bettylou
31.03.11,13:24
Cit.:"Domáci kutilovia si dokážu postaviť veľmi lacno slnečnú elektráreň z použitých a odhodených slnečných kolektorov, prípadne malú veternú elektráreň."
Aký je váš názor, domáci kutilovia: je to možné?
Ak áno, na koho sa dá obrátiť a ako to funguje?
alchstuip
31.03.11,11:38
Tak o com je teraz rec? o kolektoroch (ohrev vody)? alebo o fotovoltaickych clankoch (vyroba elektriny)?

Priznam sa, este som niekde nevidellen tak volne vyhodene fotoclanky....
bettylou
31.03.11,12:15
fotovoltické články na výrobu elektriny
marjankaj
31.03.11,12:22
fotovoltické články na výrobu elektriny

Čo tým chcel básnik povedať?:eek:
lubko6394
31.03.11,12:39
Čo tým chcel básnik povedať?:eek:

No asi že sú poskladané niekde na poli a nikto ich nestráži...
marjankaj
31.03.11,16:14
citát bol z tejto stránky:
http://dolezite.sk/Co_nas_skutocne_na_Slovensku_caka.html

som sa skôr pýtala kutilov a tých, čo tomu technicky rozumejú, ostatní nech sa prosím zdržia blbých otázok

No ja tomu článku veľmi nerozumiem a rád si to nechám vysvetliť:


- odhady strát (toxických úverov) v USA sa odhaduje na 3,6 bilióna (3600 miliárd) USD, čo je viac ako celková kapitalizácia týchto bánk. Zatiaľ boli priznané straty len zhruba štvrtina, teda okolo 900 miliárd USD a následne na ich záchranu bolo bankám oficiálne poskytnutých 350 miliárd USD, neoficiálne už takmer 1200 miliárd USD. Aj optimistickí ekonomickí analytici priznávajú, že ak by došlo k odkrytiu všetkých strát v uvádzanej odhadovanej výške, znamenalo by to okamžitý kolaps celého bankového systému v USA.

Miliarda je tisíc miliónov, čiže 109; v USA, a v minulosti v bývalom ZSSR sa toto číslo nazýva bilión. http://sk.wikipedia.org/wiki/Miliarda

Bilión je:
milión miliónov, čiže 1012; v USA, bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku sa toto číslo nazýva trilión
v USA, bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku: (stredoeurópska) miliarda
http://sk.wikipedia.org/wiki/Bili%C3%B3n
marjankaj
31.03.11,16:52
to marjankaj - kutil :D

citat z tej stranky sa tyka tohoto: Domáci kutilovia si dokážu postaviť veľmi lacno slnečnú elektráreň z použitých a odhodených slnečných kolektorov, prípadne malú veternú elektráreň."

rady pre krízové obdobie.
Mňa zaujíma, či je to prakticky možné a ne či vieš vyrývať alebo nie, bo vyrývanie ci idze

No prakticky to možné je. Len neviem, kde by sa dali nájsť tie odhodené funkčné kolektory. Že by toho bolo na smetiskách plno?
bettylou
01.04.11,03:56
to asi nie, tie sa musia kúpiť, takže ktovie aká by bola návratnosť
alchstuip
01.04.11,06:51
to asi nie, tie sa musia kúpiť, takže ktovie aká by bola návratnosť

Bez zabezpeceneho vykupu za dotovane ceny asi prachmizerna.
Trosku googlenia..... a voila:

http://www.solarenergy.sk/sk/stranka/fotovoltaika/fv-pre-rodinne-domy
marjankaj
01.04.11,06:56
to asi nie, tie sa musia kúpiť, takže ktovie aká by bola návratnosťA ty chceš tú elektrinu predávať? Alebo iba na svoju spotrebu?

Píše sa o tom aj tu
http://www.porada.sk/t131261-fotovoltaika-slnko-svieti-a-vy-zarabate.html
chandler
01.04.11,06:58
bettylou tie clanky byvaju len tak volne pohodene na poliach a lukach. staci si ich niekedy v noci zobrat :) a jasne ze domaci elektrokutil nieco dokupi a ma doma slnecnu elektraren.
lenze neviem ci prave o tomto je porada.
tienik
01.04.11,09:36
Maloktora vec na tomto svete je vacsia hovadina ako fotovolticka elektraren.
V podstate na nej nie je mozne najst NIC co by bolo prinosom pre spolocnost, alebo teda "ekologiu" ako taku. Samozrejme ked neratam pracovne miesta pri jej vystavbe :-)
bettylou
01.04.11,13:41
mna by skor zaujimalo, kde najdem dajaky plan, ako si ju svojpomocne postavit pre vlastnu potrebu a ne politika, ani to kde ich najst, ale jasne zo zadania si kazdy vybere, co mu sikne do kramu
chandler
01.04.11,13:54
myslim ze uz rozumiem. je to uplna hlupost. tie clanky musis kupit, nexistuju ziadne "pouzite". zvysok moze kutil vyrobit sam, ale lacnejsie ho vyjde ked to kupi. takze odpoved znie, nie je to mozne.
veterna elektraren detto.
220870
01.04.11,16:20
tienik
01.04.11,19:31
Ak je to naozaj elektraren produkujuca 230V AC tak sa obavam ze doma vyrobit nepojde.
Pretoze domavyrobenu elektraren k sieti nepripojite a bez toho je vam na dve veci....
Alebo mavate velku spotrebu medzi 11:00 rano a 15:00 poobede a vecer prud samozrejme nepotrebujete? :-)
Flinstone
03.04.11,08:43
dodávajú sa aj kompletné stavebnice tzv ostrovné systémy, ale vzhľadom na cenu je to efektívne len tam, kde nieje možné sa pripojiť na normálnu rozvodnú sieť, resp. pripojenie by bolo príliš nákladné.
lubko6394
03.04.11,09:13
mna by skor zaujimalo, kde najdem dajaky plan, ako si ju svojpomocne postavit pre vlastnu potrebu a ne politika, ani to kde ich najst, ale jasne zo zadania si kazdy vybere, co mu sikne do kramu

To čo chceš je blbosť od začiatku. FVE mám (10 kWp ) a teda vidím, čo a kedy vyrobí. November a december 172 kWh, Jan 233 kWh, Febr 575 kWH, Mar 1199 kWh. V marci bolo denné minimum 4,2 a maximum 63,6 kWh. Takže akékoľvek samozásobenie by bolo totálne na vode, najmä ked maximum výroby je spravidla mezi 10 a 14 hodinou, takže pri normálnej domácnosti je to o cca 8 hodín pred max.spotrebou. Takže ak nie je k dispozícii čosi, čo by dokázalo uchovať energiu cca 6 mesiacov a v množstve 6 násobku mesačnej spotreby a to by aj tak asi nestačilo, tak ekonomické využitie FVE sám pre seba je nereálne.
Stačí ked si pozrieš svoju mesačnú spotrebu el.energie v jednotlivých mesiacoch a pravdepodobný výkon FVE v jednotlivých mesiacoch a zistíš, že je to neriešiteľné. Rovnako dopadneš ak by si mal dáta o spotrebe a výrobe po hodinách v rámci dňa.
tienik
03.04.11,18:33
No, z predchadzajuceho prispevku krasne aj ciselne dolozene vidime, ze FVE je jedna velka blbost (v pouziti ako "alternativny zdroj") Pretoze energiu vyraba presne opacne k nasim potrebam - a to plati globalne aj pre elektrizacnu sustavu. To ze lokalne vyriesime problem z prebytocnou energiou pripojenim k rozvodnej sustave, tak to len "cierneho petra" posunieme dalej.
V Cesku by o tom dispeceri vedeli rozpravat hodiny....ale obavam sa ze publikovatelne by to nebolo :-)

PS: A stale mi nikto nedokazal vysvetlit konkretny prinos pre ekologiu - co bola povodna myslienka. Pretoze zatial su to len same negativa....
marjankaj
03.04.11,18:42
No, z predchadzajuceho prispevku krasne aj ciselne dolozene vidime, ze FVE je jedna velka blbost (v pouziti ako "alternativny zdroj") Pretoze energiu vyraba presne opacne k nasim potrebam - a to plati globalne aj pre elektrizacnu sustavu. To ze lokalne vyriesime problem z prebytocnou energiou pripojenim k rozvodnej sustave, tak to len "cierneho petra" posunieme dalej.
V Cesku by o tom dispeceri vedeli rozpravat hodiny....ale obavam sa ze publikovatelne by to nebolo :-)

PS: A stale mi nikto nedokazal vysvetlit konkretny prinos pre ekologiu - co bola povodna myslienka. Pretoze zatial su to len same negativa....


Elektrinu nepotrebujú iba domácnosti. Elektrina je potrebná aj cez deň. A vtedy možno znížiť výkon tepelných elektrární, keďže elektrinu budú produkovať fotovoltaické alebo veterné elektrárne, a to je tá ekológia.
pavol54
03.04.11,18:59
Elektrinu nepotrebujú iba domácnosti. Elektrina je potrebná aj cez deň. A vtedy možno znížiť výkon tepelných elektrární, keďže elektrinu budú produkovať fotovoltaické alebo veterné elektrárne, a to je tá ekológia.
Alebo z jej prebytku poháňať cez deň prečerpávajúcu vodnú elektráreň ktorou mimo svitu vyrábať elektrinu z vody.
bettylou
03.04.11,20:19
nešlo o ekológiu v tom článku to bolo prezentované ako spôsob sebestačnosti, no presvedčili ste ma, že v súčasnosti to asi nie je najlepší nápad
Ďakujem všetkým
220870
04.04.11,03:50
Vo fitnes centrách namontovať na bicykle dynamá.Keď krútia nech to už stojí za to.:DPrijde mi logickejšie ako to slnko.
tienik
04.04.11,05:33
Tak poprosim vsetkych "ekoodbornikov" aby mi vysvetlili, ako znizim vykon tepelnej elektrarne v realnom case tak, aby som bol kedy kedykolvek, ked sa napriklad zamraci, pripraveny doplnit vypadnuty vykon FVE do siete.
Odpoviem si sam, budem odpustat paru a nechavat turbiny v jalovom chode - nakolko regulacna perioda tepelnej elektrarne je niekolko hodin. Takze laicky - dymi to uplne rovnako.
Dalsie info, v SR uz nepouzivame precerpavacku Cierny Vah ako spickovu, ale ako klasicky zdroj v case PREDPOKLADANEHO vacsieho odberu.
A dalsie info, na spickovu elektriku - to jest energiu ktorou aktualne vyrovnavame prudke zmeny (aj pokles prudukcie FVE), sa pouzivaju dieselove generatory - "superekologicky" zdroj.
Takze opakujem otazku, kde je ta ekologia?

A ze byt z FVE sebestacny? to snad nemyslite vazne, naco mi bude kopa energie na obed, ked v noci nemam ani volt :-)
Ferdosondo
04.04.11,10:13
FVE je jednoduchý spôsob, ako vytiahnuť peniaze ľuďom z vrecka v prospech tzv. investorov.
tienik
04.04.11,11:03
Neda sa nesuhlasit z touto vystiznou vetou.
Smutne je, ze vdaka medialnej masazi ja vacsina ludi presvedcena, ze je to tak spravne :-)
lubko6394
04.04.11,11:43
Tak poprosim vsetkych "ekoodbornikov" aby mi vysvetlili, ako znizim vykon tepelnej elektrarne v realnom case tak, aby som bol kedy kedykolvek, ked sa napriklad zamraci, pripraveny doplnit vypadnuty vykon FVE do siete.
Odpoviem si sam, budem odpustat paru a nechavat turbiny v jalovom chode - nakolko regulacna perioda tepelnej elektrarne je niekolko hodin. Takze laicky - dymi to uplne rovnako.
Dalsie info, v SR uz nepouzivame precerpavacku Cierny Vah ako spickovu, ale ako klasicky zdroj v case PREDPOKLADANEHO vacsieho odberu.
A dalsie info, na spickovu elektriku - to jest energiu ktorou aktualne vyrovnavame prudke zmeny (aj pokles prudukcie FVE), sa pouzivaju dieselove generatory - "superekologicky" zdroj.
Takze opakujem otazku, kde je ta ekologia?

