matko zelko
30.03.11,13:55
Dobrý deň

chcel by som sa spýtať ohľadne rekonštrukcie podlahy. Byt sa nachádza na treťom poschodí zo štyroch, starý tehlový dom. Je tam betonová doska na ktorú idem do výšky cca 9-10 cm dávať podlahu. A neviem sa rozhodnúť že akú... Jedna možnosť je dosť prácna ale teoreticky lacná: polystyrén na spodok a na to betón cca 4-5 cm. Toto riešenie je dosť prácne (vyniesť 70-80 vriec 40 kg zmesy na tretie poschodie, miešačka, pracovné škáry... výstuž). Druhá možnosť je na rošt dať osb dosky 2x1,2 cm a na to plávačku. toto riešenie je ale finančne drahšie. Tretia možnosť dať na trámiky cca 5-6 cm vysoké drevenú palubovku. Len tá neviem kde v okolí bratislavy zohnať lacnejšie, tak do 20 eur na meter štvorcový. A aký typ dreva. Nevie niekto poradiť? V baumaxe majú smrek či borovicu ale to sa mi zdá dosť mäkké. Je ďalšia možnosť dať tam takúto podlahu - palubovku z baumaxu, ošetriť ju náterom a na ňu dať plávačku. Ide o to že tá palubovka je lacnejšia asi o polku ako osb dosky. Tak aký je Váš názor?:)
zalobaba
30.03.11,12:04
Dobrý deň

chcel by som sa spýtať ohľadne rekonštrukcie podlahy. Byt sa nachádza na treťom poschodí zo štyroch, starý tehlový dom. Je tam betonová doska na ktorú idem do výšky cca 9-10 cm dávať podlahu. A neviem sa rozhodnúť že akú... Jedna možnosť je dosť prácna ale teoreticky lacná: polystyrén na spodok a na to betón cca 4-5 cm. Toto riešenie je dosť prácne (vyniesť 70-80 vriec 40 kg zmesy na tretie poschodie, miešačka, pracovné škáry... výstuž). Druhá možnosť je na rošt dať osb dosky 2x1,2 cm a na to plávačku. toto riešenie je ale finančne drahšie. Tretia možnosť dať na trámiky cca 5-6 cm vysoké drevenú palubovku. Len tá neviem kde v okolí bratislavy zohnať lacnejšie, tak do 20 eur na meter štvorcový. A aký typ dreva. Nevie niekto poradiť? V baumaxe majú smrek či borovicu ale to sa mi zdá dosť mäkké. Je ďalšia možnosť dať tam takúto podlahu - palubovku z baumaxu, ošetriť ju náterom a na ňu dať plávačku. Ide o to že tá palubovka je lacnejšia asi o polku ako osb dosky. Tak aký je Váš názor?:)

Skús toto:

http://www.thermofloc.cz/

ja to mám pod drevenou podlahou vo vrstve cca 5 cm, a som max. spokojná.
matko zelko
30.03.11,12:19
A to máte bez roznášacej vrstvy? Lebo mne išlo hlavne o tú nosnú časť. Nezáleží mi moc na tom či izolácia bude toto, alebo polystyrén, ktorý by bol o polku lacnejší. Chcel som sa vyhnúť tomu, aby som musel dávať buď ten ťažký betón, ktorý by mohol robiť problém so stropom podo mnou, alebo osb dosky, čo by boli drahšie. NO, išlo mi nie len o tú nosnú časť ale aj o to drevo, či laminát alebo palubovku a kde tu zohnať...
zalobaba
30.03.11,12:46
A to máte bez roznášacej vrstvy? Lebo mne išlo hlavne o tú nosnú časť. Nezáleží mi moc na tom či izolácia bude toto, alebo polystyrén, ktorý by bol o polku lacnejší. Chcel som sa vyhnúť tomu, aby som musel dávať buď ten ťažký betón, ktorý by mohol robiť problém so stropom podo mnou, alebo osb dosky, čo by boli drahšie. NO, išlo mi nie len o tú nosnú časť ale aj o to drevo, či laminát alebo palubovku a kde tu zohnať...

+ osb dosky a na nich lepené drevené parkety. Ja by som na podlahe nešetrila za každú cenu.

parkety triedy secunda:

http://www.mita-parkett.sk/weitzer-parkety-3-vrstvove-podlahy.html
matusstefan
30.03.11,13:37
v montaznom videu od firmy rockwool som videl, ze na izolaciu davali nejake cementotrieskove tabule vo dvoch navzajom kolmych vrstvach, ktore sa iba zoskrutkovali a bolo.
andiablo
30.03.11,14:08
zabudni na to že si tam dáš len tk betonovú mazaninu. Toto by ti musel prepočítať statik. Ja by som tam dal buď kamennú vatu alebo EPS(XPS ten je samo omnoho drahší) a na to podlahu
220870
30.03.11,14:10
Zrovna som sa vrátil z coneca.Ak môžem poradiť chodte na coneco riešení na váš problém je tam neúrekom.Ďaľšie možnosti sú Fermacel,sadovláknité dosky,sdrokartonové dosky ......
matko zelko
30.03.11,20:04
jo coneco. som zabudol že je teraz. tak zajtra som tam:) ale k tým odpovediam: práve preto som tam ten beton nechcel dávať, lebo neviem čo by mi to spravilo. pôvodný návrh môj bol dať tam podlahový polystyrén a na to do kríža dve roznášacie dosky buď osb alebo iné a na to plávačku alebo dlažbu... len potom som začal uvažovať nechať tam trámiky po 80 cm vzdialené a na to upevniť tie dosky a potom že tie dosky sú dosť drahé... tak asi sa pôjdem pozrieť na to coneco a uvidím:) no a ten nápad dať tam palubovku je moc zlý?
220870
31.03.11,03:55
Ten strop musí bez problémov uniesť všetky druhy podláh ktoré ste spomenuly.Môže byť aj palubovka.
matko zelko
04.04.11,19:47
no, takže z porady na koneku vyplýva nasledovné: poradili mi pri jednom stánku ekostyrén. tak je možná nasledovná skladba?

