Lenka1979
31.03.11,08:06
Ahojte,
prosila by som Vás o názor.
Spoločnosť A - s.r.o.- platca DPH má na leasing zakúpenú výrobnú linku v celkovej hodnote 22.646 EUR, má splátkový kalendár, riadne mesačne spláca jednotlivé splátky leasingu, avšak túto linku vôbec nevyužíva, nakoľko má prioritný iný predmet činnosti , toto bola len taká "asi" aleternatíva.

Spoločnosti B - s.r.o. -platca DPH, by sa však táto výrobná linka hodila, nakoľko ona má predmet činnosti ako prioritný práve výrobu a stroje by sa jej zišli. Dohodli sa, že spol. A postúpi leasing na spol. B. Avšak nastal jeden "háčik" - leasingová spoločnosť nechce postúpiť leasing nakoľko spoločnosť B nie je klientom banky, v ktorej má spoločnosť A leasing.
Čo teraz? Ako by sa to dalo čo najlepšie vyriešiť z pohľadu dane z príjmu aj z pohľadu DPH?

Po dlhšom zvažovaní, sa nakoniec konatelia zhodli na tom, že urobia medzi sebou kúpno-predajnú zmluvu na výrobnú linku, kde uvedú všetky jej náležitosti... cenu... povinnosti.. atď., avšak s tým,že vlastnícke právo na kupujúceho prejde až po uhradení poslednej splátky. Čiže spoločnosť A bude aj nadalej splácať leasingové splátky svojej leasingovej spoločnosti, a spoločnosť B bude na základe kúpno-predajnej zmluvy splácať splátky spoločnosti A.
Súčasťou tejto zmluvy by mal byť aj splátkový kalendár na jednotlivé splátky v sume 730,52 eur s DPH.
Moje otázky:
- z pohľadu dane z príjmu: účtujem u spoločnosti B - kupujúceho(nie A) by som účtovala jednotlivé splátky na účet 042 až do ukončenia doby splácania..
- z pohľadu DPH: mali by byť v splátkovom kalendári rozpísané aj sumy bez DPh a DPH? Môžem si túto DPH zo splátok odpočítať, kedže v tom istom čase si ju odpočítava už spoločnosť A na základe splátkového kalendára? K dodaniu v skutočnosti dôjde, výrobná linka bude využívaná u spol. B, len neviem ako poriešiť DPH :rolleyes:
- z pohľadu obchodného zákonníka: stačí aby bola spísaná kúpno - predajná zmluva + splátkový kalendár ako príloha-zároveň aj ako daňový doklad, keďže faktúru nám vystaviť nemôžu kvôli leas.spoločnosti... my na ich majetku nemôžeme vykonávať žiadne tech. zhodnotenie (podľa kúpno-predajnej zmluvy).

Poprosila by som Vás veľmi pekne o Vaše názory, veľmi mi pomôžete. Keďže nejde o klasické postúpenie leasingu, nenašla som ani tu na porade po dlhšom študovaní tém žiadne konkrétne stanovisko, aby som sa mohla o niečo oprieť a byť si istá, že takto to zaúčtujem správne.
Vďaka.
Lenka1979
31.03.11,06:25
... ešte doplním,že zmluva zatiaľ nie je podpísaná, zatiaľ je to len návrh v štádiu riešenia, ktoré sa dá ešte zmeniť. Ďakujem.
azla
31.03.11,08:03
Postúpenie leasingu by bolo najčistejšia vec.
(len tak, je až taký problém stáť sa klientom banky, ktorá to "leasuje" :rolleyes:?)

Vlastníkom linky je leasingová spoločnosť, nie nájomca.
Ak nájomca nie je vlastníkom, nemôže ani nič predávať.

Ešte by mohol predmet leasingu prenajať, ale v zmluve zvykne byť klauzula, že iba so súhlasom leasingovej spoločnosti.

Podľa môjho názoru najschodnejšie je postupenie leasingu,
potom nájom a predaj podľa mňa v tomto prípade neprichádza do úvahy.
Lenka1979
31.03.11,08:09
Postúpenie leasingu by bolo najčistejšia vec.
(len tak, je až taký problém stáť sa klientom banky, ktorá to "leasuje" :rolleyes:?) ... toto ja neovplyvním a myslím,že to ani nie je v prípade spoločnosti reálne :rolleyes:

Vlastníkom linky je leasingová spoločnosť, nie nájomca. OK, to je mi jasné.
Ak nájomca nie je vlastníkom, nemôže ani nič predávať. on to vlastne predá až po zaplatení poslednej splátky , kedy aj spol. A zaplatí úplne celý leasing. Tak je v nárhu kúpnej zmluvy.. tak neviem...:rolleyes:

Ešte by mohol predmet leasingu prenajať, ale v zmluve zvykne byť klauzula, že iba so súhlasom leasingovej spoločnosti.

