hubatá
03.04.11,06:45
Dobrý deň milý poraďáci!
Myslím že podobný problém ako mám ja máte aj ostatní: je to pozemok v intraviláne obce, takže je atraktívny (je ich viac, ale budem písať len v jednotnom čísle). Celý problém je v tom, že firma ktorá nastúpila po bývalom ŠM s nami uzavrela zmluvu na dobu neurčitú s výpovednou lehotou 5 rokov len na pozemky o vyššej výmere, t.j. až okolo 1 ha a na pozemky ktoré sú v užívaní občanov obce sa vykašlala. Celý chotár je rozoraný iným smerom, takže na tom mojom pôvodnom pozemku mám teraz aj 5-6 užívateľov ktorých vôbec nepoznám, firma s nimi nespisovala žiadne zmluvy, obecný úrad nevie (alebo tají) kto ich užíva, adresu mi nedá. Zákon o záhradkárskych osadách sa na tento pozemok nevzťahuje, za pozemky nikto neplatí dane, lebo každý má z neho len kúsok a žiadna zmluva neexistuje. Takto umelo firma z atraktívnych pozemkov urobila bezprizorný pozemok na ktorom vznikajú dlžoby na moje konto. Čo s tým? Na jeseň si najať geodeta, nechať na kolíku telefónne číslo a ak sa niekto prihlási spísať s ním zmluvu? Ak sa nikto neprihlási môžem si ohradiť tento môj pozemok a nedostanem motykou po hlave od niekoho? No a teraz raďte milí radcovia Porady.......
terezamaria
03.04.11,05:39
Dobrý deň milý poraďáci!
Myslím že podobný problém ako mám ja máte aj ostatní: je to pozemok v intraviláne obce, takže je atraktívny (je ich viac, ale budem písať len v jednotnom čísle). Celý problém je v tom, že firma ktorá nastúpila po bývalom ŠM s nami uzavrela zmluvu na dobu neurčitú s výpovednou lehotou 5 rokov len na pozemky o vyššej výmere, t.j. až okolo 1 ha a na pozemky ktoré sú v užívaní občanov obce sa vykašlala. Celý chotár je rozoraný iným smerom, takže na tom mojom pôvodnom pozemku mám teraz aj 5-6 užívateľov ktorých vôbec nepoznám, firma s nimi nespisovala žiadne zmluvy, obecný úrad nevie (alebo tají) kto ich užíva, adresu mi nedá. Zákon o záhradkárskych osadách sa na tento pozemok nevzťahuje, za pozemky nikto neplatí dane, lebo každý má z neho len kúsok a žiadna zmluva neexistuje. Takto umelo firma z atraktívnych pozemkov urobila bezprizorný pozemok na ktorom vznikajú dlžoby na moje konto. Čo s tým? Na jeseň si najať geodeta, nechať na kolíku telefónne číslo a ak sa niekto prihlási spísať s ním zmluvu? Ak sa nikto neprihlási môžem si ohradiť tento môj pozemok a nedostanem motykou po hlave od niekoho? No a teraz raďte milí radcovia Porady.......

Je to Tvoj pozemok, na ktorý máš list vlastníctva alebo je to náhradný pozemok, ktorý si dostala do užívania za niektorý iný, ktorý užíva následná organizácia po ŠM?

Do jesene by som z geodetom nečakala, veď teraz ešte žiadna úroda nehrozí. Tie kolíky ale budeš musieť dať poriadne hlboko do zeme, lebo dnešných ľudí poznáš, vyšklbú ich raz - dva. Pokiaľ budeš mať GP, tak si ho môžeš okolíkovať po celom obvode a napísať súkromný pozemok.

Nerozumiem, prečo vznikajú dlžoby na Tvoje konto? Veď nikto nemá vypočítanú dań, takže nikto nič nedlhuje.

