subtotall
31.03.11,13:16
Kolega platil cca 12 rokov životnú poistku. Vlani v júli 2010 ju zrušil. Nakoľko nedosiahol vek 55 rokov, mal len 53, tak musí údajne vrátiť daň za všetky roky dozadu, pretože si uplatňoval úľavu dane na životnú poistku. Je to pravda? Musí podať daňové priznanie v tomto roku do konca marca? Ako to ma spraviť, keď bol v tom čase aj živnostník aj zamestnanec?
Zoltán Kovács
31.03.11,11:18
Je to pravda.
Daň musí vrátiť v priebehu troch rokov, teda nie naraz.

P.S.: K tomu šlaktrafeniu... občas je dobré najprv sa pýtať, až potom konať. Neznalosť zákona neospravedlňuje, a veru ani sa nevypláca.
Stanislav 1975
31.03.11,11:25
Je to pravda.
Daň musí vrátiť v priebehu troch rokov, teda nie naraz.

P.S.: K tomu šlaktrafeniu... občas je dobré najprv sa pýtať, až potom konať. Neznalosť zákona neospravedlňuje, a veru ani sa nevypláca.

Ja len Zola doplním, lebo zadávateľ píše celkovo o dani- musí dodaniť len to, čo si odpísal zo základu dane za danú životku a nieže musí vrátiť celú daň- to nie...
Zoltán Kovács
31.03.11,11:26
Správne Stano, nejasno som sformuloval svoju odpoveď. Vďaka za upresnenie.
krokodil28
31.03.11,11:29
a ako prišli na to daňováci, že ju zrušil?:o)
truch
31.03.11,11:33
Prikladám znenia § týkajúcich sa životného poistenia. Keďže bolo poistné zrušené pred dožitím 55 rokov veku, neboli splnené podmienky, potom platí § 13.
(10) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
subtotall
31.03.11,11:35
Daňáci zatiaľ na to neprišli. To by ma tiež zaujímalo, či majú šancu na to prísť, či by to vedeli vyčísliť a aká by bola sankcia za zatajenie.
A tiež by ma zaujímalo, či musí podať daňové priznanie, alebo mu to môže terajší zamestnávateľ dodaniť aj za minulé roky.
A ďakujem za expresné reakcie. Už asi máte podané DP a už si len tak ťukáte do klávesníc. :-) Gratulujem.
Zoltán Kovács
31.03.11,11:35
a ako prišli na to daňováci, že ju zrušil?:o)

Na to nemusia prísť daňováci, je to jeho povinnosťou.

A keď išlo a sumu vyššiu ako 100 tisíc v starej mene, tak neviem či náhodou nemá aj poisťovňa bonzácku povinnosť.
Stanislav 1975
31.03.11,11:47
Na to nemusia prísť daňováci, je to jeho povinnosťou.

A keď išlo a sumu vyššiu ako 100 tisíc v starej mene, tak neviem či náhodou nemá aj poisťovňa bonzácku povinnosť.

Minule si ma Zolik zjazdil pod čiernu zem :):):), ale OK, aj keď to nemáš rád ale napíšem aj teraz svoj názor- podľa mňa to nikto kontrolovať nebude- jedine, že by to fakt niekto menovite nabonzoval, ale podľa mňa dú nieje až takto prepojený s poisťovniami...

Ale už som ticho :), lebo ty nemáš rád tieto fintičky...:rolleyes::rolleyes:;)
Stanislav 1975
31.03.11,11:48
a ako prišli na to daňováci, že ju zrušil?:o)

pokiaľ viem, poisťovne zatiaľ nikde nič nehlásia...
rdb
31.03.11,11:48
Nie je nahodou poistka do vysky 12,000 Sk 398,33 EUR odpocitatelnou polozkou len od roku 2004?
Potom maximalna ciastka je 84 000 Sk 2788,29 EUR.
Ale priznam bez mucenia, ze uplne isty som si nie.
JarkaL
31.03.11,12:00
Nie je nahodou poistka do vysky 12,000 Sk 398,33 EUR odpocitatelnou polozkou len od roku 2004?
Potom maximalna ciastka je 84 000 Sk 2788,29 EUR.
Ale priznam bez mucenia, ze uplne isty som si nie.

