Ejo
01.04.11,21:53
Dobrý večer. Poprosila by som poradiť. Klient /platiteĺ DPH- štvrťročný/ mi teraz priniesol faktúry z nadobudnutého tovaru z EU, ale ešte z roku 2010 december. DPH je na faktúre nula, nakoľko ide o samozdanenie. Možno ich aj klient od dodávateľa teraz dostal, neviem. Do tohto roku nemožu ísť však? Musí sa podať dodatočné DP DPH za predchádzajúci štvrťrok?
Ďakujem
Ejo
04.04.11,08:07
Poradíte? Ďakujem
JankaO
04.04.11,08:18
Dobrý večer. Poprosila by som poradiť. Klient /platiteĺ DPH- štvrťročný/ mi teraz priniesol faktúry z nadobudnutého tovaru z EU, ale ešte z roku 2010 december. DPH je na faktúre nula, nakoľko ide o samozdanenie. Možno ich aj klient od dodávateľa teraz dostal, neviem. Do tohto roku nemožu ísť však? Musí sa podať dodatočné DP DPH za predchádzajúci štvrťrok?
Ďakujem
Áno. DDP za 4Q .
alušik
04.04.11,08:34
A kedy ste tovar fyzicky nadobudli? Lebo jedno je vyhotovenie faktúry a druhé reálne dodanie tovaru... Od toho sa môže odvíjať situácia aj inak, ako je odpoveď v predchádzajúcom príspevku.;)
Ejo
04.04.11,08:47
A kedy ste tovar fyzicky nadobudli? Lebo jedno je vyhotovenie faktúry a druhé reálne dodanie tovaru... Od toho sa môže odvíjať situácia aj inak, ako je odpoveď v predchádzajúcom príspevku.;)
Takže ak dodanie sa uskutočnilo ešte v r. 2010 a aj faktúra je vystavená r. 2010 - tak by mala byť v 4Q2010. Ale ak faktúra bola vystavená skor, dodanie r. 2011, tak sa berie dátum vystavenia faktúry?
alušik
04.04.11,09:00
Ak by bola faktúra vyhotovená skôr - pred dodaním tovaru a tovar by ste obdržali napríklad až začiatkom januára, potom by ste mali povinnosť "samozdaniť sa" až 15. deň nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom Vám bol tovar dodaný - vo Vašom prípade 15.2..;)
Ale ak bol tovar dodaný v 12/2010 a aj faktúra vyhotovená v 12/2010, tak Vám daňová povinnosť vzniká za 12. mesiac a musíte urobiť dodatočné DP za 4.Q/2010.
Ejo
04.04.11,09:16
Ak by bola faktúra vyhotovená skôr - pred dodaním tovaru a tovar by ste obdržali napríklad až začiatkom januára, potom by ste mali povinnosť "samozdaniť sa" až 15. deň nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom Vám bol tovar dodaný - vo Vašom prípade 15.2..;)
Ale ak bol tovar dodaný v 12/2010 a aj faktúra vyhotovená v 12/2010, tak Vám daňová povinnosť vzniká za 12. mesiac a musíte urobiť dodatočné DP za 4.Q/2010.
Takže v prípade, ak je aj dodanie tovaru aj faktúry v jeden mesiac, tak daňová povinnosť "samozdanenie" vzniká v tom mesiaci, keď je vystavená faktúra? Vtedy nie to sa berie, že daňová povinnosť vzniká až 15. deň nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom Vám bol tovar dodaný?
alušik
10.05.11,07:12
Áno, presne tak.

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
Lucyja
11.05.11,06:13
Dobry den, ja mam opacny problem. Nasli sme nejake vydavky z roku 2010. Je mozne tieto naklady zauctovat dodatocne v tomto roku? alebo by sa muselo robit DDP? Sme stvrtrocny platitelia DPH. Dakujem
Tweety
11.05.11,06:41
Dobry den, ja mam opacny problem. Nasli sme nejake vydavky z roku 2010. Je mozne tieto naklady zauctovat dodatocne v tomto roku? alebo by sa muselo robit DDP? Sme stvrtrocny platitelia DPH. Dakujem
Výdavky je možné zaúčtovať, ale nárok na odpočet dph si už v tomto roku nemôžete uplatniť.
Lucyja
11.05.11,12:01
Dakujem, cize ich zauctujem ale celu sumu dam do vydavkov a nerozdelujem na zaklad a dph, dobre som pochopila?
Tweety
11.05.11,13:52
Dakujem, cize ich zauctujem ale celu sumu dam do vydavkov a nerozdelujem na zaklad a dph, dobre som pochopila?
ZD bude výdavkom, aj neodpočítaná dph bude výdavkom, ale daňovo neuznaným.