itmartin81
30.03.11,13:29
Ma domovy poriadok zmysel? Je porusenie domoveho poriadku pravne vymoztitelne? Ako priklad... v domovom poriakdu je zakotvene podla zakona neobmedzovanie spolubyvajucich susedov dymom (smradom) s fajcenia a pod .. a sused stale toto porusuje fajci na balkone smrad a dym ide do bytu nakolko balkony su tesne vedla seba. Je vobec mozna ucinna !!!pravna!!! obrana voci takemuto konaniu suseda? a aj celkovo ake kolvek vymozitelnost porusenia ci uz zakona alebo domoveho poriadku pri zlom spolunazivani?
Riesil uz niekto nieco podobne? Ako ste dopadli alebo nedopadli? Dakujem.
Llívia
30.03.11,15:02
Ma domovy poriadok zmysel? Je porusenie domoveho poriadku pravne vymoztitelne? Ako priklad... v domovom poriakdu je zakotvene podla zakona neobmedzovanie spolubyvajucich susedov dymom (smradom) s fajcenia a pod .. a sused stale toto porusuje fajci na balkone smrad a dym ide do bytu nakolko balkony su tesne vedla seba. Je vobec mozna ucinna !!!pravna!!! obrana voci takemuto konaniu suseda? a aj celkovo ake kolvek vymozitelnost porusenia ci uz zakona alebo domoveho poriadku pri zlom spolunazivani?
Riesil uz niekto nieco podobne? Ako ste dopadli alebo nedopadli? Dakujem.
O fajčení v domoch sú tu nejaké témy, nájdeš ich cez vyhľadávanie (jednoznačne správne riešenie však v nich nenájdeš).
Aj o tom, či sú, alebo nie sú vymožiteľné pokuty, sú tu témy (taktiež v nich nenájdeš jednoznačne správne riešenie).

Dá sa robiť s tým napr. toto:

Zákon o vlastníctve bytov - § 11
(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.
Jozef Štora
30.03.11,20:56
Ako je uvedene, da sa ziadat o sudne nariadenie predaja bytu ALE:
- ak preukazete ze hrubo obmedzuje prava ostatnych vlastnikov
- ak mate niekolko dokladov o nahlaseni na mestsku policiu s vysetrenym vysledkom ze obtazuje
- ak mate obrovske stastie na sudcu co nie je alibista a socialne uleteny

TAK:
- z 10 podani je jedno uspesne
- ak prehrate 2 roky sa nemozete opat domahat toho isteho
- no skratka nefunguje to... lepsie je ho kdesi pod branou... fujky
Llívia
31.03.11,06:12
Ako je uvedene, da sa ziadat o sudne nariadenie predaja bytu ALE:
- ak preukazete ze hrubo obmedzuje prava ostatnych vlastnikov
- ak mate niekolko dokladov o nahlaseni na mestsku policiu s vysetrenym vysledkom ze obtazuje
- ak mate obrovske stastie na sudcu co nie je alibista a socialne uleteny

TAK:
- z 10 podani je jedno uspesne
- ak prehrate 2 roky sa nemozete opat domahat toho isteho
- no skratka nefunguje to... lepsie je ho kdesi pod branou... fujky
Ktorý zákon toto upravuje, t.j. že 2 roky nie je možné domáhať sa toho istého?

