Lipican
29.03.11,13:28
Uzatváram svoj prvý účtovný rok a narazil som na problém že hospodársky výsledok v súvahe je o 2 eura vyšší ako vo výsledovke. Konkretne súvaha -75258 a výsledovka -75260. Čo s tým? ako to dopasovať?
dakujem
alušik
29.03.11,11:33
Musíš zaokrúhliť hodnoty na niektorých riadkoch tak, aby to sadlo. Ja osobne zostavujem výkazy z hlavnej knihy sama, nespolieham sa na to, že to pozaokrúhľuje sofvér - ten ide čisto matematicky. Ty to teda musíš na niektorom riadku "doladiť" - na ktorom, to Ti nikto neporadí, kým nemá k dispozícii HK.
Lipican
29.03.11,11:37
takže ak som správne pochopil, v hlavnej knihe si mám vyhliadnuť nejaký pekný riadok a tie dve eurá tam zakomponovať, správne?
evina
29.03.11,11:49
takže ak som správne pochopil, v hlavnej knihe si mám vyhliadnuť nejaký pekný riadok a tie dve eurá tam zakomponovať, správne?

V hlavnej knihe by som neprepisovala, Tá je aká je presne na eurá a centíky. Ide o zaokrúhľovanie vo výkaze. Závisí od možností softu- buď vstúpiš do niektorých dvoch riadkov a zaokrúhliš tak, aby si tie dve EUR vyrovnal, alebo použiješ funkciu automatického zaokrúhľovania, ak Ti to soft dovolí.
Lipican
29.03.11,13:10
mam softip packet a tam neviem nic take najs
evina
29.03.11,13:50
mam softip packet a tam neviem nic take najs

Nepoznám ten soft. Ja mám dve možnosti, možno Ťa to inšpiruje.
1. Môžem vojsť do daného riadku výkazu a prepísať ho
2. Mám taký gombíček, že automatické zaokrúhlenie a na ten ak kliknem tak mi vyrovná prípadný rozdiel medzi Súvahou a VZaS. Skrátka Amerika.
Mylím si, že prinajmenšom každý soft by mal dovoliť vojsť do riadkov výkazov, lebo čísla v hlavnej knihe predsa prepisovať nie je možné a povolené.
Lipican
29.03.11,14:20
tak som zistil že riadky čo mam označené príznakom * sa nedajú prepisovať, ale keď si vyberiem riadok 106 a prepíšem ho o jedno euro, tak o jedno euro tym istym smerom prepíše aj riadok 105. Mohol by som to takto dopasovať?
zk24
29.03.11,14:24
Hlavne sa treba odrazit od toho co je v danovom priznani. Aby si vedel co treba zaokruhlovat, ktory vykaz.

Ak mas nejake casove rozlisenie v Suvahe, tak ja zaokruhlujem najprv tam, to sa totizto nikam nenapocitava, nejde to do ziadnych medzisuctov. Myslim ze iba do uplneho sumaru.
evina
29.03.11,14:29
tak som zistil že riadky čo mam označené príznakom * sa nedajú prepisovať, ale keď si vyberiem riadok 106 a prepíšem ho o jedno euro, tak o jedno euro tym istym smerom prepíše aj riadok 105. Mohol by som to takto dopasovať?

áno presne tak. Súčtové riadky sa nedajú prepisovať,. Porovnaj čísla v hlavnej knihe, najmä tie, ktoré sú napr. 5 za desatinnou čiarkou napr. 125.53 môže byť aj 125 aj 126 a pod.
Lipican
29.03.11,14:29
Ok, tak som tam pridal dve eura na kratkodobe závazky riadok 106 a HV teraz sedí s tým čo je vo výsledovke, dakujem
evina
29.03.11,14:30
Ok, tak som tam pridal dve eura na kratkodobe závazky riadok 106 a HV teraz sedí s tým čo je vo výsledovke, dakujem
Môžeš pridať aj po 1 EUR do dvoch riadkov, ale môžeš to nechať aj takto.
Lipican
29.03.11,14:32
ano časove rozlišenie tam mám, takže ešte sa na to pozriem a z toho to zaorkuhlim
zk24
29.03.11,14:33
Dve eura na jednej polozke? no ja radsej spravime zaokruhlenie "zlym" smerom po jednom eure v dvoch polozkach. Nech je vidno ze je to zaokruhlovanim, a nie chybou...
Rozalka
29.03.11,15:12
Ok, tak som tam pridal dve eura na kratkodobe závazky riadok 106 a HV teraz sedí s tým čo je vo výsledovke, dakujem

