tamariel
31.03.11,11:33
Dobry den, nevie niekto poradit? Som zivnostnicka (zivnost zalozena marec 2010). Chystam sa na matersku. Ako je to s odvodmi (do sociálnej a zdravotnej poistovne) pocas materskej a rodicovskej dovolenky? Oplati sa zivnost zrusit, pozastavit, alebo nechat aktivnu? volala som do poistovne a teta mi splietala cosi o tom, ze v pripade ze si zivnost necham aktivnu, pocas rodicovskej dovolenky mi socialna poistovna moze vyrubit nejaky poplatok na zaklade minulorocneho prijmu...
nevie niekto ako to funguje a co sa najviac oplati?

dakujem velmi pekne
veronikasad
31.03.11,16:11
Dobry den, nevie niekto poradit? Som zivnostnicka (zivnost zalozena marec 2010). Chystam sa na matersku. Ako je to s odvodmi (do sociálnej a zdravotnej poistovne) pocas materskej a rodicovskej dovolenky? Oplati sa zivnost zrusit, pozastavit, alebo nechat aktivnu? volala som do poistovne a teta mi splietala cosi o tom, ze v pripade ze si zivnost necham aktivnu, pocas rodicovskej dovolenky mi socialna poistovna moze vyrubit nejaky poplatok na zaklade minulorocneho prijmu...
nevie niekto ako to funguje a co sa najviac oplati?

dakujem velmi pekne
Platíš si dobrovolné poistenie v nezamestnanosti ? Ak nie - nárok na materské ti nevznikne. Budeš mať nárok len na rodičovský príspevok - od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí.

Kedy nastupuješ na RD ? Predpokladáš príjem zo živnosti ?
Xanti
31.03.11,16:28
Aj ja mám otázočky :D
1. SZČO nastúpi na materskú,
môže nadalej faktúrovať za svoje služby? Prácu vykonáva dieťa SZČO navštevujúce strednú školu.
Platí odvody do ZP a SP počas materskej?

2. SZČO po skončení materskej nastúpi na rodičovskú dovolenku.
Môže stále faktúrovať za svoje služby? Platí odvody do ZP a SP?

Ďakujem.
rodina1
31.03.11,16:59
Veronika, z poistenia v nezamestnanosti sa predsa materská nevypočítava ...


Platíš si dobrovolné poistenie v nezamestnanosti ? Ak nie - nárok na materské ti nevznikne. Budeš mať nárok len na rodičovský príspevok - od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí.
tamariel
01.04.11,05:23
dobrovolne poistenie v nezamestnanosti si neplatim, ale tiez nemam pocit, ze by sa to malo tohto tykat - ked idem na matersku, mam babo, nie som nezamestnana... na matersku nastupim v auguste, pravdepodobne. ta trva 8 mesiacov po novom tusim, takze v aprili 2012 budem uz na rodicovskej.

poitna ale je, ako je to s odvodmi POCAS materskej a rodicovskej dovolenky. Ci v pripade, ze si zivnost nezrusim a nepozastavim, ale zostane aktivna, budem musiet platit odvody do soc a zdravot poistovne a ak ano, za akych podmienok. a ci sa potom vobec oplati si tu zivnost pocas materskej ponechat.

prijem neviem predpokladat, bo neviem ake bude babo - ci anjelik po mne, alebo cert po drahom :)
Xanti
01.04.11,08:09
Aj ja mám otázočky :D
1. SZČO nastúpi na materskú,
môže nadalej faktúrovať za svoje služby? Prácu vykonáva dieťa SZČO navštevujúce strednú školu.
Platí odvody do ZP a SP počas materskej?

2. SZČO po skončení materskej nastúpi na rodičovskú dovolenku.
Môže stále faktúrovať za svoje služby? Platí odvody do ZP a SP?

Ďakujem.
Posúvam.
Katy a R
01.04.11,17:41
Pokiaľ viem, tak nebolo treba pozastaviť živnosť ani doteraz počas poberania materského - a počas poberania materského sa poistné neplatí.
Len pri zamestnancoch nesmie byť VZ.
:confused::confused:
pri poberaní RP - niečo tu .. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/statne-socialne-davky/rodicovsky-prispevok-po-1.1.2011.html?page_id=13213
Katy a R
01.04.11,18:11
dobrovolne poistenie v nezamestnanosti si neplatim, ale tiez nemam pocit, ze by sa to malo tohto tykat - ked idem na matersku, mam babo, nie som nezamestnana... na matersku nastupim v auguste, pravdepodobne. ta trva 8 mesiacov po novom tusim, takze v aprili 2012 budem uz na rodicovskej.

poitna ale je, ako je to s odvodmi POCAS materskej a rodicovskej dovolenky. Ci v pripade, ze si zivnost nezrusim a nepozastavim, ale zostane aktivna, budem musiet platit odvody do soc a zdravot poistovne a ak ano, za akych podmienok. a ci sa potom vobec oplati si tu zivnost pocas materskej ponechat.

prijem neviem predpokladat, bo neviem ake bude babo - ci anjelik po mne, alebo cert po drahom :)

.. no ak nebudeš mať 270 dní poistenia do pôrodu .. tak materská nebude vôbec.:mee: Mohla by byť za predpokladu, že si pred živnosťou bola zamestnaná a teraz by si sa prihlásila dobrovoľne na NP..:confused:
V prípade, že nie je nárok na materské ... tak od narodenia dieťaťa môžeš požiadať o rodičocký príspevok.
Jana Motyčková
01.04.11,19:50
Súhlas s Katy a R. Doplním - ak ti vznikne povinné nemocenské poistenie szčo od 1.7., tak ak ti nevznikne nárok na materské, môžeš dostávať nemocenské, najneskôr od 6 týždňov pred očakávaným pôrodom a najmenej, podľa zdravotného stavu ešte 6 týždňov po pôrode. Od narodenia dieťaťa máš nárok na rodičovský príspevok. Počas poberania nemocenského alebo materského poistné neplatíš, ani preddavky do ZP. Keď skončíš poberanie nemocenského alebo materského a budeš poberať RP, ak nebudeš vykonávať činnosť szčo, do SP treba dať vyhlásenie, že činnosť szčo nevykonávaš - poistenie s ti preruší a poistné neplatíš. V ZP počas poberania RP tiež poistné zatiaľ platiť nebudeš - možno začneš paltiť od 1.1.2012 - podľa výsledku rzzp za rok 2010. V ZP treba nahlásiť začiatok aj ukončenie poberania materského alebo nemocenského a v každom prípade aj poberanie RP.
Jana Motyčková
01.04.11,19:58
Aj ja mám otázočky :D
1. SZČO nastúpi na materskú,
môže nadalej faktúrovať za svoje služby? Prácu vykonáva dieťa SZČO navštevujúce strednú školu.
Platí odvody do ZP a SP počas materskej?

2. SZČO po skončení materskej nastúpi na rodičovskú dovolenku.
Môže stále faktúrovať za svoje služby? Platí odvody do ZP a SP?

Ďakujem.
1. Môže. Neplatí. (Pre ZP - neplatí preddavky, v rzzp prípadne doplatí zo skutočného príjmu).
2. Môže. Pre ZP sa na ňu nevzťahuje minimum a preddavky platí,ako vyšli v rzzp, v rzzp prípadne doplatí alebo sa jej vráti poistné podľa skutočného príjmu. Pre SP sú dve možnosti - buď vyhlási, že činnosť szčo nevykonáva, potom neplatí poistné, ale nemala by vykonávať činnosť szčo, alebo toto nevyhlási môže vykonávať činnosť a keď je poistená, platí poistné.