TinaL
29.03.11,20:10
Obraciam sa na všetkých s problémom, ktorý neviem vytĺcť z hlavy účtovníčky jednej malej firmy, ktorá nastúpila zo strednej školy rovno do praxe. Urobila môjmu priateľovi Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov FO za rok 2010. Problém je ale v tom, že do úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov (riadok 00) napísala úhrn hrubých miezd, od ktorých odrátala "stravné" a odvoláva sa na § 5 ods. 7 písm. b) zákona o dani z príjmov, že podľa toho paragrafu sa odratáva z hodnoty hrubých miezd suma stravného, ktoré si on zaplatí za stravný lístok, ktorý mu dávajú v hodnote 3 eurá. Doplácal myslím nejak 1,35 €, t. j. vyrátala tam sumu 1,35 € x počet stravných lístok v roku. A nedá si odo ma vysvetliť, že hodnota príspevku zamestnanca sa z úhrnu neodrátava. Že jej to potvrdil daňový kontrolór a 10 ekonómok.
Prosím Vás, vie sa mi niekto k tomu vyjadriť? Podľa mňa je to hlúposť, lebo by musela hodnotu stravného nejako zarátavať do hrubého príjmu, aby potom mohla na ročnom zúčtovaní znížiť úhrn príjmov.
Stretol sa niekto s niečim takým? Lebo už mám dojem, že ja som už vyčerpala všetky argumenty. Prosím o radu, je to súrne, lebo mi aj napriek tomu, že bolo požiadané o ročné zúčtovanie chce vrátiť žiadosť o ročné zúčtovanie späť, aby som spravila daňové sama. Len to nie je problém, ale ona mi vydá tak či tak zlý podklad na daňové priznanie, t. j. úhrn príjmov nebude toľko ako hrubé mzdy z výplatných pások.
Paula
29.03.11,18:19
Stravný lístok s uvádzaným §-om nemá nič spoločné.

b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
TinaL
29.03.11,18:25
Ďakujem, že ste si všimli moju otázku. Mám pri sebe aj zákon o dani z príjmu, tak viem znenie toho ustanovenia. Len by som asi potrebovala skôr nejaké príklady ako jej to porovnať o aké prípady ide alebo nejako vyhovoriť. A hlavne sa čudujem, že ktorá ekonómka by také niečo potvrdila a dobre viem ako to chodí aj na daňovom úrade, tak ten argument s daňovým kontrolórom neberiem ani do úvahy.
Paula
29.03.11,18:36
Mne to pripadá tak, že chybne boli robené mzdy - suma, ktorú zaplatil za SL mu bola dávaná do príjmu a teraz chcú napraviť chybu. A z toho potvrdenia vyplýva, že tá suma bola aj zdanená a ešte aj odvody z nej platené ?
Kúštik sa mi z toho hlava zamotala :),
TinaL
29.03.11,18:44
Mne to pripadá tak, že chybne boli robené mzdy - suma, ktorú zaplatil za SL mu bola dávaná do príjmu a teraz chcú napraviť chybu. A z toho potvrdenia vyplýva, že tá suma bola aj zdanená a ešte aj odvody z nej platené ?
Kúštik sa mi z toho hlava zamotala :),
No mne sa z nej krúti hlava už 2 dni. Z výplatných pások vyplýva, že do hrubej mzdy išli položky len mesačná mzda, odmena, ostatné prémie a odmeny a náhrady za sviatok, náhrada za dovolenku, nič, čo by naznačovalo niečo ako príspevok na stravu alebo podobné. Teraz som si však všimla, že na záver pásky má uvedené v odseku zrážky - finančný príspevok na stravu - zdaň. a toto je podľa mňa chyba asi a preto jej to aj program vyhadzuje. A asi takéto niečo tam nemalo byť, tam malo byť niečo ako nezdaniteľný príspevok na stravu. Žeby som prišla na koreň veci? A tým pádom má ona zlé účtovníctvo, nie?
TinaL
30.03.11,17:28
Nakoniec sa všetko po 2 dňoch beznádejného vysvetlenia skončilo a pani "účtovníčka" opravila papiere s tým, že som mala pravdu a oni mali zle zaúčtované zrážky zamestnanca za stravné lístky.
veronikasad
30.03.11,17:31
No mne sa z nej krúti hlava už 2 dni. Z výplatných pások vyplýva, že do hrubej mzdy išli položky len mesačná mzda, odmena, ostatné prémie a odmeny a náhrady za sviatok, náhrada za dovolenku, nič, čo by naznačovalo niečo ako príspevok na stravu alebo podobné. Teraz som si však všimla, že na záver pásky má uvedené v odseku zrážky - finančný príspevok na stravu - zdaň. a toto je podľa mňa chyba asi a preto jej to aj program vyhadzuje. A asi takéto niečo tam nemalo byť, tam malo byť niečo ako nezdaniteľný príspevok na stravu. Žeby som prišla na koreň veci? A tým pádom má ona zlé účtovníctvo, nie?
priatel dostával stravné lístky, alebo finančný príspevok na stravovanie ?