Každopádne Ti nezávidím, je to veľmi komplikované, možno sa ozve Mária27, tá je odborník č.1 a poradí Ti.:):):)
jar88
03.04.11,05:53
Ak máš podpísanú zmluvu s výpovednou lehotou na 5 rokov, tak ti ani panenka mária nepomôže.
A určite ti nepomôže ani Mária27.
--------------------------------
Naštuduj si poriadne zákony. Čím skôr tým lepšie. Mala by si to (reálne)stihnúť do leta a určite prídeš na to, že treba dať čím skôr výpoveď.
hubatá
03.04.11,14:27
Poraďáci asi som to zle vysvetlila alebo nečítate poriadne v čom je problém:
zmluvu mám podpísanú s firmou na iné, veľké pozemky, tieto v intraviláne obce nie sú v zmluve uvedené. Keďže so mnou zmluvu nikto nepodpisoval, tak nie sú za ne platené ani dane, kto by ich platil....veď ten kto ich užíva tak z môjho užíva len dajme tomu 100 m2, ďalšiu časť cca 150 m2 užíva z pozemku Marišky Mrkvičkovej, ďalšiu časť povedzme 50 m2užíva z pozemku Ferka Cibuľu.... atď. Tým že boli iným smerom rozorané má aj každý v nájme toľko m2, koľko sa mu podarilo uchmatnúť alebo aké známosti mal u predošlej firmy. Nástupnícka firma asi neprevzala všetky práva a povinnosti bývalých ŠM a vzala si len tie lány ktoré sa ľahko obrábajú strojmi, na malé 10-12 árové roličky sa jej neoplatilo uzatvárať zmluvy. Takže tí čo ich užívajú by mali platiť aj dane, ale to by museli platiť daň za 4-5 pozemkov v nezmyselnej malej výmere 100 - 200 m2. Ale pre mňa je to v reále cca 20 árov.
hubatá
03.04.11,14:29
Ešte poznámka: asi by som mala dodržať agrotechnický t.j. urobiť poriadok k 31.10.2011, lebo mi niekto môže dať svoje krumple nasadené na časti môjho pozemku k náhrade.
ivka70
03.04.11,18:40
Ja tyeda neviem, ale dan z pozemku, ktory neiej e prenajaty, plati majitel ...
Alebo sa mylim ?
Kto vlastne uziva tie male pozemky?
A uziva ich bez zmluvy o prenajme ?
Dáša_
03.04.11,18:48
no ja by som geodeta dohodla hneď. Možno ešte nie je posadené. Možno ani nebude. A keď sa objavíš s geodetom, myslím, že sa rýchlo objavia aj tí, ktorí pozemky momentálne využívajú.

Podobný problém riešila aj moja mama - síce sa neoralo priečne, ale v smere kolmom na novu cestu, hoci pôvodne pozemky boli v inom smere. A tak sa ukrajovalo z "domnelých" pozemkov viacerých ľudí. Prvý rok sa iba vymeralo a nechalo dopestovať. Aj sa snažili označenia vydolovať :), aj neuspeli. Boli dostatočne hlboko zaistené. Dnes je to už v pohode.
Ajk&
03.04.11,18:50
Veď ivka 70 ty mi dávaš presne tie otázky na ktoré ja tu chcem odpoveď že čo mám s tým urobiť: za pozemky nikto neplatí daň a ani neviem kto ich užíva, firma s nimi nespísala zmluvy a ja tiež tých ľudí nepoznám. Problém je v tom že tie pozemky rozorali iným smerom ako sú na pôvodných mapách a LV a tak mi umelo vzniká nedoplatok na daniach.
Ajk&
03.04.11,18:52
Ako v pohode? Máte uzavretú zmluvu napr. s 5 ľuďmi a tí potom platia dane ?
hubatá
03.04.11,18:59
Áno Ajk&, ty si ma pochopila: ako mám uzavrieť zmluvu napr. s 5 ľuďmi, veď sa mi budú schovávať, nepustia ma do dvora, a aj keď ich oslovím písomne nebudú mať záujem spísať zmluvu napr. na 100 m2 pozemku. Pre nich je to nič, ale pre mňa je to v globále okolo 20 árov.
Ice dive
03.04.11,19:01
Ako v pohode? Máte uzavretú zmluvu napr. s 5 ľuďmi a tí potom platia dane ?
nie ale ked sa prenajima polnohospodárska pôda tak daň z týchto polí plati nájomca - družstvo najomné zmluvy su spisované v zmysle zákona t.j. na celom území SR by mali byť rovnaké.. na 5 10 alebo 15 rokov...
Dáša_
03.04.11,19:03
Áno Ajk&, ty si ma pochopila: ako mám uzavrieť zmluvu napr. s 5 ľuďmi, veď sa mi budú schovávať, nepustia ma do dvora, a aj keď ich oslovím písomne nebudú mať záujem spísať zmluvu napr. na 100 m2 pozemku. Pre nich je to nič, ale pre mňa je to v globále okolo 20 árov.