A ze byt z FVE sebestacny? to snad nemyslite vazne, naco mi bude kopa energie na obed, ked v noci nemam ani volt :-)

Pekne si to napísal. Lenže ja nie som energetik, takže 100% riešenie nemám. Ale to tvoje pustenie pary naprázdno ani nevyužitie prečerpávačky sú tie najhoršie riešenia a o tých dieselagregátoch ani nepíšem. Ked sa už ktosi rozhodol podporovať FVE, tak by mu malo byť jasné čo to spraví so sieťou a aké protiopatrenia je treba spraviť. Ja by som osobne bol za používanie tej prečerpávačky a možno by sa dalo aj regulovať okamžitý výkon vo vážskej kaskáde. Takže ako by sa to nemalo robiť na to si riešenia poskytol.
TomasHC
04.04.11,11:46
Mna by len zaujimalo, preco je FVE take strasne "green" riesenie, ked na vyrobu polovodicovych substratov treba velmi vela MWh, o vyrobe skla, plastu a hliniku na ram a prekrytie ani nehovorim. No a na tuto "green" vlnu doplatime vsetci, lebo vykup elektriny z FVE je zlata bana - ak to dopadne ako v CR, tak predam dom, kupim pole, urobim dalsiu hypo, postavim FVE a za 3 roky ju mam splatenu, 2 roky potom znizia ceny vykupu, za dalsie 2 roky to predam, kupim si mensi palac a Bentley ;)
tienik
04.04.11,12:36
Moje "riesenia" nie su moje napady. ale kruta realita.
Vzdy to tak bolo a bude, ze regulacna elektrika sa vyraba dieslovymi a plynovymi agregatmi. Pretoze su najpruznejsie - vyzaduje sa reakcia v realnom case (dajme tomu milisekundy).
Tvoje predstavy o regulacii pomocou vodnych elektrarni su nespravne, nabeh Cierneho Vahu nezvadnes pod minutu. A o Vazskej kaskade ani nehovorim.
Proste 60s je uz ukrutne dlhy cas - to sa proste neda. Tie stroje su obrovske - zotrvacnost velka a fyzika plati vsade.
Proste sme v medzinarodnej sustave, mame nejake povinnosti a tie musime dodrzat.
Od regulacie vykonu zavisi frekvencia siete - 50 Hz a tu musime dodrzat aj keby co bolo.

To samozrejme "ekoteroristov" zo zeleneho mieru nezaujma, vsak preco aj ked bubaky od sponzorov idu :-).

Apropo, vodna elektraren - vsak to je hnusne velky zasah do prirody, to nikomu nevadi?
A to ze FVE za svoju zivotnost nevrati ani tu energiu co na nu bola spotrebovana, to je druhy kruty fakt....
tibor.
04.04.11,15:25
Ceny energie u nas budu meteosenzitivne...
tienik
09.04.11,21:24
A pre vsetkych "ekologov" nasi susedia to pomaly zacinaju vyrazne citit....
http://ekonomika.sme.sk/c/5844117/v-blizkosti-solarnych-elektrarni-praskaju-ziarovky.html

Viac zhorenych ziaroviek, viac zhorenej elektroniky....takze opat moja klasicka otazka: kde je ta ekologia? :-)
marjankaj
09.04.11,22:27
Neda sa nesuhlasit z touto vystiznou vetou.
Smutne je, ze vdaka medialnej masazi ja vacsina ludi presvedcena, ze je to tak spravne :-)
Zaujímavý názor od odborníka na energetiku.
Takže by sme mali ísť po starom. Dovážať uhlie, ropu a plyn a z toho vyrábať elektrinu. Veď nám to vystačí a po nás potopa. Zásoby fosílnych palív - s tým nech sa zaoberajú tí, čo prídu po nás. A keď nám rusi priškrtia ventil, tak sa odoberieme na zimný spánok. A jazdiť budeme znova na koňoch. A mohol by som pokračovať....
marjankaj
09.04.11,22:36
Moje "riesenia" nie su moje napady. ale kruta realita.
Vzdy to tak bolo a bude, ze regulacna elektrika sa vyraba dieslovymi a plynovymi agregatmi. Pretoze su najpruznejsie - vyzaduje sa reakcia v realnom case (dajme tomu milisekundy).

Divím sa, že s "tvojimi riešeniami" (len tak mimochodom akosi ich tu nevidím) už dávno nesedíš na nejakom ministerstve. Celkom by si tam zapadol.

A vždy to tak nebolo. Za Márie Terézie a skôr to asi nepraktizovali. A keď sa minú fosílne palivá, tak to tiež nebude "nafurt".

Nezaškodil by trochu širší pohľad.
Ferdosondo
10.04.11,05:03
Nezaškodil by trochu širší pohľad.

Presne, ak by si mal na vec trochu širší pohľad, tak by si zistil, že tu nejde o ekológiu, ani o záchranu fosílnych palív pre budúce generácie, ale len a len o biznis, ktorý má na náš úkor napchať peňaženky investorom.
tienik
10.04.11,13:02
Tak poprosim objasnenie a ten "sirsi pohlad"
podla teba je OK vyrabat energiu sposobom, ktory je energeticka narocnejsi na vstupy ako je jeho produkcia? Podla mna je to ciste slahnuta vec. To je ako vlozit peniaze na -50% urok, 100€ vlozis a po roku stastne vyberies 50€ - ale ked to niekomu vyhovuje, tak prosim, ale nie aby sme to platili my vsetci.
Napriklad dnes oblubene FVE a veterne elektrane - ak zratas ich energeticku narocnost - si stale v strate. Ci si myslis ze ta vykupna cena energie z nich je len zo srandy niekolkonasobne vyssia ako je jej predaj?
A mas predstavu kolko vody sa zpotrebuje pri vyrobe tych panelov? A aky velky je odpad pri vyrobe?
Miesto mudrovania a "ministroch" si radsej otvor internet....
Ja tiez nie som za spalovanie akychkolvek paliv na vyrobu energie - je to maximalne nevhodne (hned po FVE a podobnych somarinach) ale napriklad "superekologickym" rakusanom to nevadi.
Chceme ci nie, toho casu mame jedinu cestu - jadro.
Viem, hned sa tu bude pisat o Japonsku atd. Ale nemozeme to brat cez extremy - my by sme po takom zemetraseni ani neexistovali. A koniec koncov, 48 ich elektrarni to krasne ustalo :-)
A len jedna zaujmavost, viete ze "nejadrova greenpace mocnost" - Rakusko pluje do vzduch zo svojich elektrani x kg uranu a nikomu to nevadi?
tienik
10.04.11,13:14
Divím sa, že s "tvojimi riešeniami" (len tak mimochodom akosi ich tu nevidím) už dávno nesedíš na nejakom ministerstve. Celkom by si tam zapadol.

A vždy to tak nebolo. Za Márie Terézie a skôr to asi nepraktizovali. A keď sa minú fosílne palivá, tak to tiež nebude "nafurt".

Nezaškodil by trochu širší pohľad.

no neviem, ci je vhodne vytrhavat prispevok z kontextu diskusie, ked tu vyznie uplne inac.
A mimochodom, to nie su moje riesenia (je tam cosi take ako "") ale skutocny stav energetiky.
Ber to tak, cim viac FVE, tym viac dieslov, inac to technicky byt nemoze - je to nepredvidatelny zdroj.
Takze vlastne po ruskom setrenia miname viac...
Fakt, neviem ake mas info, ale skus postudovat, uvidis ze to nie je taky zazrak ako sa nam snazia natlacit do hlavy ludia co to stavaju.
Pravda je momentalne taka, ze jediny kto na 100% na tom ziska je len a len investor. Nebral by si aj ty take podnikanie kde mas na 15-20 rokov dopredu iste peniaze od statu nech sa deje co chce? Ale ver tomu, ze nam ako spotrebitelom, ale ani ako obycajnym ludom to nic neprinesie.
marjankaj
10.04.11,13:28
no neviem, ci je vhodne vytrhavat prispevok z kontextu diskusie, ked tu vyznie uplne inac.
A mimochodom, to nie su moje riesenia (je tam cosi take ako "") ale skutocny stav energetiky.
Ber to tak, cim viac FVE, tym viac dieslov, inac to technicky byt nemoze - je to nepredvidatelny zdroj.
Takze vlastne po ruskom setrenia miname viac...
Fakt, neviem ake mas info, ale skus postudovat, uvidis ze to nie je taky zazrak ako sa nam snazia natlacit do hlavy ludia co to stavaju.
Pravda je momentalne taka, ze jediny kto na 100% na tom ziska je len a len investor. Nebral by si aj ty take podnikanie kde mas na 15-20 rokov dopredu iste peniaze od statu nech sa deje co chce? Ale ver tomu, ze nam ako spotrebitelom, ale ani ako obycajnym ludom to nic neprinesie.

Tak trochu z inej oblasti. elektromobily sú dnes náročnejšie na spotrebu aj na dojazd oproti benzínu a nafte. Ale to tak nebude vždy, zásoby ropy klesajú a ich ceny rastú. Raz príde deň, keď budú vyššie ako ceny elektriny. A aj technika pôjde dopredu, takže čoskoro môže byť lacnejšie jazdiť na elektrinu.

A čo sa týka tej istoty od štátu, že zaručuje na 15-20 rokov výkupné ceny elektriny, tak to môže byť pravda. Ale môže byť pravda, že cena elektriny pre odberateľov bude vyššia aj napríklad z jadrových alebo tepelných, prípadne vodných elektrární. A toto štát zaručiť už nevie.
PASKOV
10.04.11,13:48
Fotovoltaika je obyčejný podvod.
Dáša_
10.04.11,13:50
Tak trochu z inej oblasti. elektromobily sú dnes náročnejšie na spotrebu aj na dojazd oproti benzínu a nafte. Ale to tak nebude vždy, zásoby ropy klesajú a ich ceny rastú. Raz príde deň, keď budú vyššie ako ceny elektriny. A aj technika pôjde dopredu, takže čoskoro môže byť lacnejšie jazdiť na elektrinu.

A čo sa týka tej istoty od štátu, že zaručuje na 15-20 rokov výkupné ceny elektriny, tak to môže byť pravda. Ale môže byť pravda, že cena elektriny pre odberateľov bude vyššia aj napríklad z jadrových alebo tepelných, prípadne vodných elektrární. A toto štát zaručiť už nevie.

No tak práve o elektormobiloch a nulových emisiach som čítala. To je síce pekné, že takýto automobil má nulové emisie. Ale nejak sme zabudli započítať tie emisie, ktoré sú dôsledkom toho, ako sa vyrába elektrina potrebná na nabitie batérii.
tienik
10.04.11,13:58
OK, tak si to podme vecne rozobrat, som sa konstruktivnu diskusiu - ale skusme realne pohlady, ok?

Elektromobil - zacina to byt celkom pekna a prakticka vec - ma to svoje vyhody oproti konvecnemu pohonu. Ale nezabudnime na jednu vec - jeho baterie treba nabit. Zatial sa to deje pripojenim na normalnu siet, takze to "dymenie" len presunies inde. Toto by inac mohlo byt miesto pre pouzitie FVE. Ak by elektromobil ma dve sady baterii - na jednu by chodil, druhu by doma nabijala FVE. Tam by slo len o DC prud bez poziadavky na stabilitu, pretoze pri nabijani clankov by nevadilo posun 100% nabitia a daky ten cas hore a dole. AK by sa toto stalo, tak by som sa zacal na FVE pozerat inac, ale iste uznas ze tam este nie sme.