lepsie je ho kdesi pod branou... No skrátka, nefunguje to, alebo len obmedzene, alebo aj naopak :rolleyes: Aby ti náhodou niekto pod bránou.... fujky
verkaz
31.03.11,07:45
Predsa ak si Domový poriadok schválite na zhromaždení a máte v ňom aj sankcie za jeho porušovanie, tak podľa toho môžete postupovať.
U nás sa odsúhlasilo, že pokuta za porušenie sa zrazí vo vyúčtovaní a bude príjmom do FO. Riešili sme to už dva krát a neboli námietky.
Samozrejme, že najprv bolo písomné upozornenie a keď nedošlo k náprave, bola udelená pokuta s upozornením, že v prípade ďalšieho porušovania DP bude daný návrh na súd na predaj bytu.
Llívia
31.03.11,07:56
Predsa ak si Domový poriadok schválite na zhromaždení a máte v ňom aj sankcie za jeho porušovanie, tak podľa toho môžete postupovať.
U nás sa odsúhlasilo, že pokuta za porušenie sa zrazí vo vyúčtovaní a bude príjmom do FO. Riešili sme to už dva krát a neboli námietky.
Samozrejme, že najprv bolo písomné upozornenie a keď nedošlo k náprave, bola udelená pokuta s upozornením, že v prípade ďalšieho porušovania DP bude daný návrh na súd na predaj bytu.
S tými pokutami to tiež nie je jednoznačné, či ich môžu SVB/správcovia uplatňovať a vymáhať, či je to v súlade so zákonom (Mária27 o tom písala v jednom príspevku).
verkaz
31.03.11,09:12
Nemali sme vyhrotený prípad a keď si to zhromaždenie odsúhlasilo, a právnici nám to odobrili, tak zatiaľ sa toho držíme.
itmartin81
31.03.11,10:27
Nemali sme vyhrotený prípad a keď si to zhromaždenie odsúhlasilo, a právnici nám to odobrili, tak zatiaľ sa toho držíme.

hm zaujimavy postreh bojim sa vsak toho ze zakaz fajcenia ci v priestoroch domu a na balkonoch nikto neodhlasuje takze to je bludny kruh cize toto asi cez domovy poriadok nevyriesime a bude to na baze osobnych sporov susedov ktorych sa to tyka :cool: no toto je dost zle tieto nase zakony nedomozes sa prava ani nahodou a aj zakon o ochrane nefajciarov vlastne nic neriesi nefajciarov neochranuje... och nase krasne slovensko :)
verkaz
31.03.11,13:25
Na balkónoch by som zákaz fajčenia ani nezakazovala ale na chodbách, schodištiach a výťahoch áno. Sú to spoločné priestory a záleží len od Vás ako sa dohodnete.
Na balkónoch alebo fajčenie na oknách, tam by som to nechala na každom vlastníkovi bytu.
Jozef Štora
31.03.11,16:33
S tými pokutami to tiež nie je jednoznačné, či ich môžu SVB/správcovia uplatňovať a vymáhať, či je to v súlade so zákonom (Mária27 o tom písala v jednom príspevku).

Nejde o to kolko sankcii tam mate urcenych za nedodrziavanie, ale o ich vymozitelnost. Ta je nulova. Aby boli vymozitelne, musel by byt dohodnuty vo forme inominatnej zmluvy podla OZ medzi spolocenstvom a kazdym vlastnikom alebo spravcom a kazdym vlastnikom. Potom sa da bavit aj o financnych sankciach inak je celkom zbytocne ho prijmat lebo neeticki vlastnici si z neho nic robit nebudu.
Llívia
31.03.11,20:18
Mária27 písala o pokutách niečo v tom zmysle, že ich nie je možné uplatňovať ani na základe zmluvy medzi vlastníkmi a správcom, príp. na základe zmluvy o SVB, lebo že v prípade fyzických osôb sa môžu uplatňovať len tie sankcie, ktoré sú dané v zákone, a že zákon pokuty nepozná. Ale tiež povedala, že rozhodnutia súdov sú v tejto vec rôzne. (Mne sa jej príspevok teraz nechce hľadať, až si nájdem čas, dám sem odkaz.)
PS: OZ sa tu používa ako skratka pre Obchodný zákonník. Občiansky zákonník má väčšinou skratku ObčZ.
Jozef Štora
31.03.11,20:26
s tymi pokutami su rozhodnutia rozne to je pravda. ale su aj pozitivne cize aspon takto to treba osetrit, inak je vymozitelnost nulova... inak v mojej praxi som uz zmluvnu pokutu v obciansko-pravnom vztahu dostal priklepnutu...a na OZ a ObcZ si dam pozor dakujem :D
Llívia
31.03.11,20:46
S pokutami je to asi tak: dať ich do zmlúv, vymáhať ich (napr. z preplatkov z ročného vyúčtovania) a spoliehať sa na to, že drvivá väčšina ľudí to jednoducho zaplatí a nebude do toho rýpať na súdoch.:rolleyes::D:)

