Lila
03.01.06,09:18
Na konci roka roka máme na au 261x v Skk zostatok /peniaze na ceste, ktoré nám nikdy neprídu/. V podstate je to naša pohľadávka, ktorá nebude
splatená. V zákone o DzP som sa dočítala, že pohľadávky sa dajú odpísať vo výške 100% ,ak sú po splatnosti viac ako 12 mesiacov. Lenže by mali byť zahrnuté aj do výnosov.
Čo v takomto prípade??? Ja mám škodu- peniaze mi nikdy neprídu -sú na ceste /ide o dosť vysokú čiastku/, a keďže ide o aú 261 nemáme to vo výnosoch. To značí, že mám smolu a nemôžem si uplatniť žiaden daňový výdavok???? Neviete ako sa to rieši???? Neviem si s týmto rady.
babetka
03.01.06,08:34
Lila, neviem, či budem vedieť poradiť, ale opíš, prečo máš pohľadávku na účte 261?
ondrejvla
03.01.06,08:36
Tiež mi nie je jasné, prečo máš na tomto účte pohľadávku, tu sa účtujú vklady a výbery, prevody medzi účtami - vlastnými, prevody medzi pokladňami - detto. Ale pohľadávky?...
Lila
03.01.06,09:01
Robíme fin. služby. Prevod CM do SKK a naopak. Klient si kúpi CM , my ju pošleme na jeho dev. ú a on nám pošle SKK /v dohodnutom kurze/ .
Sú to operácie , ktoré robia aj banky a účtujeme presne tak isto ako v bankách. Tak isto to účtujú aj klienti.
Naše účtovanie:
221x/261x náš predaj CM /napr. 1.000 EUR/
261x/221x príjem Skk za predaj CM v doh. kurze /napr. 4.000 Skk/

Rozdiel medzi našim účt. kurzom a predajom CM podľa dohodnutého kurzu je náš výnos. Zaúčtovaný do výnosov .
T.z. tento výnos /nejedná sa o nejaké vysoké čiastky/ bol riadne zaúčtovaný.
Na účte 261x mám však zostatok. Ten mi nikdy nebude uhradený. Čo s tým? V skutočnosti je to moja pohľadávka.
Je to asi taký prípad, ako keď Vám niekto vykradne pokladňu alebo trezor.
Ak je páchateľ známy a nedostupný, brala by som to asi ako škodu.
Zuzka
03.01.06,09:13
Ja by som si otvorila analytický účet 315 a tam by som preúčtovala nezaplatenú čiastku až do vyriešenia účtovného prípadu. Ako škodu by som to neúčtovala, pretože vy poznáte toho, kto vám neuhradil.
babetka
03.01.06,09:15
Síce som pochopila, prečo to tam máš, ale odpovedať neviem. S tým som sa ešte nestretla. Ja chápem účet 261 iba ako prevod medzi mojimi účtami a pokladňou, preto je pre mňa nepochopiteľné, že to nerobíte cez nejaký účet pohľadávok. A zostatok na tomto účte môže byť u mňa iba keď ma niekto schytí po ceste z banky a "čórne" mi peňáze. Je mi ľúto, neviem poradiť.
Lila
03.01.06,09:19
Zostatky na au 261x sú i také, ak dáte napr. peniaze na nočnú úložku.
Lila
03.01.06,09:22
Zuzka, aj mňa to napadlo na konci roka tento zostatok zaúčtovať na pohľadávkový účet. Asi by to malo logiku.
Otázka je, ale čo s tým ďalej? Ak túto sumu nemám vo výnosoch???
Tie peniaze nám chýbajú a neviem, či by sme si mohli tento rok ponížiť zisk.
kalkulka
03.01.06,11:28
Jedná sa zrejme o menové obchody, ktoré ste uzatvorili s nejakou spoločnosťou, ktorá má oprávnenie na tieto obchody a tá zrejme porušila zmluvu. Takto to mám chápať?
Lila
03.01.06,12:00
Nie. Myslím, že stačí takáto odpoveď.
kalkulka
03.01.06,12:31
Na účte 261 môžeš mať zostatok aj na konci roka. Ty ho podľa mňa budeš vedieť aj zinventarizovať. Podklady myslím si máš. Keďže si myslím, že došlo k porušeniu zmluvy zo strany inštitúcie s ktorou ste zrejme uzatvorili zmluvu o nejakom menovom obchode. Pravdepodobne by som naúčtovala pohľadávku
a to neviem presne, ale 315 sa mi akosi nepozdáva vo finančných transakciách, skôr možno 373 alebo 378. A možno by som uvažovala, či nebolo vhodné naúčtovať hneď pohľadávku pri odpísaní z účtu zápisom 373/221. Ale uvažovala by som, či zároveň neúčtovať opravnú položku. Neviem, nemala som takýto prípad, ale moje úvahy by sa uberali týmto smerom.
Lila
03.01.06,12:51
Ďakujem za snahu, aú 373 určite nie /nie je to terminovaný obchod/
Aú 378 sa volí: pohľadávka voči zodpovednej osobe na náhradu škody alebo manka, súvzťažne s účtom 648, resp. pohľadávka spoločníka alebo člena na priznané podiely zo zisku, vyrovnacie podiely a podiely na likvidačnom zostatku, čiže tiež by som nevolila ani tento účet.

Ale ďakujem za snahu. Tiež viem, že k 31.12. môže mať au 261 zostatok, dokonca aj mínusový.
Mne sa skôr jedná, či si môžem vytvoriť opravnú položku, resp. odpísať túto "pohľadávku".