brezicka
02.04.11,19:23
Dobry vecer,

moze mi prosim niekto poradit, ci je mozne predat byt zatazeny hypotekou (na 30rokov a teraz nam bezi este len 4.)? Je aj ina moznost ako "preniest" hypoteku na inu nehnutelnost? Mame ju rozdelenu na 2 casti, vraj kvoli prispevku na byvanie pre mladych...hypo sme brali cez financneho poradcu :-/

Vopred dakujem a ospravedlnujem sa za terminologiu, ale v tychto zalezitostiach sa nie velmi vyznam....
zk24
02.04.11,17:33
Dobry vecer,

moze mi prosim niekto poradit, ci je mozne predat byt zatazeny hypotekou (na 30rokov a teraz nam bezi este len 4.)? Je aj ina moznost ako "preniest" hypoteku na inu nehnutelnost? Mame ju rozdelenu na 2 casti, vraj kvoli prispevku na byvanie pre mladych...hypo sme brali cez financneho poradcu :-/

Vopred dakujem a ospravedlnujem sa za terminologiu, ale v tychto zalezitostiach sa nie velmi vyznam....

Predaj bytu zatazeneho hypotekou nie je v dnesnej dobe ziaden problem. Teraz som prave absolvovala (este stale som na LV predavaneho bytu). Jednoducho som si dala inzerat, nasla kupca, dohodla sa s nim. Este predtym som sa informovala v banke ako to chodi, a vsetko mi vysvetlili, takze som vedela ze ked mam kupcu, ze mam prist do banky a vyziadat od nich "Povolenie o predcasnom splateni hypoteky". Podotykam ze nesmies mat v zmluve napisane ze nemas moznost vyplatit hypoteku predcasne. zaplatila som za vystavenie potvrdenia 16,60 € a termin vyplatenia bol najblizsi datum splatky. Nebolo to vyrocie hypoteky (teda termin konca fixacie, mohla som vyplatit hypoteku kedy chcem (vzdy ku dnu splatky) samozrejme so 4% pokutou z nesplatenej sumy).

Tento papier od banky som dala kupujucim a ti ho odniesli do svojej banky (inej banky). Tiez brali hypoteku. Potrebujes tento papier z tvojej banky aj preto, lebo tvoja banka je na LV zapisana ako ťarcha (alebo niečo take). A tento papier je zavazok tvojej banky ze pustaju prve miesto na LV novej banke. na tom potvrdeni je aj vycislena konecna suma ktoru budes dlzit k tomu ktoremu datumu a kam ju treba uhradit a ako.

V kupnej zmluve sme si potom dohodli 3 splátky:
1) Zálohu
2) Suma ktora bola uvedena na tom potvrdení - ta isla na speciálny ucet so speciálnymi udajmi
3) zvysná cast na moj ucet. Predajna cena mínus záloha mínus suma v bode 2)

Jedina dolezita vec je ze by si mal predat byt drahsie ako mas vysku hypoteky, aby si nahodou nemusel este doplacat :)

A nie zas za taku vysoku cenu, ze novym majitelom nebude stacit znalecky posudok (vacsinou o 10 percent nizsi ako predajna cena) na ziskanie novej hypoteky.

Takze da sa. Absolvovala som to.

Len pre info: Moja banka CSOB. Ich banka: VUB.

:)
zk24
02.04.11,17:35
Pri novej hypoteke (kedze som predavala byt a kupovala novy a teda brala aj novu hypo) som si davala pozor aby som zas mala moznost predcasneho vyplatenia hypoteky. K datumu zemny urokovej sadzby bez poplatku, hocikedy inokedy s poplatkom. Viem ze napriklad DEXIA NEMA VOBEC MOOZNOST PREDCASNEHO SPLATENIA.

V Dexii povedali ze nemozes predcasne splatit kedy chces. Iba v pripade ze ti zdvihnu urok. ak mas ten isty urok, nie je moznost zbavit sa jej. Ale pracovnicka banky mi posepkala pri odchode: "Ale nebojte sa, my vam urok aj tak urcite zvysime:D "

Len viem ze tam by som urcite nikdy nesla :)
brezicka
02.04.11,18:37
Dakujem za info, ja zatial len predbezne uvazujem a zbieram informacie. Uver mame takisto vo VUBke a v zmluve stoji, ze poplatok za predcasne splatenie je 5% z nezaplatenej ciastky a inu formulku o nemoznosti predcasneho splatenia som nenasla.
zk24
02.04.11,18:48
Dakujem za info, ja zatial len predbezne uvazujem a zbieram informacie. Uver mame takisto vo VUBke a v zmluve stoji, ze poplatok za predcasne splatenie je 5% z nezaplatenej ciastky a inu formulku o nemoznosti predcasneho splatenia som nenasla.

Tak ptoom to mas v suchu, ak si ochotna obetovat tych 5 percent :) O to treba navysit cenu bytu ;)
brezicka
02.04.11,18:56
Tak ptoom to mas v suchu, ak si ochotna obetovat tych 5 percent :) O to treba navysit cenu bytu ;)


Ak sa k tomu vobec odhodlame;) Inak vedela by si mi este poradit, ze ak spoludlznik (nie sme este manzelia) dovrsi tento rok 35r, stracame od tej chvile aj St. prispevok mladych? Vdakaaaaaa :)
Ice dive
02.04.11,18:57
Dakujem za info, ja zatial len predbezne uvazujem a zbieram informacie. Uver mame takisto vo VUBke a v zmluve stoji, ze poplatok za predcasne splatenie je 5% z nezaplatenej ciastky a inu formulku o nemoznosti predcasneho splatenia som nenasla.
ZK24: dobre napísané 100 % súhlas,

ešte pre doplním, keďže ste brali zvýhodnený úver pre mladých jediná možnosť ako ho splatiť bez poplatku a bez vrátenia príspevku je od 48 mesiaca do 60 mesiaca, je to z toho dôvodu, že hypoúver je úver so splatnosťou min 4 a max 30 rokov... t.j. zvýhodnenú hypotéku je možné splatiť bez poplatku do 5 roku čerpania, avšak najskôr po 4 roku od prvého čerpania, aby bol posudzovaný ako hypotéka... pri skoršom splatení treba vrátiť banke poskytnutú zľavu na úrokoch + vrátiť celý príspevok štátu...

keďže Vám beží len 4 rok splácania, tak budete pri predčasnom splatení zaplatiť tých 5 % z predčasne splatenej sumy, ako aj vrátiť celý štátny príspevok a banke ich odpustenú časť úrokov...
Ice dive
02.04.11,18:58
Ak sa k tomu vobec odhodlame;) Inak vedela by si mi este poradit, ze ak spoludlznik (nie sme este manzelia) dovrsi tento rok 35r, stracame od tej chvile aj St. prispevok mladych? Vdakaaaaaa :)
nie nestrácate, avšak už si o štátny príspevok požiadať nebude môcť...
mamon123
11.09.12,21:10
vravite ze sa to da predat ten byt v pohode. kolko ale preplatite banke ? ked si zoberiem 50 tis eur na byt a chcem ho predat po 5tich rokoch kolko vlastne budem musiet banke zaplatit aby som ten dlh vyplatil. sumu co som si bral + to percento za predcasne splatenie ?