hotovosť 0.50/. Aké členenie používať v jedn. účt. o tom hovoria postupy účtovania. Výdaj a príjem z priebežných položiek sa používa pri účtovaní výberu z účtu a príjem do pokladne a naopak. AK vyberáte z účtu, bankový výpis naúčt. na výdaj z prieb. pol. a prijem do pokladne naúčt. prijmovým poklad. dokladom na prijem z prieb. poločiek.
Inak si myslím, že ak máte v mesiaci len toľko výdavkových dokladov ako je uvedené, ja by som sumarizáciu v exely nerobila, veď sw vám určite umožňuje viesť pokladničnú knihu. Všetko závisí aj od toho, aký sw používate.
gabri
03.01.05,21:14
Toto teraz žasnem. To skutočne môžem podľa nejakého kľuča sumarizovať pokladničné doklady? Ja ich mám mesačne 300, každý zvlášť vypisujem, podpisujem, naťukávam-na zbláznenie. U mňa na tomto trvala auditorka. Ešte k tomu som ich musela vypisovať na meno zamestnancov, pri 23 a 4 prevádzkach som si často vymýšľala...
ANNA
04.01.05,06:10
Ja tiež prikladám vzor tlačiva na zaúčtovanie bločkov v pokladni v excely. Používam ho pre PU, ale v tomto prípade je to úplne jedno. Pravá časť slúži na rozúčtovanie v PU -čísla účtov a JU členenie výdajov. Pri zadávaní treba dávať pozor na sumy bez DPH, lebo v tabuľke je nastavený vzorec na DPH nakoľko takých bločkov je viac, a je to zároveň aj kontrola.
Katarína STR
04.01.05,06:24
Ja to robím takto,

Mám kolegov, ktorý si zoberú z pokladne prachy a ja si to zapíšem.
Keď mi donesú potvrdenky, tak im to odpíšem z tej zálohy.

V pokladni nevypisujem žiadne PDP ani VPD na poskytnuté a prijaté zálohy.

Potvrdenky si raz za týždeň pekne poukladám podľa dátumu a podľa druhu nákupu.
Napríklad poštovné spolu, PHM spolu, kancelárske potreby, hygienické potreby a tak ďalej.

Na každý druh nákupu mám zvlášť PDV a vyplatené /komu/ dávam firmu, od ktorej sme to nakúpili.

Moji kolegovia chodia väčšinou stále do tých istých obchodov.
Zyka
04.01.05,06:55
Katarina a kto ti potom tie VPD podpise? Posta? Benzinka?
Ja tam davam zamestnancov, v skutocnosti oni disponovali s peniazmi, DU, auditori nemali nikdy ziaden problem.
Marta L
04.01.05,07:10
My tiež ako prijímateľa píšeme zamestnanca, ktorému sú vyplatené perachy za nákupy.
Riešíme to na začiatku roka stálou zálohou v učitej výške, napr. na poštovné 1.000,00 Sk a bločky priebežne dávame ako vádavkový pokladničný doklad. Na konci roka zamestananec zálohu akože vráti - príjmový doklad a hneď sa mu vyplatí akože nová stála záloha - výdavkový doklad.
saman
13.08.05,20:37
Ahojte ludkovia,
sice trochu odveci vzhladom k tomu co bolo napisane vyssie ale zaujima ma, ci je prijmovy pokladnicny doklad "fakturou" a moze sa z takehoto dokladu odpocitat DPH. Podrobne: dodavatel vystavi miesto standardnej faktury, resp. dokladu z ERP proste prijmovy pokladnicny doklad, kde rozpise DPH (napr. notari to tak s oblubou robia). Mozem si z takehoto dokladu odpocitat DPH? Dik.
liba2
13.08.05,21:42
Ahojte ludkovia,
sice trochu odveci vzhladom k tomu co bolo napisane vyssie ale zaujima ma, ci je prijmovy pokladnicny doklad "fakturou" a moze sa z takehoto dokladu odpocitat DPH. Podrobne: dodavatel vystavi miesto standardnej faktury, resp. dokladu z ERP proste prijmovy pokladnicny doklad, kde rozpise DPH (napr. notari to tak s oblubou robia). Mozem si z takehoto dokladu odpocitat DPH? Dik.Odporúčam prečítať § 71 zákona o DPH. Príjmový PD nie je faktúrou!
