guru21
01.04.11,08:58
Ahojte, chcem sa spýtať na čo dôležité nemám zabudnúť pri vystavovaní fa neplátcovi DPH. Nazýva sa aj v tomto prípade faktúra daňovým dokladom? Zdaniteľné plnenie a dátum dodania má ten istý význam?
Dakujem zatial
Katarína Cigánová
01.04.11,07:05
Ahojte, chcem sa spýtať na čo dôležité nemám zabudnúť pri vystavovaní fa neplátcovi DPH. Nazýva sa aj v tomto prípade faktúra daňovým dokladom? Zdaniteľné plnenie a dátum dodania má ten istý význam?
Dakujem zatial
Faktura sa už dávnejšie nenazýva "daňovým dokladom" - je to iba faktura. Aj doklad z RP je faktúra.
Dátum dodania a dátum zdanitelného plnenia je rovnaký / okrem snád malých výnimiek pri prijatých platbách vopred ap. /.
Ale nie je ani tak podstaný názov - faktura , či daňový doklad , dôležité sú samotné náležitosti faktúry.
- identifikácia dodavateľa a odberateľa / mimo dokladu z RP - kde stačí dodavateľ / so všetkýmni ident. číslami
- dôsledná identifikácia predávaného tovaru či služby .
- jednotkové ceny , apod.
- spôsob úhrady
doplnenie : nezabudnúť na správne číslovanie faktur !!!
marjankaj
01.04.11,07:13
Ahojte, chcem sa spýtať na čo dôležité nemám zabudnúť pri vystavovaní fa neplátcovi DPH. Nazýva sa aj v tomto prípade faktúra daňovým dokladom? Zdaniteľné plnenie a dátum dodania má ten istý význam?
Dakujem zatial

No nepíšeš, či si platiteľ DPH alebo nie.
V zákone o DPH je písané čo má obsahovať faktúra, ak ju vystavuje platiteľ. §71.
Pojem daňový doklad sa nepoužíva. Uvádza sa iba účtovný doklad.
Účtovný preto, lebo sa o nich účtuje. Faktúra nemusí byť predmetom dane z príjmu. Napríklad ak ide o niečo na osobné použitie. Ten kto ju vystaví si ju do príjmov zahrnie a ten čo ju dostane ten si ju dá do nedaňových výdavkov. Teda tá istá faktúra by u jedného bola daňovým dokladom a u iného zase nie.
marjankaj
01.04.11,07:17
Faktura sa už dávnejšie nenazýva "daňovým dokladom" - je to iba faktura. Aj doklad z RP je faktúra.

Doklad z ERP nie je faktúra, iba sa považuje za faktúru pre účely DPH. §71 ods(5)
guru21
01.04.11,07:18
Asi som sa zle vyjadrila, ale ja idem vystavovať faktúru a nie som platiteľom DPH, čiže hola suma bez dane.
Ale dakujem za reakcie,potvrdila som si niektore veci.
Katarína Cigánová
01.04.11,07:19
Doklad z ERP nie je faktúra, iba sa považuje za faktúru pre účely DPH. §71 ods(5)
ano , suhlasím , iba som tým chcela vypichnut , že nie to ako to nazveme je najdôležitejšie , dôležitý je obsah dokladu :)
marjankaj
01.04.11,07:24
Asi som sa zle vyjadrila, ale ja idem vystavovať faktúru a nie som platiteľom DPH, čiže hola suma bez dane.
Ale dakujem za reakcie,potvrdila som si niektore veci.

Teba nemusí zaujímať, či vystavíš faktúru platiteľovi alebo neplatiteľovi DPH. Mala by byť taká istá. Iba platiteľovi by si mala uviesť aj jeho číslo IČDPH.

Ak by si tam tú DPH predsa len uviedla, tak by si musela podať daňové priznanie k DPH a tú daň odviesť DÚ.
robin1
03.06.11,07:43
... ak je neplatiteľ DPH, je povinný uvádzať na vystavenej faktúre: Dodávateľ nie je platiteľ DPH?
babi2
03.06.11,07:58
... ak je neplatiteľ DPH, je povinný uvádzať na vystavenej faktúre: Dodávateľ nie je platiteľ DPH?
Tu to uvádzajú ako povinný údaj
http://www.financnysvet.sk/88/podnikanie/ak-uz-podnikate/ake-udaje-musia-byt-na-fakture/