Ta istota od statu tam je, pre investora. Pre nas ako spotrebitelov je len jedna - ze tu investorovu istotu platime my. Takze nevieme sice ako sa bude menit cena z inych zdrojov, ale na 100% vieme ze za FVE budeme peknych par rokov doplacat...

Ono cely biznis okolo FVE je v dnesnej dobe ako velky omyl. Ono tie panely sa mali vyrabat, zdokonalovat, mali sa aj stavat slnecne parky - ale za ucelom vyskumu a napredovania technologie. Nie ako tvrdy biznis na vytrieskanie kazdeho € metodou "najnizsia cena berie".
Mal som tu "cest" navstivit par FVE tu na Slovensku. Mozem zodpovedne prehlasit ze tak technicky odflaknute veci som davno nevidel. Tam doslova na kilometre krici, ze islo len o to aby to bolo najlacnejsie. A to nehovorim to tych obrovskych plochach pody, na desiatky rokov znehodnotenej.
Stale viac a viac som presvedceny ze je to jedna z najvacsich blbosti co som vo svojom odbore videl.
pavol54
10.04.11,19:04
No tak práve o elektormobiloch a nulových emisiach som čítala. To je síce pekné, že takýto automobil má nulové emisie. Ale nejak sme zabudli započítať tie emisie, ktoré sú dôsledkom toho, ako sa vyrába elektrina potrebná na nabitie batérii.
Tie emisie sú ešte vyššie, lebo žiadna zmena energie sa nekoná so 100% účinnosťou, plus straty na vedení ú elektrickej energie. Akurát zdroje emisie sú umiestnené mimo hustého osídlenia
pavol54
10.04.11,19:16
OK, tak si to podme vecne rozobrat, som sa konstruktivnu diskusiu - ale skusme realne pohlady, ok?

Elektromobil - zacina to byt celkom pekna a prakticka vec - ma to svoje vyhody oproti konvecnemu pohonu. Ale nezabudnime na jednu vec - jeho baterie treba nabit. Zatial sa to deje pripojenim na normalnu siet, takze to "dymenie" len presunies inde. Toto by inac mohlo byt miesto pre pouzitie FVE. Ak by elektromobil ma dve sady baterii - na jednu by chodil, druhu by doma nabijala FVE. Tam by slo len o DC prud bez poziadavky na stabilitu, pretoze pri nabijani clankov by nevadilo posun 100% nabitia a daky ten cas hore a dole. AK by sa toto stalo, tak by som sa zacal na FVE pozerat inac, ale iste uznas ze tam este nie sme.

Ta istota od statu tam je, pre investora. Pre nas ako spotrebitelov je len jedna - ze tu investorovu istotu platime my. Takze nevieme sice ako sa bude menit cena z inych zdrojov, ale na 100% vieme ze za FVE budeme peknych par rokov doplacat...

Ono cely biznis okolo FVE je v dnesnej dobe ako velky omyl. Ono tie panely sa mali vyrabat, zdokonalovat, mali sa aj stavat slnecne parky - ale za ucelom vyskumu a napredovania technologie. Nie ako tvrdy biznis na vytrieskanie kazdeho € metodou "najnizsia cena berie".
Mal som tu "cest" navstivit par FVE tu na Slovensku. Mozem zodpovedne prehlasit ze tak technicky odflaknute veci som davno nevidel. Tam doslova na kilometre krici, ze islo len o to aby to bolo najlacnejsie. A to nehovorim to tych obrovskych plochach pody, na desiatky rokov znehodnotenej.
Stale viac a viac som presvedceny ze je to jedna z najvacsich blbosti co som vo svojom odbore videl.
FVE má zmysel tam kde je uzavretý systém tým že vyrobenú nespotrebovanú akumuluje do iných foriem na neskoršie využitie, napr do akumulátorov, premena na tepelnú (lenže na túto premenu sa javí lepšie cez solárne kolektory), premena na mechanickú(v prečerpávacích elektrárňach). Čo sa týka tej znehodnotenej pôdy nevidím to tak dramaticky tam sa to dá demontovať, horšie je to pod výrobnými objektami a megaobchodmi a inými megalomanskými stavbami.
tienik
10.04.11,19:48
FVE má zmysel tam kde je uzavretý systém tým že vyrobenú nespotrebovanú akumuluje do iných foriem na neskoršie využitie, napr do akumulátorov, premena na tepelnú (lenže na túto premenu sa javí lepšie cez solárne kolektory), premena na mechanickú(v prečerpávacích elektrárňach). Čo sa týka tej znehodnotenej pôdy nevidím to tak dramaticky tam sa to dá demontovať, horšie je to pod výrobnými objektami a megaobchodmi a inými megalomanskými stavbami.

s tou akumulaciou je to tazke - momentalne nemame funkcny system ktory by to pri prijatelnej efektivite dokazal. Na precerpavacky mozeme v tomto smere tiez zabudnut, lebo ked raz zacnu cerpat, potrebuju konstantny prisun energie - nevies ich pouzit na okamzite zmeny (cosi ako vellllky kondenzator)
S tou podou mas pravdu, su aj horise veci. Ale priznajme si, toto znehodnotenie je v dnesnej dobe uplne zbytocne - pretoze nam nic na oplatku neprinasa (ak nie som investor tej FVE). Tym nechem povedat ze tam malo stat radsej tesco :-)
-Oldo-
10.04.11,19:52
Tie emisie sú ešte vyššie, lebo žiadna zmena energie sa nekoná so 100% účinnosťou, plus straty na vedení ú elektrickej energie. Akurát zdroje emisie sú umiestnené mimo hustého osídlenia
Aj keby si nabil elektromobil elektrinou vyrobenou v uholnej elektrarni bude to vzdy ekologickejsie ako palit ropu v aute. Jednoducho vo velkej elektrarni mozes lepsie filtrovat vypustane emisie ako v trojmetrovom vyfuku auta. A to je ten najhorsi pripad pouzitia "najspinavsej" elektriny.
tienik
11.04.11,06:00
Aj keby si nabil elektromobil elektrinou vyrobenou v uholnej elektrarni bude to vzdy ekologickejsie ako palit ropu v aute. Jednoducho vo velkej elektrarni mozes lepsie filtrovat vypustane emisie ako v trojmetrovom vyfuku auta. A to je ten najhorsi pripad pouzitia "najspinavsej" elektriny.


s tym 100% suhlasim. Skoda len ze to tak nie je prezentovane verejnosti, vzdy sa hovori len o "obsolutne cistom" pohone. Proste nic nie je dokonale :-)
nina91
14.04.11,14:18
Ahojte,

viete mi niekto poradit?, idem robit FVE na streche rodinneho domu, v potrebnej dokumentacii, pre zapojeni FVE je uvedene ze staci podat ohlasenie na stavebny urad - no len tam nastava problem. Pani na stvebnom urade - od ktorej zavisi ano alebo nie zije asi este pred sto rokmi. Ja som z nej uz zufala, raz jej vadi tvar strechy, potom, vyska, farba, krytina, tvar proste vsetko- popri tom v nasej ulici je kazdy jeden dom iny. Viete mi v tomto niekto poradit, da sa tato instancia nejako obist? Nemenim nic ani tvar ani vysku, na strechu tak ako je, sa iba nainstaluju panely.

Vopred Vam dakujem
tienik
14.04.11,14:23
Ahoj,

obavam sa, ze stavebny urad sa v tomto vynechat neda - je to stavba.
Kazdopadne, nie je to jedine vyjadrenie co k tomu potrebujes :-)
nina91
14.04.11,14:29
Ahoj,

obavam sa, ze stavebny urad sa v tomto vynechat neda - je to stavba.
Kazdopadne, nie je to jedine vyjadrenie co k tomu potrebujes :-)


No to mi je jasne, len bez tohto povolenia sa dalej nedostanem. To naozaj jeden clovek rozhoduje o tom, co si das na strechu svojho domu?
pavol54
14.04.11,14:49
No to mi je jasne, len bez tohto povolenia sa dalej nedostanem. To naozaj jeden clovek rozhoduje o tom, co si das na strechu svojho domu?
Ak jej dáš náležitosti projektu tak jej povinnosť je zaevidovať žiadosť a rozoslať výzvy na vyjadrenie sa zúčastneným. Ten projekt nech spraví predajca systému, veď ty tam asi moc nenamontuješ, je to v jeho záujme .
tienik
14.04.11,18:01
tak tak, musi byt projekt, vyjadrenia "vsetkych svatych" a potom bude hadam aj stavebko....
Ono to nie je tak "co si dam ja na svoju strechu" Je to relativne vazna vec, len tak namatkovo - statika, ohrozenie okoloiducich, poziarne nebezpecenstvo....atd.
Ale v dnesne dobe staci mat peniaze, predajca vsetko zariadi :-)
A my vsetci vam ich potom pomaly vratime :-)
-Oldo-
14.04.11,18:28
Ahoj ak bývaš v obci starosta je stavebný úrad a povolenie je v jeho kompetencii.
Ja som to riešil tak, bol som sa medzitým informovať aj na okresnom stavebnom úrade a okrem počítača to tam vyzeralo ako keby bol v kalendári rok 1986. Samozrejme nemali s tým žiadnu skúsenosť tak pre istotu chceli okrem statického posudku vyjadrenie požiarnikov hygienika a neviem ešte koho. Ak by som to mal riešiť cez nich... asi by som musel na fotovoltaiku zabudnúť.
tienik
14.04.11,18:45
a ver tomu, ze pre spolocnost by to bolo lepsie :-)

Inac info pre vsetkych "FVE - chtivych", viete ako sa hasi dom, ktory ma na streche FVE?

NIJAKO

Dokonca v Nemecku uz na to existuje aj oficialny postup pre hasicke zbory....
Takze to poziarne hladisko by som nebral na lahku vahu.
lubko6394
15.04.11,05:56
No to mi je jasne, len bez tohto povolenia sa dalej nedostanem. To naozaj jeden clovek rozhoduje o tom, co si das na strechu svojho domu?

Áno rozhoduje jediný človek. V Trenčíne stačí stavebné oznámenie a ja 5 km odtiaľ som potreboval stavebné povolenie. Preveroval som si to na ministerstve a tí čo sú k tomu kompetentní ( čo o tom pre republiku rozhodujú ) majú názor, že stavebné povolenie je nutné ak sa bude elektrina z FVE predávať. Ak by to bolo len pre vlastnú spotrebu, tak stačí stavebné oznámenie. Na moju otázku aký vplyv na statiku a okolie má to či tie elektróny spotrebujem ja alebo sused mi odmietli odpovedať. Takže boli 3 mesiace papierovačiek, čakaní na uplynutie termínov...

Zo srandy som sa opýtal, či náhodou nebudem potrebovať vyjadrenie od NASA, aby sa vylúčilo oslnenie posádky ISS. Za mesiac som sa dozvedel, že požadovali vyjadrenie od najbližšieho letiska...
TomasHC
15.04.11,06:29
a ver tomu, ze pre spolocnost by to bolo lepsie :-)

Inac info pre vsetkych "FVE - chtivych", viete ako sa hasi dom, ktory ma na streche FVE?

NIJAKO

Dokonca v Nemecku uz na to existuje aj oficialny postup pre hasicke zbory....
Takze to poziarne hladisko by som nebral na lahku vahu.

Sice FVE neplanujem ani omylom, ale zaujimali by ma detaily preco NIJAKO :confused:
-Oldo-
15.04.11,07:29
a ver tomu, ze pre spolocnost by to bolo lepsie :-)

Inac info pre vsetkych "FVE - chtivych", viete ako sa hasi dom, ktory ma na streche FVE?

NIJAKO

Dokonca v Nemecku uz na to existuje aj oficialny postup pre hasicke zbory....
Takze to poziarne hladisko by som nebral na lahku vahu.