PPD od notára s vyčíslením DPH nie je doklad, z ktorého by si mohla odpočítať DPH. Ak máš taký prípad, treba požiadať o vystavenie faktúry.
dom
14.08.05,06:29
Keď takýto príjmový pokladničný doklad má všetky náležitosti podľa § 71 zákona o DPH, ani vtedy si nemôžem odpočítať DPH? Zákon o DPH neurčuje formu dokladu, ale obsah. Keď mám od notára príjmový pokladničný doklad, /vypásaný rukou, nie z ERP/, doplním ho identifikáciou príjímateľa /dám na druhá stranu razítko/ a nárokujem si DPH.
Vyjadrite prosím aj ostatní svoj názor, pokiaľ je to možné prosím Evina a AVO.
Ďakujem.
Jana Acsová
14.08.05,07:06
Ahojte ludkovia,
sice trochu odveci vzhladom k tomu co bolo napisane vyssie ale zaujima ma, ci je prijmovy pokladnicny doklad "fakturou" a moze sa z takehoto dokladu odpocitat DPH. Podrobne: dodavatel vystavi miesto standardnej faktury, resp. dokladu z ERP proste prijmovy pokladnicny doklad, kde rozpise DPH (napr. notari to tak s oblubou robia). Mozem si z takehoto dokladu odpocitat DPH? Dik.Je potrebné skontrolovať náležitosti PPD podľa § 71 ods. 2 Zákona o DPH. Ak PPD obsahuje všetky povinné náležitosti, možno ho považovať za faktúru a vzniká z neho právo na odpočítanie dane v prípade, že predmetom fakturácie sú služby súvisiace s podnikateľskou činnosťou platiteľa. Uvedenie pojmu "faktúra" nie je povinnou náležitosťou, t.j. doklad môže mať akýkoľvek názov, ak spĺňa náležitosti, pre účely DPH sa považuje za faktúru.
Jana Acsová
14.08.05,07:12
Keď mám od notára príjmový pokladničný doklad, /vypásaný rukou, nie z ERP/, doplním ho identifikáciou príjímateľa /dám na druhá stranu razítko/ a nárokujem si DPH.
Vyjadrite prosím aj ostatní svoj názor, pokiaľ je to možné prosím Evina a AVO.
Všetky náležitosti faktúry by mal vypísať vystavovateľ, mám za to, že to nevyrieši ani razítko prijímateľa služby z druhej strany.
V tomto prípade je to ako "hrach na stenu". Právnici a notári majú svoje zaužívané postupy a je veľmi ťažké ich presvedčiť o oprave dokladu. Stretla som sa však s poskytovateľmi týchto služieb, ktorí používajú upravené PPD so všetkými náležitosťami a potom nie je pochýb o uplatnení práva na odpočítanie dane.
V tvojom prípade je však problematické uplatnenie DPH, lebo pri obdržaní vlastne nemáš faktúru (iba keď si sám niečo doplníš). Ak by si niečo na doklad doplnil, mala by ti to odklepnúť (potvrdiť) druhá strana, resp. tá by mala náležitosti aj doplniť. Ak nemáš doklad so všetkými náležitosťami, nie je nárok na odpočítanie DPH a daň je zároveň nedaňovým výdavkom.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
dom
14.08.05,07:19
Ďakujem za odpoveď, občas mám takéto doklady, nárokovala som DPH. Aby som to zosúladila so zákonom o DPH, tak buď podať dodatočné daňové alebo dodatočne pýtať od notára fa s nál.§71 .
Jana Acsová
14.08.05,08:29
Ďakujem za odpoveď, občas mám takéto doklady, nárokovala som DPH. Aby som to zosúladila so zákonom o DPH, tak buď podať dodatočné daňové alebo dodatočne pýtať od notára fa s nál.§71 .Mám za to, že upravené PPD (kde sú doplnené náležitosti napr. dátum dodania a pod.) sú už bežne dostupné na trhu (v špecializovaných papiernictvách, či predajniach kancelárskych potrieb a tlačív). Postačoval by takýto doklad, nakoľko právnici sa "faktúr" väčšinou zľaknúhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif.
sklenkova
14.08.05,10:56
Ja som neplatca DPH a majiteľ,lenže mám len fakturačné príjmy. Takže občas vyberiem väčšiu sumu napíšem ju na PPD a akože vložím do pokladne. Potom vypisujem na každý blok na seba ako príjimateľa VPD (bez DPH, len sumu) s odvolaním sa na prílohu-teda nejaký blok z pokladne...Veľakrát sa mi už podarilo v pokladni prísť do mínusu,pretože mám aj príjmy ako zamestnanec a kontrolujem to až pri výpise. Môže to tak byť a môže v pokladni byť mínus?