Zákon o vlastníctve bytov je "úžasne skvelý" v tom, že predseda SVB/správca má veľa povinností, ale dosť obmedzené možnosti, ako svoje povinnosti plniť (aspoň v prípade neplatenia zálohových platieb a nedoplatkov z ročného vyúčtovania).
Indeed
01.04.11,03:00
Mňa skor obťažuje fajčenie vo WC a tym pádom dym stupa v celom dome,do každého bytu, a taktiež aj všetky ostatne vypary napr. z vyprážania , či varenia kapusty....:mad:
Ufinka
05.04.11,11:23
tak ostava uz len postavit si dom na samote....

takychto susedov milujem co im vsetko vadi
itmartin81
05.04.11,18:59
tak ostava uz len postavit si dom na samote....

takychto susedov milujem co im vsetko vadi

Vsetko vadit nemusi ale cigaretovy dym je extrem a hlavne ak niekomu skodi. Mna nezaujima ze si ten fajciar kazi zdravie ale nech si ho kazi bezomna a x ludi ktory to dychat nechcu! Premna zamna nech si kazd kto fajci umre chybat nikomu nebude... ale nemusi umret ten co tu cigaretu do papule nezobere.
Ufinka
07.04.11,06:05
ja som asmaticka, susedia maju balkon vedla nasej splane a kazdy vecer hulia na balkone, ale co sa idem rozculovat? okno mam zavrete do spalne vetram iba tesne pred spanim, ked akurat nehulia....asi tak
Matias.S
08.04.11,09:47
ja som asmaticka, susedia maju balkon vedla nasej splane a kazdy vecer hulia na balkone, ale co sa idem rozculovat? okno mam zavrete do spalne vetram iba tesne pred spanim, ked akurat nehulia....asi tak

U nas je to este extremnejsie uz mam chut nakopat niekoho do zadku kvoli tomu .... cez den hulia v zachode .... hlavne cez chladnejsie dni alebo v zime ... asi to budem musiet na najblizsej schodzi povedat nahlas ...
itmartin81
11.04.11,05:24
U nas je to este extremnejsie uz mam chut nakopat niekoho do zadku kvoli tomu .... cez den hulia v zachode .... hlavne cez chladnejsie dni alebo v zime ... asi to budem musiet na najblizsej schodzi povedat nahlas ...

Treba toho sa neboj lebo potom su na koni ty magori co ti obtazuju zivot. Urobit ti nic neurobia a aj keby daco pri najmensom naznaku volaj nanich fizlov nato su aby prisli a zadokumentovali par takychto vyjazdov a zaznamov a mozes poziadat ako tu uz bolo pisane o sudny prikaz na predaj bytu a odstahovanie. Jasne mas v zakone napisane ze kazdy uzivatel nehnutelnosti ma prava spojene s jej vlastnenim ale aj povinosti a pri jej uzivani nesmie obmedzovat susedov!!! takze ja by som to riesil nekompromisne, upozornenie, policia a najtvrdsia forma sudny prikaz.
Zitulda
21.04.12,13:42
Náš správca - SBD, mal na svojej IS aj domový poriadok, no mnohé nezrovnalosti v ňom, lebo to mal ten z minulých čias. Na Zhromaždení delegátov bol návrh zmien prejednaný, aj odsúhlasený. (na tom ZD som pre nemoc nebola). Dostali sme nové na A3 vytlačené Domové poriadky na vyvesenie. Po prečítaní jednotlivých článkov, som zistila že sú v ňom nedostatky nielen v tom, že je tam v rôznych článkoch v čl. 2 s čl 5 - duplicita s presnou formuláciou bodov, ale nie je tam veľa iných dôležitých bodov. Mali sme schôdzu vlastníkov kde som zástupcovi správcu o.i. podotkla, že Domový poriadok nemal sám vytvoriť a dať odsúhlasiť, ale mal byť najprv vlastníkmi prejednaní, doplnený aj za účasti právnikov...ako píše tu verkaz. Nezhodli sme sa v názore a už vôbec nepripustil moju pripomienku, že Domový poriadok spracovavajú zástupcovia vlastníkov bytov, správca a právnik...ten potom musí byť odsúhlasený vlastníkmi bytov, ( a možná, že som sa mýlila...kdesi som predtým čítala:() mal by ho dostať každý vlastník a že by takto odsúhlasený DP mal tvoriť prílohu Zmlúvy o výkone správy")... za toto som utržila jeho pohŕdavý výsmech, že to všetko nie je správne a že je to hlúposť na N-tú:)
Ako je to s tým DP naozaj?
Zitulda
24.04.12,06:05
Pekné utorkové ráno a krásny deň želám...prepáčte posúvam svoj príspevok a dúfam, že niekto poradí. Ďakujem :)
sito
24.04.12,09:32
Náš správca - SBD, mal na svojej IS aj domový poriadok, no mnohé nezrovnalosti v ňom, lebo to mal ten z minulých čias.