Keď už chceš argumentovať proti fotovoltaike odporúčam najprv si o nej preštudovať aspoň hlavné fakty! V predchádzajúcom príspevku píšeš, že "podla teba je OK vyrabat energiu sposobom, ktory je energeticky narocnejsi na vstupy ako je jeho produkcia?"
To je obľúbený mýtus tých čo nič o fotovoltaike nevedia alebo nechcú vedieť. Energetická návratnosť je totiž aj našich podmienkach s prehľadom do 2 rokov, skôr ešte menej http://energie.tzb-info.cz/fotovoltaika/5470-historie-a-perspektivy-oze-fotovoltaika-technologie-krystalickeho-kremiku http://www.nrel.gov/docs/fy99osti/24619.pdf

Fotovoltaika má aj nevýhody ako ostatne všetko ale výhody jasne prevažujú. Podľa mňa fotovoltaika dnes v našich podmienkach patrí hlavne na strechy.Ale neviňme techniku za to, že u nás bola a ešte je štedro nastavená podpora, ktorá vyhovovala najmä špekulantským investorom, ktorí mali páky.
lubko6394
15.04.11,07:35
Sice FVE neplanujem ani omylom, ale zaujimali by ma detaily preco NIJAKO :confused:

Asi ani ja by som to nechcel hasiť vodou za slnečného dňa. Síce je tam krytie, ale aj tak by som to neriskol. Ved stačí počkať do večera a v noci uhasiť.:)
tienik
15.04.11,10:48
Keď už chceš argumentovať proti fotovoltaike odporúčam najprv si o nej preštudovať aspoň hlavné fakty! V predchádzajúcom príspevku píšeš, že "podla teba je OK vyrabat energiu sposobom, ktory je energeticky narocnejsi na vstupy ako je jeho produkcia?"
To je obľúbený mýtus tých čo nič o fotovoltaike nevedia alebo nechcú vedieť. Energetická návratnosť je totiž aj našich podmienkach s prehľadom do 2 rokov, skôr ešte menej http://energie.tzb-info.cz/fotovoltaika/5470-historie-a-perspektivy-oze-fotovoltaika-technologie-krystalickeho-kremiku http://www.nrel.gov/docs/fy99osti/24619.pdf

Fotovoltaika má aj nevýhody ako ostatne všetko ale výhody jasne prevažujú. Podľa mňa fotovoltaika dnes v našich podmienkach patrí hlavne na strechy.Ale neviňme techniku za to, že u nás bola a ešte je štedro nastavená podpora, ktorá vyhovovala najmä špekulantským investorom, ktorí mali páky.


ok, budem suhlasit a priznam si chybu, len mi prosim vysvetli, ked je to tak vyhodne, vrati sa to za 2 roky....tak preco potom je vykupna cena elektriky odtial vyssia priemerne 3x oproti ostatnym? A preco sa toho roku musela preto zvysovat cena jednej kWh pre nas spotrebitelov?

A o moje info nemaj strach, pohybujem sa profesionalne tak "blizko" elektriky ako sa len da, takze bohuzial viem aj veci co iny nevedia - a tie ma trapaia este viac.

Ona je vyhodna len pre Teba, tebe sa na nu poskladame my vsetci.....
tienik
15.04.11,10:51
Sice FVE neplanujem ani omylom, ale zaujimali by ma detaily preco NIJAKO :confused:

tak lubko6394 ma predbehol, ale je to presne tak,
proste FVE na streche nevies dostat do beznapetoveho stavu - to jest velitel zasahu NEMOZE vydat pokyn na hasenie pomocou H2O.
A kym dojde praskac........
Proste cez den sa len chrani okolie, FVE sa normalnym sposobom hasit neda.
Takze podla mna na strechu budovy kde sa byva nepatri. Dajme tomu dake sklady a tak OK, ale na RD si to nedam ani nahodou.
TomasHC
15.04.11,11:51
tak lubko6394 ma predbehol, ale je to presne tak,
proste FVE na streche nevies dostat do beznapetoveho stavu - to jest velitel zasahu NEMOZE vydat pokyn na hasenie pomocou H2O.
A kym dojde praskac........
Proste cez den sa len chrani okolie, FVE sa normalnym sposobom hasit neda.
Takze podla mna na strechu budovy kde sa byva nepatri. Dajme tomu dake sklady a tak OK, ale na RD si to nedam ani nahodou.

A nie je vystup z clankov len 12/24V DC a striedac je niekde mimo?
tienik
15.04.11,11:54
A nie je vystup z clankov len 12/24V DC a striedac je niekde mimo?

striedac je v dome, to je pravda.
Ale clanky sa davaju do serie - takze napatie nie je nejak definovane na 12, alebo 24. Vzdy zalezi od vyrobcu. Ale snaha je, aby DC napatie bolo vacsie - cim blizsie k vrcholovej urovni sinusovky 230 VAC, tym lespia ucinnost menica.
lubko6394
15.04.11,12:35
striedac je v dome, to je pravda.
Ale clanky sa davaju do serie - takze napatie nie je nejak definovane na 12, alebo 24. Vzdy zalezi od vyrobcu. Ale snaha je, aby DC napatie bolo vacsie - cim blizsie k vrcholovej urovni sinusovky 230 VAC, tym lespia ucinnost menica.

Dosť vedľa. Moje striedače začínajú od 280V a pracovný rozsah je 345-850 V DC. Čo dáva jeden panel je síce tých málo V, ale sú pospájané tak aby vyhoveli vstupom meničov.

Pozri napr. tuto :http://www.nemakej.cz/SOLUTRONIC-Solplus-35-n21919
tienik
15.04.11,16:19
Dosť vedľa. Moje striedače začínajú od 280V a pracovný rozsah je 345-850 V DC. Čo dáva jeden panel je síce tých málo V, ale sú pospájané tak aby vyhoveli vstupom meničov.

Pozri napr. tuto :http://www.nemakej.cz/SOLUTRONIC-Solplus-35-n21919


a vies mi oznacit presne slovo v tom prispevku kde som "vedla"?
-Oldo-
16.04.11,06:36
ok, budem suhlasit a priznam si chybu, len mi prosim vysvetli, ked je to tak vyhodne, vrati sa to za 2 roky....tak preco potom je vykupna cena elektriky odtial vyssia priemerne 3x oproti ostatnym? A preco sa toho roku musela preto zvysovat cena jednej kWh pre nas spotrebitelov?

A o moje info nemaj strach, pohybujem sa profesionalne tak "blizko" elektriky ako sa len da, takze bohuzial viem aj veci co iny nevedia - a tie ma trapaia este viac.

Ona je vyhodna len pre Teba, tebe sa na nu poskladame my vsetci.....

Klobúk dolu, vieš si priznať, že si sa mýlil a to ešte pri tvrdení, s ktorým si často argumentoval. Aj keď pracuješ s elektrinou sám uznáš, že určite nevieš všetko o každom zariadení.
Keď ale chceš hovoriť o návratnosti nemiešaj dokopy energetickú návratnosť (čas, za ktorý panel vyrobí množstvo energie spotrebovanej na jeho výrobu) a ekonomickú návratnosť (čas kedy sa investorovi vrátia všetky náklady vynaložené na zaobstaranie panelu resp. FVE systému). Keď teda hovoríme o ekonomickej návratnosti dnes je to u nás pri aktuálnej výkupnej cene zhruba 8 rokov a viac. Teda NAJSKÔR za 8 rokov dostane majiteľ FVE naspäť posledné euro, ktoré kedysi do neho investoval. AŽ POTOM začne FVE reálne vytvárať profit, a to len za predpokladu, že u nás nedôjde k zmene príslušných predpisov, FVE systém naďalej funguje, ekonomika sa výrazne nezmení atď.
tienik
16.04.11,06:52
pockaj pockaj, povedal som, ze priznam, ale chcem vidiet dokazy :-)
Podla mojej mienky sa neda oddelit energeticka a ekonomicka vyhodnost lubovolneho zdroja.
Predsa kde minam energiu, tam minam aj peniaze.
Len tak zo srandy, skusal si zratat kolko stoji vyroba FVE od sameho zaciatku? Kym je to len ruda a piesok?
A nemas pravdu, ze sa to invostorovi vrati za 8 rokov, pravda je taka ze my to investorovi zaplatime v zvisenej cene energie za 8 rokov. A to je sakra rozdiel.
Som ochotny zmenit moj pohlad na FVE vtedy, ked sa z nich bude vykupovat energia za trhove hodnoty - vtedy to zacne mat energeticky zmysel. Nech trh rozhodne, ktory zdroj je vyhodnejsi. Len som presvedeceny ze vtedy sa ani jedna FVE nepostavi :-)
Proste je to haluz, stat dotuje blbost a my vsetci sa nato skladame.....to vidis ako rozumne ci uz ekonomicky alebo energeticky? ja nie.
Samozrejme, pohlad investora je presne opacny ako moj :-)
Ono vies, zo statnymi dotaciami sa daju pestovat aj banany na Lomnickom stite.

Co sa tyka mojich informacii, nemusis mat naozaj strach. Kedze praca je praca a nie vzdy je jej napln totozna z mojim sukromnym nazorom, tak uz som mal tu "cest" kreslit aj slavne FVE. Takze ak potrebujes, mozme kludne prebrat aj tie najdrobnejsie detaily. Mozno v tom to je, ci viac o tom clovek vie, tym viac nad tym kruti hlavou.
A este jedna vec, investori tych vacsich "polnych" FVE su na 99% zahranicne firmy a keby ste vedeli co pozaduje pouzit - najvacsi technicky odpad co sa da kde kupit, len aby to bolo lacne a z dotacie zostalo co najviac € do vrecka. Setri kazda firma, ale az takto som to este nezazil.
tienik
16.04.11,06:53
A aby ste nepovedali ze keciam, problematika hasenia FVE sa prebera v jednej uzavretej diskusii - to sem dat nemozem, ale nasiel som verejny clanok o tom - aspon pre utvorenie obrazu.

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/mate-solarni-strechu-hasici-vas-muzou-nechat-vyhoret_180254.html

myslim ze celkom "ludsky" bez odbornych veci popisane.
marjankaj
16.04.11,07:01
pockaj pockaj, povedal som, ze priznam, ale chcem vidiet dokazy :-)
Podla mojej mienky sa neda oddelit energeticka a ekonomicka vyhodnost lubovolneho zdroja.
Predsa kde minam energiu, tam minam aj peniaze.
Len tak zo srandy, skusal si zratat kolko stoji vyroba FVE od sameho zaciatku? Kym je to len ruda a piesok?
A nemas pravdu, ze sa to invostorovi vrati za 8 rokov, pravda je taka ze my to investorovi zaplatime v zvisenej cene energie za 8 rokov. A to je sakra rozdiel.
Som ochotny zmenit moj pohlad na FVE vtedy, ked sa z nich bude vykupovat energia za trhove hodnoty - vtedy to zacne mat energeticky zmysel. Nech trh rozhodne, ktory zdroj je vyhodnejsi. Len som presvedeceny ze vtedy sa ani jedna FVE nepostavi :-)
Proste je to haluz, stat dotuje blbost a my vsetci sa nato skladame.....to vidis ako rozumne ci uz ekonomicky alebo energeticky? ja nie.
Samozrejme, pohlad investora je presne opacny ako moj :-)
Ono vies, zo statnymi dotaciami sa daju pestovat aj banany na Lomnickom stite.

Co sa tyka mojich informacii, nemusis mat naozaj strach. Kedze praca je praca a nie vzdy je jej napln totozna z mojim sukromnym nazorom, tak uz som mal tu "cest" kreslit aj slavne FVE. Takze ak potrebujes, mozme kludne prebrat aj tie najdrobnejsie detaily. Mozno v tom to je, ci viac o tom clovek vie, tym viac nad tym kruti hlavou.
A este jedna vec, investori tych vacsich "polnych" FVE su na 99% zahranicne firmy a keby ste vedeli co pozaduje pouzit - najvacsi technicky odpad co sa da kde kupit, len aby to bolo lacne a z dotacie zostalo co najviac € do vrecka. Setri kazda firma, ale az takto som to este nezazil.