sklenkova
14.08.05,11:52
Mám 2 účty osobný a podnikateľský, na osobný mi chodia peniaze z práce a z tých všetko hradím +vyberám hotovosť.Na podnikateľský mi chodia fakturačné príjmy z toho hradím výplaty,telefón,poisťovne...Lenže keď potrebujem niečo zaplatiť v sklade v hotovosti samozrejme to uhradím zo svojej peňaženky lebo príjem v hotovosti nemám.Takže občas si z podnikateľského účtu na PPD vyberiem väčšiu sumu,zapíšem ju ako vklad do pokladne a pokial sa neminie tak vypisujem VPD(-s odkazom na príslušný blok,tam je vyčíslená DPH,)VPD je na mňa a občas tá hotovosť príde do mínusu,pretože ja to zapisujem až mám výpis z banky no a občas tam už nemám dostatok tej hotovosti.
Jana Acsová
14.08.05,12:00
Mínus v pokladni byť nemôže, svedčí to tom aj skutočnosť, že môžeš nakupovať, t.j. nejaké peniaze fyzicky máš (kto by ti dnes dal niečo na sekeruhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif?). Takže fyzicky vlastne dotuješ pokladňu z vlastného - účtuj o vklade podnikateľa.
ondrejvla
14.08.05,12:01
Mám 2 účty osobný a podnikateľský, na osobný mi chodia peniaze z práce a z tých všetko hradím +vyberám hotovosť.Na podnikateľský mi chodia fakturačné príjmy z toho hradím výplaty,telefón,poisťovne...Lenže keď potrebujem niečo zaplatiť v sklade v hotovosti samozrejme to uhradím zo svojej peňaženky lebo príjem v hotovosti nemám.Takže občas si z podnikateľského účtu na PPD vyberiem väčšiu sumu,zapíšem ju ako vklad do pokladne a pokial sa neminie tak vypisujem VPD(-s odkazom na príslušný blok,tam je vyčíslená DPH,)VPD je na mňa a občas tá hotovosť príde do mínusu,pretože ja to zapisujem až mám výpis z banky no a občas tam už nemám dostatok tej hotovosti.
Príjem do pokladne máš na základe výberu z podnikateľského účtu, ale keď sa ti minie, nemôžeš ísť do mínusu, hradíš to z nepodnikateľských, teda osobných financií, tak si urob PPD - osobný vklad podnikateľa. Tým sa ti vydotuje pokladňa. Na to, aby si si urobila PPD na výber z banky nepotrebuješ výpis, PPD si urob na základe dokladu o výbere, prípadne, ak nemáš doklad, vieš kedy si a koľko vyberala.
sklenkova
14.08.05,12:32
Vlasti,
takže teraz si ma "potešila", pretože ja som minulý rok hotovosť viedla iba výdaj (príjem žiadny skoro žiadny) a takže sme mali hotovosť asi 70 000,- mínus v pokladni na konci roka. Na účte to bolo v pohode-teda v banke.A čo s tými VPD musím ich prepísať s DPH?
Marína
14.08.05,12:41
Nemusíš, veď k VPD, ktorý vypisuješ, prikladáš paragón z registračnej pokladne, alebo máš v Knihe záväzkov daň.doklad(faktúru), ktorý si uhradila. Na ňom máš už rozpísaný základ+DPH=spolu. Daňový úrad pri kontrole zaujíma(hlavne) doklad, na základe ktorého si vydala peňažnú hotovosť z pokladne, ako doklad, ktorý si ty vypísala.
ondrejvla
14.08.05,12:54
Vlasti,
takže teraz si ma "potešila", pretože ja som minulý rok hotovosť viedla iba výdaj (príjem žiadny skoro žiadny) a takže sme mali hotovosť asi 70 000,- mínus v pokladni na konci roka. Na účte to bolo v pohode-teda v banke.A čo s tými VPD musím ich prepísať s DPH?
No Ivka, mám pocit, že si porušila zákon o účtovníctve, lebo nie je vedené v súlade so zákonom. Logicky si nemohla mať pokladnicu v mínuse, v tom prípade si nemala zaúčtované priebežné položky - výbery z účtu a príjmy do pokladnice.
Ak máš na VPD len základ DPH a sumu DPH nie, tzn.nie celkovú sumu, ktorú si uhrádzala a ty pri tom nie si platiteľ DPH, opäť nie je účtovníctvo vedené preukázateľným spôsobom. Ale prečo si vypisovala sumu bez DPH? - veď ti potom nič nemohlo súhlasiť? V tom prípade ani tvoje výdaje nezodpovedajú skutočnosti, alebo si sa iba zle vyjadrila?
sklenkova
14.08.05,13:27
Možno som to zle napísala na VPD firmu dám razítko napíšem tam sumu celkom aj s DPH prijal seba ako FO,účel-čistiace prostriedky,príloha pokladničný doklad č.055.
