m.krisztike
31.03.11,22:05
Chcela by som si vypytať radu:
Som na rodičovskej dovolenke od roku 2008. RD mi končí tento rok v máji 2011. Zavolala som do účtovnej firmy ktorá robí môjmu zamestnávatelovi účtovníctvo ohladom informácií, nakolko som opäť tehotná. A tam mi oznámili že mi zamestnávateľ dal výpoveď v decembri 2009 počas mojej rodičovskej dovolenky. Ja som o tejto výpovedi nevedela. Nedostala som žiadnu výpoveď poštou, nepodpísala som žiadne papiere.
Prosím poraďte mi ako mám postupovať v takomto prípade.
Výpoveď som dostala pravdepodobne z dôvodu predaja firmy. Ale majiteľka má ešte jednu firmu, kam by ma vedela prijať v takom prípade, a dať výpoveď po skončení RD. Ale podľa mojich informácií takto neurobila.

Bolo by to súrne lebo by som chcela kontaktovať majitelov firmy a opýtať sa na to, ale najprv by som chcela byť v obraze ohladom mojich práv.

Ďakujem vopred za odpovede :)
Chobot
01.04.11,07:41
Chcela by som si vypytať radu:
Som na rodičovskej dovolenke od roku 2008. RD mi končí tento rok v máji 2011. Zavolala som do účtovnej firmy ktorá robí môjmu zamestnávatelovi účtovníctvo ohladom informácií, nakolko som opäť tehotná. A tam mi oznámili že mi zamestnávateľ dal výpoveď v decembri 2009 počas mojej rodičovskej dovolenky. Ja som o tejto výpovedi nevedela. Nedostala som žiadnu výpoveď poštou, nepodpísala som žiadne papiere.
Prosím poraďte mi ako mám postupovať v takomto prípade.
Výpoveď som dostala pravdepodobne z dôvodu predaja firmy. Ale majiteľka má ešte jednu firmu, kam by ma vedela prijať v takom prípade, a dať výpoveď po skončení RD. Ale podľa mojich informácií takto neurobila.

Bolo by to súrne lebo by som chcela kontaktovať majitelov firmy a opýtať sa na to, ale najprv by som chcela byť v obraze ohladom mojich práv.

Ďakujem vopred za odpovede :)

Treba zistiť, z akého dôvodu ti dali výpoveď. Ak by sa firma zrušila, tak dôvod výpovede by bol platný. Ak by sa ale predávala a iná firma prevzala všetky práva a povinnosti, tak ti nesmeli dať výpoveď. Takže kontaktuj buď bývalého majiteľa firmy, alebo majiteľa firmy, ktorý ju kúpil a prines si so sebou pracovnú zmluvu a trvaj na tom, že je platná.

Nedá sa presne poradiť, čo bude, záleží od stanoviska majiteľa súčasnej firmy, dokladov, čo má k dispozícii a toho, čo budeš chcieť dosiahnuť.
m.krisztike
01.04.11,07:59
Ďakujem, ešte by som sa chcela opýtať, ak teda tú firmu predali, a som dostala výpoveď, je platná ak mi ju nedoručili?
A teda ak je aj platná aké papiere mi musia dať aspoň spätne?
Chobot
01.04.11,08:22
Ďakujem, ešte by som sa chcela opýtať, ak teda tú firmu predali, a som dostala výpoveď, je platná ak mi ju nedoručili?
A teda ak je aj platná aké papiere mi musia dať aspoň spätne?

Ak by teda mali riadny dôvod na výpoveď, mohli ti ju poslať poštou. Ak by si zásielku neprevzala v odbernej lehote (keďže nevieme podrobnosti, nedá sa to riešiť - možno si zmenila adresu a poslali ti to na pôvodnú), tak výpoveď sa považuje aj tak za doručenú. Môžeš sa v tom skúsiť vŕtať, že aby ti preukázali, kam to poslali, aby ti ukázali podací lístok a pod., ale to len vtedy, keby si výpoveď chcela súdne napadnúť.

Po skončení PP by ti mali vystaviť zápočtový list s uvedením odpracovaných rokov. Ale v každom prípade si mala nárok na odstupné, takže už len kvôli tomu odstupnému by si v tom mala ničo podniknúť.
terezamaria
02.04.11,17:23
Ďakujem, ešte by som sa chcela opýtať, ak teda tú firmu predali, a som dostala výpoveď, je platná ak mi ju nedoručili?
A teda ak je aj platná aké papiere mi musia dať aspoň spätne?

Ak aj firmu predali, tak pre Teba to znamená plynulý prechod právomocí, záväzkov, pohľadávok, povinností........Čo v zjednodušenej forme znamená, že pokiaľ Ty si na ešte riadnej rodičovskej dovolenke, tak firmu predali aj s Tebou.

Jednoducho si zostala v mimoevidenčnom stave a stále si ich pracovníčka. Výpoveď Ti dať pokiaľ si na rodičovskej dovolenke nemôžu, skôr Ti mali poslať dodatok k pôvodnej pracovnej zmluve, kde bude zmena majiteľa a všetko ostatné zostane pôvodné.

Inak by to bolo, keby bola firma zanikla, jednoducho by sa bola zrušila a žiadny následník by ju neprebral. Vtedy by Ti výpoveď mohli dať - § 63, ods.1, písm.a/ ZP.
m.krisztike
02.04.11,18:59
Ak aj firmu predali, tak pre Teba to znamená plynulý prechod právomocí, záväzkov, pohľadávok, povinností........Čo v zjednodušenej forme znamená, že pokiaľ Ty si na ešte riadnej rodičovskej dovolenke, tak firmu predali aj s Tebou.