a prečo chceš s nimi uzatvárať zmluvu, keď oni používajú tvoj pozemok? Keď začneš, premerajú sa aj ostatné pozemky.
ivka70
03.04.11,19:12
Veď ivka 70 ty mi dávaš presne tie otázky na ktoré ja tu chcem odpoveď že čo mám s tým urobiť: za pozemky nikto neplatí daň a ani neviem kto ich užíva, firma s nimi nespísala zmluvy a ja tiež tých ľudí nepoznám. Problém je v tom že tie pozemky rozorali iným smerom ako sú na pôvodných mapách a LV a tak mi umelo vzniká nedoplatok na daniach.

mne to z toho tvojho popisu jasne nebolo :)
ak teda niekto uziva tvoj pozemok neopravnene, bez zmluvy ... tak naozaj tazko bude chciet podpisat najomnu zmluvu, lebo by musel zacat platit za nieco, co doteraz platit nemusi
kazdopadne pre teba to neznamena, ze nemusis dan z pozemkov platit :(
hubatá
04.04.11,12:06
No veď o to mi ide: ja musím platiť za nich daň, ale oni mi užívajú pozemky bez zmluvy, lebo nástupnícka firma s nimi nespísala žiadnu zmluvu. Ja by som si mala teraz nájsť cca 20-30 ľudí (keďže sú tie pozemky rozorané iným smerom ako sú vedené na katastrálnych mapách) a spísať s nimi zmluvy, aby som od nich povyberala každý rok daň ak ju nechcem ja platiť bez toho že niečo užívam. Tak do takéhoto sajrajtu som sa dostala ...... a pritom ja tu vyplakávam že nemám záhradu ....... Tak čo mám robiť? Osloviť tú firmu prečo s nimi nespísala zmluvy?
finis
04.04.11,12:22
no...len aby si niekto za par rokov nenarokoval tvoju podu z titulu vydrzania...aky pravny narok na uzivanie tejto pody uzivatelia maju?spisali zmluvu s povodnou firmou?....strasne vela otaznikov.
teraz citam, ze zmluvu nemaju. tak ziadaj na sude vydanie svojho majetku.
hubatá
04.04.11,12:40
Finis, a koho budem žalovať? Ja nikoho nepoznám, inak by som za ním osobne skočila a navrhla mu aspoň bezplatnú zmluvu len za zaplatenie dane. Lenže to by som takto musela "skočiť" aspoň za 30 ľuďmi, keďže pozemok je rozoraný iným smerom ako je na mapách.
orlica
04.04.11,12:43
Určite by som radila zaplatiť daň z nehnuteľností ( ak by sa niekto snažil po rokoch vydržať pozemok " akože ho viac ako 10 rokov užíval "dobromyselne" ) doklad o úhrade dane je dostatočne relevatný dôkaz, že vlastník je istý :-) ehm, a čo sa týka doteraz nepredloženia a podpísania nájomnej zmluvy od firmy, ktorá "bačuje zadara " n aVašich pozemkoch, tak jednoznačne treba bezodkladne poslať Váš návrh nájomnej zmluvy a zároveň aj samostatnú výzvu s určením termínu na zaplatenie dlžnej sumy za predchádzajúce roky ( dva roky ) vo výške obvyklého nájmu v mieste a čase obvyklom. Po márnom uplynutí lehoty treba dať na súd a domáhať sa od vychytralých podnikavcov podaním žaloby o vydanie bezdôvodného obohatenia ( čo sa týka ostatných vlastníkov, len ak chcú , sa môžu k Výzve a žalobe pridať :-)
To že je pozemok rozoraný nie je vôbec dôležité, a kto podniká v danom katastri sa dá zistiť podľa Vášho parcelného čísla pozemkov, podľa toho kto berie na pôdu bohatý dotačný titul či SHR súkromno hosporáriaci roľník alebo firma v agrosektore, na pozemkovom úrade a regionálnom úrade ministerstva pôdohospodárstva, určite si uplatňujú dotácie z EU cez platobnú agentúru, minimálne musí byť firma registrovaná na príslušnom obecnom úrade alebo živnostenskom úrade, treba pri jarných prácach mať trpezlivosť a niekoho odchytiť ,kto pre nich manažuje poľnohospodárske práce ...
finis
04.04.11,12:58
Finis, a koho budem žalovať? Ja nikoho nepoznám, inak by som za ním osobne skočila a navrhla mu aspoň bezplatnú zmluvu len za zaplatenie dane. Lenže to by som takto musela "skočiť" aspoň za 30 ľuďmi, keďže pozemok je rozoraný iným smerom ako je na mapách.