Myslím, že až od r.2005.
truch
31.03.11,12:17
veru, až od 2005:)
JarkaL
31.03.11,12:19
Takže musí doplatiť daň cca 455 € (má na to 3 roky a môže sa rozhodnúť, v ktorom roku koľko dodaní). (V prípade, že si uplatňoval max. sumu, t.j.398,33 €)
krokodil28
31.03.11,12:21
tiež som rušila poistku a bolo mi povedané, že na DU maju ine problemy ako riesit toto:o)
JarkaL
31.03.11,12:24
Na to by som sa nespoliehala. Ale ja som taká povaha, že by mi ani nenapadlo zatajiť to a nedodaniť.Mala by som z toho zlý pocit a to mi za to nestojí.:)
truch
31.03.11,12:30
Tiež som chcela vlani rušiť poistku, mám totiž dve, jednu vyslovene len kvôli odpočtu. Našťastie som to neurobila, keď ju zruším tento rok, bude to bez povinnosti vrátiť odpočítanú daň
jar88
31.03.11,12:37
(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
Nevzťahuje sa na zadavatela témy doba desiatich rokov ?
On píše že poistka trvala 12 rokov.
Stanislav 1975
31.03.11,12:39
Nevzťahuje sa na zadavatela témy doba desiatich rokov ?
On píše že poistka trvala 12 rokov.

Nie, musia byť splnené obe podmienky súčasne...:)- aj 10 rokov, aj do min. 55 rokov veku...
JarkaL
31.03.11,12:40
Podľa mňa musí dodaňovať, keďže nedosiahol vek 55 r.
jar88
31.03.11,12:44
Nie, musia byť splnené obe podmienky súčasne...:)- aj 10 rokov, aj do min. 55 rokov veku...
Prehliadol som to slovíčko "alebo", vďaka za upozornenie.
Stanislav 1975
31.03.11,12:45
Prehliadol som to slovíčko "alebo", vďaka za upozornenie.

však to- tie slovíčka...:)
Jano24
31.03.11,12:48
Je to od 1.1.2005, sám si platím takzv. III.pilier. Najprv predošlá Dzurindová vláda a Mikloš osobne nabádali, aby si ľudia sporili a mysleli na starobu a teraz Mikloš tvrdí, že je to neodvôvodnená výnimka. Vraj keď tu výnimku v lete zrušili zákonom /teda sporenie na III.pilier, tak štát tým ročné ušetrí 14,3 €milióna ročne. A taký "podnikateľ" Vareha /je to medializované/ od Trebišova tak ten obral sám štát na vrátkach DPH o 32 miliónov eur.Nie že zatajil príjmy, ale štát /daňové úrady mu vyplatili tu čiastku/.Aký to paradox...Štát ušetrí na ľuďoch 14,3 milióna eur a jeden človek oberie štát o viac ako dvojnásobne tohto šetrenia štátu na III pilieri. ..A koľko je ešte takých menších "varehovcov" na Slovensku ?A koľko neefektívnych výdavkov je stále na stane štátu. Ale naložiť podľa Sulíka a Mikloša treba viac ešte tým SZČO a živnostníkom , ktorí poctivo platia a majú vyššie prijmy...Tak sa v mene "spravodlivosti" a výnimky zruší daňové zvýhodnenie na III.pilier.
Daniela
31.03.11,12:48
Noooooo, nespoliehala by som sa, že na to nikto nepríde. Títo napĺňači kasy si posvietia aj na to. To sa môže stať.
Na chudobu aj .......budar spadne.
Haira
31.03.11,12:49
Prepojenie DÚ - poisťovňa ...nulové alebo len minimálne...
Do 5 rokov od skončenia činnosti môže DÚ vykonať kontrolu, a podľa toho sa treba k danej veci aj postaviť :)
Stanislav 1975
31.03.11,12:59
Je to od 1.1.2005, sám si platím takzv. III.pilier. Najprv predošlá Dzurindová vláda a Mikloš osobne nabádali, aby si ľudia sporili a mysleli na starobu a teraz Mikloš tvrdí, že je to neodvôvodnená výnimka. Vraj keď tu výnimku v lete zrušili zákonom /teda sporenie na III.pilier, tak štát tým ročné ušetrí 14,3 €milióna ročne. A taký "podnikateľ" Vareha /je to medializované/ od Trebišova tak ten obral sám štát na vrátkach DPH o 32 miliónov eur.Nie že zatajil príjmy, ale štát /daňové úrady mu vyplatili tu čiastku/.Aký to paradox...Štát ušetrí na ľuďoch 14,3 milióna eur a jeden človek oberie štát o viac ako dvojnásobne tohto šetrenia štátu na III pilieri. ..A koľko je ešte takých menších "varehovcov" na Slovensku ?A koľko neefektívnych výdavkov je stále na stane štátu. Ale naložiť podľa Sulíka a Mikloša treba viac ešte tým SZČO a živnostníkom , ktorí poctivo platia a majú vyššie prijmy...Tak sa v mene "spravodlivosti" a výnimky zruší daňové zvýhodnenie na III.pilier.