Jednoducho si zostala v mimoevidenčnom stave a stále si ich pracovníčka. Výpoveď Ti dať pokiaľ si na rodičovskej dovolenke nemôžu, skôr Ti mali poslať dodatok k pôvodnej pracovnej zmluve, kde bude zmena majiteľa a všetko ostatné zostane pôvodné.

Inak by to bolo, keby bola firma zanikla, jednoducho by sa bola zrušila a žiadny následník by ju neprebral. Vtedy by Ti výpoveď mohli dať - § 63, ods.1, písm.a/ ZP.

Ďakujem už mi to je jasné. Volala som v piatok šéfke. Ona sa začala vyhovárať že ani nevie presne ako to bolo a čo je teraz so mnou. A že sa opýta účtovníckej firmy. Takže dúfam že sa dozviem v pondelok.
Najhoršie je na tom, že ak ma fakt vyhodili, tak mi "pekne" skazili plány. Lebo som opäť tehotná, a chcela som mať vyššiu materskú s tým že by som bola v prijatá do manželovej firmy. Ale takto neviem či budem mať tých 270 dní poistenia. DNP som si nedala lebo som si nemyslela že by som takto dopadla. Ale veď uvidím v pondelok.
m.krisztike
04.04.11,11:28
Predstavte si dnes mi volala šéfka, že ano od 14.12.2009 už nie som vo firme evidovaná. Ale že oni museli platiť nejakú pokutu a museli ma vyložiť. A ja som jej povedala že ma nemôže vyhodiť počas rodičovskej a ona že mi sme ťa nevyhodili. Tak nie je normálna. Vyložiť a vyhodiť je to isté. A firma naďalej existuje len má nového majiteľa. Takže som nemohla byť vyhodená lebo to nie je z dôvodu zrušenia firmy.
Prosím poraďte mi čo sa má v takomto prípade robiť. Neviem či na súd alebo čo. Alebo či sa to dá niekam nahlásiť, že takéto urobili.
Asi to už neviem vrátiť naspäť. Prosím napíšte či som mala ísť na nejaký úrad že už nie som zamestnaná, ale na rodičovskej. Štát za mna aj tak platil, ale či o tom mali vedieť na sociálke alebo niekde?
Ďakujem za odpovede. :)
finis
04.04.11,11:41
ziadaj pisomne potvrdenie od dotycnej firmy o tom, ze si u nich v pracovnom pomere. "vylozenie" nie je v zakonniku prace uvedene :D a samozrejme ziadaj pisomne s dorucenkou. potom mozes pokracovat - ak napisu , ze ta prepustili musia uviest ako a preco - zakonne dovody. potom mozes dat na sud zalobu o neplatnost vypovede. pripadne sa skus informovat na Inspektorate prace.
m.krisztike
04.04.11,11:49
ziadaj pisomne potvrdenie od dotycnej firmy o tom, ze si u nich v pracovnom pomere. "vylozenie" nie je v zakonniku prace uvedene :D a samozrejme ziadaj pisomne s dorucenkou. potom mozes pokracovat - ak napisu , ze ta prepustili musia uviest ako a preco - zakonne dovody. potom mozes dat na sud zalobu o neplatnost vypovede. pripadne sa skus informovat na Inspektorate prace.

Ďakujem to je dobrá rada to ma ani nenapadlo. Už som taká nahnevaná. Najviac ma štve že takto nedostanem ani materskú, v septembri budem rodiť. A keby som vedela že to spravila tak by som si platila DNP a mohla som mať najvyššiu materskú takto nemám 270 dní poistenia.
terezamaria
04.04.11,13:54
Predstavte si dnes mi volala šéfka, že ano od 14.12.2009 už nie som vo firme evidovaná. Ale že oni museli platiť nejakú pokutu a museli ma vyložiť. A ja som jej povedala že ma nemôže vyhodiť počas rodičovskej a ona že mi sme ťa nevyhodili. Tak nie je normálna. Vyložiť a vyhodiť je to isté. A firma naďalej existuje len má nového majiteľa. Takže som nemohla byť vyhodená lebo to nie je z dôvodu zrušenia firmy.
Prosím poraďte mi čo sa má v takomto prípade robiť. Neviem či na súd alebo čo. Alebo či sa to dá niekam nahlásiť, že takéto urobili.
Asi to už neviem vrátiť naspäť. Prosím napíšte či som mala ísť na nejaký úrad že už nie som zamestnaná, ale na rodičovskej. Štát za mna aj tak platil, ale či o tom mali vedieť na sociálke alebo niekde?
Ďakujem za odpovede. :)

Pojem vyložiť nemá právnu oporu, teda neexistuje. Pekne sa vyber do firmy a naozaj trvaj na tom, aby Ti napísali, že v čase rodičovskej dovolenky Ťa jednoducho vo firme zrušili. Bez výpovede, ktorá by i tak nemala právny podklad.
S týmto potvrdením choď na ÚPSV a R, na kontrolné oddelenie a daj tam ústnu sťažnosť na firmu a nechaj im kópiu toho potvrdenia. Potom choď na Inšpektorát práce, príslušný Tvojmu bydlisku a daj i tam sťažnosť.

Nezabudni ale do firmy zároveň napísať, že trváš na pracovnom pomere, nakoľko si na rodičovskej dovolenke. Držím Ti palce a ozvi sa!!!:)