Dobre.
Tak detaily.
Vieš povedať aká bude cena elektriny o takých 20 rokov? Alebo aj 5 rokov?
Ako môžeš tvrdiť, že to čo nie je dnes ekonomické o pár rokov už bude výhodné?
Ani Edison by nevynašiel žiarovku s podobným prístupom. Každý by sa mu na to vykašľal a svietili by sme doteraz sviečkami.
Aj autá a vlaky zo začiatku boli rarita. Dokonca vraj pred nimi musel niekto ísť pešo a upozorňovať chodcov, aby neprišli k úrazu.
tienik
16.04.11,18:46
na 99,9999% viem, ze energia bude drahsia - bohuzial.
Ale tie FVE splacame investorom teraz - nie o 20 rokov.
Ak si precitas toto vlakno, iste najdes moj prispevok, kde pisem svoju predstavu ako to malo vypadat z FVE. Pisal som o tom ze FVE nebolo este vhodne nasadit na komercnu prevadzku, mali pracovat "vyskumne" aby ich vyvoj smeroval k normalnej ekonomickej prevadzke.
Takto sa vlastne z polotovaru vytvorili "elektrarne" na niekolko desatroci - tam nikto nebude menit dnesne drahe neucinne panely za ine....

Neboj, ani ziarovku nezacali predavat na druhy den ako ju vyrobili :-)

Dnes je to bohuzial cista zlatokopecka praca, investor z vysoka kasle na ekologiu - ide mu len a len o statom garantovany zarobok....bohuzial kopa ludi na to naletela a celkom nezmyselne to podporuju.
lubko6394
17.04.11,07:58
a vies mi oznacit presne slovo v tom prispevku kde som "vedla"?

Tuto: Ale clanky sa davaju do serie - takze napatie nie je nejak definovane na 12, alebo 24. Vzdy zalezi od vyrobcu. Ale snaha je, aby DC napatie bolo vacsie - cim blizsie k vrcholovej urovni sinusovky 230 VAC, tym lespia ucinnost menica.

A ja vlastne u 280 V štartujem a menič začína normálne pracovať pri 375 V DC. A vlastne tak či tak pri inštalácii je snaha vyhnať napätie na úkor prúdu. Asi by nebolo celkom pekné mať vodiče ako ruka a výstup na 12 alebo 24 V.

A ešte k tomu blbosť a neblbosť podpory. Samozrejme, že som ovplyvnený tým, že FVE mám, ale ceny energií neustále rastú - vid benzín za 1,6 Eura. Čo všetko môže zvýšiť cenu je neisté, nepripraviť sa na celosvetový problém by asi nebolo najvhodnejšie, ale bez takejto štartovnej podpory by ceny panelov... neklesali a výrobné kapacity a účinnosť nerástla. Jednoho dňa k tomu príde a bolo by naivné si myslieť, že až potom by bolo dobré naštartovať s tým aj na Slovensku. Btw. väčšou hovadinou sa mi vidí dotácia Prievidze, ked baník je preplatný z dotácie a my spaľujeme na energiu ten humus čo on v ťažkých podmienkach vydoluje. Ked by sme mu len polovicu z tej dotácie dali na účet, tak by sa na ňom nenabalilo kopu neproduktívnych ľudí, Prievidza by mohla rozkvitať a o elektrárni, čo ten humus spaľuje ani nehovorím. Tlaky sú z každej strany a po zemetrasení v Japonsku začínajú skákať zase nepriatelia jadra ako ževraj najlacnejšej energie. Tak si spočítajme ako by skočila cena elektriny ak by sme odstavili Bohunice a Mochovce.Možno aj tých 43 centov za kWh čo dostávam by bolo bagateľ.
TomasHC
17.04.11,15:27
Skor je naivne mysliet si, ze vyrobcovia panelov maju snahu vyrabat panely s vyssou ucinnostou - najskor treba z aktualneho vysekat najviac ako sa da, az potom, ked nebude ina moznost, tak az potom sa urobi zasadne vylepsenie.
tienik
17.04.11,17:58
Tuto: Ale clanky sa davaju do serie - takze napatie nie je nejak definovane na 12, alebo 24. Vzdy zalezi od vyrobcu. Ale snaha je, aby DC napatie bolo vacsie - cim blizsie k vrcholovej urovni sinusovky 230 VAC, tym lespia ucinnost menica.

A ja vlastne u 280 V štartujem a menič začína normálne pracovať pri 375 V DC. A vlastne tak či tak pri inštalácii je snaha vyhnať napätie na úkor prúdu. Asi by nebolo celkom pekné mať vodiče ako ruka a výstup na 12 alebo 24 V.

A ešte k tomu blbosť a neblbosť podpory. Samozrejme, že som ovplyvnený tým, že FVE mám, ale ceny energií neustále rastú - vid benzín za 1,6 Eura. Čo všetko môže zvýšiť cenu je neisté, nepripraviť sa na celosvetový problém by asi nebolo najvhodnejšie, ale bez takejto štartovnej podpory by ceny panelov... neklesali a výrobné kapacity a účinnosť nerástla. Jednoho dňa k tomu príde a bolo by naivné si myslieť, že až potom by bolo dobré naštartovať s tým aj na Slovensku. Btw. väčšou hovadinou sa mi vidí dotácia Prievidze, ked baník je preplatný z dotácie a my spaľujeme na energiu ten humus čo on v ťažkých podmienkach vydoluje. Ked by sme mu len polovicu z tej dotácie dali na účet, tak by sa na ňom nenabalilo kopu neproduktívnych ľudí, Prievidza by mohla rozkvitať a o elektrárni, čo ten humus spaľuje ani nehovorím. Tlaky sú z každej strany a po zemetrasení v Japonsku začínajú skákať zase nepriatelia jadra ako ževraj najlacnejšej energie. Tak si spočítajme ako by skočila cena elektriny ak by sme odstavili Bohunice a Mochovce.Možno aj tých 43 centov za kWh čo dostávam by bolo bagateľ.


trosku si asi spatne cital co som pisal : napatie NIE JE nejak definovane na 12, alebo 24. Tym som myslel inac povedane ze to nie je vyrobene na vystupne napatie 12,24V. Mozno som to ja blbo napisal, alebo Ty narychlo precital...
Ked si pozres aka je vrcholova hodnota napatia sinusovky 230 V striedavych, tak lahko pochopis aj zvysok mojho prispevku - v pricipe obaja piseme to iste, len kazdy sojou recou :-)

S tou Prievidzou a uholnymi elektrarnami ako takymi s tebou bez debaty suhlasim. Aj ked tam to ma aj ine dosahy na zamestnanost atd... Ale to nic nemeni na tom ze na dlhe roky za jedine mozne riesenie pre ludstvo povazujem jadro. Ci uz stiepenie, alebo pomaly fuziu.
Je to v principe najcistejsi a najsledovanejsi zdroj - z sice nebezpecnym odpadom a vzhladom na vyrobenu energiu v relativne malom mnoztve a v presne defonovanom priestore (nie ako dym v atmosfere)
Japonsko.....to zas bude pre zeleny mier tema na dlhe roky.
Ale berte to tak, jedna elektraren je na cucky, beriem, ale po akej udalosti? Po zemetraseni takej sily, ze z inej krajiny by mozno ani kamen na kameni nezostal stat. Proste priroda je vzdy a aj bude silnejsia ako my a 100% nad nou nevyhrame.
A druhy pohlad, jedna sice havarovala, ale 48 im ich prezilo bez ujmy...
Niekto to prirovnal k leteckej doprave - aj tam su nehody zriedkave, ale ked su, su vazne.
Ak by to niekto chcel porovnavat z Cernobilom - tak len info, japonska nehoda tomu nesiaha ani po clenky. Sice maju rovnaky stupen na medzinarodnej stupnici - ten najvyssi, ale to len preto ze vyssi sa Cernobilu dat nedal, kedze neexistoval.
-Oldo-
17.04.11,19:15
pockaj pockaj, povedal som, ze priznam, ale chcem vidiet dokazy :-)
Podla mojej mienky sa neda oddelit energeticka a ekonomicka vyhodnost lubovolneho zdroja.
Predsa kde minam energiu, tam minam aj peniaze.
Len tak zo srandy, skusal si zratat kolko stoji vyroba FVE od sameho zaciatku? Kym je to len ruda a piesok?
A nemas pravdu, ze sa to invostorovi vrati za 8 rokov, pravda je taka ze my to investorovi zaplatime v zvisenej cene energie za 8 rokov. A to je sakra rozdiel.
Som ochotny zmenit moj pohlad na FVE vtedy, ked sa z nich bude vykupovat energia za trhove hodnoty - vtedy to zacne mat energeticky zmysel. Nech trh rozhodne, ktory zdroj je vyhodnejsi. Len som presvedeceny ze vtedy sa ani jedna FVE nepostavi :-)
Proste je to haluz, stat dotuje blbost a my vsetci sa nato skladame.....to vidis ako rozumne ci uz ekonomicky alebo energeticky? ja nie.
Samozrejme, pohlad investora je presne opacny ako moj :-)
Ono vies, zo statnymi dotaciami sa daju pestovat aj banany na Lomnickom stite.

Co sa tyka mojich informacii, nemusis mat naozaj strach. Kedze praca je praca a nie vzdy je jej napln totozna z mojim sukromnym nazorom, tak uz som mal tu "cest" kreslit aj slavne FVE. Takze ak potrebujes, mozme kludne prebrat aj tie najdrobnejsie detaily. Mozno v tom to je, ci viac o tom clovek vie, tym viac nad tym kruti hlavou.
A este jedna vec, investori tych vacsich "polnych" FVE su na 99% zahranicne firmy a keby ste vedeli co pozaduje pouzit - najvacsi technicky odpad co sa da kde kupit, len aby to bolo lacne a z dotacie zostalo co najviac € do vrecka. Setri kazda firma, ale az takto som to este nezazil.

Aha a ja som si už myslel, že si úprimne dokážeš priznať chybu. Asi nie a vidím, že ta tá energetická návratnosť zas máta a stále ten argument zahmlievaš.
Prečítal si si aspoň jeden z tých prepočtov návratnosti čo som ti sem dával?! Asi nie lebo si odpísal za pár minút a kladieš otázky, ktoré tam máš ZODPOVEDANÉ. Je tam zarátaná aj etapa "FVE od sameho zaciatku, kym je to len ruda a piesok." To si pomenoval etapu ťažby surovín, všetky etapy pri výrobe panelu sú:




těžba surovin
výroba metalurgického křemíku (mg-Si)
rafinace na solární křemík (sg-Si)
krystalizace ingotu a řezání desek
výroba článků
kompletace panelů
montáž fotovoltaického systému
provoz - výroba elektřiny
demontáž systému
recyklace nebo likvidace
doprava (v různých fázích)



Ťažba surovín je pritom z hľadiska energetickej náročnosti výroby panelov marginálna etapa.Najviac energie sa spotrebuje pri výrobe solárneho kremíku.
Takže ešte raz, energetická návratnosť FV systému je v našich podmienkach do 2 rokov u kremíkových paneloch a 7 až 14 mesiacov pri thinfilm moduloch.

