Ajk&
02.04.11,21:16
Dobrý večer,
mám takú nezvyčajnú otázku: mám nárok na informáciu od ÚPaSV či je niekto nesvojprávny a kto je jeho opatrovníkom? Vzťahuje sa na túto informáciu zákon o slobodnom prístupe k informáciám alebo takýto občan požíva osobitnú ochranu prostredíctvom svojho opatrovníka?
Ajk&
04.04.11,20:46
Halóóó nikto nevie?
willma
05.04.11,06:42
podľa môjho názoru, že je niekto nesvojprávny sa dozvieš až pri prípadnom súdnom pojednávaní, keď si budeš chcieť vymáhať plnenie uzatvorenej zmluvy. Inú šancu nemáš a nespadá to pod slobodný prístup k informáciam ale skôr pod lekárske tajomstvo. Takže nárok nemáš.
mona091
05.04.11,09:54
moja osobna skusenost:

- zabezpecovala som prevod nehnutelnosti
- vsetko ok, aj OP
- pocas katastralneho konania sa mi ozvala neznama osoba, ze kupna zmluva je neplatna, lebo predajca mal obmedzenu sposobilost (obmedzenie sa tykalo aj podpisovania zmluv), co som nemala moznost nikde zistit, ani notar to nezistil

- nasledne sa zacal kolotoc vsetkeho mozneho, nastastie, vsetko dopadlo dobre, horko tazko sudne urceny opatrovnik spolupracoval

zaver

- nikde som nemohla oficialnym sposobom ziskat akekolvek informacie

odvtedy, aj pri najmensom podozreni, som zistovala aj mozne obmedzenie svojpravnosti
Ajk&
05.04.11,14:17
Ako je to možné, že môže podpisovať úradné listiny, veď nesvojprávnemu predsa vezmú občiansky preukaz?
Neviem ako je to v prípade občana ktorý je len obmedzený vo svojich právach či môže mať občiansky preukaz alebo nie.

Ak mám podozrenie že niekto bol účelovo (kvôli inému výsledku dedičského konania) vo veku 82 rokov vyhlásený za nesvojprávneho, môžem dať podnet na MPSVaR, prešetrí to, alebo to zahodí do koša ?
Chobot
07.04.11,21:28
Ako je to možné, že môže podpisovať úradné listiny, veď nesvojprávnemu predsa vezmú občiansky preukaz?
Neviem ako je to v prípade občana ktorý je len obmedzený vo svojich právach či môže mať občiansky preukaz alebo nie.

Ak mám podozrenie že niekto bol účelovo (kvôli inému výsledku dedičského konania) vo veku 82 rokov vyhlásený za nesvojprávneho, môžem dať podnet na MPSVaR, prešetrí to, alebo to zahodí do koša ?

A to si kde vzala, že nesvojprávnemu vezmú OP??

Aj občan pozbavený spôsobilosti na právne úkony je občanom SR a má riadny nárok, aby mu bol vydaný OP. Akurát v OP by mala byť úradná poznámka, že je pozbavený spôsobilosti na pr. úkony. Viď zákon o OP § 3:

(2) Občiansky preukaz občana, ktorého spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, pozbaveného spôsobilosti na právne úkony, alebo ktorý má uložený trest zákazu pobytu, musí obsahovať v časti osobitné záznamy aj túto skutočnosť.
GabiZ
08.04.11,07:30
Príslušné mestské úrady, v rámci referátu (alebo odboru) sociálnych služieb komplexne vedú evidenciu nesvojprávnych občanov mesta, spolupracujú so súdom a ďalšími subjektami. Je však otázne, či poskytnú o týchto údajoch informácie komukoľvek. Zákon o ochrane osobných údajov ich nepustí. Najistejšie je to priamo sa spýtať na príslušnom mestskom úrade, aký je postup a či je to vôbec možné.
Chobot
08.04.11,07:58
Príslušné mestské úrady, v rámci referátu (alebo odboru) sociálnych služieb komplexne vedú evidenciu nesvojprávnych občanov mesta, spolupracujú so súdom a ďalšími subjektami. Je však otázne, či poskytnú o týchto údajoch informácie komukoľvek. Zákon o ochrane osobných údajov ich nepustí. Najistejšie je to priamo sa spýtať na príslušnom mestskom úrade, aký je postup a či je to vôbec možné.

