JT10
30.03.11,12:58
Zdravím vás.
Môj prípad je asi takýto:
V r.2010 mi prišlo riadne vyúčtovanie za r.2009, kde som mal preplatok na kúrení cca 600€, ktorý mi riadne vyplatili.
V r. 2010 mi prišlo vyúčtovanie za r. 2010, de bol nedoplatok cca 600€. Ono by to bolo v poriadku, ale ja som v byte býval len polroka, potom sa byt predal. Navyše sa jednalo o 5-izbový byt, kde som už v roku 2010 býval sám a mal som pustený len jeden radiátor! (v r.2009, kde som mal preplatky, išli všetky radiátory a bývali sme tam 3).
K 30.6.2010 som vyrovnal všetky veci na energiách, aby bolo všetko na nule pri prepise bytu a na to sa do bytu nasťahoval nový vlastník. Ako som už spomenul o rok neskôr mi prišlo spomínané vyúčtovanie s nedoplatkom, s tým ,že nedoplatok bol za 2.polrok 2010 (kedy už som tam nebýval). Odvolal som sa a oni mi poslali opravné vyúčtovanie, kde mi toto prehodili do 1.polroku. Dokonca v texte mi písali, že bola zaúčtované vyššia spotreba studenej vody ako v skutočnosti (čiže by mi nedoplatok mal ešte klesnúť). Príloha k opravnému vyúčtovaniu bola ale navlas rovnaká ako k pôvodnému. Proste sa na nedoplatku len prepísal dátum, za ktoré obdobie nedoplatok vznikol, ostatné ostalo pôvodné. Čistý tunel mi to pripadá. Obrátil som sa na SOI, ale tí potvrdili rozhodnutie bytového družstva, nakoľko vychádzali z ich nejých podkladov. Čo mám robiť?
Nemôžem mať rovnako veľký nedoplatok za polrok, kde bola spotreba nižšia ako preplatok za celý predchádzajúci rok...

Veľká vďaka za akúkoľvek radu.
Llívia
30.03.11,15:08
Mali ste merače na radiátoroch? Celková spotreba tepla sa neráta len podľa údajov na meračoch, ale niečo sa ráta na plochu, niečo podľa meračov, takže v konečnom dôsledku ak napr. na merači máš 3-krát nižší údaj ako rok predtým, tvoje náklady na teplo nemusia byť 3-krát nižšie, lebo podlahovú plochu máš stále rovnakú.
(No ale je vážne veľká náhoda, že jeden rok máš preplatok 600 EUR a druhý rok nedoplatok 600 EUR.) Správca domu by ti mal umožniť nahliadnuť do podkladov, na základe ktorých bolo robené ročné vyúčtovanie.
Jozef Štora
30.03.11,20:16
som ochotny sa na to pozriet ale potrebujem vidiet tie vyuctovania nazivo....
sito
30.03.11,20:49
Zdravím vás.
Môj prípad je asi takýto:
V r.2010 mi prišlo riadne vyúčtovanie za r.2009, kde som mal preplatok na kúrení cca 600€, ktorý mi riadne vyplatili.

To by som bral.

V r. 2010 mi prišlo vyúčtovanie za r. 2010, de bol nedoplatok cca 600€.

Toto máš nejaké našuchorené. Predsa vyúčtovanie za rok 2010 si nemohol dostať v roku 2010! Možeš dostať, musíš dostať do 31.5.2011.

Ono by to bolo v poriadku, ale ja som v byte býval len polroka, potom sa byt predal.

Kedy, to bude v poriadku?

Navyše sa jednalo o 5-izbový byt, kde som už v roku 2010 býval sám a mal som pustený len jeden radiátor! (v r.2009, kde som mal preplatky, išli všetky radiátory a bývali sme tam 3).
K 30.6.2010 som vyrovnal všetky veci na energiách, aby bolo všetko na nule pri prepise bytu a na to sa do bytu nasťahoval nový vlastník. Ako som už spomenul o rok neskôr mi prišlo spomínané vyúčtovanie s nedoplatkom, s tým ,že nedoplatok bol za 2.polrok 2010 (kedy už som tam nebýval).

K 30.6.2010! O rok neskôr je 30.6.2011. Ale dnes je 30.3.2011! Si o 92 dni dopredu. Čo máš za kalendár?

Odvolal som sa a oni mi poslali opravné vyúčtovanie, kde mi toto prehodili do 1.polroku. Dokonca v texte mi písali, že bola zaúčtované vyššia spotreba studenej vody ako v skutočnosti (čiže by mi nedoplatok mal ešte klesnúť). Príloha k opravnému vyúčtovaniu bola ale navlas rovnaká ako k pôvodnému. Proste sa na nedoplatku len prepísal dátum, za ktoré obdobie nedoplatok vznikol, ostatné ostalo pôvodné. Čistý tunel mi to pripadá.

Tunel?

Obrátil som sa na SOI, ale tí potvrdili rozhodnutie bytového družstva, nakoľko vychádzali z ich nejých podkladov. Čo mám robiť?
Nemôžem mať rovnako veľký nedoplatok za polrok, kde bola spotreba nižšia ako preplatok za celý predchádzajúci rok...

Veľká vďaka za akúkoľvek radu.

Tak ako napísal Jozef Štora, treba vidieť tie rozúčtovania. Takto je to, vypadá, riadna divočina. Divá sviňa sa nevyzná, čo kto rozrýpal, zoral.
verkaz
31.03.11,09:38
Ešte sa chcem opýtať, či si si pri predaji bytu odpísal spotrebu na radiátoroch ?
mazanova
02.05.11,12:57
Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....
Deganova
02.05.11,13:12
... keby to nebolo také vážne, bolo by to smiešne... predovšetkým chýbajú spotreby za jednotlivé položky, predplatené zálohy na jednotlivé položky, vyúčtovanie jednotlivých položiek, spotreba v celom objekte... je toho celý kopec, určite by som takéto vyúčtovanie neakceptovala... kto ho vypracoval a na základe čoho?...
Jozef Štora
02.05.11,13:22
Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....


