Ryjanka
29.03.11,17:38
Prosila by som o radu ako postupovať keď sa sused, ktorý pije celý život, ma snáď do 70 rokov, vyhráža zabitím a podpálením domu? Problém je ten že on už napadol vidlami vlastného synovca bodol ho do boku, ktorý býva vedľa neho.Ten však proti nemu nebude svedčiť keďže sú rodina.
Susedove stromy prerástli dávno nad naše pozemky ale dohodnúť sa s ním nedá.
Prosím niekoho o radu čo sa dá v tomto prípade robiť? Aby sa ho človek nemusel báť.
Ďakujem.
buchač
29.03.11,17:04
Prosila by som o radu ako postupovať keď sa sused, ktorý pije celý život, ma snáď do 70 rokov, vyhráža zabitím a podpálením domu? Problém je ten že on už napadol vidlami vlastného synovca bodol ho do boku, ktorý býva vedľa neho.Ten však proti nemu nebude svedčiť keďže sú rodina.
Susedove stromy prerástli dávno nad naše pozemky ale dohodnúť sa s ním nedá.
Prosím niekoho o radu čo sa dá v tomto prípade robiť? Aby sa ho človek nemusel báť.
Ďakujem.

...nemyslíš vážne ...:confused:

- všetko
- veľa
- dosť možností je
- ale aj nič , len vyčkávať
220870
29.03.11,17:07
Psychopat patrí na psychiatriu.
arizona
29.03.11,17:32
Podaj na policiu trestne oznamenie za vyhrazanie,obmedzovanie os.slobody,ohrozovanie a pod. Vyhrazanie zabitim nie je sranda...

Stromy : pisomne poziadaj OU, ziadaj aj pisomu odpoved.Ak sused neodstrani konare sam na vyzvanie OU, mas pravo mu ich spilit vo vhodnej dobe ty.
buchač
29.03.11,17:41
Podaj na policiu trestne oznamenie za vyhrazanie,obmedzovanie os.slobody,ohrozovanie a pod. Vyhrazanie zabitim nie je sranda...

Stromy : pisomne poziadaj OU, ziadaj aj pisomu odpoved.Ak sused neodstrani konare sam na vyzvanie OU, mas pravo mu ich spilit vo vhodnej dobe ty.

...júúúj .....šak to je jasné , všetko pekné ...

Len jednu chybu to má ...na Slovensku to až tak ideálne nefunguje ....
A s debkom sa za prsty naťahovať .......hm , hneď máš , trebárs , slovenskú akupunktúru - vidly v chrbáte ...3 - 5 hrotov jedným bodnutím ...;)
arizona
29.03.11,17:53
A co radis ty,aby pomohlo?
buchač
29.03.11,17:55
....he ......nepublikovateľnééééé....:---:D
220870
29.03.11,17:56
Ohnúť mu vidly .
buchač
29.03.11,17:58
Ohnúť mu vidly .

:---:---:---:---:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

....si Ty neni normál .....:cool:
220870
29.03.11,18:06
Ja s tým mám bohaté skúsenosti moji susedi sú na tom veľmi podobne ak nie horšie ,už tam lietali sekery ,vidly popapuli,oznámenia ,žaloby aj všeličo iné.Preto psychopat je psychopat.jediná rozumná vec čo viem poradiť je zachovať polohu mŕtveho chrobáka,pokiaľ sa dá nevšímať si ho .Šašo bez obecenstva nieje šašom.Ak začne rýpať tak mu prikivovať dať za pravdu to väčšinou zaberá a pacient sa ukludní.Ak nie treba volať psychytriu nie políciu.Policajti sú na to aby dávali pokuty a od takého nič nevymôžu .len ho napomenú a odýdu.Psychyatri budú radi ,že majú nového pacienta.
misoft
29.03.11,18:13
Vy nás ale zásobujete, pane Karfík!
http://www.youtube.com/watch?v=r62to8k6DvE
buchač
29.03.11,18:14
Prosila by som o radu ako postupovať keď sa sused, ktorý pije celý život, ma snáď do 70 rokov, vyhráža zabitím a podpálením domu? Problém je ten že on už napadol vidlami vlastného synovca bodol ho do boku, ktorý býva vedľa neho.Ten však proti nemu nebude svedčiť keďže sú rodina.
Susedove stromy prerástli dávno nad naše pozemky ale dohodnúť sa s ním nedá.
Prosím niekoho o radu čo sa dá v tomto prípade robiť? Aby sa ho človek nemusel báť.
Ďakujem.

arizona Dnes, 08:53 PM
A co radis ty,aby pomohlo?

Hm ...skúsim ...

Veľa sa odvíja aj od toho , ako sa vyhráža ...či je v podstate svoj zámysel aj uskutočniť ...
Vtedy by mohol prísť aj do úvahy výklad § 26 .........citujem výklad z jedneho "môjho " fóra - odpovedá sudca Trestného súdu ...

