stomatolog
30.03.11,23:02
ahojte, toto nie je vtip, vazne..

moja sialena buduca svokra z mne neznamych dovodov prenajima byt bez zmluvy o prenajme.:eek: dovod skryva za "zbytocnost formalit", pripadne povie ze "zmluva aj tak nema zmysel", ale podla mna by ju niekto mal zbavit svojpravnosti. ono s nou sa racionalne rozpravat neda a bez vysokeho krvneho tlaku uz vobec nie. :mad::confused:

problem je, ze v tom byte chcem byvat ako nahle si vezmem jej dceru, ktora nastastie nema geny svojej matky. sucasni najomnici samozrejme neplatia, uz par mesiacov.

v dnesnej dobe bytovych mafii sa obavam, ze moze najomca byt ukradnut, nechat si napisat na seba... kto videl film Pacific Heights. samozrejme je obrovsky problem to, ze peniaze, ktore maju ist na starostlivost o moju drahu a jej dve sestry idu na energie pre najomcov neplaticov.

konecne otazka: nedufam, ze sa da bez zmluvy nieco od takychto najomcov vymahat, ale ako sa daju vyhnat z bytu? na ktore zakony mam davat pozor? nieco ako porusenie ich sukromia, alebo nejake lehoty. mozem jednoducho vymenit zamky a odstavit ich od energii? zo dna na den? pomozte prosim..:mee:
energetik1
31.03.11,05:44
1. Je to byt v osobnom vlastníctve, alebo družstevný či obecný?
2. Ak je v osobnom vlastníctve, je svokra jediným vlastníkom?
3. Zmluva môže byť aj ústna, výpoveď musí byť písomná.
4. Sú dohodnutí na dobu určitú alebo neurčitú?
5. Je svokra registrovaná na DÚ na prenájom? Je registrovaná v ZP?
.
.
Odpovede na Vaše otázky nájdete v Občianskom zákonníku. V žiadnom prípade nemeňte zámky... byt je svokrin, prípadnú výpoveď musí dať ona, musí dodržať zákonnú lehotu, ak neodídu, musí dať návrh na súd, môže byť popoťahovaná na DÚ a ZP,....
verkaz
31.03.11,07:51
Mal by si ju prehovoriť, aby uzatvorila písomnú zmluvu o nájme. Nie je to zbytočná formalita. Tu na Porade máš veľa prípadov, kde doplatili na to, že nemali stanovené podmienky nájmu a hlavne výpovednú dobu. Nikdy nevieš čo sa môže stať a ťažko sa dokazuje ústny dohovor.
Na Porade nájdeš aj vzor zmluvy.
stomatolog
31.03.11,08:37
1. Je to byt v osobnom vlastníctve, alebo družstevný či obecný?
2. Ak je v osobnom vlastníctve, je svokra jediným vlastníkom?
3. Zmluva môže byť aj ústna, výpoveď musí byť písomná.
4. Sú dohodnutí na dobu určitú alebo neurčitú?
5. Je svokra registrovaná na DÚ na prenájom? Je registrovaná v ZP?
.
.
Odpovede na Vaše otázky nájdete v Občianskom zákonníku. V žiadnom prípade nemeňte zámky... byt je svokrin, prípadnú výpoveď musí dať ona, musí dodržať zákonnú lehotu, ak neodídu, musí dať návrh na súd, môže byť popoťahovaná na DÚ a ZP,....

byt je v osobnom vlastnictve, nie som si isty, ci je to napisane na svokru, alebo na oboch svokrovcov. na DU aj ZP je registrovana. doba neurcita

podla § 679 mozno odstupit od zmluvy v nasom pripade okamzite

§ 710 - § 711 : pisomna dohoda alebo vypoved. na vypoved mame pravo, ale cakat 3 mesiace, aj ked uz neplati najomca viac ako 3 mesiace? ak je v hmotnej nudzi dalsieho pol roka? sak to je zdieranie. ak uplynie vypovedna lehota, potom az mozno menit zamky? (ak nie je najomca v hmotnej nudzi samozrejme :(
stomatolog
31.03.11,08:40
Mal by si ju prehovoriť, aby uzatvorila písomnú zmluvu o nájme. Nie je to zbytočná formalita. Tu na Porade máš veľa prípadov, kde doplatili na to, že nemali stanovené podmienky nájmu a hlavne výpovednú dobu. Nikdy nevieš čo sa môže stať a ťažko sa dokazuje ústny dohovor.
Na Porade nájdeš aj vzor zmluvy.

mne je to jasne, ze zmluva je potrebna.

