kingo12
29.03.11,12:54
Ahojte,
s.r.o. si chce dlhodobo prenajat za symbolicku cenu starsi rodinny dom (bytovy priestor), ktory by zrekonsturovala a nasledne prenajimala dalej fyzickym osobam na byvanie.
S.r.o. ma v predmete podnikania prenajom nehnutelnosti.
1. Je toto mozne?
2. Moze si s.r.o. dat vsetky vydavky suvisiace s prerabkou a zariadenim domu do nakladov? Dom planuje kompletne zrekonstruovat a zariadit - kurenie, kuchynu, kupelne, elektriku atd.
Dakujem.
IvoM
29.03.11,11:35
Ahojte,
s.r.o. si chce dlhodobo prenajat za symbolicku cenu starsi rodinny dom (bytovy priestor), ktory by zrekonsturovala a nasledne prenajimala dalej fyzickym osobam na byvanie.
S.r.o. ma v predmete podnikania prenajom nehnutelnosti.
1. Je toto mozne?
Áno
2. Moze si s.r.o. dat vsetky vydavky suvisiace s prerabkou a zariadenim domu do nakladov? Dom planuje kompletne zrekonstruovat a zariadit - kurenie, kuchynu, kupelne, elektriku atd.
Nie
Dakujem.
.
kingo12
29.03.11,12:39
to IvoM: A co je potom danovo uznatelny naklad v tomto pripade resp. v akej vyske?
blondy
29.03.11,12:49
ja si myslím, že nájomca si to do nákladov dať môže, treba to zahrnúť do nájomnej zmluvy že s tým aj prenajímateľ súhlasí. Odpisovať sa to bude ako technické zhodnotenie prenajatého majetku po dobu trvania prenájmu.
Považovalo by sa to za "iný" majetok v zmysle § 22 ods. 6 písm. d) zákona o dani z príjmov
§ 24 (2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník ne zvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
kingo12
29.03.11,12:54
blondy: Ja mam tiez podobny nazor. Este je otazkou ci je to technicke zhodnotenie alebo sa jedna o opravu, kedze tieto veci v dome su ale su nefunkcne.
IvoM
30.03.11,05:50
Osobne si pod otázkou dať "všetky výdavky do nákladov" predstavujem ich okamžité účtovanie do nákladov.
Kingo, všeobecne oprava je činnosť na dosiahnutie pôvodného stavu a technických parametrov, technické zhodnotenie je činnosť ktorá má na rozdiel od opravy za náseldok zvýšenie alebo zmenu technických parametrov alebo rozšírenie funkčnosti.
kingo12
30.03.11,14:15
IvoM: tak to som sa ja potom zle vyjadril. Myslel som pod tym danovo uznatelne vydavky ci uz priamo alebo formou odpisov. Nerobim priamo s uctovnictvom tak niekedy ta formulacia nemusi byt spravna. V kazdom pripade dik za odpoved.
kingo12
05.07.11,21:01
Ahojte,
Este sa vratim k tejto teme. Prave dokoncujem zmluvu o prenajme. Najomca je takisto ochotny zobrat vsetky opravy domu na seba t.j. bez akehokolvek spatneho naroku voci prenajimatelovi (teda voci mne), samozrejme si to chcu dat do nakladov. Chcem toto zakotvit do zmluvy (aby ma
neotravovali s kazdym suhlasom na opravu). Pozeral som uz nejake informacie na porade a vsimol som si ze opravy nad ramec zmluvy su nepenaznym prijmom prenajimatela. Takze pokial to bude vopred zakotvene v zmluve nebude to nepenaznym prijmom prenajimtela? Ak ano ako to definovat? Nejakou hodnotou?
Dik.
KEJKA
06.07.11,02:27
ZDP,§17
(20) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom

a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).

(21) Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého hmotného majetku zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.80)
.............................................
Ja si ustanovenie vysvetľujem tak, že písomný súhlas musí byť, aby si vôbec nájomca mohol uplatniť výdavky do svojich nákladov. Zmluva o nájme sa riadi zákonom o nájme......, obvykle sa v nej uvedie, že priestory sa odovzdávajú v prevadzkyschopnom stave. Pokiaľ sú nutné k dosiahnutiu tohto stavu iné náklady, je to zohľadnené v dohodnutej cene nájmu.
Súhlas je skôr o tom, aby bol právny rámec pre obojstranné daňové vysporiadanie - u nájomcu náklad, u prenajímateľa príjem.
Pri netransparentných vzťahoch - kedy by sa prenajímateľ mohol účinne brániť, že "nedovolil" robiť významné zásahy do predmetu nájmu, správca dane by uvedené výdavky neuznal ako daňové u nájomcu.
kingo12
06.07.11,05:21
Ide o to ze nehnutelsnost momentalne nie je v prevadzky schopnom stave. Chcem ju prenajat za symbolicku cenu aby neschatrala uplne. Na druhej strane sa bojim toho, ked prenajimatel opravi nehnutelnost na svoje naklady napr. za 30 tis eur a pre mna by to bol nepenazny prijem. Ja by som musel zaplatit z toho dan (obavam sa ze nebudem mat z coho). Ja som sukromna osoba a aj nehnutelnost prenajimam ako sukromna osoba.
KEJKA
06.07.11,09:25
ja sa obávam, že by to zasa nebola oprava ale možno T.Z.
Hodnota T.Z. je tvoj nepeňažný príjem až pri skončení nájmu.
Ak to bude oprava, tak je to tak, ako som napísala. Treba si dohodnúť podmienky nájmu také, aby bolo aspoň na úhradu daní.
kingo12
06.07.11,12:00
to Kejka: malo by to byt vacsinou oprava t. j. nahradenie povodneho poskodeneho novym co som overoval aj na DU tak je to oprava.

Zarazila ma al ina vec - a to som si myslel az doteraz ze uctovnictvo je ako tak logicke aspon v zmysle: Vynos - naklad = zisk (a ten sa zdani).

Uvediem priklad mojho prenajmu:
Standardna cena za prenajom 1000 Eur mesacne.
Znizene najomne kvoli opravam 100 Eur. Plus 900 opravy nehnutelnosti.

Povodne som chcel prenajat za 100 Eur s tym ze opravy v hodnote do 900x12=10800 rocne znasa najomca. Ale to ako mi bolo povedane je moj nepenazny prijem (zdanujem). aj v pripade ze si dam nehnutelnost do obchodneho majetku aj ako fyzicka osoba (nie SZCO).

Z toho mi vyplyva:
Varianta 1.
Prenajimatel Naklady rocne - 1200 Najom + 10800 Opravy = 12 000 Celkove danovo uznatelne naklady.
Najomca (ja) - Vynosy - 1200 Najom + 10800 Nepenazny prijem - platim dan z 12000 Eur

Potom je tu druha varianta 2:
Prenajimatel Naklady rocne - 12000 Najom + 10800 Opravy = 22800 Eur Opravy prefakturuje prenajimatel na najomcu t.j. Jeho naklady su 12000 Eur za najom.

Najomca (ja) - Vynosy 12000 Naklady 10800 (Prefakturovane opravy) - Zisk 1200 toto zdanim.

Rozdiel medzi V2 a V1 je suma opravy o ktoru ja zaplatim mensiu dan.

Obdobny priklad ako druha varianta je aj, ze si dam opravy spravit inej firme a dam si to do nakladov. Problem je ten ze ja nemam na to hotovost kdezto takto to zafinancuje prenajimatel.

Rozmyslam niekde zle? Budem vdacny za kazdy nazor, lebo akosi sa v tom stracam.