Znovu tie odkazy http://energie.tzb-info.cz/fotovoltaika/5470-historie-a-perspektivy-oze-fotovoltaika-technologie-krystalickeho-kremiku

http://www.nrel.gov/docs/fy99osti/24619.pdf
tienik
17.04.11,19:44
Ja nemusim to nemusim citat, vsetko som to cital :-)
Mne staci vysvetlit jednu vec a rad priznam svoju chybu.
Ked sa ten panel energeticky vrati za dva roky - to znamena ze po dvoch rokoch zacina robit energiu "zdarna" vsak?
Tak potom mi vysvetli preco su dotacie na 15-20 rokov a vykupna cena radovo niekolkokrat VYSSIA od jej predajnej? Kedy sa splati FVE pri predaji energie za trhovu vykupnu cenu? Vtedy ked FVE bude uz davno po technickej zivotnosti...
To je bod kde ta Tebou prezentovana teoria zlyhava.

Si predstav ze pride na trh firma, co zajtra zacne predavat liter benzinu za 10€, co myslis, aky bude jej ekonomicky vysledok?
Ale ked ta ista firma zajtra postavi FVE a zacne predavat 3-4x drahsiu energiu tak cuduj sa svete - zazrak, bude krasne prosperovat a zo zalozenymi rukami sledovat ako peniaze tecu, kedze stat je POVINNY odkupit vsetku takto sfusovanu energiu.
To je ten ekonomicky zazrak co sem mal dorazit?

Napriklad jadrovka, jej navratonost sa tiez rata na desiatky rokov a pritom vyraba energiu za trhove ceny.....
A v tom je ten sakra rozdiel medzi konvencnym zdrojom a tymto "akoze ekologickym".

Neviem, nechce sa mi teraz hladat ci uz mas FVE, alebo nad nou rozmyslas, ale povedz aspon uprimne, siel by si dnes do jej stavby bez tych podmienok co su nastavene?

Ak si niekto urobi FVE doma a pohana nou co ja viem co, nech sa paci, len nech nikto z tych "investorov do ekologie" neziada, aby som mu jeho vystrelky platil ja, to je vsetko.

PS:
a ked si tu mame posielat clanky, tak poprosim aspon cosi k veci - od odbornikov na energetiku v tomot pripade. Tie PR clanky firiem zaoberajucich sa OZE na "akozenezavislich" weboch nemaju ktovie aku odbornu uroven.
Ferdosondo
18.04.11,04:07
[QUOTE=-Oldo-;1722051]
Takže ešte raz, energetická návratnosť FV systému je v našich podmienkach do 2 rokov u kremíkových paneloch a 7 až 14 mesiacov pri thinfilm moduloch.
/QUOTE]
Tá zázračná návratnosť dva roky je spôsobená "našimi podmienkami", ako správne uvádzaš. To znamená, že na ten ekonomický zázrak sa investorom poskladajú ostatní spotrebitelia elektriny zvýšenou cenou za kWh. A buď si istý, že na budúci rok elektrina skokovo zdražie vďaka FVE, ktoré sa tu rozrástli ako huby po daždi.
Samozrejme, že pokiaľ máš FV systém na ktorý sa Ti skladáme, tak Ťa to netrápi. Skús to však vysvetliť niekomu, kto kúri elektrinou, asi Ťa pošle niekde.
tienik
18.04.11,07:08
[QUOTE=-Oldo-;1722051]
Takže ešte raz, energetická návratnosť FV systému je v našich podmienkach do 2 rokov u kremíkových paneloch a 7 až 14 mesiacov pri thinfilm moduloch.
/QUOTE]
Tá zázračná návratnosť dva roky je spôsobená "našimi podmienkami", ako správne uvádzaš. To znamená, že na ten ekonomický zázrak sa investorom poskladajú ostatní spotrebitelia elektriny zvýšenou cenou za kWh. A buď si istý, že na budúci rok elektrina skokovo zdražie vďaka FVE, ktoré sa tu rozrástli ako huby po daždi.
Samozrejme, že pokiaľ máš FV systém na ktorý sa Ti skladáme, tak Ťa to netrápi. Skús to však vysvetliť niekomu, kto kúri elektrinou, asi Ťa pošle niekde.

radost citat reakciu triezvo uvazujuceho cloveka, ktory vie zratat 2+2 a netvrdi ze je to 40 :-)
bodaj by takto zmyslajucich ludi bolo co najviac. Clovek nemusi byt elektrikar aby pochopil o co v tomto biznise ide.
marjankaj
18.04.11,07:17
[QUOTE=Ferdosondo;1722105]

radost citat reakciu triezvo uvazujuceho cloveka, ktory vie zratat 2+2 a netvrdi ze je to 40 :-)
bodaj by takto zmyslajucich ludi bolo co najviac. Clovek nemusi byt elektrikar aby pochopil o co v tomto biznise ide.

Asi bude treba vystúpiť z Európskej Únie, keďže ti to nevyhovuje.

http://ray-on.cz/solarni-energie/enviromentalni-politika/politika-eu/

http://ray-on.cz//solarni-energie/enviromentalni-politika/odborne-clanky/podpora-vykupu-elektriny-z-obnovitelnych-zdroju/

Ani dotácie dôchodkov Grékom sa nepáčia každému. A to ich máme dotovať z predaja strategických podnikov. Dokedy budeme mať čo privatizovať? A na naše dôchodky odkiaľ zoberú peniaze?
tienik
18.04.11,07:48
a ty si snad myslis ze sudruzi v EU to prijali z cistej lasky k prirode?
Staci si pozret z ktorych "vyspelych" krajin prichadzaju investori na FVE....
To Grecko, no je to kadejako...ale su to ludia, trebars im pomozme.
Ale komu pomahame stavanim FVE?

PS: FVE je momentalne blbost svojou podstatou, ziadne nariadnie EU to nezmeni - papierovo sa to ucinnejsim nestane.
marjankaj
18.04.11,08:01
a ty si snad myslis ze sudruzi v EU to prijali z cistej lasky k prirode?
Staci si pozret z ktorych "vyspelych" krajin prichadzaju investori na FVE....
To Grecko, no je to kadejako...ale su to ludia, trebars im pomozme.
Ale komu pomahame stavanim FVE?

PS: FVE je momentalne blbost svojou podstatou, ziadne nariadnie EU to nezmeni - papierovo sa to ucinnejsim nestane.

Je oveľa viac takých blbostí.
Koncesionárske poplatky
zdravotné poistenie
sociálne poistenie
dotácie do poľnohospodárstva
veda a výskum
školstvo
armáda
polícia
a tak ďalej.....
A vôbec načo sú nám politici.:confused:

Veď ak niekto toto chce, tak nech si to sám zaplatí, prečo by to mali dotovať aj ostatní.:eek:

A máš pravdu, treba všetkým pomáhať. Grékom aj našim Rómom. Vždy sa niekto nájde, kto bude natŕčať dlaň.
vratnik
18.04.11,08:34
FVE je klasicka bublina na trhu. Po Bruseli chodi vyse 10000 korporatnych lobistov presviedcat, agitovat a uplacat a tak vytvarat nove bublinove trhy na ktorych kratkodobo zbohatne uzka skupinka ludi v pozadi. Je to presun bohatstva od vsetkych par velkym. Skorumpovane media krmene a vlastnene touto uzkou skupinkou vytvaraju iluziu slobodnej volby a demokracie.
tienik
18.04.11,08:50
OK, ale ukoncime tuto "politicku" odbocku a venujme sa technicko-ekonomickej podstate veci.
-Oldo-
18.04.11,10:10
Ja nemusim to nemusim citat, vsetko som to cital :-)
Mne staci vysvetlit jednu vec a rad priznam svoju chybu.
Ked sa ten panel energeticky vrati za dva roky - to znamena ze po dvoch rokoch zacina robit energiu "zdarna" vsak?
Tak potom mi vysvetli preco su dotacie na 15-20 rokov a vykupna cena radovo niekolkokrat VYSSIA od jej predajnej? Kedy sa splati FVE pri predaji energie za trhovu vykupnu cenu? Vtedy ked FVE bude uz davno po technickej zivotnosti...
To je bod kde ta Tebou prezentovana teoria zlyhava.

Si predstav ze pride na trh firma, co zajtra zacne predavat liter benzinu za 10€, co myslis, aky bude jej ekonomicky vysledok?
Ale ked ta ista firma zajtra postavi FVE a zacne predavat 3-4x drahsiu energiu tak cuduj sa svete - zazrak, bude krasne prosperovat a zo zalozenymi rukami sledovat ako peniaze tecu, kedze stat je POVINNY odkupit vsetku takto sfusovanu energiu.
To je ten ekonomicky zazrak co sem mal dorazit?

Napriklad jadrovka, jej navratonost sa tiez rata na desiatky rokov a pritom vyraba energiu za trhove ceny.....
A v tom je ten sakra rozdiel medzi konvencnym zdrojom a tymto "akoze ekologickym".

Neviem, nechce sa mi teraz hladat ci uz mas FVE, alebo nad nou rozmyslas, ale povedz aspon uprimne, siel by si dnes do jej stavby bez tych podmienok co su nastavene?

Ak si niekto urobi FVE doma a pohana nou co ja viem co, nech sa paci, len nech nikto z tych "investorov do ekologie" neziada, aby som mu jeho vystrelky platil ja, to je vsetko.

PS:
a ked si tu mame posielat clanky, tak poprosim aspon cosi k veci - od odbornikov na energetiku v tomot pripade. Tie PR clanky firiem zaoberajucich sa OZE na "akozenezavislich" weboch nemaju ktovie aku odbornu uroven.


No keď si tie prepočty čítal už na prvýkrát prečo si hneď potom kládol otázky na ktoré si práve čítal odpovede?!
K ďalšiemu sa ani nemá zmysel vyjadrovať ja nemám čas ani chuť na vysvetľovanie banalít, ešte raz NEZROVNÁVAJ ENERGETICKÚ A EKONOMICKÚ NÁVRATNOSŤ!
Energetická návratnosť nemá nič s dotáciami, je to technický parameter a bola by rovnaká aj keby boli u nás dotácie 0, slovom nula alebo 10 krát vyššie ako teraz.
Ja som ti nedal prepočty od výrobcov ako sa nádejáš. Nemusíš znovu objavovať koleso, hrať sa na odborníka na výrobný proces stačí keď nájdeš sám aspoň trochu nezávislú štúdiu, ktorá potvrdzuje tvoj výmysel ako si tvrdil "FVE za svoju zivotnost nevrati ani tu energiu co na nu bola spotrebovana". Stačí do vyhľadávača zadať "solar energy payback time" prípadne v slovenčine a môžeš nám všetkým ukázať čo nájdeš. Predsa aby táto diskusia nebola len o domýšľaní, názoroch a pocitoch ale najmä o faktoch lebo inak to nemá cenu.

PS: Stalo by sa niečo, ak by si si najprv po sebe prečítal príspevok a odstránil preklepy predtým ako ho odošleš? Či to by som veľa chcel?
dolfort
18.04.11,10:25
No tak práve o elektormobiloch a nulových emisiach som čítala. To je síce pekné, že takýto automobil má nulové emisie. Ale nejak sme zabudli započítať tie emisie, ktoré sú dôsledkom toho, ako sa vyrába elektrina potrebná na nabitie batérii.

Na výrobu benzínu a nafty sa tiež spotrebuje nejaká energia. Či?
dolfort
18.04.11,10:44
tienik
18.04.11,11:57
Netusim ako by som mohol oddelit energeticku a ekonomicku "ucinnost"
Podla mna su tak prudko zviazane, ze sa to neda.
A rad si pozrem nezavislu studiu ktore preukaze pozitivny efekt FVE, ale opakujem nezavislu.
Mne je v principe lautr jedno co pisu vyrobci, ja vidim konecnu cenu FVE a konecnu cenu nou vyrabanej energie.
Ked si to porovname, mame dve moznosti, bud sa energeticky v zivote nevrati, alebo je to ukrutne klamstvo. Pretoze nijak inac to byt pri tej cene NEMOZE. Tak si vyberme, ktore zlo bude lepsie :-) z mojho pohladu je to jedno.