Zaokrúhľovať sa nemôže len tak hala-bala.
Úpravy treba vykonať tam, kde vznikne "najmenšia chyba",
napr. ak mám k dispozícii čísla 14,49 alebo 13,25 tak nahor zaokrúhlim 14,49, lebo tam vznikne menšia chyba.
promont maja
31.03.11,07:20
... ja už len na okraj na vysvetlenie ( pre úplnosť) uvediem, že ide o najmenšiu relatívnu chybu, t. j. v preklade = pravidlo zaokrúhľovania porušíš tam, kde je absolútna hodnota čísla najväčšia.
azla
31.03.11,07:34
Máte pravdu, ale .....

Ak niekedy bolo aceptované zaoruhľovanie na 1000,- Sk a upravilo sa o tisíc Sk (čiže chyba do max. 500,- Sk), tak dnes sa až tak "netrapim", či bude o pol centa viac alebo menej.
Sarlotka
17.02.13,10:54
rada by som sa spytala pri zaokruhlovani mam vo vykaze ziskov a strat vysledok vysledok hospodarenia pred zdanenin iný ako keby sa zaokruhli v danovom priznani

prihklad
vo vykaze ziskov a strat ma 1075
v danovom priznani mam 1076,67 cize keby som toto zaokruhlila bolo by 1077

moze byt toto problem? porovnavaju aj tieto cisla a riadky?

moze to byt problem? vykaz ziskov a strat mi zaokruhlil softver matematicky...
mam opravit vykaz ziskov a strat?

(nasledne samozrejme sa mi zmeni aj vysledok hospodarenia po zdaneni v suvahe aj vo vysledovke)
dakujem
Sarlotka
17.02.13,11:19
prosim poradite

kontrolujete si okrem vysledku hospodarenia po zdaneni zaokruhlene v suvahe a vykaze ziskov a strat
aj vykaz ziskov a strat a vysledok hospodarenie pred zdanenim zaokruhlene porovnavate s riadkom 100 danveho priznania ci by po zaokruhlene sedel?

dakujem
Rozalka
17.02.13,12:20
rada by som sa spytala pri zaokruhlovani mam vo vykaze ziskov a strat vysledok vysledok hospodarenia pred zdanenin iný ako keby sa zaokruhli v danovom priznani

prihklad
vo vykaze ziskov a strat ma 1075
v danovom priznani mam 1076,67 cize keby som toto zaokruhlila bolo by 1077

moze byt toto problem? porovnavaju aj tieto cisla a riadky?

moze to byt problem? vykaz ziskov a strat mi zaokruhlil softver matematicky...
mam opravit vykaz ziskov a strat?

(nasledne samozrejme sa mi zmeni aj vysledok hospodarenia po zdaneni v suvahe aj vo vysledovke)
dakujem
To teda je SUPER problém, musia to byť úplne identické čísla!
Sarlotka
17.02.13,13:27
To teda je SUPER problém, musia to byť úplne identické čísla!

takto rozalka ja to mam identicke cislo pre zaokruhlenim - vysledok hodporadenia pred zdanenim je to iste cislo v danovom priznani aj vo vykaze ziskov a strat
no ale ked zaokruhlim vykaz ziskov a strat tak mi to nesedi...uz aj pozauctovani dani z prijmov...

