maca79
02.01.06,19:04
Ahojte,

dúfam, že mi budete vedieť poradiť. Priateľ si zobral v roku 2005 úver na podnikanie vo výške 300.000. Ako to mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve? Je to ako zdaniteľný príjem, alebo nie? A ako sa daľej účtujú splátky banke ? Je to náklad ovplyvňujúci ZD?
Táto suma bola použitá na nákum materiálu a strojov ... toto dám ako náklad. Je to OK ?
Dik za odpovede :rolleyes:
renča1
02.01.06,18:20
Úver sa účtuje, ako príjem neovpl.základ dane, úroky z úveru sa účtujú ako výdaj ovpl.základ dane v druhot.členení prevádzová réžia. Splátky úveru sa budú účtovať ako výdaj neovpl.základ dane. Úver treba evidovať v závazkov a na konci roka ak nebude splatený musíš ho evidovať aj vo výkaze majet.a závazkov. Nákup materiálu bude ako výdaj ovplyv.základ dane v druhot.členení nákup materiálu. Stroje treba nad 30 tis. účtovať ako nákup IM a odpisovať, neúčtujú sa hned do výdavkov. Stroje do 30 tis. sa účtujú ako výdavok ovpl.základ dane v druh.členení prevádz.réžia.
Tweety
02.01.06,18:23
Úver sa účtuje, ako príjem neovpl.základ dane, úroky z úveru sa účtujú ako výdaj ovpl.základ dane v druhot.členení prevádzová réžia. Splátky úveru sa budú účtovať ako výdaj neovpl.základ dane. Úver treba evidovať v závazkov a na konci roka ak nebude splatený musíš ho evidovať aj vo výkaze majet.a závazkov.

Súhlasím s uvedeným a doplním, že použitie úveru je náklad ovplyvn.základ dane. :)
Tweety
02.01.06,18:24
Úver sa účtuje, ako príjem neovpl.základ dane, úroky z úveru sa účtujú ako výdaj ovpl.základ dane v druhot.členení prevádzová réžia. Splátky úveru sa budú účtovať ako výdaj neovpl.základ dane. Úver treba evidovať v závazkov a na konci roka ak nebude splatený musíš ho evidovať aj vo výkaze majet.a závazkov. Nákup materiálu bude ako výdaj ovplyv.základ dane v druhot.členení nákup materiálu. Stroje treba nad 30 tis. účtovať ako nákup IM a odpisovať, neúčtujú sa hned do výdavkov. Stroje do 30 tis. sa účtujú ako výdavok ovpl.základ dane v druh.členení prevádz.réžia.
Fíha doplnila si skôr, ako som stihla napísať.:o
Tweety
02.01.06,18:44
Uvádza tam nákup aj materiálu a ten je výdavkom , tie stroje samozrejme podľa sumy rozlíšovať a odpisovať. ;)
maca79
03.01.06,14:07
Super díky moc za pomoc :-)