Za preklepy sa ospravedlnujem, je to sposobene vonkajsimi vplyvmi :-)
-Oldo-
18.04.11,12:07
Podľa teba, máš pocit, tebe sa zdá...Radšej nájdi nejaký ten prepočet energetickej návratnosti nech sa už pohneme z miesta. Stačí keď nebude zrovna 20ročný a bude aspoň trochu nestranný :)
TomasHC
18.04.11,16:09
Ako koncoveho spotrebitela (resp. uzivatela FV panelu) ma energeticka navratnost nemusi zaujimat (nie som ekoterorista), ale mna zaujima financna navratnost.

Ak si pozriem napr. http://www.solarenergy.sk/sk/stranka/fotovoltaika/fv-pre-rodinne-domy

Cenová ponuka - inštalovaný výkon 4,2 kW (PDF formát)
C). Cena systému
Fotovoltaický systém: = 1.050.000,- Sk bez DPH (34.854 EUR bez DPH)

Za kolko sa mi vrati mega korun bez DPH? :eek:
marjankaj
18.04.11,16:29
Ako koncoveho spotrebitela (resp. uzivatela FV panelu) ma energeticka navratnost nemusi zaujimat (nie som ekoterorista), ale mna zaujima financna navratnost.

Ak si pozriem napr. http://www.solarenergy.sk/sk/stranka/fotovoltaika/fv-pre-rodinne-domy

Cenová ponuka - inštalovaný výkon 4,2 kW (PDF formát)
C). Cena systému
Fotovoltaický systém: = 1.050.000,- Sk bez DPH (34.854 EUR bez DPH)

Za kolko sa mi vrati mega korun bez DPH? :eek:


To závisí od ceny elektrickej energie. A tá sa môže dosť podstatne meniť.
Pozri link a daj si rôzne obdobia napríklad 3 roky.
http://www.kurzy.cz/komodity/nr_index.asp?A=5&idk=142&od=18.4.2008&curr=EUR
Ferdosondo
19.04.11,04:00
To závisí od ceny elektrickej energie. A tá sa môže dosť podstatne meniť.
Pozri link a daj si rôzne obdobia napríklad 3 roky.
http://www.kurzy.cz/komodity/nr_index.asp?A=5&idk=142&od=18.4.2008&curr=EUR
Bude sa meniť to máš pravdu. Rapídne. A to aj vďaka FVE.
Investori sa chechcú ako nás zase ošklbali. A niektorí ľudia im za to ešte poďakujú.
marjankaj
19.04.11,04:48
Bude sa meniť to máš pravdu. Rapídne. A to aj vďaka FVE.
Investori sa chechcú ako nás zase ošklbali. A niektorí ľudia im za to ešte poďakujú.

To máš pravdu. Všetci nás šklbú. A nie iba majitelia FVE.
Aj výrobcovia potravín, výrobcovia áut. Producenti ropy. Videl si tie zjazdovky v arabských emirátoch? Tie fontány s osvetlením v púšti?

A vôbec všetci podnikatelia. Veď každý chce zarobiť. Nehovor, že ty pracuješ iba preto, že ťa to baví a robil by si aj zadarmo.
Najviac nás šklbú naši volení zástupcovia. Nemôžeme od toho oddeľovať politiku. Tá je s tým veľmi úzko prepojená.
lubko6394
19.04.11,05:15
Ako koncoveho spotrebitela (resp. uzivatela FV panelu) ma energeticka navratnost nemusi zaujimat (nie som ekoterorista), ale mna zaujima financna navratnost.

Ak si pozriem napr. http://www.solarenergy.sk/sk/stranka/fotovoltaika/fv-pre-rodinne-domy

Cenová ponuka - inštalovaný výkon 4,2 kW (PDF formát)
C). Cena systému
Fotovoltaický systém: = 1.050.000,- Sk bez DPH (34.854 EUR bez DPH)

Za kolko sa mi vrati mega korun bez DPH? :eek:

Neblázni !
Tá ponuka je z roku 2008 a je určená pre ostrovy - t.j. u nás pre lazy a kopanice, kde niet elektriny. A to riešenie je podľa mna u nás nevyužiteľné - v decembri by mali z toho 120 kWh a v marci 480 kWh. Takže žiadne vianoce na chalupe. Inak by som rád vedel ako veľkú batériu by bolo treba na skladovanie energie z augusta na december.
Ja mám inštalovaných cca 10 kWp a stáli ma 37.300 Eur - v minulom roku.
Ak by neboli dotácie, tak by finančná návratnosť pri cene 0,13 Eur/kWh bola 29 rokov.
-Oldo-
19.04.11,15:57
Odvtedy co si ty kupoval to islo zas kus dolu, vykupna cena je ale tiez nizsia. Daju sa dnes najst ponuky okolo 3-3,5€ za nainstalovany watt
tienik
19.04.11,20:48
Kurnik ludia, tak vacsina z vas tu skonstatuje kto vsetko nas osklbava (plne suhlasim z uvedenymi zoznamami) ale na druhej strane tvrdosine obhajujete osklbavanie pomocou FVE. Aku to ma logiku?

PS:

FVE ktora by sa vratila za 3 roky som este nevidel ani z dotovanymi cenami :-)
tienik
19.04.11,21:12
Podľa teba, máš pocit, tebe sa zdá...Radšej nájdi nejaký ten prepočet energetickej návratnosti nech sa už pohneme z miesta. Stačí keď nebude zrovna 20ročný a bude aspoň trochu nestranný :)


moze byt aj par sekund stary, pretoze stacia dve cisla - trhova predajna cena elektriky a vykupna cena z FVE. A hned vidim "ucinnost" a to dokonca nemusim byt ani elektrikar :-)
marjankaj
19.04.11,21:42
Kurnik ludia, tak vacsina z vas tu skonstatuje kto vsetko nas osklbava (plne suhlasim z uvedenymi zoznamami) ale na druhej strane tvrdosine obhajujete osklbavanie pomocou FVE. Aku to ma logiku?

PS:

FVE ktora by sa vratila za 3 roky som este nevidel ani z dotovanymi cenami :-)

No asi tú elektrinu treba z niečoho vyrobiť.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51598190-nemecko-s-jadrom-skonci-elektrina-bude-z-vetra

My kryjeme výrobu elektriny z jadra viac ako 50%. Neviem či si si všimol pred pár rokmi, aká bola snaha odstaviť Jaslovské Bohunice. Zvlášť Rakušania vyvíjajú snahu v tomto smere. Ktovie ako sa to bude vyvíjať v celej EU.

Alebo je aj riešením, neodoberať elektrinu. Nebude ťa nikto okrádať. Veď najlacnejšia elektrina je tá, ktorú netreba vyrobiť.
I tak še dá.
-Oldo-
20.04.11,05:41
moze byt aj par sekund stary, pretoze stacia dve cisla - trhova predajna cena elektriky a vykupna cena z FVE. A hned vidim "ucinnost" a to dokonca nemusim byt ani elektrikar :-)

Nie a nie nájsť taký prepočet, čo by potvrdzoval tvoj výmysel o energetickej návratnosti :D Ani sa ti nečudujem za posledných 10 rokov si už aj odporcovia FVE museli nájsť iné argumenty proti FVE. Podotýkam, že niektoré sú aj legitímne ale energetická návratnosť takým argumentom určite nie je.
lubko6394
20.04.11,06:26
Odvtedy co si ty kupoval to islo zas kus dolu, vykupna cena je ale tiez nizsia. Daju sa dnes najst ponuky okolo 3-3,5€ za nainstalovany watt

Ved preto je výkupná cena nižšia. Ja som kupoval nemecké za cca 2,4, šikmooké by vtedy stáli okolo 2,0, dnes je cena 1,7 a to som len vygúglil a nehľadal minimum. Takže ešte chvíľu budú padať ceny a dotácie nebudú treba.
tienik
20.04.11,07:14
No asi tú elektrinu treba z niečoho vyrobiť.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51598190-nemecko-s-jadrom-skonci-elektrina-bude-z-vetra

My kryjeme výrobu elektriny z jadra viac ako 50%. Neviem či si si všimol pred pár rokmi, aká bola snaha odstaviť Jaslovské Bohunice. Zvlášť Rakušania vyvíjajú snahu v tomto smere. Ktovie ako sa to bude vyvíjať v celej EU.

Alebo je aj riešením, neodoberať elektrinu. Nebude ťa nikto okrádať. Veď najlacnejšia elektrina je tá, ktorú netreba vyrobiť.
I tak še dá.


tak len pre tvoje info, nie ze chceli, ale dokonca nam ekoteroristi aj odstavili blok V1 v EBO. Blok ktory bol chvilu po rekonstrukcii, vybaveny najmodernejsim systemom od Siemensu, Technicky to bola najbezpecnejsia jadrovka tak blizko rakuskych hranic.

Mas velku pravdu v tom ze najcistejsia je energia ktoru nespotrebujeme. Ale pravda je taka, ze spotreba energie este nikdy neklesla. Takze tazko povedat ze sa to zmeni len tak....

Ci EU, alebo hocikto - pohlad na vec je uplne jednoduchy. V kazdom okamihu potrebujeme vyrobit presne to mnozstvo energie co potrebujeme, ani viac, ani menej.
Z toho jasne vidime, ze tieto nevyspytatelne zdroje su problem. Dalsia vec je vykon. Na stranke www.sepsas.sk si mozes pozerat aktualne toky elektrizacnou sustavou. Vezmi si potom kolko m2 potrebujes na 1MW FVE, elebo kolko vrtul postavit a prides nato, ze ak by sme to chceli robit takto, tak nemame na slovensku dne zit - nezostal by nam priestor. A to nehovorim o tom, co by sme robili v noci za bezvetria :-)
Vodny potencial pre velke elektrarne mame tiez vycerpany a priznajme si, tka vodna elektraren je tiez dost znacny zasah a ma relativne velku plochu vzhladom na svoj vykon.

Nech sa pise co chce, ja vidim jedinu rozumnu moznost asi takto:
1) v prvom rade sa sustredit na jadro - preco, to som pisal o par prispevkov vyssie
2) postupne utlmit a odstavit VSETKY tepelne elektrarne - tiez nekonecna blbost na dnesnu dobu, palit vsetko co vidim.
3) vodne elektrarne nech zostanu ako su - ak su uz postavene, najlepsie je ich vyuzivat. Ale ci stavat nove, to je otazne.
4) zdokonalit FVE a vrtule, ale pre oblast DC rozvodov - nabijanie elektromobilov a podobne, proste odvetvia, kde viem vyuzit jednosmerny prud a viem ho uz nejak skladovat a pouzit mimo realny cas.

Potom si mozeme povedat, ze vyrabame energiu rozumne - vyrobime jej dost, v dobrej cene, z minimalizovanym dopadom na prostredie.

K cislam, disponujem roznymi cislami a udajmi - vdaka oblasti kde sa pohybujem, ale nehnevajte sa nikto na mna ze ich nezverejnim - pracu kvoli diskusii riskovat nikdy nebudem. Velke mnozstvo studii je totiz neverejnych.
-Oldo-
21.04.11,14:46
Teraz, keď už máme zhruba ujasnené aká je energetická a ekonomická návratnosť FVE chcel by som trochu rozviesť tému dotácií.