polystyrén 2 cm, izolácia, ekostyrén 5 cm, OSB doska 1,2 cm, mirelon 0,3cm a plávačka

tam kde bude dlažba bude len izolácia, ekostyrén, 2xOSB 1,2 a dlažba.

ekostyrén s objemovou hmotnosťou 500 kg/m3

neviem či medzi osb a ekostyrén nie je tiež dobré dať nejakú izoláciu, asi by bolo vhodné... a neviem či aj medzi osb samotné by to nebolo vhodné dať tiež...
haaso
02.12.11,12:30
Zdravím,
môžem sa opýtať, ako ste toto nakoniec zrealizovali? Posledné zhrnutie (riešenie) je podľa mňa zbytočne drahé a namáhavé... z vlastnej skúsenosti spred pár mesiacov :) ..takisto som v 4-posch. staršej tehlovej bytovke (2.posch.) v BA a menil som starú izoláciu pod drevenými parketami (tiez 8-10 cm). Dal som tam poter (50 vriec) v priemere 5cm, na to izolacnu foliu, 10mm EPS, 10mm OSB spodná vrstva a 12mm OSB pero+drazka navrch. Na to lepim drevene parkety.
Dalsiu izbu uz spravim rozumnejsie :) - naspodok 30mm EPS, na to 5cm poter, samonivelizacnu stierku a hotovo, na to uz len nalepím parkety.
Ten ekostyrén podla mňa tiež zbytočný, tieto domy/stropy v pohode udržia klasický 5 cm poter.
haaso
02.12.11,12:37
..a v prípade tej palubovky, určite by som nekupoval v Baumaxe a pod., kde je to predražené... najlepšie nechať si narezať dosky na najbližšej píle a vybrúsiť ich, je to neporovnateľne lacnejšie.
matko zelko
02.12.11,12:39
takže zrealizované to je tak, že som dal cca 3-4 cm polystyrén podlahový, podľa hrúbky podlahy, lebo k stredu sa mi zvažovala. potom tie 4-5 cm ekostyrénu, ale s väčšou objemovou hmotnosťou, cca tých 800. na to som dal kvôli ušetreniu lep na parkety (to mi známy poradil). a bolo to celkom fajn riešenie, lebo liať nivelačku na ten humus polystyrénový, bolo by asi viac škody... tie guličky sa mi stále vylupovali z povrchu...:D a na ten lep som dal nivelačku, na to plávačku
marleau
02.12.11,12:54
..a v prípade tej palubovky, určite by som nekupoval v Baumaxe a pod., kde je to predražené... najlepšie nechať si narezať dosky na najbližšej píle a vybrúsiť ich, je to neporovnateľne lacnejšie.

Tak to rozhodne nie.Asi ste si nikdy neskúšali vyrobiť profilované drevo.O kvalite mlčím.
haaso
02.12.11,15:04
to p.zelko: ďakujem za info.
to marleau: samozrejme, nebude to píla ale normálny výrobca profilového dreva.. myslel som skôr na cenu takej kúpy.
lapejko
04.12.11,16:06
poter je stabilné ale zdĺhavé riešenie keďže musí schnúť, ak treba dvíhať podlahu máme overený pieskový alebo liaporový posyp, na to požadovanú hrúbku XPS a roznášaciu vrstvu 2x 15 cm OSB/sadrovláknitá doska/superdoska/cetris...
Je to veľmi rýchle a suché.
haaso
08.12.11,13:55
ahojte,
a vedeli by ste mi niekto poradiť aké lepidlo je dobré použiť na lepenie klasických masívnych bukových parkiet do obývačky? ..lepím na OSB dosky. Z doterajšieho "prieskumu" mi bolo poradené aj vychádza rozpúšťadlové lepidlo UZIN MK 73 najlepšie (cena/účel). Jedno a 2-zlozkove polyuretany, ktoré všetci tlačia, sú pre tieto potreby zbytočne predimenzované a drahé.. hoci asi najlepšie. Neviem celkom ako sú na tom rozpúšťadlové lepidlá Bona alebo Sika.. A ešte som natrafil na lepidlo Chemos RP 25, ktoré sa mi pozdáva.. V zásade by také lepidlo malo byť trvalo pružné, hoci aj tvrdo pružné.
Máte niekto s tým skúsenosť? Vďaka.