kupecsamo
30.03.11,21:45
Čaute všetci, mám otázku ohľadom kúpy nehnuteľnosti.
Chystám sa kúpiť dom s pozemkom, avšak dom je evidovaný spolu s úplne iným pozemkom na liste vlastníctva z registra C a je tam formulka "právny vzťah k parcele, na ktorej leží stavba nie je evidovaný na liste vlastníctva". Pozemok pod domom, aj ostatné, ktoré chcem kúpiť sú na listoch vlastníctva z registra e. Všetky spomínané nehnuteľnosti majú jedného vlastníka, ktorým je predávajúci. Chcem sa teda opýtať, či nie je problém, že dom je na jednom liste vlastníctva s pozemkom, ktorý nebude predmetom kúpy a taktiež ako by mala vyzerať kúpna zmluva, aby ju kataster akceptoval.
Ďakujem.
jankazb
31.03.11,04:39
Nehnuteľnosť na jednom LV a pozemok pod ňou na druhom LV nieje problém. Pred dvoma dňami som písala takúto istú kúpnopredajnú zmluvu na garáž. Jeden majiteľ garáže i pozemku. Kataster to zobral bez problémov.
TinaL
31.03.11,05:21
No ak dobre čítam, tak píšete, že parcela na ktorej leží ten dom nie je evidovaná na LV, potom pozemok, na ktorom stojí ten dom nie je vysporiadaný, t. j. budete vlastníkom domu, ale nie pozemku pod ním. Potom znovu píšete, že pozemok pod domom je na inom liste vlastníctva ako parcela "E". Tak toto by chcelo vidieť všetky podklady k tomu.
kupecsamo
31.03.11,19:29
Celý problém je v tom, že parcela registra C, na ktorej je dom postavený, nemá založený list vlastníctva. Táto parcela registra C je však tvorená dvomi parcelami registra E, ktoré už listy vlastníctva založené majú. Vlastníkom domu (dom ale figuruje na liste vlastníctva spolu s úplne inou parcelou registra C) aj oboch parciel registra E je jeden vlastník - predávajúci.
TinaL
01.04.11,04:45
Vy máte k dispozícii nejaký geometrický plán? Ak nie, tak môžete kúpnou zmluvou kúpiť pozemky tak ako ležia na LV, t. j. dom + parcely registra "E" a potom preklopiť E parcely do registra "C".
Ak máte geometrický plán, tak potom nie je žiaden problém a vy zmluvou kúpite to, čo bolo zamerané a do LV sa Vám dostanú parcely "C".
vratnik
01.04.11,05:15
Este upozornim, vymera pozemkov parciel typu E moze byt vyrazne odlisna od vyslednej vymery parcely C. Najcistejsie je si to dat zamerat a GP prilozit ku kupnej zmluve. V minulosti sa robili rozne cachre - machre, napriklad dvaja susedia si vymenili pozemky, pricom sa len ustne dohodli. Dajte si spravit bud GP, alebo 100% preverit, ze dane E parcely su v celku pod domom a zahradou.
kupecsamo
01.04.11,07:23
Geometrický plán nemám, plánujem si ho dať urobiť hneď ako budú nehnuteľnosti moje, pretože ten predaj sa už ťahá dlho. Dom leží na parcele registra C, ktorá ako som už spomínal nemá založený list vlastníctva. Túto parcelu tvoria dve parcely registra E. Akurát, že keď spočítam metre štvorcové oboch parciel registra E, suma je o štyri metre vyššia ako je výmera parcely registra C. Obe parcely E sú určite v celku pod domom.
TinaL
01.04.11,09:16
Prosím Vás, viete Vy vlastne o čom hovoríte? Ak by parcela, na ktorej leží dom bola "C", potom by mala svoj list vlastníctva a bola by zapísaná na liste vlastníctva a teda usporiadaná a nemali by ste problém. Odkiaľ vy môžete vedieť číslo parcely "C", keď vlastne tá parcela ešte ani neexistuje? Tú by Vám povedal len geodet, ak by robil geometrický plán, na základe toho, že jej pridelí číslo podľa toho ako sú číslované parcely v okolí. Ja by som zvolila metódu, že terajší majiteľ nech dá spraviť geometrický plán a vy kupujte potom, nie opačne!
Ešte ma napadlo, že v minulosti mohol byť nejaký zápis na okolitých pozemkoch a tým pádom je parcela v katastri ale stále neusporiadaná. Ale to stále znamená, že to chce geometrický plán, ktorý rieši pozemok pod domom. Lepšie by bolo vidieť podklady k tomu, čo máte. Lebo takto človek len háda, čo všetko sa tam mohlo robiť.
TinaL
01.04.11,11:11
Môžem ešte zhrnúť všetky informácie od Vás ako celok:
1. Dom je na LV č. 1 (to číslo len pre určité vysvetlenie)
2. Parcela pod domom je síce zapísaná v katastri nehnuteľností, ale nemá LV
3. Pozemky, ktoré majú tvoriť parcelu registra "C" sú zapísané na LV č. 2, ale sú to pozemky z registra "E".

Iné pozemky k tomu nekupujete? Ak áno, sú to parcely "C"? Asi nekúpite len pozemok pod domom a dom a nič viac.

Zvolila by som postup:
1. geometrický plán na všetko, čo potrebujete ku kúpe zamerať
2. vyhotoviť kúpnu zmluvu podľa toho, čo bude na geometrickom pláne a túto zmluvu spolu s geometrickým plánom dať na kataster a máte to všetko v jednom a s istotou, že ste kúpili nehnuteľnosti už usporiadané. To, že sa to natiahne o nejaký čas, kvôli geometrickému plánu je lepšie ako potom riešiť problémy, že sa nejaké nehnuteľnosti kúpili zle.