d.sani
29.03.11,13:21
Živnostník zamestnáva jedného zamestnanca, ktorému nedáva stravné lístky, ani nezabezpečuje inak stravu. Prišiel s nápadom, že s ním spíše dohodu, že si zamestnanec nenárokuje stravné lístky. Je toto vôbec možné? Ja som mu tvrdila, že podla zákona je povinný mu dávať stravenky a žiadna takáto dohoda by určite platná nebola. Dakujem za odpoved s prianím pekného dňa
ivka70
29.03.11,11:25
Nie je to mozne. aj keby to zamestnanec podpisal, nebude to platne.
Zamestnavatel moze prispievat zamestnancovi aj financne na stravu, nemusi to byt vo forme listkov.

ZP § 17
Neplatnosť právneho úkonu

(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

....
Paula
29.03.11,11:40
Uzatvorte zmluvu s niektorou spoločnosťou poskytujúcou SL a kúpte napr. 30 kusov. K internému dokladu o zúčtovaní mzdy pricviknite podklad pre výdaj SL, na ktoré má zamestnanec nárok a na ktorom by mal podpísať ich prevzatie. Svoj nezáujem o ne môže na tento doklad napísať + podpísať.
Keď už :cool:
evinka33
26.07.11,10:35
Prosím o radu, ide o podobný prípad, živnostník má jedného zamestnanca a obaja sa vzájomne dohodli že mu oficiálne nedáva stravné lístky ani inú finančnú čiastku na stravovanie. Toto však trvá už dva roky a teraz zistil že zo zákona je povinný prispievať na stravu. Chcem sa preto poradiť, ako to opraviť resp. zaúčtovať stravné - živnostník nechce kupovať stravné lístky radšej by mu to dával v hotovosti. Dá sa urobiť nejaká oprava aj za minulé dva roky? Vedie si knihu sociálneho fondu a v nej nemá od roku 2009 žiadne čerpanie len tvorbu, tak ma napadlo či by sa to nedalo vykryť práve zo soc. fondu.
Tweety
26.07.11,17:41
Prosím o radu, ide o podobný prípad, živnostník má jedného zamestnanca a obaja sa vzájomne dohodli že mu oficiálne nedáva stravné lístky ani inú finančnú čiastku na stravovanie. Toto však trvá už dva roky a teraz zistil že zo zákona je povinný prispievať na stravu. Chcem sa preto poradiť, ako to opraviť resp. zaúčtovať stravné - živnostník nechce kupovať stravné lístky radšej by mu to dával v hotovosti. Dá sa urobiť nejaká oprava aj za minulé dva roky? Vedie si knihu sociálneho fondu a v nej nemá od roku 2009 žiadne čerpanie len tvorbu, tak ma napadlo či by sa to nedalo vykryť práve zo soc. fondu.
Ak nemôže zabezpečiť stravu,( ale neviem, či je to tento prípad) musí poskytnúť finančný príspevok, ktorý podlieha zdaneniu.
evinka33
27.07.11,16:22
Ďakujem veľmi pekne za radu, za tento rok to teda môže spraviť formou finančného príspevku a za tie minulé dva roky musí dúfať, že mu kontrola na to nepríde ;)