§ 8a odsek 2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

Rozsah spravy ma byt upraveny v zmluve, ak nie je musis dostat informacie nie len o tvojej spotrebe, ale aj o spotrebe celeho domu a pocte jednotiek pouzitych na rozpocitanie danej sluzby alebo tovaru tak, aby si si mohla sama overit platnost udajov vo vyuctovani. Ak ti to neda, je to porusenie zakona a aj ked sankcie v nom za to nie su, mozes sa obratit na SOI. Navrhujem napisat predsedovi SVB a odcitovat co som ti tu napisal s tym ze ziadas o udaje, ak ti ich neda, potom len SOI, Markiza, Novy Cas...:mad:
verkaz
02.05.11,14:59
Najlepšie urobíš, keď to vyúčtovanie vrátiš s tým, že neobsahuje základné údaje.
Musia tam byť údaje o dome , všetky spotreby rozúčtované na osobomesiace, m2 a m3.
Potom tam musia byť údaje o každom byte - zálohové platby a výpočet z údajov o dome na osobomesiace, m2, m3 a zvlásť spotreba tepla.
Prílohou vyúčtovania je aj hospodárenie s FO - tvorba a na čo boli prostriedky čerpané a aktuálny konečný stav.
workerka
02.05.11,17:39
Naozaj treba vidieť rozúčtovanie nákladov na ÚK. Ja mám taký dojem z toho všetkého, že pri zmene vlastníka a ani po skončení roka neboli vykonané odpočty na radiátoroch a vode. Treba papier, potom sa dá vyjadriť.
workerka
02.05.11,17:41
Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....
Tá príloha to je akože čo? To je vyúčtovanie nákladov za byt? Si niekto robí srandu nie? Fúúúha ....
willma
03.05.11,06:23
Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....mimotemyaspoň ti to rozpísali na kvalitnom toaleťáku:eek:, lebo na nič iné sa ten zdrap nehodí.
VieraPopluharova
04.05.11,03:58
Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....

Zaujimalo by ma či ide o spravu vlastnictva bytov, alebo o bytove družstvo ako take čiže SVB?
workerka
04.05.11,13:54
No keďže je na tom vyúčtovaní podpis predsedu SVB, tak predpokladám, že si SVB robí správu a aj vyúčtovanie. Ináč je to fakt dobré vyúčtovanie. My sa tu trápime, už ani nevieme kam všetky tie údaje na vyúčtovanie popchať, aby sme nemuseli dávať ďalšiu stranu navyše a toto SVB fakt nemá problém. Naše vyúčtovanie má pri najlepšom vždy minimálne 6 strán plných A4 vrátane príloh a rôznych informácií. Robíme vyúčtovanie pre 1500 bytov a s takýmto vyúčtovaním ako tu uviedla "mazanova" by som asi pred energetickou inšpekciou fakt nepochodila. Takéto vyúčtovania sa robili pred tridsiatimi rokmi a vyzerali ako výplatné pásky. No to bolo v časoch hlbokej totality, keď nikoho nezaujímalo čo sa ako rozpočítava, pretože všetko bolo lacné na to, aby si niekto robil námahu s kontrolou rozúčtovania nákladov.
Halli
04.05.11,16:30
No keďže je na tom vyúčtovaní podpis predsedu SVB, tak predpokladám, že si SVB robí správu a aj vyúčtovanie. Ináč je to fakt dobré vyúčtovanie. My sa tu trápime, už ani nevieme kam všetky tie údaje na vyúčtovanie popchať, aby sme nemuseli dávať ďalšiu stranu navyše a toto SVB fakt nemá problém. Naše vyúčtovanie má pri najlepšom vždy minimálne 6 strán plných A4 vrátane príloh a rôznych informácií. Robíme vyúčtovanie pre 1500 bytov a s takýmto vyúčtovaním ako tu uviedla "mazanova" by som asi pred energetickou inšpekciou fakt nepochodila. Takéto vyúčtovania sa robili pred tridsiatimi rokmi a vyzerali ako výplatné pásky. No to bolo v časoch hlbokej totality, keď nikoho nezaujímalo čo sa ako rozpočítava, pretože všetko bolo lacné na to, aby si niekto robil námahu s kontrolou rozúčtovania nákladov.

Viem, že nás tlačia do množstva informácií, ale 6 strán sa mi zdá tiež prehnané. Z tých zbytočných info, prepočtov, rozdelovaní služieb na variabily, fixy, spotreb. a základne zložky, rôzne vysvetlivky...z toho už sa nevyznajú ani divé .... nie tak vlastníci. Toto je aj vo fa za elektrinu, plyn a podobne...čím zložitejšie , tým neprehľadnejšie..už mi to pripadá ako zámer.


samozrejme vyučtovania som videla už teda rôzne a nad niektorými sa mi rozum zastavoval :)
workerka
05.05.11,06:22
Je pravda, že výpočty sú čím ďalej tým zložitejšie, aby sme náhodou niekoho nezvýhodnili, alebo niekoho neokradli. Všetko je to spôsobené, len tým, že v poslednej dobe by si dali ľudia aj za jeden cent "koleno vŕtať". Závisť je čím ďalej tým väčšia, energie drahšie a tak vyúčtovanie zložitejšie a zložitejšie. No a ešte keď si vlastníci sami povymýšľajú napr. pravidlá rozpočítania tepla na ÚK a aj ostatné energie, tak je to priam úžasné vyúčtovanie. No nič, musíme robiť tak ako nám prikazuje zákon a vyhláška, ktoré tiež nie sú dokonalé :-)
verkaz
05.05.11,07:17
No veď práve pre tie zákony a vyhláška aj mne vyšlo vyúčtovanie na štyri strany. Ale som spokojná, lebo si tam nájdu všetko, čo chcú potrebujú vedieť. Aj tak mi zvonia pri dverách a vypytujú sa veľa razy o veciach mimo. Teraz ich zaujíma najviac, kedy dostanú preplatky.
Zaujímavé je však to, že tí, ktorí majú nedoplatky sa neozývajú. Dokonca aj po uplynutí doby 30 dní ich vo väčšine musím upomínať.
mazanova
05.05.11,13:23
Zaujimalo by ma či ide o spravu vlastnictva bytov, alebo o bytove družstvo ako take čiže SVB?
Sme SVB...
peton
05.05.11,15:20
Zaujimalo by ma či ide o spravu vlastnictva bytov, alebo o bytove družstvo ako take čiže SVB?

Vierka nemýľ si bytové družstvo s SVB. SVB nie je bytové družstvo, ako bytové družstvo nie je SVB. Je v tom dosť podstatný rozdiel. :)
Halli
05.05.11,19:13
Peťonko, ale aj tak máme najkrajšie vyučtovanie my , nie ? :D žiadných 6 ani 4 strany a všetko je tam ...;)
workerka
06.05.11,06:26
Peťo, ale aj tak máme najkrajšie vyučtovanie my , nie ? :D žiadných 6 ani 4 strany a všetko je tam ...;)
.... skús zverejniť, rada by som to videla ... potrebujem ušetriť 10 krabíc papiera :-D
Halli
06.05.11,09:23
.... skús zverejniť, rada by som to videla ... potrebujem ušetriť 10 krabíc papiera :-D

mám program, kde to stačí na dve strany, dokladám len rozučt.tepla a na jednu stranu píšem správu o hospodárení ...takže 2strany obojstranne + jedna jednostranne.;) spolu 3 A4ky
Deganova
06.05.11,09:32
... mne na vyúčtovanie stačia 2 A4 jednostranne...
Halli
06.05.11,11:25
... mne na vyúčtovanie stačia 2 A4 jednostranne...

