Zvalik
30.03.11,10:14
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne PZP.
V apríli 2010 sme zaplatili poistku za auto a v novembri 2010 sme ho predali. Medzitým bolo havarované, čiže bola aj škodová udalosť, pri ktorej poisťovňa zaplatila túto škodu. No a poisťovňa nám nechce vrátiť časť tej zaplatenej poistky, čiže od decembra do apríla. Auto je predané, z tejto poisťovne mám aj papier o zániku poistnej zmluvy. Druhý majiteľ si to auto tiež zákonne poistil. Majú na to právo nevyplatiť nám tú časť zaplatenej poistky pretože bola škodová udalosť?
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď!
Stanislav 1975
30.03.11,08:16
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne PZP.
V apríli 2010 sme zaplatili poistku za auto a v novembri 2010 sme ho predali. Medzitým bolo havarované, čiže bola aj škodová udalosť, pri ktorej poisťovňa zaplatila túto škodu. No a poisťovňa nám nechce vrátiť časť tej zaplatenej poistky, čiže od decembra do apríla. Auto je predané, z tejto poisťovne mám aj papier o zániku poistnej zmluvy. Druhý majiteľ si to auto tiež zákonne poistil. Majú na to právo nevyplatiť nám tú časť zaplatenej poistky pretože bola škodová udalosť?
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď!

poisťovňa má jednoznačne a nevyvrátiteľne pravdu- pokial bola na zmluve pzp poistná udalosť, prináleží poisťovni poistné za celý rok ( poistné obdobie 1 roka ) poistenia...- takže nedostaneš nič...
Zvalik
30.03.11,08:21
Ahoj Stanislav, a až by som náhodou mala zaplatené len pol roka /na splátky/ tak ten pol rok by som musela doplácať? Alebo to závisí aj od toho či tu haváriu spôsobil majiteľ vozidla alebo niekto druhý? Ďakujem za odpoveď...
Stanislav 1975
30.03.11,08:23
Ahoj Stanislav, a až by som náhodou mala zaplatené len pol roka /na splátky/ tak ten pol rok by som musela doplácať? Alebo to závisí aj od toho či tu haváriu spôsobil majiteľ vozidla alebo niekto druhý? Ďakujem za odpoveď...

áno, ak by bolo zaplatené len 1/2 roka, tak by poisťovňa žiadala ten 2 polrok doplatiť..., a čo sa týka škodcu- to je jedno kto šoferoval a nehodu sposobil, či majiteľ alebo jeho syn alebo kto- tam ide o to , že na poistke bola poistná udalosť z ktorej sa plnilo poškodenému...
Zvalik
30.03.11,08:32
Ďakujem za odpovede, nepotešili:mee:...
Stanislav 1975
30.03.11,08:42
Ďakujem za odpovede, nepotešili:mee:...

no, ale zákon je zákon....:)
bubkoch
30.03.11,09:48
áno, ak by bolo zaplatené len 1/2 roka, tak by poisťovňa žiadala ten 2 polrok doplatiť..., a čo sa týka škodcu- to je jedno kto šoferoval a nehodu sposobil, či majiteľ alebo jeho syn alebo kto- tam ide o to , že na poistke bola poistná udalosť z ktorej sa plnilo poškodenému...

mohol by si nejako doložiť, z coho toto tvrdenie vyplýva ?
bubkoch
30.03.11,09:58
áno, ak by bolo zaplatené len 1/2 roka, tak by poisťovňa žiadala ten 2 polrok doplatiť..., a čo sa týka škodcu- to je jedno kto šoferoval a nehodu sposobil, či majiteľ alebo jeho syn alebo kto- tam ide o to , že na poistke bola poistná udalosť z ktorej sa plnilo poškodenému...

