monicka0
30.03.11,15:22
Dobry den ,chcela by som sa opytat: Ked porodim bodu mi chybat necele 4mesiace kym dovrsim 18rokov.Tym padom nemam narok ani na jednu z davok na dietatko(prispevok pri narodeni dietata+priplatok,rodinne pridavky,rodicovsky prispevok) .Moze si tieto davky uplatnit moj priatel?? Ak bude zapisany v rodnom liste? Dakujem za odpovede.
TinaL
30.03.11,14:09
Nevidím problém v tom, že nemáš dovŕšený vek 18 rokov. Pokiaľ ťa nikto nezbaví rodičovských práv, tak nevidím problém získať príspevky.
monicka0
30.03.11,16:05
A tych rodic.prav ma mozu zbavit?? to asi keby som nemala na to podmienky alebo,keby som bola nejak neschopna sa starat o maleho .Tak myslite si ze by to nebol problem?Dakujem za odpoved
Xanti
30.03.11,16:15
Dobry den ,chcela by som sa opytat: Ked porodim bodu mi chybat necele 4mesiace kym dovrsim 18rokov.Tym padom nemam narok ani na jednu z davok na dietatko(prispevok pri narodeni dietata tento dostaneš +priplatok tento nedostaneš čítaj nižšie ,rodinne pridavky tie dostaneš ,rodicovsky prispevok toto dostaneš) .Moze si tieto davky uplatnit moj priatel?? Ak bude zapisany v rodnom liste? Dakujem za odpovede. odpovede sú v texte modrým,
a plnoletosť môžeš tuším získať sobášom ...

Prehľad štátnych sociálnych dávok (http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSVaR/OSSD/SSD_-__tabul.prehlad_.rtf)

Príspevok pri narodení dieťaťa dostane
a) matka dieťaťa alebo ....
podmienkou nároku je
a) narodenie dieťaťa
b) trvalý pobyt oprávnenej osoby na úžemí SR
výška príspevku je 151,37 eur.

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa dostane
a) matka ktorá porodila prvé druhé alebo tretie dieťa ktoré sa dožilo aspoň 28 dní
Nárok nevzniká
- maloletej matke, ktorá nemá súdom priznané rodičovské práva a povinnosti,
- matke ktorá sa od 4 mesiaca tehotenstva nezúčastňovala gynekologických prehliadok
výška príspevku je 678,49 eur

Rodičovský príspevok dostane
a) rodič dieťaťa
výška príspevku je 190,10 eur mesačne

Prídavok na dieťa dostane
a ) rodič dieťaťa
výška prídavku 22,01 eur
TinaL
30.03.11,16:27
Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

No ale ona môže požiadať súd súd o priznanie rodičovských práv a povinností, tak ho dostane.
Xanti
30.03.11,16:28
Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

No ale ona môže požiadať súd súd o priznanie rodičovských práv a povinností, tak ho dostane.
Ano, ale z tvojej prvej odpovede a rady jej, to nie je jasné .... a ak by nepožiada SUD o priznanie rodičovských práv a povinností, tak prídavok nedostane.
ivka70
30.03.11,16:40
Poziadat o prispevok pri narodeni dietata a priplatok k nemu moze do 6 mesiacov od narodenia dietata.
Ak bude mat dieta 4 mesiace a bude plnoleta, staci, ak poziada vtedy a prispevky dostane.
TinaL
30.03.11,16:41
Súhlasím, s tým, čo ste napísali. Otázka ale je aj taká, či otec dieťaťa nemôže takýto príspevok získať. Čiže by nemusela súd o nič žiadať. Teda o ostatné príspevky by požiadala ona a o príspevok pri narodení by požiadal otec. To by šlo?
Xanti
30.03.11,16:42
Načo to komplikovať?
TinaL
30.03.11,16:44
Poziadat o prispevok pri narodeni dietata a priplatok k nemu moze do 6 mesiacov od narodenia dietata.
Ak bude mat dieta 4 mesiace a bude plnoleta, staci, ak poziada vtedy a prispevky dostane.
Neskúmajú však stav, ktorý bol v čase pôrodu? T. j. že v čase pôrodu bola neplnoletá?
TinaL
30.03.11,16:59
Xanti, myslím tým, že aby nemusela žiadať súd o priznanie rodičovských práv, čo tiež niečo trvá, kým proces prejde a v jej prípade 4 mesiacov do plnoletosti by to bolo aj zbytočné, nie? Preto, ak by skúmali na sociálnom obdobie, kedy sa dieťa narodilo matke a došlo by k tomu, že bola neplnoletá, tak namiesto nej by požiadal o ten jeden príspevok otec dieťaťa. Neviem, či som sa dobre vyjadrila. nemám po ruke zákon o tom príspevku, tak neviem, či nie je v spoločných ustanoveniach niečo o tom, že sa prihliada na dátum pôrodu, aby zistili vek matky.
Xanti
30.03.11,17:04
Ved preto som napísala načo to komplikovať, ked počká. Ivka dala odpoved.
Xanti
30.03.11,17:10
A otec nepomôže
čítaj http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=137

Oprávnená osoba

Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, ak spĺňa podmienky nároku na príspevok pri narodení dieťaťa je

*
matka, ktorá porodila prvé dieťa, druhé dieťa alebo tretie dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní,
*
otec dieťaťa, ak
o
matka dieťaťa, ktorá porodila prvé dieťa zomrela alebo po matke, ktorá porodila prvé dieťa bolo vyhlásené pátranie alebo
o
dieťa, ktoré sa narodilo matke ako prvé dieťa,druhé alebo tretie, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní, bolo zverené do výchovy otca na základe právoplatného rozhodnutia súdu.
TinaL
30.03.11,17:23
Tak má zodpovedané teraz všetko. :) Len by ma osobne naozaj zaujímalo, že či neskúmajú ten vek v čase pôrodu. Len ako informáciu, lebo naše úrady sú v tomto výnimočné. :)