rosario
02.04.11,10:59
Ahojte. Prosim o radu pre zaciatocnicku. Som SZCO a zaroven konatel bez odmeny (nie spolocnik) v sro. Mala by som v nej prebrat aj uctovnictvo (mam nato zivnost.opravnenie) - Uctovnictvo by malo byt vedene na ich PC a softvere, preto neviem, ci za takychto okolnosti budu moje prijmy posudzovane a zdanovane ako a) p. zo zavislej cinnosti alebo b) si budem moct uplatnit pausalne vydavky ako szco. Pripadne, je mozne sa altenrative a) vyhnut druhom zmluvy? - spominali sa tu nepomenovane zmluvy a pod. Priznam, toto nemam este nastudovane. Alebo z pohladu dani je typ zmluvy irelevantny? Dakujem
marjankaj
02.04.11,09:10
Ahojte. Prosim o radu pre zaciatocnicku. Som SZCO a zaroven konatel bez odmeny (nie spolocnik) v sro. Mala by som v nej prebrat aj uctovnictvo (mam nato zivnost.opravnenie) - Uctovnictvo by malo byt vedene na ich PC a softvere, preto neviem, ci za takychto okolnosti budu moje prijmy posudzovane a zdanovane ako a) p. zo zavislej cinnosti alebo b) si budem moct uplatnit pausalne vydavky ako szco. Pripadne, je mozne sa altenrative a) vyhnut druhom zmluvy? - spominali sa tu nepomenovane zmluvy a pod. Priznam, toto nemam este nastudovane. Alebo z pohladu dani je typ zmluvy irelevantny? Dakujem

Keď si bez odmeny, tak nemusíš ani nič zdaňovať.
Prečo to chceš vlastne robiť grátis?:confused:
rosario
02.04.11,09:42
Pardon, upresnim situaciu: PC vlastne patri spolocnikovi, nie je zaradene do majetku firmy, ale uctovny softver ano. Toto PC s ich softverom sa fyzicky nachadza u mna doma, cize v sidle szco. Zhrnute, pracu uctovnicky nebudem teda vykonavat v sidle sro, ale vo svojom, na spolocnikovom pocitaci a so softverom, kt. je majetkom sro.
rosario
02.04.11,09:45
Konatela som robila bez odmeny, uctovnictvo uz nebudem. Len som chcela vediet, ci to za danych okolnosti s tym galimatiasom ohladne pc a softu, bude zdanovane ako zavisla cinnost, lebo to vlastne nevykonavam na svojich. Jednym zo spolocnikov je manzel, tak preto :D
veronikasad
02.04.11,09:51
rosario, ty si tiež spoločníkom firmy, pre ktorú budeš robiť účto ?

Ak ano, chceš sa vyhnúť plateniu odvodov v s.r.o. ? Si povinným platitelom odvodov do SP ako SZČO ?
KEJKA
02.04.11,12:05
Kedže si SZČO a máš na spracovanie účtovníctva živnosť, kludne podľa mňa môžeš dohodnutú odmenu fakturovať na základe zmluvy o poskytovaní ekonomických služieb alebo pod.
Ty iné účto nerobíš?
rosario
02.04.11,12:38
Kedže si SZČO a máš na spracovanie účtovníctva živnosť, kludne podľa mňa môžeš dohodnutú odmenu fakturovať na základe zmluvy o poskytovaní ekonomických služieb alebo pod.
Ty iné účto nerobíš?

Nie. toto je moje prve, na kt. sa zaucam. Lebo teoria a prax......:cool: Planujem sa tomu ale v buducnosti venovat.

Dakujem za odpovede.
rosario
02.04.11,12:43
rosario, ty si tiež spoločníkom firmy, pre ktorú budeš robiť účto ?

Ak ano, chceš sa vyhnúť plateniu odvodov v s.r.o. ? Si povinným platitelom odvodov do SP ako SZČO ?

Uz som odpovedlaa, ale tusim sa to kdesi zmizlo. Nie som spolocnik. Platim si len ZP ako SZCO. Bola som poistencom statu a mala prerusenu zivnost. Povinnost podla poistovne by som mala mat az od bud. roku. NIekde na porade som citala, ze ak sa pouzivaju prac. prostriedky klienta, teda sro, moze to dan.kontrola potom povazovat za zavislu cinnost. Hoci v zakone sa hovori, ze maju byt splnene vsetky podmienky, pri kt. ide o zav.cinost. Nemam skusenosti, tak som sa chcela poradit. Aby som postupovala spravne - zmluva, nahlasit do SP alebo nie atak. A samozrejme neplatit zbytocne viac nez treba.
KEJKA
02.04.11,13:04
to, čo si čítala, sa pravdepodobne týkalo posudzovania príkaznej zmluvy. Ty budeš mať štandardnú obchodnú zmluvu, príjem na základe fakturácie budeš priznávať a zdaňovať ako SZČO.