aknirad251
02.04.11,12:29
ja som zamestnana ,manžel SZCO živnosť nema pozastavenu nedosiahol v zdanovacom obdobi ziaden prijem môzem si nanho uplatnit odpoc.polozku ako na vyzivovanu osobu dakujem
ewita888
02.04.11,10:56
nemal počas roka žiadny zdanitelný príjem? ani napr. zo zamestnania? ani PN nebol?
aknirad251
03.04.11,05:09
nie nemal bol iba mesiac PN iny ziadny prijem
aknirad251
03.04.11,13:22
ja som zamestnana ,manžel SZCO živnosť nema pozastavenu nedosiahol v zdanovacom obdobi ziaden prijem môzem si nanho uplatnit odpoc.polozku ako na vyzivovanu osobu dakujemmal iba PN jeden mesiac
veronikasad
03.04.11,13:24
mal iba PN jeden mesiac
nemocenské sa považuje za vlastný príjem.

Uplatniť si môžeš lin rozdiel medzi ročnou NČZD (4025,70 za rok 2010) a vyplateným nemocenským.

U SZČO sa za príjem považujú tržby, nie základ dane.
Anja111
31.01.13,17:12
nemocenské sa považuje za vlastný príjem.

Uplatniť si môžeš lin rozdiel medzi ročnou NČZD (4025,70 za rok 2010) a vyplateným nemocenským.

U SZČO sa za príjem považujú tržby, nie základ dane.

Nadväzujem na tému, lebo som sa vrátila zo školenia s dojmom, že vlastne neviem, čo sa zarátava do vlastného príjmu manželky, ak táto bola SZČO a manžel si ju chce uplatniť vo svojom RZD.
Je to jej celkový príjem z podnikania (obrat),
alebo
je to hrubý príjem, znížený o všetky výdavky, t.j. základ dane, ako to bolo prezentované na školení?
Prosím, vyjadrite sa.
Ďakujem vopred za každý príspevok.
Tweety
31.01.13,18:04
Nadväzujem na tému, lebo som sa vrátila zo školenia s dojmom, že vlastne neviem, čo sa zarátava do vlastného príjmu manželky, ak táto bola SZČO a manžel si ju chce uplatniť vo svojom RZD.
Je to jej celkový príjem z podnikania (obrat),
alebo
je to hrubý príjem, znížený o všetky výdavky, t.j. základ dane, ako to bolo prezentované na školení?
Prosím, vyjadrite sa.
Ďakujem vopred za každý príspevok.
Je to príjem znížený o odvody.
§11

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
jacekova
31.01.13,18:24
Je to príjem znížený o odvody.
§11

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

takto som si to myslela doteraz aj ja.
ale na školení máme v materiáloch napísané:
"do vlastného príjmu sa započítava napríklad príjem z podnikania a inej SZČ (§6 zákona) - pozor, započítava sa príjem znížený o výdavky
Tweety
31.01.13,18:38
takto som si to myslela doteraz aj ja.
ale na školení máme v materiáloch napísané:
"do vlastného príjmu sa započítava napríklad príjem z podnikania a inej SZČ (§6 zákona) - pozor, započítava sa príjem znížený o výdavky
Potom sa do materiálu zo školenia chybička vloudila, lebo zákon v § 11 hovorí o niečom inom.
Anja111
31.01.13,18:48
Je to príjem znížený o odvody.
§11

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
Čítam to znovu a znovu... Doteraz som bola o tom presvedčená aj ja, ale začínam pochybovať... Ale ďakujem za reakciu.
Tweety
31.01.13,18:49
Čítam to znovu a znovu... Doteraz som bola o tom presvedčená aj ja, ale začínam pochybovať... Ale ďakujem za reakciu.
Prečo ste sa neozvali a nežiadali vysvetlenie priamo na školení? Ak by to bola pravda, tak napr. aj te, čo má vysoké príjmy a podvodnícky si zníži ZD na mínus mal mať nárok na NČ? To snáď nie.
veronikasad
31.01.13,18:52
Čítam to znovu a znovu... Doteraz som bola o tom presvedčená aj ja, ale začínam pochybovať... Ale ďakujem za reakciu.
Možno p. lektorku niekto vyrušil pri písaní textu - a zabudla dopísať "príjem znížený o výdavky na zdravotné a sociálne poistenie". Ako to prezentovala priamo na prednáška ?
nika.sum
31.01.13,19:00
Ak ma SZCO dotaciu, tak pouzita dotacia je prijem(su v tom aj odvody) ale zaroven tie odvody odpocita od prijmu - a dostane vlastny prijem na uplatnenie NC u manzela. Je to tak nie?
Negoti
31.01.13,19:03
Ak ma SZCO dotaciu, tak pouzita dotacia je prijem(su v tom aj odvody) ale zaroven tie odvody odpocita od prijmu - a dostane vlastny prijem na uplatnenie NC u manzela. Je to tak nie?
nepochopila som výraz a dostane vlastný príjem na uplatnenie nč u manžela.......
nika.sum
31.01.13,19:13
nepochopila som výraz a dostane vlastný príjem na uplatnenie nč u manžela.......

Nezdanitelna ciastka §11 odst 3. , ak je vlastny prijem manzelky nizsi tak si manzel moze uplatnit rozdiel.
Anja111
31.01.13,19:19
Možno p. lektorku niekto vyrušil pri písaní textu - a zabudla dopísať "príjem znížený o výdavky na zdravotné a sociálne poistenie". Ako to prezentovala priamo na prednáška ?
Veľmi ma tešia Vaše názory...
Prezentované to bolo tak, že to vyznelo ako samozrejmosť. V tom momente som to vnímala tak aj ja, (školenie bolo náročné a my sme boli zo všetkých tých informácií unavení), a tak ma ani nenapadlo spýtať sa na to.
Potom sa mi to však rozležalo v hlave a preto som to chcela rozdebatovať tu na Porade.
veronikasad
31.01.13,19:23
Môžeš uviesť meno lektora (ky) ?
Anja111
31.01.13,20:34
Bol to pán Mihál. Preto som z toho taká zmätená...