Samozrejme to podpíšem a a napíšem kde jeto zapísané. Čo sa týka min. roka ja som tam nevypísala ani jeden doklad a priebežné položky som kašlala.Na tom kurze JU povedala, že to stačí zapisovať na základe pokladničného bloku a keď nemám RP tak to môžem účtovať do mínusu.Veď bola som sa učiť teraz v januári lízing a to oni ma učili že OC je s DPH pre neplatcu .Ja si zaplatím kurz a potom som na tom horšie ako keď sa učím pomaly a sama!
babenko1
14.08.05,14:45
och panebože.. to takéto hlúposti učia na kurzoch?? ach jaj.. a kde si robila ten kurz?? nech sa ľudia takým kurzom vyvarujú, ked ich nevedia naučiť, čo sú to priebežné položky..
ondrejvla
14.08.05,15:21
Možno som to zle napísala na VPD firmu dám razítko napíšem tam sumu celkom aj s DPH prijal seba ako FO,účel-čistiace prostriedky,príloha pokladničný doklad č.055.
Samozrejme to podpíšem a a napíšem kde jeto zapísané. Čo sa týka min. roka ja som tam nevypísala ani jeden doklad a priebežné položky som kašlala.Na tom kurze JU povedala, že to stačí zapisovať na základe pokladničného bloku a keď nemám RP tak to môžem účtovať do mínusu.Veď bola som sa učiť teraz v januári lízing a to oni ma učili že OC je s DPH pre neplatcu .Ja si zaplatím kurz a potom som na tom horšie ako keď sa učím pomaly a sama!
No teraz som to pochopila,
- napíšem tam sumu celkom aj s DPH - tak to je potom správne. A to vás na tom kurze učili, že na priebežné položky máte kašľať? A ako si potom mala vo výkaze o majetku a záväzkoch peniaze v pokladnici - mínusom? a na výpise si to ako zaúčtovala?
sklenkova
14.08.05,15:23
V Jaspise v BA aj JU aj lízing. Priebežné položky sa vždy výdajom a príjmom vynulujú a preto ich netreba zapisovať (presne opísané ), ale je to v skutočnosti pravda.
ondrejvla
14.08.05,15:27
V Jaspise v BA aj JU aj lízing. Priebežné položky sa vždy výdajom a príjmom vynulujú a preto ich netreba zapisovať (presne opísané ), ale je to v skutočnosti pravda.
No Ivka, prvýkrát počujem, že sa nemajú účtovať. Som zvedavá, čo na to povedia iné Poraďáčky a Poraďáci, že by nastali až obrovské zmeny v účtovaní JÚ?
Pepa
14.08.05,15:44
Možno som to zle napísala na VPD firmu dám razítko napíšem tam sumu celkom aj s DPH prijal seba ako FO,účel-čistiace prostriedky,príloha pokladničný doklad č.055.
Samozrejme to podpíšem a a napíšem kde jeto zapísané. Čo sa týka min. roka ja som tam nevypísala ani jeden doklad a priebežné položky som kašlala.Na tom kurze JU povedala, že to stačí zapisovať na základe pokladničného bloku a keď nemám RP tak to môžem účtovať do mínusu.Veď bola som sa učiť teraz v januári lízing a to oni ma učili že OC je s DPH pre neplatcu .Ja si zaplatím kurz a potom som na tom horšie ako keď sa učím pomaly a sama!Treba si pýtať peniaze za kurz späť!http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Pepa
14.08.05,15:44
A čo sa týka priebežných položiek, tie sa predsa účtujú.
durisovad
14.08.05,16:16
Treba si pýtať peniaze za kurz späť!http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifJa som presvedcena, ze uctovnictvo sa clovek moze najlepsie naucit vo velkych uctarnach (ktore su uz dnes skor vynimkou). Kazda starsia uctovnicka novej nieco povie a ukaze a postupne sa aj ta nova stane skusenou. Ja som zacinala takto. Kurz moze dat zakladne informacie, ale otazky praxe asi riesi malo.