No Janko, akože máš úplnú pravdu, ale čo s tým narobíme? Nič- jedine, že nabudúce sa nebudú voliť ohavy a zlodeji typu Mikloš, Sulík a pod.Vidíš, pre týchto vagabundov sú napr. živnostníci paraziti a pod.- škoda slov...
ALINKA
31.03.11,13:00
to je nic ale toto???Precitajte si..
Prosim o radu:
Mali sme dlžníka (A), ktorý nám namiesto vyplatenia dlžnej sumy odstupil svoju jednu pohladavku voči svojmu zakazníkovi (B).

Do par dni listom o tomto aj subjekt A upovedomil subjekt B, ze nastalo taketo postupenie pohladavky.

Dnes nám subjekt B poslal list-namietku voči postupeniu pohladavky:kde jeho pravnik doslova píše, že: ... B má stale pohladavku voči nám !!! ako postupníkovi v sume xxx, ktorú mu A odmietal zaplatiť za nejaké služby. Pretože tato pohladavka stale trvala a trvá, v čase postupenia pohladavky, voči subjektu A, podla parag. 529 ods.2 OZ dlžník môže použiť na započítanie voči postupníkovi aj svoje na započitanie sposobile pohladavky, ktore mal voci postupcovi v čase , ked mu bolo oznámené alebo preukázane postupenie pohladavky, ak ich oznamil bez zbytočného odkladu postupníkovi.
Takže nám to takto subjekt B oznamuje a ziada nas o zaplatenie nejakéj sumy yyyy, inak bude sumu vymahať do nas platobným príkazom.

Zhrnutie. : Subjekt B my ani nepozname, s nim nemame ziaden obchodný vztah len sme kupili (postupenim) od A fakturu na subjekt B, a ten B o nás ziada nejaku sumu (asi to co on fakturoval subjektu A za nejake služby) ..Je to absurdne?či nie? neviem sa v tom vyznať.Chceli sme si pomocť dostať peniaze od A, a tak sme tu pohladavku od A ziskali, lebo sme si mysleli že od B ich dostaneme jednoduchšie..

.Poradite mi?Dakujem.
matt66
31.03.11,13:12
Uvádzam citáciu zo stanoviska hovorkyne DR SR, zverejnenú k tejto téme v jeseni minulého roka:
"Správca dane môže správnosť základu dane a výšku dane (vrátane správnosti uplatnenia tejto odpočítateľnej položky) preveriť v rámci kontroly fyzickej osoby podávajúcej daňové priznania alebo u zamestnávateľa vykonávajúceho u zamestnanca ročné zúčtovanie preddavkov na daň za príslušné zdaňovacie obdobie. Za účelom preverenia splnenia podmienok správnosti uplatnenia tejto odpočítateľnej položky môže správca dane v súlade s § 32 zák. č. 511/1992Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov vyzvať poisťovne, resp. banky o predloženie podkladov súvisiacich so znížením základu dane. Kontrolu je možné urobiť pokiaľ nezanikne právo vyrubiť daň (najneskôr do 10 rokov, od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt povinný zaplatiť daň). V súlade s § 11 ods. 4 zákona o dani z príjmov si môže daňový subjekt odpočítať od základu dane v úhrne najviac 398,33 eura preukázateľne v zdaňovacom období zaplatených príspevkov na dôchodkové doplnkové sporenie, ním zaplatených finančných prostriedkov na účelové sporenie a poistného na životné poistenie. V prípade porušenia podmienok a nepodania daňového priznania (resp. nesprávneho uplatnenia a pod.) správca dane vyrubí pokutu podľa § 35 zákona o správe daní a poplatkov, pričom správca dane pokutu neuloží, ak v jednotlivom prípade nepresiahne 16,60 eura.
Odpovedala: Iveta Adamíková, hovorkyňa DR SR"