tomu sa tazko veri, kym take nieco clovek nevidi. ale svokra zije v inom svete. nerozmysla racionalne, ja si myslim, ze keby som ju zobral psychiatrovi a vysvetlil ako preraba uz dlhodobo na prenajme bytu a obera tym svoje deti o peniaze a vystavuje sa riziku, ze by ju zbavil svojpravnosti.

jedine co dufam je, ze sa mi podari presvedcit moju a jej sestry aby sa nahnevali a bojkotovali mamku dokal nezveri uzatvaranie zmluv a vyber najomnikov im. svokor je alkoholik, takze tam neni o com, ten by to zas prepil.. :confused::mad:
skaspa
31.03.11,09:25
k tomu, že zmluva o nájme bytu môže byť uzatvorená aj ústne: § 686 ods. 1 Občianskeho zákonníka: Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica. Z toho mi vyplýva, že ak nie je písomná zmluva, tak sa vyhotoví zápisnica (písomne).
stomatolog
31.03.11,09:32
k tomu, že zmluva o nájme bytu môže byť uzatvorená aj ústne: § 686 ods. 1 Občianskeho zákonníka: Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica. Z toho mi vyplýva, že ak nie je písomná zmluva, tak sa vyhotoví zápisnica (písomne).
to znamena, ze ak nie je zmluva, ani zapisnica o ustnej dohode, tak potom nie je definovany vztah najomca - prenajimatel a preto "najomca" je cudzi clovek v "mojom" byte a ziadna vypovedna lehota a skratka nic. potom ako nahle nezareaguje na svkrinu aj ustnu vypoved, mozeme si s bytom robit co chceme. ci nie? potom lezi dokazne bremeno na "najomcovi" dokazovat pravny vztah.
verkaz
31.03.11,09:34
To sú práve tie dopady, ktoré si prenajímatelia uvedomia, až keď je to treba riešiť a nevedia si s tým poradiť.
Cecilia
31.03.11,09:36
Nejako sa už tam vidíš ako majiteľ všetkého. Nehanbíš sa budúcu svokru posielať ku psychiatrovi? Čo keď má celkom iné hodnoty ako Ty? Za teba by som sa nevydala. Čo dokážeš Ty v živote? Potom súď a buď hrdný na to čo získaš svojou prácou. Ešte ideš poštvať dcéry proti matke. Hanba.
stomatolog
31.03.11,10:30
Nejako sa už tam vidíš ako majiteľ všetkého. Nehanbíš sa budúcu svokru posielať ku psychiatrovi? Čo keď má celkom iné hodnoty ako Ty? Za teba by som sa nevydala. Čo dokážeš Ty v živote? Potom súď a buď hrdný na to čo získaš svojou prácou. Ešte ideš poštvať dcéry proti matke. Hanba.
chapem, ze z tak kratkych prispevkov sa neda vysvetlit cela situacia. rozumiem Vasej reakcii, je vsak mylna.

ako zacinajuci stomatolog nepotrebujem niekoho oberat o byt, jedna sa mi o cas 1-2 roky, kym sa rozbehneme, potom byt prenecham svagrinej. situacia je taka, ze budu dedene take dlhy, ze cely zdedeny majetok pohltia, takze ziadne strachy o moje umysly.

svokra berie cely svokrov plat, doteraz nepracovala, teraz zacala za minimalny plat na druzstve. velkou castou z toho splaca nezmyselne dlhy, na zivobytie ostava minimum. ziju v rozostavanom dome, nekuri sa. kupovala pozemky, aby nesli peniaze na svokrovo chlastanie. podvedome sa mstila svojim dceram. nedava im peniaze ktore potrebuju do skoly, na stravu, na internat. musia ist do minusu na ucte, zit zo suchych rozkov, darovat plazmu, keby nieto ich priatelov, niet telefonu, solidneho jedla, lepsieho osatenia. tato osoba vezme najomnikov, neuzavrie zmluvu a ked najomnici prestanu platit po 2. mesiaci, ked zistili co je svokra zac (uz treti krat sa to stalo), tak caka tak rok a potom zhana dalsich. vsetko v "dobrej viere" ze zaplatia. z toho co zostane zo mzdy po splacani dlhov este plati energie najomnikom !!!!!! ktori neplatia najom !!!!!!! ked s nou o tom ja, alebo bud. svagor hovorime tak nepocuva, vedie monolog, odvadza pozornost, alebo spravi hystericku scenu. to iste ked s nou rozpravaju vlastne dcery. je to krkavcia mater. s lekarskym vzdelanim si dovolim tvrdit, ze psychiatricka diagnoza by sa nasla.