Podľa môjho názoru najschodnejšie je postupenie leasingu,
potom nájom a predaj podľa mňa v tomto prípade neprichádza do úvahy.hm... tak som asi doúčtovala, lebo oni berú ako jediné schodné riešenie práve spomínanú zmluvu. Ja to mám len účtovať . a bohužiaľ v tomto prípade som sa "stratila"...:(



v texte
azla
31.03.11,08:28
Ak ( A ) predá predmet leasingu až po zaplatení poslednej splátky, tak môže iba uzatvoriť zmluvu o budúcej zmluve a pýtať zálohu (môže byť splácaná v čiastkach).

Ale stále mi nie je jasné ako odovzdá (nájomca A) linku ( B ), lebo počas trvania leasingu nemôže (to zykne byť v zmluvách) predmet leasingu daný tretej osobe.

Čo ak nastane nejaká udalosť ? krádež , požiar atĎ......
Linka môže byť u firmy B iba ak by bola prenajatá, bola k tomu zmluva, súhlas leasingovky atĎ.
Lenka1979
31.03.11,09:29
Ak ( A ) predá predmet leasingu až po zaplatení poslednej splátky, tak môže iba uzatvoriť zmluvu o budúcej zmluve a pýtať zálohu (môže byť splácaná v čiastkach).

Ale stále mi nie je jasné ako odovzdá (nájomca A) linku ( B ), lebo počas trvania leasingu nemôže (to zykne byť v zmluvách) predmet leasingu daný tretej osobe.

Čo ak nastane nejaká udalosť ? krádež , požiar atĎ......
Linka môže byť u firmy B iba ak by bola prenajatá, bola k tomu zmluva, súhlas leasingovky atĎ.

Presne tak Anka. Máš čistú pravdu. A vieš čo je na tom najhoršie? Že tá firma A chce,aby zmluvu urobila firma B a nie oni sami... šak to je na hlavu, aby som ja robila zmluvu na niečo, čo vôbec nemám ani fyzicky, nie to ešte na niečo čo ani nesplácam a nemám na leasing... No..od veci...
Vôbec nechápem, a veľmi by ma zaujímalo, ako sa k tomu všetkému stavia leasingovka, veď spoločnosť A musí oznámiť alebo požiadať leasingovku či môže predmet nájmu "posunúť" ďalej....
Pripadala by to úvahy ako píšeš tá zmluva o budúcej zmluve so splátkami záloh - no môže potom z takýchto splátok odpočítavať DPH? Vystaví spol. A faktúry každý mesiac na prijatú zálohu? Nechápem...
A potom ďalšia vec-ako vravíš- čo keď nastane požiar, krádež alebo iné poškodenie?