Otázka :

Ako je to s pouzitim zbrane podla §26- pouzitie zbrane proti inemu vo svojom obydli na ochranu zivota, zdravia a majetku, pokial nie som vlastnikom nehnutelnosti a nie je to ani moje trvale bydlisko.
Odpoveď :

V § 26 Tr. zákona sa o.i. hovorí: Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí . Ak by sme použili rýdzo gramatický výklad, tak slovné spojenie svoje obydlie by bolo zrejme potrebné vykladať ako obrancovi patriace. Podľa tohto výkladu by sa takto mohol brániť len vlastník nehnuteľnosti. Podľa mňa je však takýto výklad nesprávny, pretože odporuje duchu zákona, ktorý rozšíril možnosti obrany aj na prípad ak nepôjde o nutnú obranu ale ochrana života alebo zdravia osoby v jej obydlí už bude ohrozená (citoval som z dôvodovej správy k zákonu). Je podľa môjho názoru nelogické, aby sa ochrana podľa tohto ustanovenia neposkytovala osobám, ktoré bývajú v dome napr. 30 rokov len preto, lebo majiteľmi domu sú ich nebohí rodičia, po ktorých doposiaľ nebolo skončené dedičské konanie. Alebo prečo by sa nemohol takto brániť podnájomník v byte, ktorý na základe zmluvy s vlastníkom byt obýva dva roky? Len preto, že nie je majiteľom?

Preto je podľa mňa správne pojem „vo svojom obydlí“ vykladať extenzívne ako obydlie toho, kto v ňom trvalo alebo prechodne býva. Bez ohľadu na to, či je tam prihlásený na trvalý alebo prechodný pobyt. Pamätám si, že Ústavný súd SR v jednom zo svojich rozhodnutí vykladal pojem obydlia obdobne, len som toto rozhodnutie zatiaľ nenašiel. Hľadám ďalej.

Preto ak v tvojom príklade prechodne obývaš oplotenú nehnuteľnosť (chatu), ktorá ti síce nepatrí, ale zdržiavaš sa v nej so súhlasom jej vlastníka (a teda zákonne) tak sa na prípadné použitie zbrane bude, podľa mňa, vzťahovať ustanovenie § 26. Ak teda použiješ zbraň proti osobe, ktorá ti vnikne na pozemok alebo do chaty tak sa prvotne bude skúmať, či hrozil alebo trval útok voči tebe alebo osobám, ktoré tam boli s tebou. Teda či nejde o NO. Ak sa preukáže, že útok nehrozil alebo netrval (a teda nejde o NO) tak nastupuje posúdenie, či nepôjde o konanie v zmysle § 26 Tr. zákona. Teda o oprávnené použitie zbrane. Ak sa preukáže, že osoba do obydlia neoprávnene vnikla alebo v ňom neoprávnene zotrvala a snažila sa ohroziť zdravie, majetok alebo život (tvoj alebo tam sa nachádzajúcich osôb) tak tvoje konanie bude posúdené ako oprávnené použitie zbrane a nebudeš trestné zodpovedný. Ak samozrejme iného úmyselne nezabiješ. Teda napr. ho potom, čo ho zložíš pár ranami na zem neprídeš v afekte dostreliť.
...toto je ale ten posledný príklad , extrém ...no je to v súlade so zákonom ...nič iné .
Boli už aj také prípady ...išlo o NO so smrteľnými následkami pre útočníka a ohrozený bol oslobodený ...je jedno , o akú zbraň v takomto prípade ide ...či strelná , bodná alebo sečná ...za zbraň sa považuje aj obyčajné porisko - násada od nejakého náradia .


Problém ako taký je v tom , že sú ľudia a " ľudia "...
Jednému stačí pekné slovo , druhému len trochu dohovoriť ...
No ako poznáme , sú aj takí , je im jedno , že si pôjdu za blbosť oddýchnuť v pohode aj pár rokov do ťurmy ...iba tak , zo zásady s nimi nie je reč ...
Nepohnú s nimi ani dobré slovo , ani krik , ani úrady a ani polícia ....súdy ...

Preto som spomenul v prvom príspevku to vyčkávanie ...iné sa ani nedá ...
Respektíve aj by sa dalo , no bola by to iba voda na ten mlyn ...a zbytočne ...

Ono sa to nedá ale takto zosumarizovať ...proste je lepšie raz vidieť , počuť ...ako len takto sprostredkovane si má človek obraz vytvoriť ...
arizona
29.03.11,18:22
...júúúj .....šak to je jasné , všetko pekné ...

Len jednu chybu to má ...na Slovensku to až tak ideálne nefunguje ....
A s debkom sa za prsty naťahovať .......hm , hneď máš , trebárs , slovenskú akupunktúru - vidly v chrbáte ...3 - 5 hrotov jedným bodnutím ...;)
Preto som spomenula tu policiu,lebo poznam osobne taky pripad. Tiez sa dedko vyhrazal, ze susedom dom podpali,nadaval a pod.
Ti zavolali par krat policajtov,povedali, ze sa obavaju o svoj zivot a dedka zobrali policajti a sup s nim na psychyatriu-do ustavu...Nakolko ho tam priviedli policajti, tak tam povinne odsedel 3 mesiace na "pozorovani"...