TinaL
30.03.11,17:37
Stravné lístky dostával vo výške 3 € s tým, že si platil za každý 1,35 €. Ale keďže mala niečo v systéme zle nahodené, tak jej tie sumy, čo mu sťahovali za stravné lístky pri ročnom zúčtovaní program odrátaval od hrubej mzdy a slečna účtovníčka si nedala vysvetliť, že má chybu v účtovnom programe, že žiadna taká suma sa z úhrnu miezd neodrátava. Je to zamestnaná dievčina, čo vyšla z vysokej školy a žiadnu prax v nejakej účtovnej firme nenabrala. Ale najviac ma štvalo, že ja s mzdovým účtovníctvom robím, ale ani za toho si to nechcela dať vysvetliť a mlela si svoje. A potvrdilo by jej verziu 10 ekonómov a jeden daňový kontrolór. Okamžite by som tým 10 ekonómom dala výpoveď a daňový kontrolór by mohol akurát tak kontrolovať tovar v sklade.
veronikasad
30.03.11,17:40
Stravné lístky dostával vo výške 3 € s tým, že si platil za každý 1,35 €. Ale keďže mala niečo zle v systéme zle nahodené, tak jej tie sumy, čo mu sťahovali za stravné lístky pri ročnom zúčtovaní program odrátaval od hrubej mzdy a slečna účtovníčka si nedala vysvetliť, že má chybu v účtovnom programe, že žiadna taká suma sa z úhrnu miezd neodrátava. Je to zamestnaná dievčina, čo vyšla z vysokej školy a žiadnu prax v nejakej účtovnej firme nenabrala. Ale najviac ma štvalo, že ja s mzdovým účtovníctvom robím, ale ani za toho si to nechcela dať vysvetliť a mlela si svoje. A potvrdilo by jej verziu 10 ekonómov a jeden daňový kontrolór. Okamžite by som tým 10 ekonómom dala výpoveď a daňový kontrolór by mohol akurát tak kontrolovať tovar v sklade.
Záleží na tom, ako tú otázku tým ekonomom položila. Pretože ak príspevok zamestnávatela považovala za finančný príspevok na stravovanie (bez bližšieho vysvetlenia), odpoveď bola správna ...
Pred pár dňami bol podobný problém riešený na porade - ak to bola tvoja situácia, na zadanú otázku účtovníčky som aj ja odpovedala ano.

http://www.porada.sk/t155833-rzzp-za-rok-2010-a.html
TinaL
30.03.11,17:47
Práve to, že ona asi podávala zle položenú otázku. Ale správny ekonóm alebo účtovník má podľa mňa vedieť podať problém tak, aby nebolo možné prípad posudzovať z rôznych hľadísk. Vieš mi prosím poslať link na tú tému?
veronikasad
30.03.11,17:47
priložila som ti link - ak je to tvoj prípad, nerieš to už prosím cez poradu (príspevky sú z 28.3. & aby si nemusela hladať v celej téme)
ladyrs
30.03.11,17:48
že 10 účtovníčok potvrdilo..... napadla ma reklama, že z oslovených desiatich zubných lekárov by 9 odporúčali..... poznáte tú reklamu
TinaL
30.03.11,18:00
Už som našla.
veronikasad
30.03.11,18:03
Je to tvoj prípad ? Ak ano - vidíš ako nesprávne položená otázka skreslí odpoveď. Myslela som, že ide o stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
TinaL
30.03.11,18:09
Toto som včera bola vysvetľovať majiteľovi, že v programe museli mať nastavené niečo iné. Že stravné má rôzne pojmy a stravné sa používa aj v súvislosti s pracovnou cestou mimo miesto výkonu práce. Ja si uvedomujem ako vie zle položená otázka ľudí zmiasť a hlavne, keď nevidia podklady o čo sa jedná. No a ja som tá priateľka, ktorá sa cestou odkazovania a dokazovania príjmov z iných rokov od iných zamestnávateľov nakoniec dopracovala k tomu, že som sa "hádala" za pravdu. Tak snáď nebudem vyzerať ako tela, čo nevie o čom rozpráva. Lebo čítala som text tej diskusie a videla som, že zjavne nevie o čom rozprávam a o čo mi išlo. Len mám teraz pokušenie napísať tam, ale asi to nechám tak. Ale hrozná chuť to je.