Aj mne by stačili, keby som neprikladala rozučtovanie tepla a správu o finančnom hospodárení ...ty to kde dávaš? :D
Deganova
09.05.11,05:04
Aj mne by stačili, keby som neprikladala rozučtovanie tepla a správu o finančnom hospodárení ...ty to kde dávaš? :D
´... správu o finančnom hospodárení dávam na vývesné tabule... tak sa vlastníci uzniesli...
Halli
09.05.11,06:52
´... správu o finančnom hospodárení dávam na vývesné tabule... tak sa vlastníci uzniesli...
No ja to dávam každému, nechcem aby celé mesto očumovalo hospodárenie domu, najdôležitejšie výdavky domu, vysporiadanie nedoplatkov u neplatičov a potom ma niekto napadne, že so mu to nedala...ale keď si tak u vás rozhodli:o...v zákone je "ak nepredloží vlastníkom...v dome." nepíše sa akou formou :)
Deganova
09.05.11,07:22
No ja to dávam každému, nechcem aby celé mesto očumovalo hospodárenie domu, najdôležitejšie výdavky domu, vysporiadanie nedoplatkov u neplatičov a potom ma niekto napadne, že so mu to nedala...ale keď si tak u vás rozhodli:o...v zákone je "ak nepredloží vlastníkom...v dome." nepíše sa akou formou :)
... neplatičov na šťastie nemáme, a hospodárenie " neočumuje nik" vchody sú uzavreté a "ich prianie je mojim rozkazom":):):)
Halli
09.05.11,07:42
Slávka, neplatičov na šťastie nemáme, a hospodárenie " neočumuje nik" vchody sú uzavreté a "ich prianie je mojim rozkazom":):):)
Však vravím, keď si tak rozhodli...tak super, že si taká poslušná :D...aj ja, ale radšej im to dám s vyučtovaním aj keď mi to zaberie pol dňa :)...no a idem práve na tom pracovať, len horšie, že čo dom to iné cifry :)
peton
09.05.11,09:19
Dievčatá, ak dovolíte otázočku. Hospodárenie s FOÚ dávate v akej forme? Položkovitý rozpis čerpania FOÚ alebo len nejaký súhrnný údaj? Položkovitý rozpis nám je predsedom odopieraný, citujem: "ak chceme vidieť, máme právo nahliadnuť, on nič dávať nikomu nebude".

P.S. Áno Halli, máme krásne vyúčtovania. S údajmi, ktoré tam patria a s pekným grafom ako pridanou hodnotou. :-)
Halli
09.05.11,09:29
Položkovite najdôležitejšie realizácie
okrem toho , stavy na učtoch, na fonde, stav dlžníkov, správa o učtovníctve...atď.
verkaz
09.05.11,09:58
Čerpanie FO dávam ako prílohu vyúčtovania položkovite a rozpočítaním nákladov a 1 a 2 izbové byty (máme len také, tak to nie je až tak veľa roboty).
Správu o hospodárení predkladáme na zhromaždení, kde podáva správu o vykonávaných kontrolách aj rada.
Ešte dostanú aj spracovanú rekapituláciu vyúčtovania, kde sú vyčíslené nedoplatky a preplatky (nie menovite ale spolu).
mino.k
20.05.11,18:02
Zdravím vás.
Môj prípad je asi takýto:
V r.2010 mi prišlo riadne vyúčtovanie za r.2009, kde som mal preplatok na kúrení cca 600€, ktorý mi riadne vyplatili.
V r. 2010 mi prišlo vyúčtovanie za r. 2010, de bol nedoplatok cca 600€. Ono by to bolo v poriadku, ale ja som v byte býval len polroka, potom sa byt predal. Navyše sa jednalo o 5-izbový byt, kde som už v roku 2010 býval sám a mal som pustený len jeden radiátor! (v r.2009, kde som mal preplatky, išli všetky radiátory a bývali sme tam 3).
K 30.6.2010 som vyrovnal všetky veci na energiách, aby bolo všetko na nule pri prepise bytu a na to sa do bytu nasťahoval nový vlastník. Ako som už spomenul o rok neskôr mi prišlo spomínané vyúčtovanie s nedoplatkom, s tým ,že nedoplatok bol za 2.polrok 2010 (kedy už som tam nebýval). Odvolal som sa a oni mi poslali opravné vyúčtovanie, kde mi toto prehodili do 1.polroku. Dokonca v texte mi písali, že bola zaúčtované vyššia spotreba studenej vody ako v skutočnosti (čiže by mi nedoplatok mal ešte klesnúť). Príloha k opravnému vyúčtovaniu bola ale navlas rovnaká ako k pôvodnému. Proste sa na nedoplatku len prepísal dátum, za ktoré obdobie nedoplatok vznikol, ostatné ostalo pôvodné. Čistý tunel mi to pripadá. Obrátil som sa na SOI, ale tí potvrdili rozhodnutie bytového družstva, nakoľko vychádzali z ich nejých podkladov. Čo mám robiť?
Nemôžem mať rovnako veľký nedoplatok za polrok, kde bola spotreba nižšia ako preplatok za celý predchádzajúci rok...

Veľká vďaka za akúkoľvek radu.
podotazka :-)
nam robi predseda vyuctovanie za napr rok 2010, ale zohladnuje do toho aj prijate platby do konca 4.mesiaca...je toto spravne? Nemalo by to byt len do konca roka, za ktory sa vyuctovanie robi??? Napr. vyuctovanie za rok 2010 by malo podla mna byt so vsetkym, aj platbami do 31.12.2010...alebo je to na inej dohode? Alebo???
Halli
21.05.11,17:33
podotazka :-)
nam robi predseda vyuctovanie za napr rok 2010, ale zohladnuje do toho aj prijate platby do konca 4.mesiaca...je toto spravne? Nemalo by to byt len do konca roka, za ktory sa vyuctovanie robi??? Napr. vyuctovanie za rok 2010 by malo podla mna byt so vsetkym, aj platbami do 31.12.2010...alebo je to na inej dohode? Alebo???
Ak neplatíš tento rok, nebudem ti predsa vracať preplatok aj keď je za min. rok...mnohí to robia naschvál a potom si urobia zápočet..
kontrolovať platby ku dňu vystavenia RV je to logické a v poriadku , robia to tak skoro všetci aj OSBD, nielen SVBčkari..
Nemalo by to byť ale súčasťou vyučtovania daného roka, ale "pod čiarou" , čiže pod samotným nedopl/preplatkom z ročného vyúčtovania.
mino.k
22.05.11,10:06
Ak neplatíš tento rok, nebudem ti predsa vracať preplatok aj keď je za min. rok...mnohí to robia naschvál a potom si urobia zápočet..
kontrolovať platby ku dňu vystavenia RV je to logické a v poriadku , robia to tak skoro všetci aj OSBD, nielen SVBčkari..
Nemalo by to byť ale súčasťou vyučtovania daného roka, ale "pod čiarou" , čiže pod samotným nedopl/preplatkom z ročného vyúčtovania.
toto chapem...u nas je to vsak sucastou akoze vyuctovanie, nie ze pod ciarou...
Jozef Štora
22.05.11,15:34
Pozri je uplne jedno ako to mas, vysledok je suma a tu mas spravnu ak platis aj ak neplatis tento rok.... cize ak potrebujes argument preco je spravca zly, mas ho, ale suma sedi.... ;-)
Halli
22.05.11,16:28
toto chapem...u nas je to vsak sucastou akoze vyuctovanie, nie ze pod ciarou...