ja neviem, len ma napada trestne oznamenie na neznameho pachatela.ci by sa s tym policia zaoberala neviem.ale moznost to je. ty si majitel a niekto nepravnene uziva tvoju podu a berie z nej uzitky.
finis
04.04.11,13:00
...a ak naozaj nemaju ziadnu pravnu oporu na uzivanie tak si vybav zameranie a oplotenie...
hubatá
04.04.11,13:05
Ježišííí .... ďakujem vy dvaja s orlicou ste pochopili že mi ide len o to, aby som nemusela za niekoho platiť dane, pozemky si môžu užívať bezplatne, ale musím vedieť kto.
Takže skočiť asi na Obecný úrad a preveriť či nemáme na pozemkoch nezaplatené dane. Ak sú zaplatené, tak niekto má bočný úmysel: o 10 rokov tvrdiť že nevie komu patria, ale platí za ne už 10 rokov dane a preto sú jeho.
hubatá
04.04.11,13:10
Horšie to bude s tým oplotením: ak by som tam chcela zájsť s geodetom, tak musíme vstúpiť na cudzí pozemok..... musí to zniesť ten majiteľ komu patrí pozemok, aby sme mohli vymerať môj? A čo potom s tým mojim oploteným pozemkom v strede chotára kde sa nedostanem ani pešo nie že traktorom, alebo autom?
Ako vidíte dostala som sa do riadneho sajrajtu......
jar88
04.04.11,13:17
Finis, a koho budem žalovať? Ja nikoho nepoznám, inak by som za ním osobne skočila a navrhla mu aspoň bezplatnú zmluvu len za zaplatenie dane. Lenže to by som takto musela "skočiť" aspoň za 30 ľuďmi, keďže pozemok je rozoraný iným smerom ako je na mapách.
hubatá,
z toho čo tu opisuješ a je jasné, že nemáš žiadnu predstavu, čo sa s tvojim majetkom deje a dialo v minulosti.
Naozaj sa to veľmi ťažko vysvetľuje človeku, ktorý si neprečíta aspoň pár zákonov.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vyhlaska-o-urceni-hodnoty-pozemkov-a-porastov-na-nich-na-ucely-pozemkovych-uprav/
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-najme-polnohospodarskych-pozemkov-polnohospodarskeho-podniku-a-lesnych-pozemkov/
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-navrateni-vlastnictva-k-pozemkom/
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-niektorych-opatreniach-na-usporiadanie-vlastnictva-k-pozemkom/
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-pozemkovych-upravach-usporiadani-pozemkoveho-vlastnictva-pozemkovych-uradoch-pozemkovom-fonde-a-o-pozemkovych-spolocenstvach/

