bambulitka
02.04.11,13:05
Dobrý deň, potrebujem poradiť, priateľ začal pracovať na príkaznú zmluvu na dobu neurčitú, zaujíma ma, aké má teraz povinnosti v súvislosti s daňami príp. odvodmi do SP a ZP?
KEJKA
02.04.11,11:07
on žiadne, ale treba ujasniť, aké sa dohodli podmienky.
bambulitka
02.04.11,11:11
čo som z tej zmluvy vyčítala, tak za priznanie a zdanenie príjmu zodpovedá príkazník, čiže priateľ, iné podmienky týkajúce sa týchto povinností som nenašla
veronikasad
02.04.11,11:12
čo som z tej zmluvy vyčítala, tak za priznanie a zdanenie príjmu zodpovedá príkazník, čiže priateľ, iné podmienky týkajúce sa týchto povinností som nenašla
aká činnosť je predmetom príkaznej zmluvy ?
bambulitka
02.04.11,11:17
aká činnosť je predmetom príkaznej zmluvy ?

predmetom je sprostredkovateľská a obchodná činnosť do dohodnutého termínu a na dobu neurčitú
veronikasad
02.04.11,11:20
predmetom je sprostredkovateľská a obchodná činnosť do dohodnutého termínu a na dobu neurčitú
má priatel na túto činnosť aj živnostenské oprávnenie ?
bambulitka
02.04.11,11:23
má priatel na túto činnosť aj živnostenské oprávnenie ?

zatiaľ nie, nakoľko to vykonáva cca. 2 týždne, je to potrebné?
veronikasad
02.04.11,11:31
zatiaľ nie, nakoľko to vykonáva cca. 2 týždne, je to potrebné?
ako má vyriešené zdravotné poistenie ?
bambulitka
02.04.11,11:46
.. no zatiaľ nijako, práve preto sa pýtam, na zmluvu čakal 2 týždne a včera mu dali túto, takže sme doteraz nevedeli, ako to bude upravené .. a aby som ešte doplnila, je evidovaný na úrade práce ..
KEJKA
02.04.11,12:02
berie podporu? Lebo jeho príjem je v takom prípade obmedzený.
bambulitka
02.04.11,12:05
podporu neberie, nakolko bol nezamestnany len mesiac resp. teraz ani neviem, ci sa povazuje za zamestnaneho, ked vykonava cinnost na zaklade prikaznej zmluvy
KEJKA
02.04.11,14:14
neviem, ako to je, ked neberie podporu, či ho na UP nechajú evidovaného, ved vlastne prácu má.
Po novom sa aj príkazná zmluva s pravidelnou odmenou považuje za mzdu, resp. činnosť za závislú činnosť.
Ale ak má v takej zmluve uvedené, že si má daň vysporiadať sám, tak bude podávať DPFO.
odvody potom podľa výšky odmeny za celý rok.
bambulitka
02.04.11,15:38
.. takze vysledok je asi taky, ze si dane aj odvody musi platit sam .. este by ma zaujimalo, ci sa takato cinnost povazuje za SZC ..
KEJKA
03.04.11,08:47
SZC?......závislá činnosť?
pokiaľ si dane a odvody platí sám, tak nejde o závislú činnosť de facto, ale nevylučuje to chybu v klasifikácii a teda de iure môže o závislú činnosť ísť. To je však skôr problém a riziko druhej strany - kto odmeny vypláca.
pavlinka
09.06.11,08:09
Príkazná zmluva príležitostne sprostriedkovanie účastníckych zmluv DDP - musí sa nahlasovať na socialnej poistovni ?
Mila123
09.06.11,08:36
Záleží pri posudzovaní príkazných zmlúv, či ten dotyčný má na výkon prác napr. ŽL , licenciu vydanú nejakým úradom, komorami a pod.
pavlinka
09.06.11,09:17
Nie na živnosť
robin1
31.01.12,13:25
Môže zamestnanec zamestnaný na príkaznú zmluvu - nepravidelný príjem, závislá činnosť, odvody do ZP, SP a dane - požiadať o RZD za rok 2011? Ak nepožiada, vystavím mu Potvrdenie o príjmoch?
naninka23
31.01.12,17:21
Budeme mať zamestnancov príkaznú zmluvu. Doteraz som bola v tom, že takýchto ľudí netreba nahlasovať do SP a ZP. Majú príjem každý mesiac, čiže pravidelný.
Sme teda povinní ich zahlásiť do SP a ZP ? O daniach viem, že si musia podať danove priznanie sami, len neviem, čo sa týka SP a ZP.