myslim si ze nemas pravdu ...
pred par rokmi som mal nehodu, auto slo do totalky ...
poistne som platil 1/4 ročne, havaria sa stala na 2. den tretieho stvrťroka, počas toho tretieho stvrťroka bolo auto vyradene ...
poistne za 3. štvrťrok bolo naštastie zaplatene už pred nehodou, ale žiadne poistne za 4. štvrťrok som už nemusel doplacat
Zvalik
30.03.11,12:18
Ahojte...
Volala som do Uniqy /poistené bolo v nej/, a tam mi tá pani povedala, to čo aj Stanislav, že by som si musela doplatiť celý rok. A keď som sa spýtala či to tak funguje vo všetkých poisťovňach tak to nevedela, oni že to majú dané vo svojich zmluvných podmienkach. Takže nabudúce keď budem poisťovať auto budem mať aj pár podotázok ohľadne vrátenia a nevrátenia peňazí:)
dad111
30.03.11,19:15
A nejde len o vrátenie peňazí pri ukončení Poistky PZP. Teraz je na trhu aj jedna nová poisťovňa, ktorá Vám dá najnižšiu cenu so všetkými bonusmi, ale v poistných podmienkach aj v zmluve majú napísané, že v prípade nehody ak budú musieť za Vás plniť, majú právo ihneď Vám aj doúčtovať tie zľavy, ktoré Vám dali. Takže v prípade že spôsobíte nehodu, zaplatíte pokutu policajtovi a k tomu ešte minimálne 100 € poisťovni, ktorá za Vás poškodenému vyplatí nejakú smiešnu sumu, možno aj menej ako Vašich 100 €.
matt66
31.03.11,06:36
§ 11 Práva a povinnosti poisťovateľa
(12)Ak zanikne poistenie zodpovednosti pred koncom poistného obdobia, za ktoré bolo alebo malo byť zaplatené poistné, a v tomto poistnom období dôjde ku škodovej udalosti, z ktorej vznikla povinnosť poisťovateľa nahradiť škodu, má poisťovateľ právo na
poistné až do konca tohto poistného obdobia.
toĺko citácia zákona o PZP 381/2001 Zz
Stanislav 1975
31.03.11,06:42
mohol by si nejako doložiť, z coho toto tvrdenie vyplýva ?

Nestihol som odpovedať ale matt to urobil za mňa- treba si naštudovať zákon o pzp...
Stanislav 1975
31.03.11,06:43
§ 11 Práva a povinnosti poisťovateľa
(12)Ak zanikne poistenie zodpovednosti pred koncom poistného obdobia, za ktoré bolo alebo malo byť zaplatené poistné, a v tomto poistnom období dôjde ku škodovej udalosti, z ktorej vznikla povinnosť poisťovateľa nahradiť škodu, má poisťovateľ právo na
poistné až do konca tohto poistného obdobia.
toĺko citácia zákona o PZP 381/2001 Zz

Matt- dík, že si to dal na sklo za mňa...:)
bubkoch
31.03.11,06:56
Nestihol som odpovedať ale matt to urobil za mňa- treba si naštudovať zákon o pzp...

ja citat viem, dokonca viem aj co je poistne obdobie ... prave preto v mojom pripade patrilo poistovni cele poistne za 3. stvrtrok (kedze som mal 1/4rocne poistne obdobie) ... len nechapem odkial mas povinnost zaplatit aj za 4. stvrtrok ...
Stanislav 1975
31.03.11,07:00
ja citat viem, dokonca viem aj co je poistne obdobie ... prave preto v mojom pripade patrilo poistovni cele poistne za 3. stvrtrok (kedze som mal 1/4rocne poistne obdobie) ... len nechapem odkial mas povinnost zaplatit aj za 4. stvrtrok ...