Pozri je uplne jedno ako to mas, vysledok je suma a tu mas spravnu ak platis aj ak neplatis tento rok.... cize ak potrebujes argument preco je spravca zly, mas ho, ale suma sedi.... ;-)

Presne tak, napísala som, že by nemalo byť...ale ak JE nič sa tým nemení..neviem o čo vlastne ti ide? Bytový dom musí každý mesiac platiť za energie a služby tak isto ako každý vlastník. Aj ja platím zálohy za elektrinu za dom a príde mi vyučtovanie, musím platiť ďalej bezohľadu na výsledok vyúčtovania...a ak je preplatok vrátim ho vlastníkom. Ak nezaplatím mám okamžite upomienku od SSE...je to tažké pochopiť?;)
plada
23.05.11,10:18
Ja mám takúto otázočku.
Správca poslal firme, ktorá nám robí rozúčtovanie spotreby tepla podklady - teda jednotkovú cenu tepla atď 2. mája 2011. Táto firma si zazmluvnila s jednotlivými správcami, že im naspäť pošle rozúčtovanie do 30 dní.
Správca sa nám - vlastníkom vyhráža, že asi nestihne urobiť vyúčtovanie do termínu 31. mája z dôvodu liknavosti firmy, ktorá robí rozúčtovanie tepla.
Ak nám správca nedá ročné vyúčtovanie a ohradí sa dochvíľnosťou tejto firmy, ako sa môžeme voči jeho postupu ohradiť?
Halli
23.05.11,10:45
Ja mám takúto otázočku.
Správca poslal firme, ktorá nám robí rozúčtovanie spotreby tepla podklady - teda jednotkovú cenu tepla atď 2. mája 2011. Táto firma si zazmluvnila s jednotlivými správcami, že im naspäť pošle rozúčtovanie do 30 dní.
Správca sa nám - vlastníkom vyhráža, že asi nestihne urobiť vyúčtovanie do termínu 31. mája z dôvodu liknavosti firmy, ktorá robí rozúčtovanie tepla.
Ak nám správca nedá ročné vyúčtovanie a ohradí sa dochvíľnosťou tejto firmy, ako sa môžeme voči jeho postupu ohradiť?

Neviem prečo správca poslal neskoro podklady pre rozpočet PRVN, ale to je jeho vec ako dostať rozpočet v termíne, aby mohol urobiť RV. Vydržte ako sa zachová, možno budú robiť 12hodinovky ako my ostatní a stihnú to :)Zbytočne popredu nerobte rozruch, až to nedodrží ozvi sa.
Je to síce proti zákonu, ale načo sa byť pre maličkosť, ktorá sa dá vyriešiť zhovievavosťou v jednom prípade. No čo počkáte pár dní....súdiť sa neprospeje nikomu. Potom vy napíšete správcovi, že pokiaľ sa to bude o rok opakovať siahnete na poplatok za správu.
Jozef Štora
23.05.11,11:07
Neviem prečo správca poslal neskoro podklady pre rozpočet PRVN, ale to je jeho vec ako dostať rozpočet v termíne, aby mohol urobiť RV. Vydržte ako sa zachová, možno budú robiť 12hodinovky ako my ostatní a stihnú to :)Zbytočne popredu nerobte rozruch, až to nedodrží ozvi sa.
Je to síce proti zákonu, ale načo sa byť pre maličkosť, ktorá sa dá vyriešiť zhovievavosťou v jednom prípade. No čo počkáte pár dní....súdiť sa neprospeje nikomu. Potom vy napíšete správcovi, že pokiaľ sa to bude o rok opakovať siahnete na poplatok za správu.

Ale este je tu dolezity fakt. Ak nedostanete vyuctovanie vcas, spravca nema narok za to obdobie na odmenu za spravu takze mu oznamte, ze nech si ju neopovazi stiahnut ak to nestihne....
Halli
23.05.11,11:42
Ale este je tu dolezity fakt. Ak nedostanete vyuctovanie vcas, spravca nema narok za to obdobie na odmenu za spravu takze mu oznamte, ze nech si ju neopovazi stiahnut ak to nestihne....

Však preto som to napísala do poslednej vety...Ale ak im predloží RV o tri dni neskôr, čo nasvedčuje termínom medzi správcom a rozpočítavateľom tepla...viď príspevok od Plada...tak za tri dni dni o veľa správca nepríde ;) Možno snáď o mesiac:)
plada
23.05.11,12:00
Zatiaľ ďakujem, potom sa ozvem, ako sme dopadli.
Ešte jedna pikoška. Bola som u správcu kontrolovať faktúry za minulý rok, pozerám, pozerám, upratovanie - jedna z faktúr 4342 eur. Reku to upratovačka robila generálku? Pani pozrela faktúru a jéééjda, oni sa pomýlili namiesto korún dali eurá.
No na pár takých prechmatov sme prišli, všetko sa ale nedá úplne preveriť.
Neviem, čo si mám o tom myslieť.
Vždy to bola chyba v náš neprospech.
Halli
23.05.11,12:23
Zatiaľ ďakujem, potom sa ozvem, ako sme dopadli.
Ešte jedna pikoška. Bola som u správcu kontrolovať faktúry za minulý rok, pozerám, pozerám, upratovanie - jedna z faktúr 4342 eur. Reku to upratovačka robila generálku? Pani pozrela faktúru a jéééjda, oni sa pomýlili namiesto korún dali eurá.
No na pár takých prechmatov sme prišli, všetko sa ale nedá úplne preveriť.
Neviem, čo si mám o tom myslieť.
Vždy to bola chyba v náš neprospech.

No tak to je veľký prešľap...toto by sa v SVBčku nikdy nemohlo stať:o Niekedy mi pripadá, že na OSBD a podobných inštitúciach sedia stroje, nie ľudia...ja kontrolujem mesačne aj spotreby nielen takú dôležitú vec ako je výška faktúry...dúfam, že to pani upratovačke aj náležite zdanili:eek:
IvanPK
23.05.11,12:25
dúfam že nám sa to nestane, od 1.6.2011 sme dali správcovi výpoveď a ideme sa spravovať sami....bude to ťažké ale chceme to takto.....
Halli
23.05.11,12:32
dúfam že nám sa to nestane, od 1.6.2011 sme dali správcovi výpoveď a ideme sa spravovať sami....bude to ťažké ale chceme to takto.....