Zitka, ako mladé ucho si pamätám, že nám zavesili v dome poriadok mesta N. Po čase Domový poriadok OSBD. Teraz nám visí Domový poriadok, ktorý je schválený 8.6.2000 zhromaždením delegátov SBD. Ako môžu byť zahrnuté novelizácie zákona za jedenásť rokov?

Na Zhromaždení delegátov bol návrh zmien prejednaný, aj odsúhlasený. (na tom ZD som pre nemoc nebola). Dostali sme nové na A3 vytlačené Domové poriadky na vyvesenie.

A vy ste vlastníci bytov, domu, alebo členovia SBD, len nájomníci?

Po prečítaní jednotlivých článkov, som zistila že sú v ňom nedostatky nielen v tom, že je tam v rôznych článkoch v čl. 2 s čl 5 - duplicita s presnou formuláciou bodov, ale nie je tam veľa iných dôležitých bodov. Mali sme schôdzu vlastníkov kde som zástupcovi správcu o.i. podotkla, že Domový poriadok nemal sám vytvoriť a dať odsúhlasiť, ale mal byť najprv vlastníkmi prejednaní, doplnený aj za účasti právnikov...ako píše tu verkaz.

Správca môže navrhnúť vlastníkom bytov, domov, ktoré má vo svojej správe, ale ak ho vlastníci neschvália v ich dome ten poriadok nie je platný. No, mali by si dohodnúť svoj poriadok v dome, spolunažívanie.

Nezhodli sme sa v názore a už vôbec nepripustil moju pripomienku, že Domový poriadok spracovavajú zástupcovia vlastníkov bytov, správca a právnik...ten potom musí byť odsúhlasený vlastníkmi bytov, ( a možná, že som sa mýlila...kdesi som predtým čítala:() mal by ho dostať každý vlastník a že by takto odsúhlasený DP mal tvoriť prílohu Zmlúvy o výkone správy")... za toto som utržila jeho pohŕdavý výsmech, že to všetko nie je správne a že je to hlúposť na N-tú:)

To vieš, myslia si, že majú na vrch, ale nie, nie je to tak, ale môže to tak byť.

Ako je to s tým DP naozaj?


Zitka, v zákone nie je uvedený domový poriadok, ale ako si napísala, mal by byť prílohou zmluvy o výkone správy. Podstatné veci o správcovi a jeho správe domu sú uvedené v § 8a a 8b.

§ 8a

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

§ 8b, odsek 2

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,
b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,
c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome,
d) vykonávať práva k majetku vlastníkov len v záujme vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.


Ale z § 11 je nutné si dohodnúť v dome pravidlá spolunažívania spoluvlastníkov domu. Môže to mať názov aj domový poriadok. Vlastne na názve ani tak nezáleží, ako na jeho obsahu a jeho dodržiavaní. Čo je to hrubé poškodzovanie, pokojné bývanie, bezpečnosť, dobré mravy, povinnosti. To je treba podrobnejšie definovať, a kde, a kto?

Ak si správca dá do zmluvy, prípadne prílohy k zmluve, že ak nakope vlastníkov do ... tak sú mu povinní za to poďakovať, treba sa mu poďakovať. Ak väčšina rozhodla tak. Ale väčšina môže rozhodnúť o tom, že správcu vykopú z domu a môžu aj do ...

§ 11, odsek 5

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.
Zitulda
25.04.12,11:28
Ďakujem Ti sitečko... a iba toľko, že sme vlastníci bytov, ale poniektorí sú aj členmi družstva už dávno.