No som z toho blbá, a som zvedavá ako to celé skončí.
Ďakujem za Tvoju reakciu. Pomohla mi. :)
pa.
a_je_to
01.04.11,20:37
Trochu divný obchod ... asi iba kupujúci a predávajúci poznajú celú pravdu. Aj príčiny ... prečo A, ktorá linku nepotrebuje ju má na leasing ... a prečo B, ktorá ju potrebuje si ju neobstará napriamo. Zrejme ide o nejako prepojené firmy /§2/o ZoDP/, z ktorých leasing ľahšie vybavila tá, ktorá ho vecne nepotrebuje.
Ako zmluvné riešenie sa mi pozdáva iba to, že A dá linku do operatívneho nájmu /§ 19/4 ZoDP/ pre B. Pritom sa najpriechodnejšie zachováva režim dp aj dph. Firma A má ako náklad leasingové odpisy a leasingový úrok, aj dph na vstupe. Na výstupe má tržby z operatívneho nájmu a dph na výstupe. Firma B má náklady na operatívny nájom a dph na vstupe a vlastné výrobky s dph na výstupe. V zmluve o operatívnom nájme môžu mať firmy dohodnuté, že ak nájom bude úspešne a nepretržite trvať dlhšie, ako doba leasingu, bude linka odpredaná za určitú cenu. Ak leasingovka nesúhlasí s postúpením leasingu, mala by súhlasiť s prenájmom predmetu v dôsledku zmeny obchodného plánu. To by malo byť možné ... veď aj požičovňa áut môže mať autá na leasing.
Predaj neprichádza do úvahy, lebo A nie je vlastníkom linky /§2/s ZoDP/. Ak sa niečo kupuje na splátky, tak faktúra musí byť na celú sumu a celú dph, oproti záväzku a na splátky po častiach ide znižovanie záväzku ... nie zvyšovanie investície, lebo sa nenadobúda po častiach.
Predmet daný do nájmu môže byť poistený u prenajímateľa, ale v poistnej zmluve by to malo byť nejak uvedené. Technické zhodnotenie môže vykonať iba prenajímateľ, ak leasingovka dá súhlas.
Lenka1979
04.04.11,09:56
Trochu divný obchod ... asi iba kupujúci a predávajúci poznajú celú pravdu. Aj príčiny ... prečo A, ktorá linku nepotrebuje ju má na leasing ... a prečo B, ktorá ju potrebuje si ju neobstará napriamo. len ťa ubezpečujem,že nie v tom podvod. A linku nepotrebuje, lebo sa jej stratila robota a musí ju naďalej splácať - naopak B prácu má a linku potrebuje. Zrejme ide o nejako prepojené firmy /§2/o ZoDP/, z ktorých leasing ľahšie vybavila tá, ktorá ho vecne nepotrebuje. žiadne prepojené firmy ani blízke osoby, sú to dve úplne odlišné právnické subjekty v úplne iných okresoch.
Ako zmluvné riešenie sa mi pozdáva iba to, že A dá linku do operatívneho nájmu /§ 19/4 ZoDP/ pre B. Pritom sa najpriechodnejšie zachováva režim dp aj dph. Firma A má ako náklad leasingové odpisy a leasingový úrok, aj dph na vstupe. Na výstupe má tržby z operatívneho nájmu a dph na výstupe. Firma B má náklady na operatívny nájom a dph na vstupe a vlastné výrobky s dph na výstupe. V zmluve o operatívnom nájme môžu mať firmy dohodnuté, že ak nájom bude úspešne a nepretržite trvať dlhšie, ako doba leasingu, bude linka odpredaná za určitú cenu. Ak leasingovka nesúhlasí s postúpením leasingu, mala by súhlasiť s prenájmom predmetu v dôsledku zmeny obchodného plánu. A nemôže leas.majetok prenajať. Porušila by tým leas.zmluvu.To by malo byť možné ... veď aj požičovňa áut môže mať autá na leasing.
Predaj neprichádza do úvahy, lebo A nie je vlastníkom linky /§2/s ZoDP/. Ak sa niečo kupuje na splátky, tak faktúra musí byť na celú sumu a celú dph, oproti záväzku a na splátky po častiach ide znižovanie záväzku ... nie zvyšovanie investície, lebo sa nenadobúda po častiach.
Predmet daný do nájmu môže byť poistený u prenajímateľa, ale v poistnej zmluve by to malo byť nejak uvedené. Technické zhodnotenie môže vykonať iba prenajímateľ, ak leasingovka dá súhlas.

...v texte.
Janko, ďakujem za Tvoju reakciu. Momentálne je to v takom "mŕtvom " štádiu - nič sa nedeje... pravdepodobne spol. A to ešte nemá celkom dobre ujasnené vo vzťahu s leas.spoločnosťou, ktorá nedovolila leasing postúpiť. Uvidím čo bude ďalej. Ozvem sa.
Ďakujem.
Lenka1979
18.04.11,07:32
Spol. "A" nám poslala prepracovanú kúpno-predajnú zmluvu, kde poopravila niektoré veci, no o leasingu,či postúpení leasingu nie je ani reči.... podľa mňa o tom leas. spoločnosť vôbec nevie, čo chce urobiť a môže byť z toho veľký problém. Spol. "A" dostane pokutu za porušenie leas.zmluvy a spoločnosti "B" odoberie predmet kúpy - stroje, kedže sú stále majetkom leas.spoločnosti. Vysvetľujem to aj konateľovi,že do takého obchodu nemá význam ísť, no neviem ako to celé dopadne. Veď tá spoločnosť "A" môže kedykoľvek ísť do konkurzu alebo sa jednoducho "stratí" ako je to teraz trendy...:rolleyes:
Poraďte čo s tým... ak uzavrie ten obchod, neviem či celým účtovaním neporuším zákon o dani z príjmov aj zákon o DPH -kedže zo splátok si bude chcieť odpočítavať DPH.:(
kira
28.05.11,18:19
Dobrý večer. Aby som sa neopakovala, mám tiež podobný problém, len lízingovka dala súhlas na prenájom. Už som písala dotaz v inom príspevku, len som nemala všetky informácie. Vraciam sa k tomu lebo mám pochybnosti. Spoločnosť A uzavrela LZ na stroj. Nemá prostriedky na splácanie, preto si vybavila súhlas na prenájom. Spoločnosť A uzavrela zmluvu " o poskytnutí stroja " našej spoločnosti, ktorej prílohou je splátkový kalendár. Splátky sú rozvrhnuté nerovnomerne( napr. v máji sú až 2 splátky). Posledná splátka je až po prevedení vlastníckeho práva na našu spoločnosť. Po právnej stránke to je v poriadku, ale z daňového hľadiska? Môžem jednotlivé splátky na základe splátkového kalendára účtovať cez ID ako nájom aj keď tieto splátky nie sú rovnomerne rozvrhnuté a uplatniť DPH? Na poslednú splátku by mi mali poslať FA ako predaj HM. Volala som účtovníčke,ako to účtuje ona, povedala mi že zatiaľ ako zálohy a k prijatým platbám pošle faktúry.Ja som sa držala ale splátkového kalendára- aj keď je zvláštne postavený. Ako by ste to riešili vy? Privítam všetky názory a ďakujem
KEJKA
28.05.11,18:37
divný nájom, nejaký nepodarený LZ?
pri LZ nemusia byť splátky rovnomerné.
a pri nájomnom neprechádza vlastníctvo na nájomcu......
kira
28.05.11,18:48
divný nájom, nejaký nepodarený LZ?
pri LZ nemusia byť splátky rovnomerné.
a pri nájomnom neprechádza vlastníctvo na nájomcu......

