ivanaims
30.03.11,08:02
Ahoj poraďaci, prosím Vás o radu pri účtovaní zásob, účtujem to prvý rok a nemam s tým žiadne skúsenosti a "všade čítam niečo iné"...Pri účtovnej závierke sa zostatky na účte 132 a 112 preúčtovávajú či prechádzajú do ďalšieho roka?? Mýli ma to ze niektoré 111 ku dnu uctovnej závierky nemaju vykazovat zostatky...Mam v tom úctovaní zásob "nie celkom jasno":D...dakujem
Tweety
30.03.11,06:14
Ahoj poraďaci, prosím Vás o radu pri účtovaní zásob, účtujem to prvý rok a nemam s tým žiadne skúsenosti a "všade čítam niečo iné"...Pri účtovnej závierke sa zostatky na účte 132 a 112 preúčtovávajú či prechádzajú do ďalšieho roka?? ÁNo, prechádzajú, ako PS. Mýli ma to ze niektoré 111 ku dnu uctovnej závierky nemaju vykazovat zostatky.. ˇANo, účtu 111,131- obstaranie, tieto nesmú mať zostatky. Mam v tom úctovaní zásob "nie celkom jasno":D...dakujem
V texte.
ivanaims
30.03.11,08:43
Ďakujem za rýchlu odpoveď, veľmi ste mi pomohli...
ivana184
04.04.11,10:26
Prosím Vás mám následovný problém: - spôsob A
Vykupujeme zlomkové zlato od zákazníkov, ktoré potom dávame spracovať a následne predávame už hotové výrobky.

Problém je ale v tom, že neviem ako zaúčtovať prevod tých zlomkov do ceny predávaného tovaru:

Príklad:

výkup zlomkov: 112/111
zlomky dáme spracovať následne čoho obdržíme faktúru, na ktorej je už iba cena za prácu: 131/321

príjem tovaru na sklad 132/131 ale príjemka je iba na cenu práce( na základe faktúry), nakoľko neviem ako k nej naúčtovať reálnu hodnotu zlatých výrobkov zaktivovaných zo zlomkov. Môžem naúčtovať 131/132 sumu reálnej ceny zlata?

Ďakujem
VieraPopluharova
21.03.12,17:37
Ahojte,

asi blbá otázka, ale čo už v tomto čase:Dúčtujem prvý rok tovar na sklade, priebeh roka mám v poriadku všetko sedí, no keď nahodím počiatočný stav skladu navýši sa mi v súvahe vo výkaze HV, otázka je to odpočitatelná alebo pripočitatelná položka? Logicky by mi už nemal vstupovať z minulého roka do HV podliehajuceho dani, či áno?
Ak sa pýtam blbo tak, prepáčte....;)
Dav
21.03.12,18:07
Počiatočný stav skladu tovaru + prírastky-úbytky = konečný stav skladu. Konečný stav skladu sa v súvahe prejaví v Aktívach - súčtový riadok Obežný majetok , a riadok Tovar.
Ak Ti sklad urobí zmenu HV v súvahe, chyba je dakde inde, rozhodne nejde o pripočítateľnú/odpočítateľnú položku. Ak sú zásoby v aktívach, v pasívach im môže zodpovedať položka Krátkodobé záväzky z obchodného styku, alebo v Aktívach úbytok peňazí (pokladňa, banka) ako úhrada záväzku.
Vo Výsledovke sa prejaví položka úbytky zo skladu na účte 504 náklady na predaný tovar. Ešte môže prísť do úvahy manko, alebo prirodzené úbytky tovaru, alebo škody na tovare, všetko účty triedy 5.
BarboraS
23.03.12,11:53
Prosim vas nemam tiez v tomto jasno mam prijem tovaru a uctovala som ho 131/321, 132/131 a pri jeho predaji 311/604 mam zostatok v sklade k 31.12.11 ako ho mam zauctovat dakujem velmi pekne
Tweety
23.03.12,11:57
Prosim vas nemam tiez v tomto jasno mam prijem tovaru a uctovala som ho 131/321, 132/131 a pri jeho predaji 311/604 mam zostatok v sklade k 31.12.11 ako ho mam zauctovat dakujem velmi pekne
Musíš zaúčtovať jeho výdaj zo skladu: 504/132.
BarboraS
23.03.12,12:04
dakujem velmi pekne .... a staci to uctovat raz za rok alebo v priebehu roka po kvartaloch?
Tweety
23.03.12,12:11
dakujem velmi pekne .... a staci to uctovat raz za rok alebo v priebehu roka po kvartaloch?
Pri každom pohybe v sklade musíš účtovať. Účtujeme vtedy, keď účtovný prípad vznikol.
BarboraS
23.03.12,12:23
A ked predavame kozmetiku cez internet cez faktury tak pri kazdej fa mam uctovat ubytok tovaru ... nieje niake ine riesenie?
Tweety
23.03.12,12:45
A ked predavame kozmetiku cez internet cez faktury tak pri kazdej fa mam uctovat ubytok tovaru ... nieje niake ine riesenie?
AK o pohyboch nebudeš pravidelne( možno raz mesačne-zberným účtovným zápisom) účtovať, budeš mať na sklade chaos.