Blahoželám, nič nie je ťažšie ako nerozumieť za čo sa platí v dome....neboj, ak máte rozumných ľudí v dome, bude to oveľa lepšie.;)
Matias.S
23.05.11,13:50
Blahoželám, nič nie je ťažšie ako nerozumieť za čo sa platí v dome....neboj, ak máte rozumných ľudí v dome, bude to oveľa lepšie.;)

Sorry, ale ty si už videl rozumných ľudí v dome ? ... veľmi málo a vždy sa nájde niekto, kto bude ako trafená hus :eek: ... u nás to ani nemusí byť... správca a väčšinový vlastník v jednej osobe je družstvo - komunistický prístup, nevraživosť, ochota nadovšetko ... a mohol by som pokračovať ... vyúčtovanie do 31.05. bo to majú zo zákona ... ale ostatné veci podľa seba riešia (nie podľa zákona) ... položky vo vyúčtovaní zavádzajúce dezinformatívne ... účelovo robené ... nemožnosť skontrolovať hlavne trvalé (zálohové platby), servisné služby ... tak a ľudí to sere len na porade mne to dávajú vyžrať, ale keď ich už 2 roky žiadam, aby si odkúpili byty a mohli sme s tým niečo robiť serú na to !!! ...
Halli
23.05.11,15:35
Sorry, ale ty si už videl rozumných ľudí v dome ? ... veľmi málo a vždy sa nájde niekto, kto bude ako trafená hus :eek: ... u nás to ani nemusí byť... správca a väčšinový vlastník v jednej osobe je družstvo - komunistický prístup, nevraživosť, ochota nadovšetko ... a mohol by som pokračovať ... vyúčtovanie do 31.05. bo to majú zo zákona ... ale ostatné veci podľa seba riešia (nie podľa zákona) ... položky vo vyúčtovaní zavádzajúce dezinformatívne ... účelovo robené ... nemožnosť skontrolovať hlavne trvalé (zálohové platby), servisné služby ... tak a ľudí to sere len na porade mne to dávajú vyžrať, ale keď ich už 2 roky žiadam, aby si odkúpili byty a mohli sme s tým niečo robiť serú na to !!! ...

Matiasko však sa nečerti, ja mám našťastie okolo seba viac rozumných, tak preto máme všade SVB...prvé už 11rokov:)
plada
23.05.11,15:37
No tak to je veľký prešľap...toto by sa v SVBčku nikdy nemohlo stať:o Niekedy mi pripadá, že na OSBD a podobných inštitúciach sedia stroje, nie ľudia...ja kontrolujem mesačne aj spotreby nielen takú dôležitú vec ako je výška faktúry...dúfam, že to pani upratovačke aj náležite zdanili:eek:

Upratovačka dala faktúru správne, to správca sa "pomýlil", napísal do sumáru faktúr, ktorý sa má rozpočítať medzi vlastníkov, koruny premenené na eurá.
buchač
23.05.11,16:38
Dnes aj ja som dával vyúčtovanie ...

Priznám sa , že som trochu mimo , teda hlavne z tej " zrážkovej vody " ...

Doteraz sme , podľa starých papierov , za ňu neplatili .
No už bol za mnou tretí sused , že čo je to za položka ...blá , blá ....

No , pravdu povediac , aj mne sa 82,91 € zdá trochu veľa .
Keď sa tak vezme , sme štyri vchody po 20 bytov ...čiže
80 x 82,91 = 6.632,80 €
Hm , solídna sumička ...

Vysvetlí , neznalému ( mne ;) ) , niekto ...?
Od kedy vlastne platí nejaké to nariadenie , alebo zákon ...aj na nete som trochu hľadal , no nedokončil som ...nestíham nejak ...
Halli
23.05.11,18:16
Dnes aj ja som dával vyúčtovanie ...

Priznám sa , že som trochu mimo , teda hlavne z tej " zrážkovej vody " ...

Doteraz sme , podľa starých papierov , za ňu neplatili .
No už bol za mnou tretí sused , že čo je to za položka ...blá , blá ....

No , pravdu povediac , aj mne sa 82,91 € zdá trochu veľa .
Keď sa tak vezme , sme štyri vchody po 20 bytov ...čiže
80 x 82,91 = 6.632,80 €
Hm , solídna sumička ...

Vysvetlí , neznalému ( mne ;) ) , niekto ...?
Od kedy vlastne platí nejaké to nariadenie , alebo zákon ...aj na nete som trochu hľadal , no nedokončil som ...nestíham nejak ...

Juri ja už to platím na SVBčkach hadam aj 8 rokov...už sa presne nepamatám...tak to ma byť čo?? Ta co na vychodze neperší??:eek: A ten tvoj ščot je nejaký divný...platí sa podľa plochy strechy...už som to tu kdesi písala...No to čo ty píšeš je nejaká sranda, ne? Kukni chytro ešte raz, bo tak do 400 evri by som brala, ale hento, to nééé:D


http://www.stvps.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=29&Itemid=38 najdi si Vašu košicku...nechce sa mi hladať...
buchač
23.05.11,18:20
Juri ja už to platím na SVBčkach hadam aj 8 rokov...už sa presne nepamatám...tak to ma byť čo?? Ta na vychodze neperší??:eek: A ten tvoj ščot je nejaký divný...platí sa podľa plochy strechy...už som to tu kdesi písala...No to čo ty píšeš je nejaká sranda, ne? Kukni chytro ešte raz, bo tak do 400 evri by som brala, ale hento, to nééé:D

...ale vážne , fakt ...doteraz sme nemali nikdy hentakú položku , aj zálohové platby boli na "0" za minulé roky ...
Veď to je teraz zarážajúce ...

Viem , že ako sa vypočítava , to je jasné ...no ľuďom to za toho svätého nevysvetlíš ...
verkaz
23.05.11,18:24
dúfam že nám sa to nestane, od 1.6.2011 sme dali správcovi výpoveď a ideme sa spravovať sami....bude to ťažké ale chceme to takto.....
Neboj sa, určite to pôjde, veď hlavná je ochota niečo v tom urobiť a tú máte.
Halli
23.05.11,18:28
...ale vážne , fakt ...doteraz sme nemali nikdy hentakú položku , aj zálohové platby boli na "0" za minulé roky ...
Veď to je teraz zarážajúce ...

Viem , že ako sa vypočítava , to je jasné ...no ľuďom to za toho svätého nevysvetlíš ...

To by som rada videla pošli mi mail s foto RV :) ak ano mail ti dám v ss.
to Vám asi naúčtovali za 10 rokov naspäť:D
buchač
23.05.11,18:31
uhm ...
verkaz
23.05.11,18:33
...ale vážne , fakt ...doteraz sme nemali nikdy hentakú položku , aj zálohové platby boli na "0" za minulé roky ...
Veď to je teraz zarážajúce ...

