Dominkaa
02.04.11,20:34
Síce sa tu a aj na iných fórach píše o plesniach, ale v podstate sú všetky rady mierené na predchádzanie plesniam a ošetrovanie stien. My sme ale rok bývali v starom vlhkom a studenom dome, kde nám dokonca domáci za našej neprítomnosti vypínal ešte aj kúrenie. Neviem čím to bolo, ale dokonca aj v lete, v horúčavách, aj napriek tomu, že okno som mala takmer stále otvorené, v byte bolo stále chladno. Ale to je už jedno, našťastie sme sa odtial odsťahovali, ale nábytok, ktorý sme si počas toho roka ledva kúpili, nám chytil plesne tiež. Na to, aby sme ho vyhodili a kúpili nový, pri splácaní hypotéky za nový byt a zároveň jeho rekonštrukcii naozaj nemáme. A okrem toho, nábytok má ledva rok. Pleseň je aj v úložnom priestore v rozkladacej sedačke a aj celá sedačka smrdí zatuchlinou. Poraďte mi prosím nejaký prípravok, ktorý nás zbaví plesní na nábytku, najlepšie aj na tej čalúnenej časti sedačky bez toho, aby ho poškodil.
arizona
02.04.11,19:12
Tazko radit,ak ho nechcete vyhodit,lebo potuchnuteho zapachu sa tazko zbavite.

Skus umyvat octom /prip.dat do rozprasovaca/,nedavat donho veci,ale nechat co najdlhsie skrinky otvorene a stale vetrat a ak mas moznost tak v lete vystavit co najviac na slnko-to plesne nemaju radi.

Sedacku mozes tiez osviezit octom. Detsku plienku,alebo nieco podobne namacaj v octovej vode,rozloz na sedacku a pracherom vyklep. Osviezi to nielen farby,ale aj pohlti zapach.
Dominkaa
02.04.11,19:20
Ďakujem za radu, nábytok je teraz rozobraný a nový byt je teplý a slnečný, takže by sa to šíriť nemalo. A mám doma fretku, čo je vlastne domestikovaný tchor, takže velmi dobre viem ako na pachy :D Skôr sa bojím tých mikroorganizmov alebo húb alebo čoho, čo by mohlo v tom nábytku zostať. Priateľ má od vtedy exémy, po odsťahovaní mu zmizli, ale bojím sa, že keď znova budeme bývať s tým nábytkom, vráti sa mu to. Preto by som ten nábytok chcela ešte pre istotu ošetriť niečim, čo tie huby zničí aby som mala istotu.
arizona
02.04.11,19:22
Ocot ma aj dezinfekcne ucinky.
Alebo nabytok pred nastahovanim vyumyvajte savom.

Na sedacku si mozes najst vo svojom okoli nejaku firmu,ktora pride k tebe do bytu a robia hlbkove cistenie caluneneho nabytku a kobercov.Mam to odskusane, je to ozaj ucinne. Myslim, ze by to mohlo pomoct...

...len tak "namatkovo" http://www.google.com/search?q=dezinfekcny+cistic+na+calunenie&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&client=firefox-a&rlz=1R1MOZA_sk___SK407#sclient=psy&hl=sk&client=firefox-a&hs=vYn&rlz=1R1MOZA_sk___SK407&source=hp&q=cistim+caluneny+nabytok&aq=f&aqi=&aql=&oq=&pbx=1&fp=a063b6b0bd053bd4
terezamaria
02.04.11,19:42
Vnútrajšok sedačky vystriekaj savom na plesne, nechaj samozrejme dobre vetrať, tak isto všetky vnútorné priestory skriniek.

Na bytové textílie dostať v DM drogériách spray, neviem jeho názov, je nemeckej výroby, ktorý veľmi príjemne vonia a prerazí všetky pachy.Používali sme ho, keď som bola v nemocnici.Personál oddelenia sa divil, čo nám to na izbe tak jemne a pekne vonia. Určite Ti v obchode poradia.
ucitel.dotaznik
03.04.11,08:08
Co sa tyka plesni na stenach tak toho sa uz tazko zbavuje, ale najucinejsie je savo samozrejme riedene vodou, odporucam na dlhodobejsie zbavenie plesni opakovat postrek stien savom aspon tri dni po sebe. Co sa tyka nabytku tak naj dezinfekcny je ocot, ked sa jedna o drevotriesku /bukas/, prirodne drevo treba prebrusit a nalakovat a ak vam chytila pliesen aj chrbat nabytku ktory je zo sololitu tak by som ho vymenil cely.Nie je to financne drahe. Odporucam aj zistit vlhkost vzduchu v byte, ak je vysoka daju sa kupit v drogerkach rozne pripravky na znizenie, alebo byt temperovat a zaroven vetrat hlavne u novostavby ked mury su najviac vlhke a dychaju.
Oliwa
18.04.11,11:23
Ďakujem za radu, nábytok je teraz rozobraný a nový byt je teplý a slnečný, takže by sa to šíriť nemalo. A mám doma fretku, čo je vlastne domestikovaný tchor, takže velmi dobre viem ako na pachy :D Skôr sa bojím tých mikroorganizmov alebo húb alebo čoho, čo by mohlo v tom nábytku zostať. Priateľ má od vtedy exémy, po odsťahovaní mu zmizli, ale bojím sa, že keď znova budeme bývať s tým nábytkom, vráti sa mu to. Preto by som ten nábytok chcela ešte pre istotu ošetriť niečim, čo tie huby zničí aby som mala istotu.
Bez urážky: ja byť Tvojím priateľom, najskôr by som vyhodila fretku a potom sedačku - aby som nemusela Teba... ;) To je teda kombinácia - pleseň a tchor... :mad:
Radšej by som sa pokúsila predať toho tchora /netuším čo stojí/ a za útržené peniaze by som kúpila trebárs obyčajný, ale čistý a nepáchnuci matrac namiesto sedačky... ako riskovať niekoho zdravie. A alergiou priateľ ešte netrpí...? Myslím na plesne, na Teba zrejme nie...
My sme raz pri sťahovke /keďže nám v dome brúsili parkety/ museli mať nejaký nevyhnutný čas vyloženú sedačku na dvore, lebo ju nebolo kam skryť. Aj keď bola položená na drevených hranoloch a zakrytá igelitom proti dažďu,
napriek tomu ju na jednom mieste odspodu chytila plieseň - ani ju nebolo poriadne vidno, len cítiť takú potuchlinu... Tak sme sa s ňou pekne krásne rozlúčili, keď sme nechceli riskovať zdravie nás a našich detí a prípadné napadnutie zrekonštruovanej podlahy...
A kľudne mi daj aj neužitočné, ale ver mi, že moja rada je veééééľmi užitočná - vychádza totiž z mojej vlastnej skúsenosti. A to Ti je niekedy veru na nezaplatenie. V opačnom prípade sa môže ľahko stať, že Tvoj ďalší príspevok bude v rubrike zdravie - a alergie...