Paradoxom je ak by túto zmluvu zrušil v tomto roku, nič dodaňovať nemusí, pretože prijatím novely zákona o dani z príjmov 578/2010 boli odseky v §11 odseky 12 a 13 pojednávajúce o nutnosti zvýšiť zákla dane pri porušení podmienok poistenia vypustené a zrušené.
a_je_to
31.03.11,13:23
Noooooo, nespoliehala by som sa, že na to nikto nepríde. Títo napĺňači kasy si posvietia aj na to. To sa môže stať.
Na chudobu aj .......budar spadne.

Súhlasím ...Nie je nič ľahšie, ako prísť nato, že poistka bola zrušená. Ak daňovník 4 roky dozadu uplatňoval životnú poistku na zníženie základu dane na riadku 74 priznania B.... a odrazu ju neuplatní .... a ani na riadku 67 priznania B nemá žiadny údaj o vracaní uplatneného zníženia základu dane.... tak stačí porieť iba dátum narodenia, či už dosiahol vek 55 rokov. Ak nie, stačí iba počkať 3 roky a potom rovno vyžiadať vyjadrenie poisťovne a dorubiť daň. Aké ľahké .... omnoho ľahšie, ako prísť na iné spôsoby krátenia dane. Netreba na to nič, iba jeho dve daňové priznania ... pred zrušením poistky a po zrušení a ďalej sledovať, či do 3 rokov daňovník vráti znížnú daň. Viem, že ... nepoteší, ale dúfam, že aspoň varuje a poučí.
srska
31.03.11,13:35
Minule si ma Zolik zjazdil pod čiernu zem :):):), ale OK, aj keď to nemáš rád ale napíšem aj teraz svoj názor- podľa mňa to nikto kontrolovať nebude- jedine, že by to fakt niekto menovite nabonzoval, ale podľa mňa dú nieje až takto prepojený s poisťovniami...

Ale už som ticho :), lebo ty nemáš rád tieto fintičky...:rolleyes::rolleyes:;)

není ale z apv dis sa dajú vybrať všakové zostavy a ty stenly nikdy nevieš, kedy koho napadne si takú zostavu napr. sddp_ZPall zo systému vytiahnuť a opýtať sa poisťovákov na predčasne ukončené zmlúv
marjankaj
31.03.11,13:47
Uvádzam citáciu zo stanoviska hovorkyne DR SR, zverejnenú k tejto téme v jeseni minulého roka:
"Správca dane môže správnosť základu dane a výšku dane (vrátane správnosti uplatnenia tejto odpočítateľnej položky) preveriť v rámci kontroly fyzickej osoby podávajúcej daňové priznania alebo u zamestnávateľa vykonávajúceho u zamestnanca ročné zúčtovanie preddavkov na daň za príslušné zdaňovacie obdobie. Za účelom preverenia splnenia podmienok správnosti uplatnenia tejto odpočítateľnej položky môže správca dane v súlade s § 32 zák. č. 511/1992Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov vyzvať poisťovne, resp. banky o predloženie podkladov súvisiacich so znížením základu dane. Kontrolu je možné urobiť pokiaľ nezanikne právo vyrubiť daň (najneskôr do 10 rokov, od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt povinný zaplatiť daň). V súlade s § 11 ods. 4 zákona o dani z príjmov si môže daňový subjekt odpočítať od základu dane v úhrne najviac 398,33 eura preukázateľne v zdaňovacom období zaplatených príspevkov na dôchodkové doplnkové sporenie, ním zaplatených finančných prostriedkov na účelové sporenie a poistného na životné poistenie. V prípade porušenia podmienok a nepodania daňového priznania (resp. nesprávneho uplatnenia a pod.) správca dane vyrubí pokutu podľa § 35 zákona o správe daní a poplatkov, pričom správca dane pokutu neuloží, ak v jednotlivom prípade nepresiahne 16,60 eura.
Odpovedala: Iveta Adamíková, hovorkyňa DR SR"

Paradoxom je ak by túto zmluvu zrušil v tomto roku, nič dodaňovať nemusí, pretože prijatím novely zákona o dani z príjmov 578/2010 boli odseky v §11 odseky 12 a 13 pojednávajúce o nutnosti zvýšiť zákla dane pri porušení podmienok poistenia vypustené a zrušené.


