kaplanka
02.01.06,20:07
Teraz v januári alebo vo februári by som si chcela vybaviť nejakú prácu (uvidím ako sa podarí). Ale zároveň by som si chcela ponechať aj materskú respektíve rodičovský príspevok. Ak pôjdem robiť musím to nahlásiť na nejaký úrad. A čo zamestnávateľovi? A čo s odvodmi? zdravot., soc., dôchodk., čo s tým? Kto to bude potom platiť? Zamestnávateľ alebo štát?! Poraďte!
Zita4
02.01.06,19:18
Ak sa zamestnáš, všetko bude platené tak, ako ostatným zamestnancom. Odvody a daň ti bude zrážať zamestnávateľ. Pracovnú zmluvu zoberieš na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a nahlásiš, že popri rodičovskom príspevku budeš pracovať a kde je dieťa umiestnené počas tvojej neprítomnosti.
ajobs
02.01.06,22:46
Teraz v januári alebo vo februári by som si chcela vybaviť nejakú prácu (uvidím ako sa podarí). Ale zároveň by som si chcela ponechať aj materskú respektíve rodičovský príspevok. Ak pôjdem robiť musím to nahlásiť na nejaký úrad. A čo zamestnávateľovi? A čo s odvodmi? zdravot., soc., dôchodk., čo s tým? Kto to bude potom platiť? Zamestnávateľ alebo štát?! Poraďte!

Len upresním, máš určite na mysli RP, a nie materské.
Sú to dve rozdielne veci, bolo by dobré si to zapamätať.
Ostatné záležitosti platia tak, ako píše Zita4, akurát dieťa nemôžeš dať do štátnej škôlky, aby si nestratila nárok na RP.
zumi
09.02.06,09:34
Dobry,
A ako je to s pracou na MD pozor nie na RD. Pocas RD chapem, ze mozem byt aj zamestnana riadne. Na MD som nastupila 16.1.2006 a chcela by som od polovice 2/2006 na dohodu o vykonani prace u svojho doterajsieho zamestnavatela doriesit postupne nejake ulohy, aby to nebola opakovana cinnost (podla ZP v par. o dohode o vykonani prace .......)
Som nejako okliestena zakonmi:
1. vobec ci mozem mat nejaky prijem pocas MD,
2. ak ano je aj limit do akej vysky,
3. a potom ako s danou z prijmu,
4. resp. zdravot.poistenim.

Ak boli nejake moje otazky zodpovedane v nejakych inych sekciach prosim pekne navigujte ma.

Velmi pekne dakujem za info

:)
ajobs
09.02.06,12:56
Dobry,
A ako je to s pracou na MD pozor nie na RD. Pocas RD chapem, ze mozem byt aj zamestnana riadne. Na MD som nastupila 16.1.2006 a chcela by som od polovice 2/2006 na dohodu o vykonani prace u svojho doterajsieho zamestnavatela doriesit postupne nejake ulohy, aby to nebola opakovana cinnost (podla ZP v par. o dohode o vykonani prace .......)
Som nejako okliestena zakonmi:
1. vobec ci mozem mat nejaky prijem pocas MD,
2. ak ano je aj limit do akej vysky,
3. a potom ako s danou z prijmu,
4. resp. zdravot.poistenim.

Ak boli nejake moje otazky zodpovedane v nejakych inych sekciach prosim pekne navigujte ma.
Velmi pekne dakujem za info
:)

Počas poberania materského nemôžeš mať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ.
Byť tebou, vyriešil by som to napr. príkaznou zmluvou.
zumi
09.02.06,12:58
Dobry,
A ako je to s pracou na MD pozor nie na RD. Pocas RD chapem, ze mozem byt aj zamestnana riadne. Na MD som nastupila 16.1.2006 a chcela by som od polovice 2/2006 na dohodu o vykonani prace u svojho doterajsieho zamestnavatela doriesit postupne nejake ulohy, aby to nebola opakovana cinnost (podla ZP v par. o dohode o vykonani prace .......)
Som nejako okliestena zakonmi:
1. vobec ci mozem mat nejaky prijem pocas MD,
2. ak ano je aj limit do akej vysky,
3. a potom ako s danou z prijmu,
4. resp. zdravot.poistenim.

Ak boli nejake moje otazky zodpovedane v nejakych inych sekciach prosim pekne navigujte ma.

Velmi pekne dakujem za info

:)

ozaj sa nenajde nikto kto by mi poradil,:confused: resp. ma nasmeroval. V tomto len zacinam. Nasa mzdarka je v tom tiez novacik. Este raz dik za info.

Zuzana
slovex
09.02.06,13:18
Ja mám trošku iný problém, je mi jasné že sa o téme MD popísalo už veľa ale nenašla som čo potrebujem. V auguste 2006 pôjdem na MD, od roku 2002 som nemala žiadne prerušenie, to znamená že výška MD sa mi bude vymeriavať z VZ roku 2005, ale môj zamestnávateľ prišiel s novinkou a chce aby som pre firmu pracovala na živnosť. Ako by to bolo v tomto prípade s mojou výškou materského príspevku? Teraz neviem ako sa mám k tejto žiadosti postaviť, pretože momentálne som v ochrannej lehote a taktiež by som v nej bola aj počas MD a RD, túto vymoženosť by som samozrejme stratila ako SZČO. ďakujem za všetky rady.
zumi
09.02.06,14:14
Počas poberania materského nemôžeš mať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ.
Byť tebou, vyriešil by som to napr. príkaznou zmluvou.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď aj Bei za suhlas.
Idem si pozriet teda na tejto skvelej stranke nieco o prikaznej zmluve, ak ma pamäť neklame, tato tema tu je dobre rozpitvana.
Ale ak by ste mi vedeli poradiť alebo uviesť nejaký zdroj už vopred vrelé ďakujem.
A este-urcite sa to neda inac riesit ako prikaznou zmluvou?