releta
01.04.11,20:25
Dobrý večer,
Chcela by som poprosiť o radu.
K 1.5.2011 chcem zrušiť živnosť - platím si povinné odvody ako SZČO aj DNP. Zaevidujem sa na ÚP, ak budem chorá, alebo budem chcieť očr, alebo zostanem tehotná napr. na jeseň, budú sa mi tieto dávky počitať z obidvoch poistení, alebo len z DNP, ktoré si nechám naďalej plynúť? Ako SZČO si platím povinné poistenie od roku 2007 a Dnp od 12/2008.
A ešte by som sa chcela spýtať, mám ťažko zdravotne postihnutú matku, chcela by som si na ňu vybaviť opatrovateľský príspevok. Ak ho vybavím, môžem mať naďalej DNP a čerpať z neho očr, pn? Nevylučuje sa to? Prosím poraďte, ďakujem
releta
03.04.11,12:34
prosím poraďte mi niekto, ´dakujem
ivka70
03.04.11,12:51
PN aj matersku ti mozu vyplacat len z toho poistnia, ktore je v case poziadavky aktivne.
Ak teda povinne poistenie zo zivnosti platitt prestanes, nebude ti z neho nic vyplacane.
Jedina vynimka je pri PN po ukonceni zamestnania 7 dnova ochranna lehota pri PN a 8 mesacna pri materskej. Teda ak porodi zamestnankyna po ukonceni PP do 8 mesiacov, tak ma narok na matersku vypocitanu z odvodov zo zamestnania.
Pohar
03.04.11,14:35
PN aj matersku ti mozu vyplacat len z toho poistnia, ktore je v case poziadavky aktivne.
Ak teda povinne poistenie zo zivnosti platitt prestanes, nebude ti z neho nic vyplacane.
Jedina vynimka je pri PN po ukonceni zamestnania 7 dnova ochranna lehota pri PN a 8 mesacna pri materskej. Teda ak porodi zamestnankyna po ukonceni PP do 8 mesiacov, tak ma narok na matersku vypocitanu z odvodov zo zamestnania.
no ja neviem...ale mne povedala v soc. poistovni že sa mi to zráta SZČO a dobrovolné - podstatné je aby to nasledovalo za sebou...ale možno sa mýlim...
ivka70
03.04.11,19:02
no ja neviem...ale mne povedala v soc. poistovni že sa mi to zráta SZČO a dobrovolné - podstatné je aby to nasledovalo za sebou...ale možno sa mýlim...

Ak po poisteni SZCO nasleduje DNP, tak sa ti spocitaju dni poistenia ,ktore su podstatne ,aby si mala narok napr. na matersku ...musis mat poistneie aspon 270 dni z poslednych 2 rokov.
Ale sucasne musis mat aj platne poistenie pri naroku na davku.
Vypocet vysky materskej sa pocita podla toho, ak odlho trva DNP, ale urcite sa nespocitaval zaklad zo SZCO a DNP, pokial netrvaju obe sucasne.