A si si tým istý?:eek:
§ 52j
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(3) Na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a odseku 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010.
a_je_to
31.03.11,13:47
není ale z apv dis sa dajú vybrať všakové zostavy a ty stenly nikdy nevieš, kedy koho napadne si takú zostavu napr. sddp_ZPall zo systému vytiahnuť a opýtať sa poisťovákov na predčasne ukončené zmlúv

... načo by vyťahovali zostavy a pýtali sa poisťovákov .... keď poisťováci sú povinní to podľa § 32, ods. 9 zákona o správe daní sami bez žiadania oznámiť.

§ 32
Súčinnosť tretích osôb
(9) Poisťovne sú povinné oznamovať správcom dane výplaty poistných plnení, ktoré nahrádzajú príjem alebo výnos, do tridsiatich dní po skončení príslušného kalendárneho roka.

.... a zrušenie životnej poistky je vždy spojené s vyplatením nejakej úspory, lebo okrem poistnej zložky majú aj sporivú zložku.
a_je_to
31.03.11,14:07
A si si tým istý?:eek:
§ 52j
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(3) Na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a odseku 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010.



musím súhlasiť ... na uplatnenie zníženia v daných rokoch sa viaže dodržanie podmienok podľa odsekov 10 až 14 dokiaľ sa nenaplnia v zmysle ich textu.
Katy a R
31.03.11,14:14
Súhlasím ...Nie je nič ľahšie, ako prísť nato, že poistka bola zrušená. Ak daňovník 4 roky dozadu uplatňoval životnú poistku na zníženie základu dane na riadku 74 priznania B.... a odrazu ju neuplatní .... a ani na riadku 67 priznania B nemá žiadny údaj o vracaní uplatneného zníženia základu dane.... tak stačí porieť iba dátum narodenia, či už dosiahol vek 55 rokov. Ak nie, stačí iba počkať 3 roky a potom rovno vyžiadať vyjadrenie poisťovne a dorubiť daň. Aké ľahké .... omnoho ľahšie, ako prísť na iné spôsoby krátenia dane. Netreba na to nič, iba jeho dve daňové priznania ... pred zrušením poistky a po zrušení a ďalej sledovať, či do 3 rokov daňovník vráti znížnú daň. Viem, že ... nepoteší, ale dúfam, že aspoň varuje a poučí.

... a ak bude treba plátať zase diery v rozpočte (čo furt treba .;)) .. tak sa bude dorubovať ..:D
Inak, ak už treba dodaniť ... treba využiť roky, keď je nejaká rezerva v nezdaniteľnej časti (nižžší príjem, materská..:confused: )
Zoltán Kovács
31.03.11,16:20
pokiaľ viem, poisťovne zatiaľ nikde nič nehlásia...


Prečo? Na nich neplatí bonzácky paragraf zákona o správe daní, či čo? :mad:

Len drobného živnostníka doj..u, keď na to náhodou zabudne do 30.01.?
marjankaj
31.03.11,16:56
Bonzácky paragraf je iba pri platbe v hotovosti.
srska
31.03.11,17:27
Prečo? Na nich neplatí bonzácky paragraf zákona o správe daní, či čo? :mad:

Len drobného živnostníka doj..u, keď na to náhodou zabudne do 30.01.?
tak, tak chlapci
gardenia
31.03.11,20:50
Prosím vás, mohli by ste mi poradiť - manžel po 7 rokoch zrušil teraz v marci 2011 životnú poistku, tohto roku bude mať 56 rokov. Po minulé roky si ju uplatňoval ako nezd. časť. Tiež to musí vrátiť? A kto na to príde, keď sa už za rok 2011 nebude ŽP uplatňovať? Ďakujem vopred.
a_je_to
31.03.11,21:30
Prosím vás, mohli by ste mi poradiť - manžel po 7 rokoch zrušil teraz v marci 2011 životnú poistku, tohto roku bude mať 56 rokov. Po minulé roky si ju uplatňoval ako nezd. časť. Tiež to musí vrátiť? A kto na to príde, keď sa už za rok 2011 nebude ŽP uplatňovať? Ďakujem vopred.