Ďakujem.
robin1
06.02.12,16:05
My máme zamestnacov na príkaznú zmluvu, kt. sa považuje za závislú činnosť. Tieto zmluvy sa uzatvorili v roku 2010, od 1.1.2011 som ich všetkých prihlásila na SP a ZP. Ich príjem je nepravidelný, preto na SP platia iba starobné, invalidné a rezervný fond - 31,75%. ... a samozrejme sa tento príjem zdaňuje.
šurka
05.03.12,09:12
Dobrý deň, chcela by som poradiť ohľadne zdaňovania príkaznej zmluvy. Za rok 2011 mám príjmy a výdavky do 31. 5. 2011 ako SZČO (živnosť som zrušil), od 1. 6. 2011 príjmy podľa par. 6 (tab.1, riadok 6 DPP-poisťovací agent). Vediem si účtovníctvo. V roku 2011 som mal uzatvorenú jednorazovú príkaznú zmluvu, podľa ktorej si príjem musím zdaniť. Jedná sa o 200,-- EUR. Príkazca mi nevystavil Potvrdenie o príjmoch FO za rok 2011...., na základe ktorého by som si tento príjem mal uviesť ako príjem zo závislej činnosti. Mám si toto potvrdenie vyžiadať a priložiť k DPP, alebo do ktorých príjmov si tento príjem môžeme zahrnúť, aby som nemusel mať horeuvedené potvrdenie? Ďakujem za odpoveď a váš drahocenný čas, ktorý týmto odpovediam venujete.
raya1
16.04.12,06:52
prosím o radu : Budeme mať zamestnanca na príkaznú zmluvu - odmena bude v apríli, júli a v decembri. V zmluve má uvedené, že je povinný sám zabezpečiť si splnenie daňových povinností, teda zamestnávateľ ho neprihlasuje nikde ?
Ďakujem !
KEJKA
16.04.12,07:03
zamestnanca na príkaznú zmluvu?
bud je zamestnanec - potom je to závislá činnosť a aj príkaznú zmluvu riešiš odvodovo i daňovo ako príjem zo závislej činnosti.
Ak je on sám napr. SZČO, tak môže byť dohoda, že si všetko vysporiada sám.
Ak budeš hľadať, na Porade je usmernenie v tomto zmysle.
december85
01.11.12,15:46
v prípade, že som zamestnaná a uzatvorím príkaznú zmluvu so SZČO, napríklad na vedenie účtovníctva, alebo drobné kancelárske práce, odmena bude vyplatená len v jednom mesiaci, budem to mať teda ako nepravidelný príjem a na výkon tejto úlohy nemám žiadne oprávnenie, ani živnostenský list, je potrebné, ani som bola kvôli tejto zmluve prihlásená na SP a ZP? aké povinnosti z tejto zmluvy vyplývajú pre SZČO? v prípade, že odmena bude menej ako 500 €, bude stačiť len to, že to uvediem do DP za rok 2012 do príjmov podľa § 8 a to bude všetko? ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Krakonoš
05.11.12,09:56
Myslím si, že príkazná zmluva, ak je napísaná tak, že činnosť nespĺňa podmienky závislej práce uvedené v Zákonníku práce, nezakladá povinnosti pre SP ani ZP.
Ale nie som si istá, či by vedenie účtovníctva mohlo byť brané ako príjem z príležitostnej činnosti podľa par. 8 ZDP.
veronikasad
05.11.12,10:05
v prípade, že som zamestnaná a uzatvorím príkaznú zmluvu so SZČO, napríklad na vedenie účtovníctva, alebo drobné kancelárske práce, odmena bude vyplatená len v jednom mesiaci, budem to mať teda ako nepravidelný príjem a na výkon tejto úlohy nemám žiadne oprávnenie, ani živnostenský list, je potrebné, ani som bola kvôli tejto zmluve prihlásená na SP a ZP? aké povinnosti z tejto zmluvy vyplývajú pre SZČO? v prípade, že odmena bude menej ako 500 €, bude stačiť len to, že to uvediem do DP za rok 2012 do príjmov podľa § 8 a to bude všetko? ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Príjem z § 8 podlieha RZZP. Vznikne ti nedoplatok na zdr.poistení.
december85
05.11.12,11:26
a napríklad upratanie kancelárskych priestorov?
december85
05.11.12,11:27
chcela by som to tak vyriešiť, aby SZČO mala s touto zmluvou čo najmenej starostí (je to môj otec a ja mu robím papiere) :)