Viem , že ako sa vypočítava , to je jasné ...no ľuďom to za toho svätého nevysvetlíš ...
Máš uzatvorenú zmluvu na odvod zrážkovej vody s vodárňami a kanalizáciami ? V zmluve mali byť uvedené m2. Na faktúre by zase malo byť uvedené aj obdobie.
Mne chodia faktúry mesačne a je to rozpočítané podľa dní v mesiaci.
Neviem presne koľko to platíme ale určite viac ako 5 rokov.
buchač
23.05.11,18:35
Máš uzatvorenú zmluvu na odvod zrážkovej vody s vodárňami a kanalizáciami ? V zmluve mali byť uvedené m2. Na faktúre by zase malo byť uvedené aj obdobie.
Mne chodia faktúry mesačne a je to rozpočítané podľa dní v mesiaci.
Neviem presne koľko to platíme ale určite viac ako 5 rokov.

...a poviem Ti ???

Máme správcu ..." Správcovské bytové družstvo "
Halli
23.05.11,18:40
moj priklad: mam strechu 47,55m x 12,60m = 599,13 /zaokr.600/
to si vynasobís sučinitelom odtoku, ktorý je stanoveny v zavislosti od charakteru povrchu plochy- ja mam plochu strechu-sučinitel
0,9 /strechy betonove,asfaltove atd/
takže 600x0,9= 540m2 sa mi zaratava

ročne mi nafintujú tak 360m2/ štvrťročne cca 90m2/ vody a platím asi 400 euráčov za rok/dom
jozka56
23.05.11,19:50
...a poviem Ti ???

Máme správcu ..." Správcovské bytové družstvo "
buchač...nič iné Vám nezostáva, iba sa pekne kuki-kuk na vystavené faktúry pre Váš bytový dom za zrážkovú vodu....a vypočítať si koľko vlastne ste boli povinní za ňu zaplatiť. Ale keď už tu vznikla fantasmagória, asi treba popozerať všetky faktúry:)
Díky Broňa, že sa staráme sami o seba, ale euríkov máme málo, nemá nás kto sponzorovať...
lubica_02
23.05.11,20:20
Vo vyúčtovaní by mal byť aj náklad na celý dom a ten rozdelený podľa spoluvlastníckych podielov - aspoň takto to dávame aj mi do RV. Takže by si mal hneď aj prehľad o celkovom náklade na dom.
verkaz
24.05.11,06:36
Tak by sa to malo všade robiť
verkaz
24.05.11,06:39
...a poviem Ti ???

Máme správcu ..." Správcovské bytové družstvo "
Reklamuj u správcu vyúčtovanie pre neúplné informácie o dome.
Jozef Štora
24.05.11,07:42
Vo vyúčtovaní by mal byť aj náklad na celý dom a ten rozdelený podľa spoluvlastníckych podielov - aspoň takto to dávame aj mi do RV. Takže by si mal hneď aj prehľad o celkovom náklade na dom.

To su podla mna povinne udaje vyuctovania, inak ho nie je mozne odkontrolovat. Vlastnik MUSI dostat info o celkovom naklade na sluzbu alebo tovar, pocet jednotiek na jej rozpocitanie za cely dom, pocet jednotiek za byt a hlavne cenu za jednotku a tu ked vynasobi poctom jednotiek za dom, musi mu sadnut domovy naklad a ked za byt tak jeho naklad.... Ak tieto udaje chybaju, RV je len zdrap na utretie zadku.... podla mna :D
buchač
24.05.11,17:00
To by som rada videla pošli mi mail s foto RV :) ak ano mail ti dám v ss.
to Vám asi naúčtovali za 10 rokov naspäť:D

...bezpredmetné ...

Dnes mi boli doručené nové vyúčtovania ...
Bez tej spornej čiastky je už ...
Halli
24.05.11,17:09
...bezpredmetné ...

Dnes mi boli doručené nové vyúčtovania ...
Bez tej spornej čiastky je už ...
No vidíš, ale to nemáte žiadnu zrážkovú vodu zas?? :rolleyes:
buchač
24.05.11,17:27
No vidíš, ale to nemáte žiadnu zrážkovú vodu zas?? :rolleyes:

...ani nie ...

Nepozeral som do toho môjho podrobnejšie ...no sused poniektorí ( na moju otázku ) povedal , že má tam nejakú smiešnu sumu ...
Ja osobne nie ...:confused:...tiež mi je to divnô ...


...uvidím ešte ...
Halli
24.05.11,17:28
...ani nie ...

Nepozeral som do toho môjho podrobnejšie ...no sused poniektorí ( na moju otázku ) povedal , že má tam nejakú smiešnu sumu ...
Ja osobne nie ...:confused:...tiež mi je to divnô ...


...uvidím ešte ...

No máte vy len bohumilého správcu :D
buchač
24.05.11,17:33
...na "ch " sa to začína ...
Halli
24.05.11,17:34
:D chrôzostrašneho
denisamka
26.05.11,09:17
prosiiiiiiiiim o radu: prislo mi vyuctovanie za byt a jednej veci tam nerozumiem: je tam: zalohove platby za rok 2010 1700€ dokopy, ale z toho bytove druzstvo odratalo preplatok este za rok 2009 300€ a vyslo, ze dokopy je zalohova platba 1400€. Mozu oni z toho, co som platila v roku 2010 odratat preplatok z roku 2009?

Diky moc
Halli
26.05.11,10:58
prosiiiiiiiiim o radu: prislo mi vyuctovanie za byt a jednej veci tam nerozumiem: je tam: zalohove platby za rok 2010 1700€ dokopy, ale z toho bytove druzstvo odratalo preplatok este za rok 2009 300€ a vyslo, ze dokopy je zalohova platba 1400€. Mozu oni z toho, co som platila v roku 2010 odratat preplatok z roku 2009?

Diky moc

preplatok ?:eek:...alebo skôr nedoplatok...
Jozef Štora
26.05.11,14:47
prosiiiiiiiiim o radu: prislo mi vyuctovanie za byt a jednej veci tam nerozumiem: je tam: zalohove platby za rok 2010 1700€ dokopy, ale z toho bytove druzstvo odratalo preplatok este za rok 2009 300€ a vyslo, ze dokopy je zalohova platba 1400€. Mozu oni z toho, co som platila v roku 2010 odratat preplatok z roku 2009?

Diky moc

To co vidis nie je odratanie platby ale sumar pohybov na tvojom konte u spravcu cize uctovna bilancia. Z tvojho konta ti ta platba bola odoslana cize konto musi byt o tu sumu nizsie preto to tam mas akoze odratane.... Ja viem ze to ludi mätie ale je to v poriadku. Aj ked da sa to aj rozumnejsie a prehladnejsie na vyuctovani zobrazit...
Halli
26.05.11,15:04
.... Mozu oni z toho, co som platila v roku 2010 odratat preplatok z roku 2009?

