berry
01.04.11,15:34
Dobrý deň
Práve som tu mala spor s jedným naším zamestnancom. Minulý mesiac bol jeden deň na pracovnej ceste. Od 7.00 ho 12.00 . Tzn , že bol 5 hodín v práci , nakoľko potom si zobral dovolenku. Má nárok na stravné 3,80eura? On mi tvrdil, že pracoval presne do 12.00 (pritom pokiaľ viem si na pracovných cestách berú obedňajšiu prestávku od pol 12-stej , ale nemám mu to ako dokázať ,keďže bol mimo sídla firmy)
Ja viem ,že stravné sa počíta od 5 hodín (vrátane) do 12 hod na sadzbu 3,80 eura. Ale ten zamestnanec išiel hneď po práci preč. Tzn , že nepokračoval v práci.
Má nárok vôbec na náhradu stravy? :confused:
Ďakujem
-b-
rodina1
01.04.11,13:52
Dobrý deň
Práve som tu mala spor s jedným naším zamestnancom. Minulý mesiac bol jeden deň na pracovnej ceste. Od 7.00 ho 12.00 . Tzn , že bol 5 hodín v práci , nakoľko potom si zobral dovolenku. Má nárok na stravné 3,80eura? On mi tvrdil, že pracoval presne do 12.00 (pritom pokiaľ viem si na pracovných cestách berú obedňajšiu prestávku od pol 12-stej , ale nemám mu to ako dokázať ,keďže bol mimo sídla firmy)
Ja viem ,že stravné sa počíta od 5 hodín (vrátane) do 12 hod na sadzbu 3,80 eura. Ale ten zamestnanec išiel hneď po práci preč. Tzn , že nepokračoval v práci.
Má nárok vôbec na náhradu stravy? :confused:
Ďakujem
-b-

A prečo by nemal mať nárok? Veď bol na pracovnej ceste 5 hodín, že potom išiel domov, nie je podstatné.
Paula
01.04.11,14:16
pritom pokiaľ viem si na pracovných cestách berú obedňajšiu prestávku od pol 12-stej .........




Nič v zlom, ale aj keby som nevedela.... zamestnanec predpokladám nemá od vás dané príkazom, že skôr ako po 5-tich hodinách na jedlo nesmie ani len pomyslieť :).
berry
04.04.11,04:39
Nič v zlom, ale aj keby som nevedela.... zamestnanec predpokladám nemá od vás dané príkazom, že skôr ako po 5-tich hodinách na jedlo nesmie ani len pomyslieť :).


Nie, neboj. Zas až takých otrokárov šéfov nemáme :--- Ale zvyčajne chodievajú od pol dvanástej na obedy (to sa hlási kvôli tomu, že aj materiál alebo niečo iné aby doniesli , keď na stavbe niekto z firmy bude ) Ale keď chcú si ju môžu zobrať aj o 10-tej ;)

Prepáčte nechala som sa uniesť emóciami . Jasne ,že som mu už 3,80 eura doplatila .Viete toto je je jeden z tých zamestnancov, ktorý pozná všetky svoje zákony a práva ale nepozná svoje povinnosti. A mňa už to unavuje mu každý mesiac vysvetlovať prečo som mu strhla z výplaty napr. za stravné lístky :confused: a pod. (nevie pochopiť ,že časť si dopláca zamestnanec a musím mu to každý mesiac rozpisovať ako debil pritom je to v interných smerniciach)
A po ďalšie ma aj dosť zaráža , že konkrétne tento zamestnanec zničil (doslova na vyradenie ) jeden stroj za 1000 eur. Firma sa (nepochopiteľne) rozhodla, že mu to nedá do náhrady. Potom mal ešte jeden prúser vo firme . A on si ide ešte drzo pýtať 3,80 eura , za jednú pracovnú cestu (inak som sa cez víkend dozvedela , že z pracovnej cesty odišiel už o 10.00hod. a napísal si do 12.00 ale nechám to tak ) A nech si každý myslí čo chce , ale ľudí bez chrbtovej kosti fakt nemusím :mad:
veronikasad
04.04.11,05:19
mimotemy
Berry, zamestnancom vyplácate stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách, alebo dostávajú stravné lístky ?
berry
04.04.11,05:25
Ak idú na pracovnú cestu , tak dostavajú stravné. Ak pracujú priamo vo firme tak dostanú stravný listok.
KEJKA
04.04.11,05:32
na pracovnej ceste neriešiš, kedy on má alebo nemá obvyklý obed.
Ak mu firma uznala 5 hodín - tak nárok na stravné vznikol.
Ak odišiel o 10ej -mala si mu dať písomne porušenie pracovnej disciplíny, alebo dovolenku zaokrúhliť na 1 celý deň, v ZP sa nepíše o pol dňoch na zotavenie.
A napokon, ak zam-ec spôsobil škodu, tak ste s ním mali spísať záznam a uplatniť svoje práva.
Divné, že oželie firma 1000 EUR na poškodenom stroji, ale plače za 3,80EUR na stravnom................
berry
04.04.11,06:00
No to je divné aj mne . Ale ja som tu veľmi malý pán aby som o takých veciach rozhodovala . ja som tu žiaľ iba zamestnanec :-)))
A to , že odišiel skôr ho "natreli" jeho kolegovia. Lebo tiež sa im nepáči, že niekto má to isté zaplatené za menší výkon. Takže si myslím ,že čoskoro sa to k vedeniu dostane.
kenika
04.04.11,08:11
Chcela by som vedieť:
Zamestnanec odpracuje 8h a s nadčasom 4h to jest 12h je mu treba dať lístok ak áno v akej hodnote,alebo nemusí mu dať nič zamestnávateľ.Po koľkých hodinách nadčasu má nárok na stravné?Manžel dostane v práci za odpracovaných 8h plus 4h nadčas má jeden lístok a další lístok polovičnej sumy.
Za radu dakujem
truch
04.04.11,08:22
Chcela by som vedieť:
Zamestnanec odpracuje 8h a s nadčasom 4h to jest 12h je mu treba dať lístok ak áno v akej hodnote,alebo nemusí mu dať nič zamestnávateľ.Po koľkých hodinách nadčasu má nárok na stravné?Manžel dostane v práci za odpracovaných 8h plus 4h nadčas má jeden lístok a další lístok polovičnej sumy.
Za radu dakujem
Zo ZP:
Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla, to znamená, že nemusí