pred zaokruhlenim mam 1076,67 aj v danovom aj vo vykaze ziskov a strat
vo vykaze ziskov a strat by som mala mat po zaokruhleni matematicky 1077 ale mne zaokruhlenim vyjde 1075 je to problem? vykaz ziskov a strat myslim uz na cele eura
Sarlotka
17.02.13,13:30
vlastne ma zaujima ci to mam cele napasovat suvaha aj vykaz ziskov a strat mi sedia co sa tyka vysledok hospodarenia po zdaneni aj pred aj po zaokruhleni na cele eura

len vysledok hospodarenia pred zdanenim po zaokruhleni vo vykaze ziskov a strat mam 1075 a v danovom je to 1076,67 (riadok 100)
Zdenka 0705
17.02.13,13:33
zaokrúhliť treba, alebo ako vravíš, napasovať
Sarlotka
17.02.13,13:36
ach jaj no vzdy napasovavam suvahu a vykaz ziskov a strat a teraz do toho este aj danove ... no idem pozriet ako co zaokruhlit aby to sadlo...
Sarlotka
17.02.13,13:39
identicke by boli len keby vychadzali na cele eura... vzas zaokruhlujem na cele eura...
KEJKA
17.02.13,13:45
tvoje výkazy sú "tak trošku" chybné...........a čo tak trochu upraviť - prispôsobiť výkazy? SW jeden je taký druhý onaký - nie každý ideálne zaokrúhľuje /ako ten môj:)/
a budeš mať po probléme. Lenže to sa chce "trochu" pohrať s číslami.
r.100 matematicky by mal sedieť, v tvojom prípade aspoň 1076, ak nie ideálne 1077 eur.
ale za katastrofu to nepovažujem, ak máš 1077 aj v Súvahe aj vo VZaS.........to je podstatné. V prípade kontroly vieš preukázať v účtovných knihách, že si mala HV taký ako uvádzaš v DPPO.


takto rozalka ja to mam identicke cislo pre zaokruhlenim - vysledok hodporadenia pred zdanenim je to iste cislo v danovom priznani aj vo vykaze ziskov a strat
no ale ked zaokruhlim vykaz ziskov a strat tak mi to nesedi...uz aj pozauctovani dani z prijmov...

pred zaokruhlenim mam 1076,67 aj v danovom aj vo vykaze ziskov a strat
vo vykaze ziskov a strat by som mala mat po zaokruhleni matematicky 1077 ale mne zaokruhlenim vyjde 1075 je to problem? vykaz ziskov a strat myslim uz na cele eura
Sarlotka
17.02.13,14:10
no uz som to akosi pozaokruhlovala... aj ked sa mi tie moje umele zaokruhlovanie nepacia, dospela som vsak k vytuzenej 1077 na riadku 47 :)

inak preco sa vlastne vykazy davaju na cele eura ?... mne sa napriklad taketo moje umele zaokruhlovanie (nie matematicky) zdaju ako zasah do vykazov...

dakujem za rady takze kontrolovat musim vzdy riadok 100 z danoveho priznania a riadok 47 (vysledok hospo. pred zdanenim) z vykazu ziskov a strat ci po matematickom zaokruhleni sedi
a kontrolujem suvahu r 87 a vzas riadok 61 ci po zaokruhleni sedia... (vysledok hospodarenie po zdaneni)
Rozalka
17.02.13,15:57
no uz som to akosi pozaokruhlovala... aj ked sa mi tie moje umele zaokruhlovanie nepacia, dospela som vsak k vytuzenej 1077 na riadku 47 :)

inak preco sa vlastne vykazy davaju na cele eura ?... mne sa napriklad taketo moje umele zaokruhlovanie (nie matematicky) zdaju ako zasah do vykazov...

dakujem za rady takze kontrolovat musim vzdy riadok 100 z danoveho priznania a riadok 47 (vysledok hospo. pred zdanenim) z vykazu ziskov a strat ci po matematickom zaokruhleni sedi
a kontrolujem suvahu r 87 a vzas riadok 61 ci po zaokruhleni sedia... (vysledok hospodarenie po zdaneni)

