Katarina
01.04.11,13:28
Od 1.5.2011 už netreba odvádzať z nájomného platby do zdravotnej poisťovne. Kto od januára platil v ročnom zúčtovaní dostane peniaze späť.
veronikasad
01.04.11,11:32
Katka, daj aj odkaz na zákon ...
jurga
01.04.11,11:41
Neviem,že by už novela bola schválená.Poriešili to nejak inak,ako zákonom?
Katarina
01.04.11,11:58
[url]www.hnonline.sk/c1-51425400-zdravotné-odvody-z-prenájmu-do-mesiaca-skončia ,neviem to pripnúť a včera to bolo aj na TA3.
Jana Motyčková
01.04.11,12:17
Novela zákona o zdravotnom poistení ešte v parlamente schválená nebola. Rokovanie o tejto novele je momentálne prerušené, čo zrejme znamená, že dnes alebo najbližží rokovací deň sa dá očakávať schvaľovanie tejto novely.
jurga
01.04.11,13:14
[url]www.hnonline.sk/c1-51425400-zdravotné-odvody-z-prenájmu-do-mesiaca-skončia ,neviem to pripnúť a včera to bolo aj na TA3.
Doporučujem počkať na schválenú novelu zákona aj keď je to už v koalícií upečené.To,čo píšu noviny a je v TV nie je smerodajné. To by som sa už musel rozčuľovať nad tým,že p. Sulík navrhuje zrušiť 40% pauš.výdavky a nahradiť ich len 12x živ.minimom,čo je cca 2276€ ročne.
Katarina
06.04.11,06:50
Od 1.5.2011 už netreba odvádzať z nájomného platby do zdravotnej poisťovne. Kto od januára platil v ročnom zúčtovaní dostane peniaze späť.

Včera to schválili, ani RZZP už nebudeme robiť, urobí to za nás zdravotná poisťovňa. Posunul sa aj vek študentov na 30 rokov za ktorých poistné platí štát.
VieraPopluharova
06.04.11,07:05
Uverejnené na stránke sme.sk za posledné 4 hodiny:


Reforma odvodov nie je v koalícii istá


Poslanci zjednodušenie systému daní a odvodov vítajú. Niektorí z nich majú problém s navrhovaným nastavením daňového a odvodového zaťaženia.

BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová v pondelok koaličnú dohodu o zmenách v daniach a odvodoch interpretovala ako výrazné zjednodušenie systému a ústupok voči živnostníkom a dohodárom.

Väčšina poslancov parlamentu ešte prepočty z ministerstva financií nevidela, no niektorí už naznačujú, že sa im všetko nemusí páčiť.

Chcú diskutovať
Zopár výhrad k návrhu prišlo od konzervatívcov, ktorí sú v parlamente cez Most–Híd. Predseda OKS Peter Zajac včera zopakoval, že zjednodušenie systému síce vítajú, „ale hovoríme, že najprv treba určiť jednotný vymeriavací základ, až tak vyjdú reálne čísla“.

Zajac hovorí, že nechcú také zmeny, ktoré negatívne postihnú živnostníkov, napríklad ambulantných lekárov a dohodárov. „Budeme aktívne vstupovať do verejnej diskusie,“ povedal.

Jeho stranícky kolega z Mosta–Hídu Ivan Švejna je však s dosiahnutou dohodou spokojný. „Každý musel v niečom ustúpiť. Čas ukáže, ako to bude fungovať v praxi.“

Názorovo jednotní nie sú ani kresťanskí demokrati. Kým poslanec Július Brocka odchádzal z pondelkového stretnutia na ministerstve financií spokojný, jeho straníckemu kolegovi Antonovi Marcinčinovi chýba analýza dosahov reformy na nízkopríjmové skupiny a živnostníkov.

Prísľub zníženia odvodov pre zamestnancov o jedno percento počas štyroch rokov počnúc rokom 2013 sa mu nezdá ambiciózny.

Nesúhlasí ani so znížením paušálnych výdavkov zo 40 percent na absolútnu sumu vo výške životného minima, čo má byť mesačne necelých 190 eur. „Môžeme ich obmedziť zhora, ale paušálne výdavky vo výške životného minima sú nízke.“

Marcinčinovi chýba analýza, na ktoré činnosti sa paušálne výdavky využívajú, čo ich zníženie urobí s bločkami, aké to bude mať dosahy na zamestnanosť.

„Beriem to ako maximum, čo sa v danej chvíli dosiahnuť dalo,“ hovorí poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník. Podľa neho však zostáva v hre zdobrovoľnenie nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti. A to aj pre zamestnancov.

Opozícia má výhrady
Poslanec Smeru Peter Kažimír považuje za luxus, že sa odvodová reforma nevyužije na výraznejšie zníženie zaťaženia nízkopríjmových skupín.

Reforma preto podľa neho nerieši problém nezamestnanosti. Strop na výdavkový paušál by podľa neho mohol byť napríklad vo výške 10-*tisíc eur ročne.

