mmmiska
02.01.06,22:43
Ahojte,
zaujímalo by ma, akí lekári sú oprávnení vydať zamestnancovi platné potvrdenie o návšteve lekára. Naši zamestnanci mi občas nosia potvrdenia napr. od fyzioterapeuta, ktorý robí akupresúru. Neviem či to platí ako "ospravedlnenka". Aký je na to právny predpis?

Ako si môžem (ako mzdová účtovníčka) overiť, či takéto potvrdenie vydal človek naozaj k tomu oprávnený? Na sociálke, na ministerstve zdravotníctva? Existuje nejaký register oprávnených lekárov (nie rôznych ľudových liečiteľov a pod.)?
ajobs
02.01.06,22:30
Ahojte,
zaujímalo by ma, akí lekári sú oprávnení vydať zamestnancovi platné potvrdenie o návšteve lekára. Naši zamestnanci mi občas nosia potvrdenia napr. od fyzioterapeuta, ktorý robí akupresúru. Neviem či to platí ako "ospravedlnenka". Aký je na to právny predpis?

Ako si môžem (ako mzdová účtovníčka) overiť, či takéto potvrdenie vydal človek naozaj k tomu oprávnený? Na sociálke, na ministerstve zdravotníctva? Existuje nejaký register oprávnených lekárov (nie rôznych ľudových liečiteľov a pod.)?

Žiadny zákon to neupravuje, je to na tebe, čo uznáš. V ZP sa hovorí o "zdravotníckom zariadení" - ak fyzioterapeut funguje v rámci takéhoto zariadenia, potom by som to uznal. Ale vždy závisí od miestnych podmienok, a početnosti takýchto návštev.
Inak zoznam zmluvných lekárov vedú zdravotné poisťovne, avšak niekedy sa nedá nájsť konkrétne meno, lebo lekári fungujú pod "právnickou osobou". A už vôbec nenájdeš zoznam lekárov, ktorí pôsobia v nemocniaciach.:)