JaroSwawe
01.04.11,20:34
Dobrý deň !

Som živnostník a mam živnosť v oblasti murarstvo. Pred nedávnom sme odkúpili jeden zabehnuty podnik, kde sa každý týžden konajú zábavy. Strašne rád by som sa tomu venoval, tak sa chcem spýtať či je taka možnosť že absolutne preruším živnost, bude 3 mesice nezamestnaný, a potom vypracujem ten plán a že dostanem peniaze ? Chcem vedieť či sa mi to fakt podarí a čo potrebujem na to a koho mám vyhladať aby mi spravil nieaky seriozny plán čo ma hlavu a patu. Taktiež sa chcem spýtať, aku potrebujem živnosť na to aby som mohlo robyť DJa resp. produkovať hudbu.
veronikasad
01.04.11,18:37
Dobrý deň !

Som živnostník a mam živnosť v oblasti murarstvo. Pred nedávnom sme odkúpili jeden zabehnuty podnik, kde sa každý týžden konajú zábavy. Strašne rád by som sa tomu venoval, tak sa chcem spýtať či je taka možnosť že absolutne preruším živnost, bude 3 mesice nezamestnaný, a potom vypracujem ten plán a že dostanem peniaze ? Chcem vedieť či sa mi to fakt podarí a čo potrebujem na to a koho mám vyhladať aby mi spravil nieaky seriozny plán čo ma hlavu a patu. Taktiež sa chcem spýtať, aku potrebujem živnosť na to aby som mohlo robyť DJa resp. produkovať hudbu.
Jaro, skôr než živnosť zrušíš (prerušiť sa dá najmenej na obdobie 6 mesiacov), informuj sa na svojom UP, či na plánovaný predmet podnikania poskytujú dotácie na samostatne zárobkovú činnosť
JaroSwawe
01.04.11,18:38
Skratka UP...znamená ? :-)
veronikasad
01.04.11,18:39
Skratka UP...znamená ? :-)
Urad práce - ten rozhoduje o pridelení dotácie
JaroSwawe
01.04.11,18:44
Počkať...a prečo zrazu 6 mesiacov ?
.... to preto, lebo už mam živnosť ?
veronikasad
01.04.11,18:57
Počkať...a prečo zrazu 6 mesiacov ?
.... to preto, lebo už mam živnosť ?
Lebo prerušenie živnosti na kratšiu dobu živnostenský zákon neumožňuje. Ale živnosť môžeš kedykolvek zrušiť a hoci aj na druhý deň založiť novú.

Čo sa týka dotácie, ak ju na tvoj nový predmet podnikania poskytujú - nečakaj že ju vybavíš za 3 mesiace. Po troch mesiacoch evidencie si môžeš dať len žiadosť, musíš absolvovať školenie, predložiť podnikatelský plán, obhájiť ho (písomné testy) a po podpise zmluvy má úrad práce 30 dní na poslanie peňazí ...
JaroSwawe
01.04.11,19:01
Neviete aka je moja oblasť podnikania ? ...aku budem mať živnosť ? možem si vytvoriť potom aj ine živnosti ? lebo teraz mam 3 živnosti, ale Murarstvo je z toho hlavna živnosť
veronikasad
01.04.11,19:06
Tu nájdeš zoznam živností.

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=66929&d=1288850976

Počas evidencie na UP nemôžeš vykonať žiadnu doterajšiu živnosť.
Po novele živ.zákona budeš mať na každú živnosť samostatný živ.list (poplatok sa platí za každý predmet podnikania samostatne). Kedykolvek môžeš požiadať o rozšírenie podnikania
JaroSwawe
11.04.11,11:12
A ked dostanem ten štátny príspevok, tak budem musieť aj platiť odvody do socialnej poistovne aj ked dajme tomu nič nezarobim a nebude mi to zo začiatku fungovať tak ako som chcel ?