nagyovat
31.03.11,09:58
Súrne by som potrebovala pomoc:

Som zamestnaná, okrem toho platím si nemocenské poistenie.
Dobrovoľne poistená som bola od októbra 2008 do júla 2010 nepretržite, platila som pravidelne, keď som sa odhlásila mala som preplatok 12 EUR-čo som nežiadala naspäť.
Vo februári ma čakala operácia, tak som sa prihlásila: 14.2.2011 opäť, a 16.2.2011 som mala operáciu. /vždy som mala minimálny VZ/

Chcela by som vedieť či mám nárok na nemocenské dávky.
Sociálna poisťovňa mi zatiaľ nič neposlala, pani povedala, že papiere jej došli oneskorene - od druhej pobočky ku ktorej patrí môj zamestnávateľ. A keďže to musí porovnať atď, platia mi až v apríli. Len nevedela či spĺňam podmienky ako dobrovoľný platiteľ.
Nedostala som od nich však ani list v ktorom by mi napísali VS a kvázi "potvrdenie" o prihlásení.
Pomôžte prosím.
ivka70
01.04.11,07:17
Narok na nemocenske davky z DNP mas najskor po 26 tyzdnoch nepretrziteho trvania poistenia. Nestaci sa poistit 1 den pred PN.
Xanti
01.04.11,09:08
Narok na nemocenske davky z DNP mas najskor po 26 tyzdnoch nepretrziteho trvania poistenia. Nestaci sa poistit 1 den pred PN.
Ivka kde je to v zákone?
Lebo ja mám pocit, že dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN.
A pokiaľ sa deň dva pred PN poistila a splňa tú podmienku 270 dní poistenia, tak by mala dostať PN aj z DNP.
rodina1
01.04.11,09:19
Ona ale píše, že je zamestnaná ...

Súrne by som potrebovala pomoc:



Som zamestnaná, okrem toho platím si nemocenské poistenie.

Dobrovoľne poistená som bola od októbra 2008 do júla 2010 nepretržite, platila som pravidelne, keď som sa odhlásila mala som preplatok 12 EUR-čo som nežiadala naspäť.

Vo februári ma čakala operácia, tak som sa prihlásila: 14.2.2011 opäť, a 16.2.2011 som mala operáciu. /vždy som mala minimálny VZ/



Chcela by som vedieť či mám nárok na nemocenské dávky.

Sociálna poisťovňa mi zatiaľ nič neposlala, pani povedala, že papiere jej došli oneskorene - od druhej pobočky ku ktorej patrí môj zamestnávateľ. A keďže to musí porovnať atď, platia mi až v apríli. Len nevedela či spĺňam podmienky ako dobrovoľný platiteľ.

Nedostala som od nich však ani list v ktorom by mi napísali VS a kvázi "potvrdenie" o prihlásení.

Pomôžte prosím.


Takže podľa mňa podmienku 270 dní spĺňa ... Myslím si, že nárok na nemocenské dávky má nielen zo zamestnania, ale aj z DNP (kde si platí z min.VZ).
Mária27
02.04.11,09:20
V posledných dvoch rokoch si bola 9 mesiacov dobrovolne poistená, tiež v tom mesiaci, keď ti vznikol nárok na nemocenské. Žiadaj nemocenské z oboch poistení.

§ 31
(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.

§ 33
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
veronikasad
02.04.11,09:30
Súrne by som potrebovala pomoc:

Som zamestnaná, okrem toho platím si nemocenské poistenie.
Dobrovoľne poistená som bola od októbra 2008 do júla 2010 nepretržite, platila som pravidelne, keď som sa odhlásila mala som preplatok 12 EUR-čo som nežiadala naspäť.
Vo februári ma čakala operácia, tak som sa prihlásila: 14.2.2011 opäť, a 16.2.2011 som mala operáciu. /vždy som mala minimálny VZ/