Diky moc


... môžu odrátať nedoplatok...aj roky dozadu. Čo je na tom pre teba čudné? Mala si dlh, tak ho treba vyrovnať a hotovo.
habib
27.05.11,08:43
tiež potrebujem poradit,konkrétne:

Skutočné náklady na byt za 6mesiacov:

Spotrebovaná TUV 19,12
Spotreba kwh 1113,77 ????
Zakl. zložka 7,7725 ????
Spotreb. zložka 80,3615 ????
Cena ohrevu ......to je jesné spočítané posledné 2hodnoty
....dalej veci ako vypočítat koeficient a dostat aj cenu za spotr. vodu to už je jasné.
Ale vypočítat tu spotrebu kwh a dopracovat sa k rovnakým číslam zakl. a spotreb. zložky ani za nič a neviem sa pohnut,je mi jasné že potrebujem použit udaj z prvej strany vyučtovania Spotreba za dom,prípadne použit aj samozrejme uvedenú realnu cenu za 1kwh v €,alebo cenu za ohrev m3 TUV v €....ale proste nech počítam ako počítak k vysledku sa neviem dostat.Možno je to mnou ale možnost je aj ta že je vyučtovanie zle vypočítané,konkrétne súčet meračov TUV v bytoch je o 160m3 vyšší ako nameral merač TUV v dome,takže samozrejme koeficient im ,,nesedel,, tak nám od nedele rozdali už 2vyučtovanie,samozrejme vyhodnejšie pre nich a nie ludí.
No nechcem to dalej rozpisovat,otázka je dufam jasná......ako sa dostat k vysledku,ktorý udaj z prvej strany Spotreba na dom použit,alebo ak niečo iné tak dopíšem.
Dakujem

p.s: doplnené aj tu http://www.porada.sk/t168376-p2-koeficient-prepoctu-tuv.html#post1752424
denisamka
29.05.11,17:24
pre Halli: ja som mala preplatok a nie DLH :)
Halli
30.05.11,14:57
prosiiiiiiiiim o radu: prislo mi vyuctovanie za byt a jednej veci tam nerozumiem: je tam: zalohove platby za rok 2010 1700€ dokopy, ale z toho bytove druzstvo odratalo preplatok este za rok 2009 300€ a vyslo, ze dokopy je zalohova platba 1400€. Mozu oni z toho, co som platila v roku 2010 odratat preplatok z roku 2009?

Diky moc


pre Halli: ja som mala preplatok a nie DLH :)

óóh tak sorry nerozumiem tvojej reči :rolleyes::)
denisamka
31.05.11,08:33
mala som tam na kzdy mesiac napisane kolko som im zaplatila s plusovym znamienkom a v juni som mala napisane: -300€. Preto som sa pytala, ci mozu odratat.
ELA1
31.05.11,11:27
Ahojte,

poprosím Vás o radu: v minulom roku sme si prevzali správu. V tomto roku sme vypracovali vyúčtovanie a robila som si kontrolu, či mám na bežnom účte domu správnu sumu éčiek. Kontrola: od konečného stavu v banke som si odrátala faktúry, ktoré prišli síce v novom roku, ale platia pre vyúčtovanie starého roka, ďalej som odrátala resp.prirátala nedoplatky, odrátala preplatky a výsledok sa mi musí rovnať ostatku vo FOaÚ.
Je to správna kontrola, alebo mi poradíte lepšiu. Neviem skontrolovať predchádzajúceho správcu, či nám odviedol na účet správny zostatok. Pri tomto výpočte mi chýba cca 800,-€
Dakujem
Llívia
31.05.11,17:38
Ako postupujete v prípade, že bývalý vlastník sa odsťahoval, nenechal novú adresu a nie je mu kam poslať vyúčtovanie?
Jozef Štora
31.05.11,18:20
Ako postupujete v prípade, že bývalý vlastník sa odsťahoval, nenechal novú adresu a nie je mu kam poslať vyúčtovanie?

podla mena, priezviska a datumu narodenia (je to v kupnopredajnej zmluve) hladame cez policiu ine trvale bydlisko a nasledne kroky k uhradeniu dlhu podla toho, ci prebera postu na novom bydlisku alebo nie....
Llívia
01.06.11,05:13
(Dátum narodenia je v zmluve o SVB.) Nemá dlh, ale preplatok. Pravdepodobne trvalé bydlisko po odsťahovaní nezmenil. Pochybujem, že by polícia "riešila" takéto záležitosti.
Jozef Štora
01.06.11,06:15
Policia neriesi taketo zalezitosti s preplatkami. :-))) PZSR ma pristup k ohlasovniam trvaleho pobytu ktorymi su obce, v KE a BA mestske casti. Odtial ti poskytnu na ziadost udaje o hlaseni ineho trvaleho alebo prechodneho pobytu. To musis skumat 3 roky od vyuctovania, potom su naroky premlcane a preplatok je prijmom fondu oprav toho domu.... Toto je prax, tych pripadov sme uz mali nespocetne vela, len bohuzial nedoplatky tak sme sa museli silno snazit :D
verkaz
01.06.11,06:20
Počkaj s tým, nový vlastník ti možno povie adresu. Od kedy je odsťahovaný a čo keď za rok 2011 bude mať nedoplatok ?
Netráp sa s tým a daj peniaze do depozitu a dáš mu ich keď sa ozve, veď je to v jeho záujme.
Llívia
01.06.11,07:00
Policia neriesi taketo zalezitosti s preplatkami. :-))) PZSR ma pristup k ohlasovniam trvaleho pobytu ktorymi su obce, v KE a BA mestske casti. Odtial ti poskytnu na ziadost udaje o hlaseni ineho trvaleho alebo prechodneho pobytu. To musis skumat 3 roky od vyuctovania, potom su naroky premlcane a preplatok je prijmom fondu oprav toho domu.... Toto je prax, tych pripadov sme uz mali nespocetne vela, len bohuzial nedoplatky tak sme sa museli silno snazit :D
Ďakujem za rady. Asi nebudú mať ani prechodný pobyt (stvali dom - myslím si, že ho nemajú skolaudovaný a vtedy by sa tam nemal dať prihlásiť žiadny pobyt).
A MUSÍME to skúmať? SVB má povinosť vrátiť preplatok, ale má aj povinnosť zisťovať, kam sa bývalý vlastník odsťahoval?
(Mimochodom, keď predali byt, neráčili oznámiť, že sa zmenil vlastník a odkedy sa zmenil vlastník.)
Jozef Štora
01.06.11,09:29
Skumat to musite, nakolko ak si ich svojvolne ponechate je to neopravnene obohatenie. musite preukazat, ze ste vyuzili vsetky dostupne prostriedky pre dorucenie resp. vratenie preplatku.... po 3 rokoch je to premlcany narok z ich strany takze potom je to na vas ci to dobrovolne vratite ked sa ozvu alebo nie....
Halli
01.06.11,11:45
Ďakujem za rady. Asi nebudú mať ani prechodný pobyt (stvali dom - myslím si, že ho nemajú skolaudovaný a vtedy by sa tam nemal dať prihlásiť žiadny pobyt).
A MUSÍME to skúmať? SVB má povinosť vrátiť preplatok, ale má aj povinnosť zisťovať, kam sa bývalý vlastník odsťahoval?
(Mimochodom, keď predali byt, neráčili oznámiť, že sa zmenil vlastník a odkedy sa zmenil vlastník.)

