Yvvetta
25.08.04,08:17
V roku 2003 náš bývalý zamestnanec spôsobil nehodu. Spôsobená škoda bola uhradená poškodenému z našeho povinného zmluvného poistenia.
Teraz nám z ALLIANZU došlo, že máme zaplatiť sankciu za to, že sme im písomne neoznámili vznik škodovej udalosti v zákonom stanovenej lehote v rozpore s ustanovením §........ , čím poisťovni vznikol nárok na postih voči nám.

Chcem sa opýtať takáto pokuta - sankcia bude náš náklad ?

Voči zamestnacovi už nevieme uplatniť postih - už nepracuje u nás.

Neviete mi poradiť na aké účty by som mala zaúčtovať takú pokutu ?

Ďakujeme za odpovede.
Yvvetta
06.09.04,13:19
Nikto, niktúčko mi neodpovedal. Prosííím, skúste mi pomôcť.
ivab
07.09.04,04:34
Yvett podľa zákona si mala určitú povinnosť voči poisťovni, tú si si nesplnila, vyrubili ti pokutu (sankciu). Keďže sa tak stalo, na základe nesplnenia povinnosti, nemôže to byť daňový výdavok. Účtovala by som 545.
accad
07.09.04,04:34
Ak je táto pokuta už zadefinovaná v zmluve s poiťovňou, tak by som to považovala za zmluvnú pokutu-daňový náklad. V tomto prípade by som do brala ako porušenie zo strany firmy a nie pracovníka, ktorý škodu spôsobil. Vo vzťahu k poisťovni je klient firma a tá mala dodržať zmluvné podmienky. S pozdravom Edita
Najka
05.01.07,08:00
Ahojte, aj ku mne sa práve dostala výzva na zaplatenie náhrady poistného plnenia, pretože sme porušili povinnosť oznámiť vznik škodovej udalosti. Išlo o dopravnú nehodu zavinenú z našej strany. Bude to mojim daňovým výdavkom alebo nie? (JÚ)
účtovník 007
05.01.07,09:04
Ahojte, aj ku mne sa práve dostala výzva na zaplatenie náhrady poistného plnenia,

Asi bude potrebné vysvetliť, či táto náhrada je vlastne určitým vyčíslením spoluúčasti na poistnom plnení, alebo ste dostali pokutu podľa podmienok v zmluve. Ak je to pokuta vyplývajúca zo zmluvy, jedná sa o zmluvnú pokutu a je nákladovou položkou.Účtovnou aj daňovou. Ak by to bola spoluúčasť na vyplatenom poistnom plnení, ktoré poisťovňa realizovala poškodenému a od vás žiadajú časť plnenia naspäť, je to podľa mňa náklad, ale v konečnom dôsledku pripočítateľná položka. Nie je to výdavok na udržanie a zabezpečenie príjmu.
erika_H
06.10.08,15:49
Môj klient platí pokutu za neskoré oznámenie škodovej udalosti. (po zákonom stanovenom termíne)
Jedná sa o haváriu motor.vozidla firemného,PÚ,
náhrada časti poistného plnenia 2000 sk..
účtujem 545/379 - ako nedaňový N?
ďakujem moc
erika_H
08.10.08,04:31
Môj klient platí pokutu za neskoré oznámenie škodovej udalosti. (po zákonom stanovenom termíne)
Jedná sa o haváriu motor.vozidla firemného,PÚ,
náhrada časti poistného plnenia 2000 sk..
účtujem 545/379 - ako nedaňový N?
ďakujem moc
ahojte,môžete mi prosím niekto pomocť?
erika_H
08.10.08,11:25
Môj klient platí pokutu za neskoré oznámenie škodovej udalosti. (po zákonom stanovenom termíne)
Jedná sa o haváriu motor.vozidla firemného,PÚ,
náhrada časti poistného plnenia 2000 sk..
účtujem 545/379 - ako nedaňový N?
ďakujem moc

prosíím.. môže to takto byť?
Tweety
08.10.08,11:53
Môj klient platí pokutu za neskoré oznámenie škodovej udalosti. (po zákonom stanovenom termíne)
Jedná sa o haváriu motor.vozidla firemného,PÚ,
náhrada časti poistného plnenia 2000 sk..
účtujem 545/379 - ako nedaňový N?
ďakujem moc
Áno,je to nedaňový náklad-pripočítat. položka k ZD.
erika_H
09.10.08,18:01
ďakujem Tweety