Preto je dobre, ze existuje tato stranka, aj tu sa daju nadobudnut slusne vedomosti od ludi z praxe.
sklenkova
14.08.05,17:15
Problém je v tom,že vlastne môj druh je SZČO, ja tiež a moja mladá tiež.Nikto z nás nie je účtovník (ja sa naviac starám odom-bez účtovnictva)Chodím do práce,snažím sa to zvládnuť,ale niekedy mám pocit, že vyskočím z toho 8. p.Pomaly som sa začala učiť PU-ale v skutočnosti neviem o žiadnej knihe(okrem svokrinej kuchyne).Účtovník by mi bol na nič pretože zapísať každý mesiac 20 FA,13výplat,nákupy 10položiek,platenie z účtu to sú všetko príkazy, aj lízing,akurát vklady z RP 1-2 do týždňa do banky a to by mi nikto nerobil a problém je aj v tom,že na čo je účtovník keď ja zodpovedám zaň zakon o účt.Nemám predstavu čo by som mu mala ponúknuť a myslím, že takto na 3krát by nikto nesúhlasil,zlúčiť sa to nedá
Paula
14.08.05,18:52
... Nikto z nás nie je účtovník ... Chodím do práce.... ..takto sme mnohí začínali a mnohí začínajú....ešte dnes mi po mnohoročnej účtovníckej praxi kopec poraďákov zachraňuje život :) (aj ty Vlasti)..........kúštik sme odbočili od témy zakladateľa :)
Paula
15.08.05,07:37
Mám za to, že upravené PPD (kde sú doplnené náležitosti napr. dátum dodania a pod.) sú už bežne dostupné na trhu (v špecializovaných papiernictvách, či predajniach kancelárskych potrieb a tlačív). Postačoval by takýto doklad, nakoľko právnici sa "faktúr" väčšinou zľaknúhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif.Moja dnešná skúsenosť.Mám v ruke čerstvý doklad od notára. Je to "kúpený" príjmový pokladničný doklad, nad jeho "názvom" je pečiatka FAKTÚRA. Na pečiatke organizácie hore :Meno,sídlo,IČO,IČ DPH.Doklad obsahuje kolonky: bez DPH, DPH, s DPH,Oslobodené od DPH, Spolu.... Pri podpise príjemcu dole je pečiatka "Dátum dodania služby v Košiciach dňa: :)
lenkak
15.08.05,07:48
Mne na Porade veľmi pomohla Lenka, bola mojou učiteľkou, takou mamou Porady, naučila ma orientovať sa tu.
Vlasti ďakujem Ti za milé ocenenie, ale realita je úplne iná.
Jana Acsová
15.08.05,07:55
Moja dnešná skúsenosť.Mám v ruke čerstvý doklad od notára. Je to "kúpený" príjmový pokladničný doklad, nad jeho "názvom" je pečiatka FAKTÚRA. Na pečiatke organizácie hore :Meno,sídlo,IČO,IČ DPH.Doklad obsahuje kolonky: bez DPH, DPH, s DPH,Oslobodené od DPH, Spolu.... Pri podpise príjemcu dole je pečiatka "Dátum dodania služby v Košiciach dňa: :)http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif a stále je to málo (myslím smejkovhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif).
ANNA
15.08.05,08:21
Proste tam musí byť všetko podľa §71 ods 2 zákona o DPH
liba2
15.08.05,08:27
Moja dnešná skúsenosť.Mám v ruke čerstvý doklad od notára. Je to "kúpený" príjmový pokladničný doklad, nad jeho "názvom" je pečiatka FAKTÚRA. Na pečiatke organizácie hore :Meno,sídlo,IČO,IČ DPH.Doklad obsahuje kolonky: bez DPH, DPH, s DPH,Oslobodené od DPH, Spolu.... Pri podpise príjemcu dole je pečiatka "Dátum dodania služby v Košiciach dňa: :)Na začiatku tejto témy som sa vyjadrila, že na základe PPD nemožno odpočítať DPH, že musí byť k nemu faktúra. Mala som na mysli PPD v takej podobe, na akú sme boli zvyknutí. Ak však PPD bude vyzerať tak, ako uvádza Paula, a teda bude v súlade s §71 zák. o DPH, zastávam aj ja názor, že na základe takého dokladu DPH možno odpočítať.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Alexandra777
29.02.08,07:15
Ahojte, neviete mi prosím Vás niekto poradiť, ako môžem zaúčtovať pokladničné doklady na mesiac január, ktoré som dostala od zamestnanca až po podaní januárového daňového priznania k DPH? Podľa §51 ods. 2 Zákona o DPH si môžem odpočítať DPH aj v 1. nasledujúcom zdaňovacom období, ale účtovný software, kt. používam mi takú možnosť nedáva a do peňažného denníka môžem dať zápis iba s dátumom, kedy boli peniaze zaplatené. Môžem si vystaviť výdavkový pokl. doklad aj o mesiac potom, ako boli peniaze zaplatené?