Livi, kašli na to, urob stretko a prepijeme to, keď nevieš čo s tým :D
/srandujem...:D/
Llívia
01.06.11,11:54
Ale musíme zobrať aj predsedu SVB, lebo on drží kasu :D:D:D
Zitulda
15.06.11,09:24
Juraj, vítaj medzi nami, tak si sa dal ukecať, alebo si sa nas..rinkal, ako správca (u nás je to bývalé SBD:( si robí čo chce?! . To si predseda SVB? Gratulovať Ti? nemzávidím :)
Džipák
18.06.11,20:09
Dobrý deň.
Chcel by som sa opýtať, ako to riešite s preplatkami z vyúčtovania roku 2010 ak má za rok 2011 nedoplatok na byte ? Na byte z vyúčt.2010 má preplatok 196 € , ale v roku 2011 má nedoplatok v mesačných platbách na byte 212 €. Musím mu ja ten preplatok vrátiť, alebo ho môžem použiť na vyrovnanie nedoplatku , ktorý má k dnešnému dňu ? Ďakujem
Stanislav 1975
18.06.11,21:34
Dobrý deň.
Chcel by som sa opýtať, ako to riešite s preplatkami z vyúčtovania roku 2010 ak má za rok 2011 nedoplatok na byte ? Na byte z vyúčt.2010 má preplatok 196 € , ale v roku 2011 má nedoplatok v mesačných platbách na byte 212 €. Musím mu ja ten preplatok vrátiť, alebo ho môžem použiť na vyrovnanie nedoplatku , ktorý má k dnešnému dňu ? Ďakujem

Preplatok nemusíš vracať- možeš si ho dať ako zápočet k nedoplatku predpisov za tento rok...
Džipák
19.06.11,05:45
Preplatok nemusíš vracať- možeš si ho dať ako zápočet k nedoplatku predpisov za tento rok...
OK. A vlastníkovi mám dať aký doklad , že som jeho preplatok použil na vyrovnanie nedoplatku ?
Heni
19.06.11,05:45
Dobrý deň.
Chcel by som sa opýtať, ako to riešite s preplatkami z vyúčtovania roku 2010 ak má za rok 2011 nedoplatok na byte ? Na byte z vyúčt.2010 má preplatok 196 € , ale v roku 2011 má nedoplatok v mesačných platbách na byte 212 €. Musím mu ja ten preplatok vrátiť, alebo ho môžem použiť na vyrovnanie nedoplatku , ktorý má k dnešnému dňu ? Ďakujem

podľa toho, ako to máte špecifikované v zmluve o spoločenstve, resp. ako to máte uvedené v stanovách.
ak tam je, že preplatky sa musia vrátiť - vrátiš ho a nedoplatok z mesačných platieb si budeš pýtať/upomienkovať/pripomínať/vymáhať...
ak tam je, že sa preplatky z ročného vyúčtovania a prípadné nedoplatky z bežného roka sa môžu započítať - započítaš ;)
(prípadne, ak v zmluve alebo v stanovách o tomto niet zmienky - čo by ale malo byť - tak si to môžete odsúhlasiť na zhromaždení, že od xx.xx.xxxx si to budete započítavať...)
Heni
19.06.11,05:56
Ako postupujete v prípade, že bývalý vlastník sa odsťahoval, nenechal novú adresu a nie je mu kam poslať vyúčtovanie?

v takomto prípade to presne 31.5. posielam doporučene na jeho poslednú známu adresu, aj ked je to adresa bytu, z ktorého sa odsťahoval, možno má na pošte predplatenú službu doposielania zásielok zo starej na novú adresu, prípadne mu nový majiteľ byt dá echo, že má doporučený list...
(zatiaľ sa mi vždy odsťahovaný a "stratený" bývalý vlastník ozval a dohodli sme sa na zaslaní preplatku)
Džipák
19.06.11,11:00
podľa toho, ako to máte špecifikované v zmluve o spoločenstve, resp. ako to máte uvedené v stanovách.
ak tam je, že preplatky sa musia vrátiť - vrátiš ho a nedoplatok z mesačných platieb si budeš pýtať/upomienkovať/pripomínať/vymáhať...
ak tam je, že sa preplatky z ročného vyúčtovania a prípadné nedoplatky z bežného roka sa môžu započítať - započítaš ;)
(prípadne, ak v zmluve alebo v stanovách o tomto niet zmienky - čo by ale malo byť - tak si to môžete odsúhlasiť na zhromaždení, že od xx.xx.xxxx si to budete započítavať...)
V zmluve to špecifikované nemáme, ale ja som mu včera volal, že mu nebudem posielať preplatok , ale mu ho započítam na platby v tomto roku. On s tým súhlasil, len mi povedal, aby som mu dal doklad o tom, že sa mu to započítalo. Ide mi len o to či mu napr. môžem napísať výdavkový doklad na ktorom uvediem, že je to preplatok z vyúčtovania a on mi to podpíše. Alebo či musím dať 2 doklady, ja výdavkový a on príjmový ?
Llívia
19.06.11,11:33
V zmluve to špecifikované nemáme, ale ja som mu včera volal, že mu nebudem posielať preplatok , ale mu ho započítam na platby v tomto roku. On s tým súhlasil, len mi povedal, aby som mu dal doklad o tom, že sa mu to započítalo. Ide mi len o to či mu napr. môžem napísať výdavkový doklad na ktorom uvediem, že je to preplatok z vyúčtovania a on mi to podpíše. Alebo či musím dať 2 doklady, ja výdavkový a on príjmový ?
U nás sa preplatky z ročného zúčtovania po dohode použili na úhradu nedoplatkov z mesačných záloh z bežného roka. Vystavili sme dva doklady - jeden výdavkový, že sme preplatok z ročného zúčtovania vyplatili, a druhý príjmový, že SVB prijalo úhradu za ten-ktorý mesiac.
Džipák
19.06.11,13:33
U nás sa preplatky z ročného zúčtovania po dohode použili na úhradu nedoplatkov z mesačných záloh z bežného roka. Vystavili sme dva doklady - jeden výdavkový, že sme preplatok z ročného zúčtovania vyplatili, a druhý príjmový, že SVB prijalo úhradu za ten-ktorý mesiac.
Llívia ďakujem veľmi pekne. Toto presne som chcel urobiť aj ja, len som nevedel či to bude dobre. Potreboval som to od niekoho odklepnúť že to tak môže byť. Díky.
peton
19.06.11,15:36
Je to tak najsamlepšie. :-)