Štatistika je vždy nepresný súčet presných čísiel - ak dačo treba zaokrúhliť aj nesprávnym smerom, robí sa to vždy tam, kde vznikne najmenšia chyba.
Napr. potrebovali by sme zaokrúhliť nahor a máme možnosť vybrať si z týchto čísiel:
14,49
29,39
118,36

zaokrúhlením 14,49 na 15 vznikne chyba 3,5197%
zaokrúhlením 29,39 na 30 vznikne chyba 2,0755%
zaokrúhlením 118,36 na 119 vznikne chyba 0,5407%
preto vyberieme na zaokrúhlenie číslo 118,36
a_je_to
17.02.13,22:20
Štatistika je vždy nepresný súčet presných čísiel - ak dačo treba zaokrúhliť aj nesprávnym smerom, robí sa to vždy tam, kde vznikne najmenšia chyba.
Napr. potrebovali by sme zaokrúhliť nahor a máme možnosť vybrať si z týchto čísiel:
14,49
29,39
118,36

zaokrúhlením 14,49 na 15 vznikne chyba 3,5197%
zaokrúhlením 29,39 na 30 vznikne chyba 2,0755%
zaokrúhlením 118,36 na 119 vznikne chyba 0,5407%
preto vyberieme na zaokrúhlenie číslo 118,36

Jedno z viacerých logických kritérií zaokrúhľovania. Ale sú aj ďalšie. Ak mi do súčtového riadku výkazu sumy 9,54 , 11,59, 26,51 a 115,57 ... s presným súčtom 163,21 spočíta po zaokrúhlení na 165, tak dve najväčšie musím zaokrúhliť nadol. V tomto prípade bez ohľadu na percento zo zaokrúhlenia v iných číslach.
Ja zaokrúhľujem prednostne tam, kde je potrebné zaokrúhliť iba jeden stupeň súčtu, resp. kde sa zaokrúhlenie prenáša do najmenšieho počtu súčtov vyššieho rádu. Mám na to miniprogram - test F3, ktorý ukáže, čo treba zaokrúhliť.
Sarlotka
17.02.13,22:35
Jedno z viacerých logických kritérií zaokrúhľovania. Ale sú aj ďalšie. Ak mi do súčtového riadku výkazu sumy 9,54 , 11,59, 26,51 a 115,57 ... s presným súčtom 163,21 spočíta po zaokrúhlení na 165, tak dve najväčšie musím zaokrúhliť nadol. V tomto prípade bez ohľadu na percento zo zaokrúhlenia v iných číslach.
Ja zaokrúhľujem prednostne tam, kde je potrebné zaokrúhliť iba jeden stupeň súčtu, resp. kde sa zaokrúhlenie prenáša do najmenšieho počtu súčtov vyššieho rádu. Mám na to miniprogram - test F3, ktorý ukáže, čo treba zaokrúhliť.

miniprogram F3 co to je za program? co to znamena?:eek:
a_je_to
19.02.13,13:22
miniprogram F3 co to je za program? co to znamena?:eek:

... to je funkcia v mojom vlastnom programe PÚ, ktorá mi pomáha pri zaokrúhľovaní podľa toho kritéria, ktoré som opísal ako posledné. Neriešim percentickú odchýlku, ale zobrazím testom F3 zaokrúhlené súčty, u ktorých došlo sčítaním zaokrúhlených čísel k poruche súčtu. Potom opravím niektoré zaokrúhlené číslo a spustím test F3. Ak ubudol počet porúch, je to dobré riešenie, idem na opravu ďalšieho súčtu. Ak naopak pribudol počet, tak vrátim stav a hľadám lepšie riešenie, až kým všetky testom F3 hlásené rozdiely nezmiznú. Niekedy vykáže až 7 rozdielov a po prvej oprave zmiznú aj všetky. To považujem za efektné zaokrúhlenie.