Chcela by som vedieť či mám nárok na nemocenské dávky.
Sociálna poisťovňa mi zatiaľ nič neposlala, pani povedala, že papiere jej došli oneskorene - od druhej pobočky ku ktorej patrí môj zamestnávateľ. A keďže to musí porovnať atď, platia mi až v apríli. Len nevedela či spĺňam podmienky ako dobrovoľný platiteľ.
Nedostala som od nich však ani list v ktorom by mi napísali VS a kvázi "potvrdenie" o prihlásení.
Pomôžte prosím.
Zaplatila si do 8.3. alikv.časť DNP za mesiac február ? Píšeš, že máš na pobočke preplatok, treba žiadať o zápočet nedoplatku s preplatkom. Možno práve na tom "viazne" výplata nemocenského.
Rozhodnutie o výške nemocenského v tomto roku (aspoň na našej pobočke) posielajú neskoro, Mne ho neposlali vôbec (z januára), včera som si ho bola osobne zobrať na pobočke.
nagyovat
03.04.11,17:50
Zaplatila som do 8.3 alikvótnu čiastku, ale nie na obdobie od 14.2.2011 do 28.2.2011, ale len na tie dva dni do vzniku PN.
Neviem, či to bola chyba, ale myslela som že na obdobie PN platiť netreba.
Zatiaľ moje poistenie neskontrolovali, nakoľko potvrdenia dostali oneskorene, po uzávierke mesiaca február.
veronikasad
03.04.11,19:58
Zaplatila som do 8.3 alikvótnu čiastku, ale nie na obdobie od 14.2.2011 do 28.2.2011, ale len na tie dva dni do vzniku PN.
Neviem, či to bola chyba, ale myslela som že na obdobie PN platiť netreba.
Zatiaľ moje poistenie neskontrolovali, nakoľko potvrdenia dostali oneskorene, po uzávierke mesiaca február.
Počas poberania nemocenského sa DNP neplatí.
nagyovat
04.04.11,06:02
Počas poberania nemocenského sa DNP neplatí.

Áno, je to tak, ak spĺňam podmienky tak netreba platiť, ale keď nespĺňam, tak platiť treba - aspoň tak mi to povedali v SP.

Ďakujem za odpovede, dúfam, že dostanem dávku.
veronikasad
04.04.11,06:15
Áno, je to tak, ak spĺňam podmienky tak netreba platiť, ale keď nespĺňam, tak platiť treba - aspoň tak mi to povedali v SP.

Ďakujem za odpovede, dúfam, že dostanem dávku.
Dávku by si dostať mala, podmienku 270 dní poistenia máš splnenú. Možno bude problém s identifikovaním platby, neviem či platí pôvodný VS DNP alebo sa po novom prihlásení mení (skôr si myslím, že ten pôvodný). Pod akým VS si posielala platbu za február ?

(nárok na nemocenské z DNP nevznikne, ak pobočka eviduje nedoplatok. Preto sa pýtam na tie platby).
Xanti
04.04.11,12:03
Dávku by si dostať mala, podmienku 270 dní poistenia máš splnenú. Možno bude problém s identifikovaním platby, neviem či platí pôvodný VS DNP alebo sa po novom prihlásení mení (skôr si myslím, že ten pôvodný). Pod akým VS si posielala platbu za február ?

(nárok na nemocenské z DNP nevznikne, ak pobočka eviduje nedoplatok. Preto sa pýtam na tie platby).
mimotemy No mne pri odhlasení a následnom prihlásení na DNP po pár mesiacoch dali variabilný symbol rovnaký.
nagyovat
05.04.11,05:47
Dávku by si dostať mala, podmienku 270 dní poistenia máš splnenú. Možno bude problém s identifikovaním platby, neviem či platí pôvodný VS DNP alebo sa po novom prihlásení mení (skôr si myslím, že ten pôvodný). Pod akým VS si posielala platbu za február ?

(nárok na nemocenské z DNP nevznikne, ak pobočka eviduje nedoplatok. Preto sa pýtam na tie platby).


Platila som pod starým VS, ale včera som overila, bolo mi pridelené to isté IČ, takže platba by mala byť o.k. Dokonca akceptujú 5 eur nedoplatok...ale to nemôžem mať lebo platila som. Dnes zaplatím aj za marec.
veronikasad
05.04.11,06:15
Platila som pod starým VS, ale včera som overila, bolo mi pridelené to isté IČ, takže platba by mala byť o.k. Dokonca akceptujú 5 eur nedoplatok...ale to nemôžem mať lebo platila som. Dnes zaplatím aj za marec.
Tak zrejme jediný problém bude ten, o ktorom píšeš v prvom príspevku

Sociálna poisťovňa mi zatiaľ nič neposlala, pani povedala, že papiere jej došli oneskorene - od druhej pobočky ku ktorej patrí môj zamestnávateľ. A keďže to musí porovnať atď, platia mi až v apríli. Len nevedela či spĺňam podmienky ako dobrovoľný platiteľ.

Marcové dávky vyplácajú okolo 15. apríla.