Ono už pri rokovaní s dotyčným človekom by mal niekto "vytušiť", že ide o nesvojprávneho občana.
mona091
09.04.11,06:10
Príslušné mestské úrady, v rámci referátu (alebo odboru) sociálnych služieb komplexne vedú evidenciu nesvojprávnych občanov mesta, spolupracujú so súdom a ďalšími subjektami. Je však otázne, či poskytnú o týchto údajoch informácie komukoľvek. Zákon o ochrane osobných údajov ich nepustí. Najistejšie je to priamo sa spýtať na príslušnom mestskom úrade, aký je postup a či je to vôbec možné.


- mne to nechceli na prislusnej institucii povedat, nemohli, preto som musela hladat kontakty na prislusnych miestach, aby mi to potvrdili,
tieto informacie som sa snazila ziskat na miestnom urade a na sude,

a v OP nebola ziadna poznamka o obmedzenych pravach !!!

a na osobe, ktora mala obmedzene prava, nebolo nic vidiet, nie som lekar, aby som mohla predpokladat diagnozy
hubatá
09.04.11,07:05
Očiansky preukaz bol voľakedy nesvojprávnemu občanovi odobratý, aby nemohol robiť právne úkony a všetka zodpovednosť bola na opatrovníkovi.
Preto dnes môžu nezodpovedné firmy uzavrieť všelijaké zmluvy o mobiloch alebo pôžičkách z nebankoviek na meno nesvojprávneho a potom nech sa s nimi opatrovník celé roky súdi. Mimochodom nebankovky alebo mobilové firmy majú vplyvných a teda dobre drahých právnikov. Opatrovníka spolu s nesvojprávnym môžu tak úplne pripraviť o majetok !!! To je predsa ale vina štátu (odobratím OP) že nezabezpečil ochranu takémuto človeku pred zneužitím jeho zlého zdravotného stavu. Nesvojprávny človek by jednoznačne nemal mať u seba občiansky preukaz, lebo nie je za svoje činy zodpovedný. Ak ak je len obmedzený vo svojich právach, tak by to mal mať vyznačené v OP (neviem kde by sa to na tú placku zmestilo) v čom je obmedzený: napr. disponovať svojim účtom.
ErinErin
09.04.11,18:04
Ono už pri rokovaní s dotyčným človekom by mal niekto "vytušiť", že ide o nesvojprávneho občana.

:D:D:D Ále Chobot, to by musel byť nesvojprávny každý druhý, hlavne byrokrati na úradoch... :D:D:D
Chobot
09.04.11,21:25
Očiansky preukaz bol voľakedy nesvojprávnemu občanovi odobratý, aby nemohol robiť právne úkony a všetka zodpovednosť bola na opatrovníkovi.
Preto dnes môžu nezodpovedné firmy uzavrieť všelijaké zmluvy o mobiloch alebo pôžičkách z nebankoviek na meno nesvojprávneho a potom nech sa s nimi opatrovník celé roky súdi. Mimochodom nebankovky alebo mobilové firmy majú vplyvných a teda dobre drahých právnikov. Opatrovníka spolu s nesvojprávnym môžu tak úplne pripraviť o majetok !!! To je predsa ale vina štátu (odobratím OP) že nezabezpečil ochranu takémuto človeku pred zneužitím jeho zlého zdravotného stavu. Nesvojprávny človek by jednoznačne nemal mať u seba občiansky preukaz, lebo nie je za svoje činy zodpovedný. Ak ak je len obmedzený vo svojich právach, tak by to mal mať vyznačené v OP (neviem kde by sa to na tú placku zmestilo) v čom je obmedzený: napr. disponovať svojim účtom.

Neviem o tom, že by niekedy odoberali OP nesvojprávnym občanom. Ani za čias hlbokého socializmu. Pamätám si (niekedy v 80. tych rokoch), že strýko, čo bol nesvojprávny, mal zelený OP (tú klasickú knižku). Ale OP mal!