a myslite si ze to je prijemne ist do takejto rodiny? stomatolog je najziadanejsie povolanie na vydaj, myslite ze by som mal problem najst si dievca s normalnou matkou ???? milujem moju, ona je super zena, nechapem ze hentaki rodicia mozu mat take deti.. toto pozorujem niekolko rokov a nikdy som o ziadnom takom pripade nepocul.

to len velmi kratko na ilustraciu aby ste tu uz viac nemuseli vypisovat pripsevky mimo merita veci.
willma
31.03.11,10:45
tak napíšem k meritu - je to svokrin dom aj byt a môžete sa aj rozglejiť, ale počas jej života nedosiahnete nič. A ako človek, ktorý študoval medicínu, musíš predsa vedieť, že zbaviť svojprávnosti je veľmi veľmi ťažké.
stomatolog
31.03.11,10:48
tak napíšem k meritu - je to svokrin dom aj byt a môžete sa aj rozglejiť, ale počas jej života nedosiahnete nič. A ako človek, ktorý študoval medicínu, musíš predsa vedieť, že zbaviť svojprávnosti je veľmi veľmi ťažké.
ano, preto sa do zbavovania svojpravnosti nechcem pustat.

rozglejenim nedosiahnem nic, preto som siahol po tomto webe, ak sa niekto s niecim podobnym stretol, nejake skusenosti, podobne situacie.

to ze rozglejenim nic nedosiahnem a ze zo strucneho opisu mi tu niekto ide davat kazanie nepomaha situacii, ak vobec nieco moze..
Cecilia
31.03.11,10:54
nepresvedčil si
stomatolog
31.03.11,10:56
nepresvedčil si
ale to ja nemusim. ak mi nechcete poradit, tak mi dajte pokoj.
willma
31.03.11,11:11
nechápem, čo sa ocapuješ - nikto na tomto fóre ti nenapíše, že ste v práve - musíte sa zmieriť s tým, že pokiaľ sa nádejný svokrovci nepominú tak nič ale vôbec nič nezmôžete.
lubko6394
31.03.11,11:11
ano, preto sa do zbavovania svojpravnosti nechcem pustat.

rozglejenim nedosiahnem nic, preto som siahol po tomto webe, ak sa niekto s niecim podobnym stretol, nejake skusenosti, podobne situacie.

to ze rozglejenim nic nedosiahnem a ze zo strucneho opisu mi tu niekto ide davat kazanie nepomaha situacii, ak vobec nieco moze..

No takže k veci. Samozrejme, že s podobnými situaciami sa človek stretáva a aj ja pomerne často. Doba je taká, každý má svoj rozum, chce poradiť a tá rada má byť v zmysle odsúhlasenia jeho vlastného riešenia. Iné riešenie je zlá rada, ktorú ani nevezme do úvahy.

Takže Ti neostáva nič iné ako sa vykašlať na budúcu svokru, zariadiť si život s partnerkou s ktorou si rozumieš tak ako to bude vyhovovať Vám dvom. Prenajmi si byt, zarábaj, šetri a snívaj čo a ako bude. A ono sa Ti to jedného dňa podarí splniť. Chce to len trpezlivosť.

A aby si nedopadol ako Tvoja budúca svokra, tak si musíš vybudovať systém jednania s ľudmi - ved nie každému musí vyhovovať moje riešenie, ak chce niekto poradiť, tak mu poradím čo by som na jeho mieste robil ja - a tým to KONČÍ. Ved každý má svoj rozum a využíva ho ako len najlepšie vie. A za svoje rozhodnutia máme potom aj osobnú zodpovednosť, či v dobrom alebo zlom.
jar88
31.03.11,11:18
ale to ja nemusim. ak mi nechcete poradit, tak mi dajte pokoj.
Ak ti nestačí rada, ktorú si dostal od willma, tak odhadujem (podľa tvojich možností a tvojho charakteru) že jediné čo môžeš v tomto postavení zvládnuť, je jednoduchý BONZ.
------------------------------------
Ak by si to nepochopil (pri tvojom vzdelaní)
jedná sa o prasprosté UDANIE na DU a máš vystarané.
hubatá
31.03.11,11:51
Podľa môjho názoru svokra vie čo robí: peniažky dostáva na ruku a žiadne dlžoby podnájomníci nemajú. Možno budete len jedného dňa prekvapení že vám prispeje na nový byt......
stomatolog
31.03.11,16:57
no dobre, vidim, ze tu nepochodim..