1bosss
31.03.11,06:29
Dobrý deň.

Prosím Vás o pomoc ohľadom zákona § 141 ods 2 pís,i . Prepustil som zamestnanca štandartným postupom dostal 2 mesačnú výpovednú lehotu. Za prvý mesiac pýtal dva krát voľno podľa vyššie uvedeného zákona. Moja otázka znie: musí zamestnanec doniesť potvrdenie o účasti na pohovore? Má možnosť čerpať takéto voľno viac krát do mesiaca, a keď áno tak v akom rozsahu, v zákone je pol dňa bez náhrady mzdy, a čo s tým ostávajúcim časom musí sa vrátiť alebo zobrať si dovolenku? V prípade že bude potrebné potvrdenie a nebude ho vedieť predložiť môžem mu dať absenciu?

Ďakujem
ivka70
31.03.11,05:07
Dobrý deň.

Prosím Vás o pomoc ohľadom zákona § 141 ods 2 pís,i . Prepustil som zamestnanca štandartným postupom dostal 2 mesačnú výpovednú lehotu. Za prvý mesiac pýtal dva krát voľno podľa vyššie uvedeného zákona. Moja otázka znie: musí zamestnanec doniesť potvrdenie o účasti na pohovore? Má možnosť čerpať takéto voľno viac krát do mesiaca, a keď áno tak v akom rozsahu, v zákone je pol dňa bez náhrady mzdy, a čo s tým ostávajúcim časom musí sa vrátiť alebo zobrať si dovolenku? V prípade že bude potrebné potvrdenie a nebude ho vedieť predložiť môžem mu dať absenciu?

Ďakujem

Prepustil si zamestnanca podla akeho paragrafu?
Z toho sa odvija to, ci ma narok na platene alebo neplatene volno.

Vseobecne:
Narok ma na 1/2 dna kazdy tyzden vypovednej doby, tieto doby sa mozu, so suhlasom zamestnavatela , aj spajat, teda moze cerpat 1 den raz za 2 tyzdne alebo 2 dni po sebe raz za 4 tyzdne.
Ak cerpa pol dna, musi bud na druhu polovicu dna byt v praci alebo to skombinovat s dovolenkou.
Potvrdenie nosit nema ake. Ani ho nemozes vyzadovat. Volno na hladanie zamestnania si dopredu pyta, podpises mu ho tak ako dovolenku, tam tiez nenosi potvrdenie, ze dovolenku skutocne cerpal.
My sme vyuzivali klasicky dovolenkovy listok, kde sa preskrtla dovolenka, napisalo Platene/neplatene volno podla par. 141 2(i).
Ak ho na volno na hladanie prace uvolnis, nemas narok davat mu absenciu kvoli tomu.