Poslanec SNS Rafael Rafaj nesúhlasí so zmenami pre živnostníkov. „Ministerstvo financií by nemalo naháňať malé myšky, ale veľké slony.“



Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5838760/reforma-odvodov-nie-je-v-koalicii-ista.html#ixzz1IjD2VZA6
Katarina
06.04.11,07:32
Vierka prepáč, ale nechápem ako tvoj príspevok zapadá do tejto témy.
Katija
12.04.11,12:22
Dnes bolo zverejnené schválené znenie novely na stránke NRSR. Ak ju podpíše prezident (je málo pravdepodobné, že by nepodpísal) bude platiť od 1.5.2011.
derek191919
13.04.11,17:56
Dnes bolo zverejnené schválené znenie novely na stránke NRSR. Ak ju podpíše prezident (je málo pravdepodobné, že by nepodpísal) bude platiť od 1.5.2011.

Prečital som si tú prílohu, ale neviem tam nájsť môj prípad. Som 25 ročný študent denného štúdia a zároven SZCO, ak sa to schváli, odpadá aj mne povinnosť platiť zdravotné odvody od 1. mája? (pretože do konca minulého roka som platiť nemusel). Ďakujem za odpovede
Kvaka
13.04.11,19:25
Prečital som si tú prílohu, ale neviem tam nájsť môj prípad. Som 25 ročný študent denného štúdia a zároven SZCO, ak sa to schváli, odpadá aj mne povinnosť platiť zdravotné odvody od 1. mája? (pretože do konca minulého roka som platiť nemusel). Ďakujem za odpovede
Nebudeš mať už povinnosť platiť z minimálneho VZ.
Pozri si tu http://www.porada.sk/1717990-post30.html
derek191919
14.04.11,06:21
Tak to ste ma potešili :) .Minimálny VZ je prosím Vás koľko? cc 3834 euro ročne ?
veronikasad
14.04.11,06:36
Prečital som si tú prílohu, ale neviem tam nájsť môj prípad. Som 25 ročný študent denného štúdia a zároven SZCO, ak sa to schváli, odpadá aj mne povinnosť platiť zdravotné odvody od 1. mája? (pretože do konca minulého roka som platiť nemusel). Ďakujem za odpovede
odkedy si SZČO ? Robil si RZZP za rok 2009 ? Ak ano, aká výška preddavkov ti vyšla ?
derek191919
14.04.11,07:01
SZCO som od apríla 2010. Na VS som začal chodit v septembri 2010. Cize som za minuli rok platit do ZP iba za mesiace april maj jun jul august. Príjem za rok 2010 bol cca 2500 euro. Od 1.1.2011 som musel začať platiť do ZP lebo začal platiť ten nový zákon. Ale teda ako to prezident podpíše tak od 1.5 asi už nebudem musiet pokial budem študovať ze? A ten min VZ je koľko prosim Vás?
Kvaka
14.04.11,07:11
SZCO som od apríla 2010. Na VS som začal chodit v septembri 2010. Cize som za minuli rok platit do ZP iba za mesiace april maj jun jul august. Príjem za rok 2010 bol cca 2500 euro. Od 1.1.2011 som musel začať platiť do ZP lebo začal platiť ten nový zákon. Ale teda ako to prezident podpíše tak od 1.5 asi už nebudem musiet pokial budem študovať ze? A ten min VZ je koľko prosim Vás?
Nebude sa na teba vzťahovať nijaký minimálny VZ, z ktorého sa platia v tomto roku preddavky vo výške 46,06€, ročné zúčtovanie ZP ti za rok 2011 urobí tvoja zdravotná poisťovňa, a preplatok na zaplatenom poistnom ti vrátia.
derek191919
14.04.11,07:16
Nebude sa na teba vzťahovať nijaký minimálny VZ, z ktorého sa platia v tomto roku preddavky vo výške 46,06€, ročné zúčtovanie ZP ti za rok 2011 urobí tvoja zdravotná poisťovňa, a preplatok na zaplatenom poistnom ti vrátia.

To znamená, že aj za tento rok čo som platil do ZP od 1.1. 2011 do 30.4.2011 mi preddavky vrátia? Ved ten zákon vstupuje do platnosti od 1.5 nie? Ci to sa iba spätne ruší ten z 1.1.2011? Dobre tomu chápem?
Kvaka
14.04.11,07:19
To znamená, že aj za tento rok čo som platil do ZP od 1.1. 2011 do 30.4.2011 mi preddavky vrátia? Ved ten zákon vstupuje do platnosti od 1.5 nie? Ci to sa iba spätne ruší ten z 1.1.2011? Dobre tomu chápem?
Vrátia ti to, čo si zaplatil, pozri si prechodné ustanovenia, schválené v novele. V ročnom zúčtovaní ZP za rok 2011 sa minimálny základ nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.
http://www.porada.sk/1717948-post29.html