5ulo
29.03.11,20:38
Dobry den prajem.
Strpcuje mi zivot na totalku znicene auto v roku 2009, z ktoreho mi zaciatkom roka 2010 prisli na ucet peniaze z havarijnej poistky, od poistovne vinnika, vratili sa mi nejake dane z motoroveho vozidla, takisto vratena cast poistky z PZP a havarijky > dokopy prijem na ucet 2360,71 EUR
Mam problem, ako to zauctovat - ci je to zdanitelne alebo nezdanitelne. Styria rozni ludia mi danove vyratali vzdy inak.
Danove za 2009 som mal pausalne. Tak isto chcem aj za 2010. Na danovom urade mi moja referentka prd poradila, pretoze ona nie je vraj danovy poradca. Takze prosim o radu Vas.
Vypocet, ktorym postupovala jedna znama je nasledovny.

V pripade ak su vratene peniaze z poistovne ako zdanitelny prijem:
prijmy z trzby + prijmy z poistovne = prijmy
prijmy - 40% z prijmov + zdravotne + soc. poist. = zaklad1
zaklad - nezdanitelna cast 4025,70 - zivotne poistenie = zaklad2
19% zo zaklad2 = moja dan

ako by ste to riesili vy? Vratene peniaze z poistiek dat do nakladov? alebo to odignorovat. Robi to totiz dost velky peniaz.

Dakujem
danushka
29.03.11,19:01
Za predpokladu, že havarované auto bolo v majetku firmy, je poistné plnenie zdaniteľným príjmom.
5ulo
29.03.11,19:13
Dakujem za odpoved.
Ano, auto bolo pisane na ICO. Ja osobne som sa priklanal tiez k tomu, ze je to zdanitelna cast prijmu, no mylila ma dalsia osoba, ktorej to odporucala znama z danoveho uradu. Ta tvrdila, ze ak som mal rok predtym pausalne vydavky, nie je potrebne brat v uvahu vratene peniaze. Zjavne blbost.
danushka
29.03.11,20:18
ešte doplním znenie zákona o dani z príjmov:
podľa § 9
Príjmy oslobodené od dane
(2) Od dane sú oslobodené aj
i) prijaté náhrady škôd, náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za
1. stratu zdaniteľného príjmu, ak nejde o stratu príjmu zabezpečenú dávkami alebo príplatkami podľa písmen a) a c),
2. škodu spôsobenú na majetku, ktorý bol v čase vzniku škody obchodným majetkom,
3. škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním alebo s inou samostatnou zárobkovou činnosťou daňovníka (§ 6 ods. 1 a 2) a za škodu spôsobenú daňovníkom v súvislosti s prenájmom (§ 6 ods. 3),
4. škodu spôsobenú na majetku, ktorý mal daňovník prenajatý, ak tento majetok využíval na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť,
5ulo
29.03.11,20:25
Vyborne danushka!!! dakujem.. vdaka Tebe uz aspon viem, ze iba jedna zo 4 uctovniciek uvazovala spravne a presne o niecom takomto hovorila :)