Frantisek Nadazdy
31.03.11,12:42
Dobrý deň,

rád by som sa tu poradil a dúfam, že rozpíšem svoj problém čo najlepšie.
Pred rokmi, keď sa ľuďom vracali pozemky po reštitúcii dostala moja matka pozemok, ktorý nám bol vymeraný na obecnom futbalovom ihrisku. 20 rokov sme tento pozemok nevyužívali, teraz však chcem začať stavať a pozemok by sa hodil... Pozemok bol na dobré slovo zapožičaný obci s tým, že ak ho budeme potrebovať tak nám to vykompenzujú... Čas ubehol a na všetko sa zabudlo... pred týždňom som bol za starostom obce, že chcem ostať v obci a stavať ale potrebujem svoj pozemok, pravdaže nie na ihrisku. On na to, že pozemky nemá a jediný čo je, tak tam sa ide stavať bytovka ak bude dosť nájomníkov. To však môže trvať aj 2 – 3 roky kým sa ich nazbiera dosť do celej bytovky. Takže ak sa bytovka nepostaví môžem dostať pozemok. To je však dlho a predsa to nemusím dostať.
Moja ďalšia otázka bola či nemôžem dostať od obce za náhradu za môj pozemok nejakú záhradu v intraviláne obce a tú si už prevediem na stavebný pozemok... Vraj obec nič v intraviláne nemá ale ja si s niekým môžem vymeniť pozemok, kto ma ornú pôdu na kraji dediny.
Takže by som sa chcel opýtať na niekoho názor. Môžem obec žiadať aby ona vymerala niekomu pozemky inde, dala mu pozemky (ornú pôdu) mimo obce a mne dala za náhradu za môj pozemok tie zamenené.
Alebo ďalšia otázka... Môžem žiadať od obce nájomné za pozemok na futbalovom ihrisku (môj pozemok) povedzme 20 rokov spätne ako vyrovnanie za užívanie obcou na obecné účely?
Ferdosondo
31.03.11,12:27
Pred pár rokmi v jednej obci majiteľ pooral polovicu futbalového ihriska potom, ako od neho obec odmietla odkúpiť pozemok na tom ihrisku.
Žiadaj, aby obec odkúpila od Teba pozemok (za tie peniaze môžeš kúpiť iný pozemok), ak nebude chcieť máš nárok spätne na nájomné dozadu tri roky.
Mária27
31.03.11,16:43
Nejaké témy o ihrisku tu už boli, pozri si aj tiem napr.

http://www.porada.sk/t159625-otazka-ohladom-pozemkov.html
Frantisek Nadazdy
01.04.11,11:25
Vďaka za rady... Aspoň k niečomu som sa dopracoval... No snaha o odkúpenie tu bola ale nech mi nikto netvrdí, že hodnota 8a pozemku na miestnom ihrisku je 1,5e za m2 čiže 1200e... pristal by som na nejakých 4 - 5e... skúsim teda nájsť nejakú realitku...
A ešte pre doplnenie na mojom pozemku stoja šatne pre futbalistov ako som zistil... Takže sú tam aj inžinierske siete... To asi tiež mení situáciu...
ascari
11.04.11,07:27
Neviem v akej veľkej obci bývaš ale tých 5€ je určite minimálna cena aj na mini dedinku, kludne by som pýtal aj 10€ za meter. Poprípade nech si obec dá urobiť znalecký posudok na cenu. Ale ani tá cena nie je pre teba záväzná, bude slúžiť len ako orientačná. Hlavne sa nedaj oklamať ak to bude obec chcieť kúpiť za cenu ornej pôdy. Ten pozemok už dávno nie je orná pôda...
To že ste si nepýtali nájom hned pred 20timi rokmi je Vaša chyba, teraz môžte žiadať spätné nájomné za dva roky. Odporúčam ti trebárs nájom 30centov za meter. Napíš koľko obyvateľov má Vaša dedinka...
Frantisek Nadazdy
11.04.11,08:04
napisal si to spravne... sme mini dedinka s asi 500 obyvatelmi... stale to riesim.. dohodol som si stretnutie s pravnikom a cez vikend budem mudrejsi dufam... najom nie je zly napad... uz ma to napadlo len to nechcem riesit s horucou hlavou... najprv nazbieram informacie a potom s konkretnou vecou pojdem znovu na urad... uz to skusal starosta od nas kupit ako ornu podu a s tym som nesuhlasil...
vratnik
11.04.11,08:04
U nas v extravilane bolo kedysi pod lesom velke udrziavane futbalove ihrisko, rovinka, velke branky, lahka budova, vysypana cesta, dreveny plot z gulatiny. Ihrisko sa vyuzivalo, chodilo dost aut, aj par autobusov. Pred 20 rokmi sa ozvali vlastnici - usly zisk, nizky najom, ... tak budova bola zburana, branky sli do srotu, gulatinovy plot spalili v peciach a na teraz zarastenom a neudrziavanom ihrisku rastu nalety. Vlastnici co nepohnu ani prstom, investuju velku nulu mali za 20 rokov z tych pozemkov nulovy vynos. Snad snivaju o tom, ze im raz z neba spadne dialnica a oni budu opat na koni a predavat po min 500 korun za stvorec.