Pre tých čo sú proti dotáciám pre FVE mám pár protiargumentov. Prečo vám neprekáža že:

-dlhé roky musíme dotovať každú vyťaženú tonu uhlia na Slovensku http://ekonomika.sme.sk/c/5790318/banikom-dotujeme-viac-ako-celu-mzdu.html http://www.sme.sk/c/4970922/slovenske-bane-ziju-z-vladnych-dotacii.html
-sme niektorým ľuďom dotovali kúpu nového auta výmenou za staré (často stále funkčné), celé nás to stálo 25,4 miliónov eur

a všeobecnejšie

-kúpou ropy a plynu dennodenne dotujeme ekonomiku národa, ktorý si nás na 40 rokov politicky privlastnil a z toho 20 rokov nás neváhal vojensky okupovať

Je tiež zaujímavé, že dnes už nikomu neprekáža dotácia solárnych kolektorov a každý to berie ako rozumnú investíciu.
TomasHC
22.04.11,11:43
-Oldo-: tienik-a aj mna serie hlavne to, ze elektrina z FVE sa vykupuje za velke prachy. Preco to nie je ako s valutami - nakup/predaj. Vykup elektriny by mal by za menej, ako je predajna cena pre koncovych odberatelov, nie? Takto ako to je momentalne to len nahrava do kariet spekulantom, ako sa dalej a viac obohacovat.
tienik
23.04.11,21:24
-Oldo-: tienik-a aj mna serie hlavne to, ze elektrina z FVE sa vykupuje za velke prachy. Preco to nie je ako s valutami - nakup/predaj. Vykup elektriny by mal by za menej, ako je predajna cena pre koncovych odberatelov, nie? Takto ako to je momentalne to len nahrava do kariet spekulantom, ako sa dalej a viac obohacovat.


plne suhlasim. A len dodadavam, ziadnu "ucinnost" sme si neujasnili, lebo FVE momentalne ziadnu pozitivnu ucinnost a navratnost nema. A ver tomu ze ani energeticku - len to chce spravny pohlad. Obrazne, 1€ dane do vyroby FVE sa mi nikdy nevrati (to € mozme ratat v akjekovek forme, surovina, energia....) kdezto 1€ vlozene do vyroby konvencneho zdroja sa nam v rozumnej lehote vrati.

A pre info, nesuhlasim ani z dotovanim tazby "akozeuhlia" a srotovne som tiez nevyuzil :-)
jar88
24.04.11,06:45
Kurnik ludia, tak vacsina z vas tu skonstatuje kto vsetko nas osklbava (plne suhlasim z uvedenymi zoznamami) ale na druhej strane tvrdosine obhajujete osklbavanie pomocou FVE. Aku to ma logiku?

PS:

FVE ktora by sa vratila za 3 roky som este nevidel ani z dotovanymi cenami :-)
Klobúk dole pred tvojou vytrvalou argumentáciou, ale nemáš žiadnu šancu, že to nejakým argumentom uskáčeš.
---------------------------------------------
Aj keď je neskutočný pokrok v šírení informácií (každý k nim má prístup) a pritom celý svet neskutočne využíva technický rozvoj, zabúdaš na jednu skutočnosť, ktorú nikdy neprekonáš.
---------------------------------------------
Tou skutočnosťou je úžasný nástup populizmu a demagógie. Je to tak sofistikované a koordinované, že v konečnom dôsledku presvedčia ľudí aj na výhodný, mínus 50 percentný úrok.
Ľahko ich presvedčia, že je to výhodné, lebo je to vlastne len -6,9%, ktoré vám ale vynásobíme koeficientom +7,2. No a predsa plus 7,2 je určite viac, ako mínus 6,9:cool:
A že časom bude výsledok mínus 49,68 % ??? No a? Veď ste to tak chceli, či nie?
-Oldo-
24.04.11,11:20
tienik ešte raz ťa vyzývam nájdi prepočet energetickej návratnosti, ktorý dokazuje, že ""FVE za svoju zivotnost nevrati ani tu energiu co na nu bola spotrebovana" lebo inak len potvrdzuješ, že si táraj a klamár! A ak taký nevieš nájsť potom argumenty typu všetky organizácie čo urobili prepočty klamú, je to konšpirácia výrobcov FVE považujem za trápne a detinské.
Ferdosondo
25.04.11,05:00
Oldo úplne by stačilo, ak by si dal nejaké čísla o návratnosti Ty. Ale nie také, pri ktorých sa všetci občania Slovenska skladajú na návratnosť FVE dotovaním výkupných cien elektrickej energie.
Oldo Ty máš fotovoltaiku doma?
jar88
25.04.11,05:56
Teraz, keď už máme zhruba ujasnené aká je energetická a ekonomická návratnosť FVE chcel by som trochu rozviesť tému dotácií.

Pre tých čo sú proti dotáciám pre FVE mám pár protiargumentov. Prečo vám neprekáža že:

-dlhé roky musíme dotovať každú vyťaženú tonu uhlia na Slovensku http://ekonomika.sme.sk/c/5790318/banikom-dotujeme-viac-ako-celu-mzdu.html http://www.sme.sk/c/4970922/slovenske-bane-ziju-z-vladnych-dotacii.html
-sme niektorým ľuďom dotovali kúpu nového auta výmenou za staré (často stále funkčné), celé nás to stálo 25,4 miliónov eur

a všeobecnejšie

-kúpou ropy a plynu dennodenne dotujeme ekonomiku národa, ktorý si nás na 40 rokov politicky privlastnil a z toho 20 rokov nás neváhal vojensky okupovať

Je tiež zaujímavé, že dnes už nikomu neprekáža dotácia solárnych kolektorov a každý to berie ako rozumnú investíciu.
Myslím, že dotácie ako také, sú chorým prvkom v každej ekonomike. Pritom nepopieram, že dotovať niečo rozumné a potrebné je vždy choré. Sú aj veci a služby, ktoré je potrebné dotovať, ale za rozumnú dotáciu považujem len dotáciu, akýsi malý príspevok, ktorý nepresahuje určité rozumné percento. Napríklad 5 až 15 % potrebných nákladov.
-----------------------------------------------------------
Ale dotácie v stovkách percent, sú jednoducho sprostý podvod. Myslím, že dotácie 200, 300 a viac percent, nie je možné ospravedlniť žiadnym sebelepším úmyslom. Dokonca ani ekológiou, alebo potravinovou bezpečnosťou a inými bludmi. Je to priama cesta k úpadku a neskutočnej biede.
------------------------------------------------------------
Chápem záujem veľkých investorov o FVE elektrárne, alebo skôr ich záujem o okamžitý zisk z dotácií, ale nikdy nepochopím, ako sa môže na tento podvod namotať normálne uvažujúci človek a vložiť do toho vlastných 30.000 €.
Malý investor, ako napríklad Luborko, investuje svoje vlastné peniaze, ktoré sa mu asi nikdy nevrátia, ale ešte som nepočul, že by sa tu našiel veľký investor, ktorý by investoval do FVE elektrárne, vlastné peniaze. Vždy to financujú z požičaných peňazí.
-----------------------------
Luborko sa spolieha na štátne dotácie. Asi si myslí, že ak je štátna dotácia uzákonená, je to v suchu. Ale zabúda na to, že štát nie je všemocný a ani EU nie je všemocná. Politici EU si naivne mysleli, že ak budú dotovať ceny potravín, budú potraviny lacne a dostupné. No a ak by náhodou aj napriek dotácii zdraželi, stačí trošku zvýšiť dotáciu a bude po zdražovaní. Lenže tak trošku pozabudli na obmedzené daňové zdroje. Prečo asi zdražujú potraviny, plyn, elektrika, a nikto z EU sa nesnaží nám tie zvýšené náklady dotovať zvýšenými dotáciami?
-------------------------------------
Že by predsa len existoval nejaký ekonomický strop, ktorý musí rešpektovať aj EU :cool: bez ohľadu na politické túžby a presvedčenie. Poručíme větru dešti - slnko svieti a vy zarábate?:---
-Oldo-
25.04.11,12:27
Oldo úplne by stačilo, ak by si dal nejaké čísla o návratnosti Ty. Ale nie také, pri ktorých sa všetci občania Slovenska skladajú na návratnosť FVE dotovaním výkupných cien elektrickej energie.
Oldo Ty máš fotovoltaiku doma?

odpoved najdes v mojich predchadzajucich prispevkoch
jar88
26.04.11,14:08
odpoved najdes v mojich predchadzajucich prispevkoch
Nuž teda, aj keď so zaťatými zubami, ale prečítal som si to znova.
Myslím, že si len propagátor FVE za účelom predaja, ale akonáhle príde na riešenie dotácií si s propagandou v koncoch.
-----------------------------------------------
Poukázal si na dotácie v baníctve, ale akosi si zabudol poukázať, že sa tie dotácie postupne rušia. Nastáva postupný útlm baníctva.
Naopak dotácie na FVE sa uzákonili úplne zbytočne a na veľmi dlhú dobu.
Zbytočne na takú dlhú dobu. Jediný dôvod tej dlhej doby je v tom, že FVE majú taký nízky pomer cena inštalovanej výrobnej kapacity k vyrobeným kWh, že by to za svoje peniaze, neinštaloval ani idiot.
-Oldo-
26.04.11,16:46
Nuž teda, aj keď so zaťatými zubami, ale prečítal som si to znova.
Myslím, že si len propagátor FVE za účelom predaja, ale akonáhle príde na riešenie dotácií si s propagandou v koncoch.
-----------------------------------------------
Poukázal si na dotácie v baníctve, ale akosi si zabudol poukázať, že sa tie dotácie postupne rušia. Nastáva postupný útlm baníctva.
Naopak dotácie na FVE sa uzákonili úplne zbytočne a na veľmi dlhú dobu.
Zbytočne na takú dlhú dobu. Jediný dôvod tej dlhej doby je v tom, že FVE majú taký nízky pomer cena inštalovanej výrobnej kapacity k vyrobeným kWh, že by to za svoje peniaze, neinštaloval ani idiot.

Sklamem ťa, ja nič nepredávam. FVE na streche chcem a robím na tom aby to bolo čím skôr. Do diskusie som sa zapojil len z dôvodu, že tu ľudia spájajú pravdy, polopravdy a úplné táraniny o FVE ale aj o dotáciách do takého jedného veľkého gulášu. A to treba napraviť.
PS: čo znamená POSTUPNE? Ďalšie desiatky rokov? Koľko nás všetkých dotovanie uhlia doteraz stálo? Nie, ďakujem pekne za takú podporu!
Ferdosondo
26.04.11,17:19
odpoved najdes v mojich predchadzajucich prispevkoch
Mal si na mysli citanie medzi riadkami?
-Oldo-
26.04.11,17:35
tienikovi sa ani niet čo čudovať, že nedokáže nájsť dôkaz, ktorý by potvrdzoval tvrdenie, že ""FVE za svoju zivotnost nevrati ani tu energiu co na nu bola spotrebovana" a to jednoducho z dôvodu, že je to lož.
Paradoxne asi pred takými 30 rokmi by ďaleko od pravdy nebol, vtedy sa vyrobilo ročne možno pár tisíc kw, výrobný proces bol primitívny a náročný na energie. Energetická návratnosť sa skutočne počítala na desiatky rokov o ekonomickej návratnosti nemohla byť kvôli astronomickej cene vôbec žiadna reč! Takže odtiaľ pochádza mýtus o energetickej návratnosti.
Dnes je ale dokonalejší proces výroby a cena panelov je neporovnateľne nižšia. Aj tu vidno, že medzi energetickou a ekonomickou návratnosťou je principiálny vzťah ale nemožno ich jednoducho spájať! Energetická návratnosť jadrovej elektrárne je pár mesiacov http://www.world-nuclear.org/info/inf11.html, znamená to teda, že by mala byť potom vyrobená elektrina zadarmo? NIE!
Nie je dôvod neveriť, že sa cena solárnej techniky nebude naďalej znižovať. Samotní výrobcovia si robia prognózy vývoja cien, napr. First Solar predpokladá v roku 2013 o tretinu nižšie ceny oproti súčasným a to práve vďaka nárastu efektivity premeny žiarenia na elektrickú energiu.
A vzhľadom na vývoj cien za posledné roky sa môže znovu stať, že budú musieť predávať ešte za menej ako dúfajú.
TomasHC
27.04.11,04:57
First Solar predpokladá v roku 2013 o tretinu nižšie ceny oproti súčasným a to práve vďaka nárastu efektivity premeny žiarenia na elektrickú energiu.

A pre toto Ty chces FVE cim skor? :D