Kejka máš pravdu nieje to ani ryba ani raK, ako z toho?

Preto by som žiadala na poslednú splátku faktúru.
KEJKA
28.05.11,18:50
prerobiť zmluvu?
kira
28.05.11,18:52
prerobiť zmluvu?

Zvažujem, navrhla som konateľovi aj túto možnosť, no vraj to prešiel s právničkou a je to v poriadku. (možno po právnej, ale nie účtovnej stránke)
kira
28.05.11,18:55
prerobiť zmluvu?
Vedela by si mi nejakú zmluvu odporučiť?
KEJKA
28.05.11,19:04
ja by som tam tú kúpu nechala s tým, že po ukončení nájmu má prednostné právo kúpy, ale nemusí to tak byť.
splátky tak ako sú dohodnuté, tak by to malo aj ked nerovnomerne ale malo by to byť nájomné, teda do nákladov. Nájomca o majetku neúčtuje ako o majetku.
Ale zasa to nemôže byť kúpa na splátky.
Zmluva by mala byť jasná. Nemá spochybňovať, že ty máš LZ a dalej ide o prenájom.
kira
28.05.11,19:12
ja by som tam tú kúpu nechala s tým, že po ukončení nájmu má prednostné právo kúpy, ale nemusí to tak byť.
splátky tak ako sú dohodnuté, tak by to malo aj ked nerovnomerne ale malo by to byť nájomné, teda do nákladov. Nájomca o majetku neúčtuje ako o majetku.
Ale zasa to nemôže byť kúpa na splátky.
Zmluva by mala byť jasná. Nemá spochybňovať, že ty máš LZ a dalej ide o prenájom.

Kúpu na splátky som vylúčila, trochu ma miatol ten splátkový kalendár, pretože 6.-ta splátka je v októbri a posledná splátka po prepísaní majetku na nás. ich účtovníčka mi povedala,že posledná splátke je síce 11/11 ale prevod práv bude až 2/12, pretože splátky platia kvartálne. Čiže za 11,12/11 a 1-2/12 nebudeme platiť žiadny nájom. Tiež som ju upozornila, že nemôže posielať faktúry k platbám, pretože máme splátkový kalendár.
KEJKA
28.05.11,19:33
práve termín prevod práv pri nájme ma mätie.
kira
29.05.11,03:35
práve termín prevod práv pri nájme ma mätie.

Skúsim dohodnúť preformulovanie(úpravu), no tie splátky by mohli ostať tak ako sú? Ich účtovníčka nech sa drží splátkového kalendára a nevystavuje fa k prijatým platbám. Splátkový kalendár má náležitosti faktúry aj keď tie splátky sú stanovené tak ako sú. Keď som na to pozrela prvý krát, tak som myslela, že je to rozpis platieb, nič viac. No vyžiadala som si doplnenie IČ DPH a beriem to ako nájomné. Ak by vás ešte niečo napadlo, pripomienkujte. Ďakujem
KEJKA
29.05.11,06:28
ak sú tie platby označené ako platby nájomného a nie splátky, tak by to mohlo byť v poriadku a účtovať to treba ako nájomné.
Faktúry treba trpezlivo vracať s tým, že to účtujete tak ako je už napísané, a k dodaniu služby už došlo.
kira
29.05.11,08:50
Kejka,veľmi pekne ďakujem za postrehy a nápady :-)
KEJKA
29.05.11,09:04
prosím, rada..... treba hlasovať za vyriešené.