No ... nerád dávam také nepríjemné rady, ale vyzerá, že musí vrátiť. Čítaj :

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

(14) Ak daňovník, ktorý si uplatňoval zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 4 písm. a), b) alebo c), zomrie, táto skutočnosť sa nepovažuje za nedodržanie podmienok ustanovených v odsekoch 10 a 11. V tomto prípade sa základ dane nezvyšuje.

Čítaj aj príspevok vyššie ... príspevok č. 32 ... o oznamovacej povinnosti poisťovne ...
gardenia
31.03.11,21:36
Všetko som čítala, díky.
Rozalka
31.03.11,21:45
Prosím vás, mohli by ste mi poradiť - manžel po 7 rokoch zrušil teraz v marci 2011 životnú poistku, tohto roku bude mať 56 rokov. Po minulé roky si ju uplatňoval ako nezd. časť. Tiež to musí vrátiť? A kto na to príde, keď sa už za rok 2011 nebude ŽP uplatňovať? Ďakujem vopred.

Ja si myslím, že keď zrušil až v r. 2011, nič nemusí vrátiť.
§ 11 ods. 13 - od 1.1.2011 zrušený, v prechodných ustanoveniach ani zmienka!
kukučka
31.03.11,21:49
ten názov témy mi riadne kole oči...:mee:
marjankaj
31.03.11,22:04
Ja si myslím, že keď zrušil až v r. 2011, nič nemusí vrátiť.
§ 11 ods. 13 - od 1.1.2011 zrušený, v prechodných ustanoveniach ani zmienka!

Rozalka musí.

Ja to čítam takto.
§ 52j
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(3) Na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a odseku 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010.


(9) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 398, 33 eura. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu

Teda sa použije aj §11ods.(10) až ods(14) pôvodného predpisu(vlastne všetky paragrafy predošlého zákona), ak ide o zníženie dane v rokoch pred 1.1.2011. Podčiarknuté.

Ale domotali to pekne. Ktovie či to aj sami vedia pochopiť.:eek:
Katy a R
31.03.11,22:31
.. priložím toto .. (bez komentára;)) ... http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/nov_dzp_032011.pdf
je tam komentár k § 11 ...
marjankaj
31.03.11,22:43
.. priložím toto .. (bez komentára;)) ... http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/nov_dzp_032011.pdf
je tam komentár k § 11 ...

Iste zaujímavý výklad.
V tom prípade k čomu slúži ten §52 j.:eek:
Na čo sa dá vlastne aplikovať?:confused:

O tri roky niekoho napadne, ako by sa dala naplniť štátna kasa. Čo bude platiť? Zákon alebo nejaká informácia drsr?
Katy a R
31.03.11,23:06
.. a všimni si komentár k § 5 ;)
marjankaj
31.03.11,23:35
.. a všimni si komentár k § 5 ;)

Nemám slov.
Jeden krát tak a potom zase naopak.:eek:
Preto ja ani nečítam podobné komentáre z drsr. Čítam iba zákon a z toho vychádzam. Ak sa mi niečo nezdá, tak si vypýtam vyjadrenei z drsr a porovnám. Ale toto by sa stávať nemalo.
Rozalka
01.04.11,21:01
Rozalka musí.

Ja to čítam takto.
§ 52j
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(3) Na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a odseku 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010.



Teda sa použije aj §11ods.(10) až ods(14) pôvodného predpisu(vlastne všetky paragrafy predošlého zákona), ak ide o zníženie dane v rokoch pred 1.1.2011. Podčiarknuté.

Ale domotali to pekne. Ktovie či to aj sami vedia pochopiť.:eek:


Súhlasím, ale len do r. 2010. Od r. 2011 nemusí dodržať podmienky, je to napísané jednoznačne: za zdaňovacie obdobie 2010 a predchádzajúce ... !!
marjankaj
02.04.11,00:23
Súhlasím, ale len do r. 2010. Od r. 2011 nemusí dodržať podmienky, je to napísané jednoznačne: za zdaňovacie obdobie 2010 a predchádzajúce ... !!

A načo je tam ten §51j ods(3)?
Veď to čo tvrdíš by platilo aj keby tam ten ods(3) nebol.