Mýliš sa- poistné obdobie je pri pzp VŽDY 1 rok- to čo ty píšeš sú len splátky, takisto ako pri pzp nemožeš dať napr. po 2 splátkach výpoveď, lebo výpoveď možeš dať až výročnému dňu( teda vlastne poistnému obdobiu)

V tomto ma nenachytáš, v tomto som iný profík, prakticky momentálne jedna z najvačších hviezd na Slovensku...
bubkoch
31.03.11,07:15
Mýliš sa- poistné obdobie je pri pzp VŽDY 1 rok- to čo ty píšeš sú len splátky, takisto ako pri pzp nemožeš dať napr. po 2 splátkach výpoveď, lebo výpoveď možeš dať až výročnému dňu( teda vlastne poistnému obdobiu)

V tomto ma nenachytáš, v tomto som iný profík, prakticky momentálne jedna z najvačších hviezd na Slovensku...

ok, asi mas pravdu, ale ked si taky "profik" tak by si mal vediet ze tvoje tvrdenia nevyplyvaju zo zakona o PZP ale zo vseobecnych poistnych podmienok pre PZP danej poistovne, lebo len tam maju poistovne definovane poistne obdobie ako "obdobie jedneho roka pokial nie je v zmluve dohodnute inak" ... :)
btw: ako vysvetlis ze odo mna poistovna nechcela poistne za 4. stvrtrok ???
Stanislav 1975
31.03.11,07:50
ok, asi mas pravdu, ale ked si taky "profik" tak by si mal vediet ze tvoje tvrdenia nevyplyvaju zo zakona o PZP ale zo vseobecnych poistnych podmienok pre PZP danej poistovne, lebo len tam maju poistovne definovane poistne obdobie ako "obdobie jedneho roka pokial nie je v zmluve dohodnute inak" ... :)
btw: ako vysvetlis ze odo mna poistovna nechcela poistne za 4. stvrtrok ???

sú 2 možnosti- buď ti to odpustili, lebo ak sa dobrovoľne vzdajú svojho nároku, tak možu, ale bo sa ešte len ozvú, tak raz za 5 rokov sa čistia všetky databázy a storná a tam sa to potom všetko vyrovnáva, dorovnáva, dopláca...
Chobot
31.03.11,08:46
ok, asi mas pravdu, ale ked si taky "profik" tak by si mal vediet ze tvoje tvrdenia nevyplyvaju zo zakona o PZP ale zo vseobecnych poistnych podmienok pre PZP danej poistovne, lebo len tam maju poistovne definovane poistne obdobie ako "obdobie jedneho roka pokial nie je v zmluve dohodnute inak" ... :)
btw: ako vysvetlis ze odo mna poistovna nechcela poistne za 4. stvrtrok ???

Alebo ešte iná možnosť je, že tvojim poistným obdobím nebol kalendárny rok (t.j. od januára do decembra), ale bežný rok, teda napr. od októbra do septembra a splátka za 3. kalendárny štrvťrok (teda niekedy v júli) bola za 4. kvartál poistného obdobia.
bubkoch
31.03.11,09:46
Alebo ešte iná možnosť je, že tvojim poistným obdobím nebol kalendárny rok (t.j. od januára do decembra), ale bežný rok, teda napr. od októbra do septembra a splátka za 3. kalendárny štrvťrok (teda niekedy v júli) bola za 4. kvartál poistného obdobia.

tak som si to pozrel presne, poistku som mal od 13.8. do 12.8. nasledujuceho roka, k nehode doslo 14.11. (takze na zaciatku 2. stvrtroka), k vyradeniu auta v januari ... neplatil som uz ziadne poistne za 3. a 4. stvrtrok
Ice dive
31.03.11,09:55
tak som si to pozrel presne, poistku som mal od 13.8. do 12.8. nasledujuceho roka, k nehode doslo 14.11. (takze na zaciatku 2. stvrtroka), k vyradeniu auta v januari ... neplatil som uz ziadne poistne za 3. a 4. stvrtrok
nemal si aj havarijné poistenie s PZP v tej istej poisťovni, že by si pohľadávku zarátali z plnenia HP?
bubkoch
31.03.11,10:37
nemal si aj havarijné poistenie s PZP v tej istej poisťovni, že by si pohľadávku zarátali z plnenia HP?
ani toto neplati :confused::)