Zrejme sa u teba jedná o pozemky, ktoré bývalé JRD vydalo, ako náhradné, na dočasné užívanie. To dočasné je do nariadených pozemkových úprav. Tým pádom sa za určitých podmienok, môžu dočasní užívatelia stať po pozemkových úpravách právoplatnými vlastníkmi a ty dostaneš niekde inde trvalú náhradu. Staneš sa zo zákona vlastníkom role niekde v chotári.
---------------------------------------------------------------------
Radim ti naozaj dobre, naštuduj si zákony o čom to je a žiadaj vysvetlenia od kompetentných.
hubatá
04.04.11,20:44
Ale milý jar 88 - ja mám naštudované predpisy:
od roku 1992 som mala zmluvu so všelijakými firmami, čo sa tam po ŠM vystriedali - ale všetky pozemky som mala na papieri uvedené. Až prišiel najnovší právny nástupca a ten si už nechal len veľké lány pozemkov, malé pozemky v intraviláne mi do nej nedal, nemá o ne záujem. Čo teraz, kde si ja tých užívateľov nájdem, veď na katastri nie sú evidovaní, na Obecnom úrade tiež nie, nikdy tam nebol zväz záhradkárov. Užívajú všetky pozemky načierno, bez súhlasu a niektoré majú aj oplotené pri domoch čo tam za socíka postavili. Keďže sú rozorané iným smerom, tak mám na jednej mojej parcele aj 5-6 užívateľov a každý užíva dajme tomu po 100 - až 200 m2.
Tu nejde o neznalosť zákona, tu ide o to ako zistím kto mi užíva pozemok v skutočnosti (a koľkí) aby mi zaplatili aspoň daň, nech nemám dlžoby. To znamená že aj keby som ich zistila, tak musím mať zmluvu so všetkými a na výmeru 100 - 200 m2. To kto mi takú zmluvu podpíše?
Dáša_
05.04.11,04:30
Ale milý jar 88 - ja mám naštudované predpisy:
od roku 1992 som mala zmluvu so všelijakými firmami, čo sa tam po ŠM vystriedali - ale všetky pozemky som mala na papieri uvedené. Až prišiel najnovší právny nástupca a ten si už nechal len veľké lány pozemkov, malé pozemky v intraviláne mi do nej nedal, nemá o ne záujem. Čo teraz, kde si ja tých užívateľov nájdem, veď na katastri nie sú evidovaní, na Obecnom úrade tiež nie, nikdy tam nebol zväz záhradkárov. Užívajú všetky pozemky načierno, bez súhlasu a niektoré majú aj oplotené pri domoch čo tam za socíka postavili. Keďže sú rozorané iným smerom, tak mám na jednej mojej parcele aj 5-6 užívateľov a každý užíva dajme tomu po 100 - až 200 m2.
Tu nejde o neznalosť zákona, tu ide o to ako zistím kto mi užíva pozemok v skutočnosti (a koľkí) aby mi zaplatili aspoň daň, nech nemám dlžoby. To znamená že aj keby som ich zistila, tak musím mať zmluvu so všetkými a na výmeru 100 - 200 m2. To kto mi takú zmluvu podpíše?

práve preto - čo najskôr s geodetom. A aktuálni užívatelia sa rýchlo najdú.
hubatá
05.04.11,07:35
Ja si to tiež myslím že začnem u geodeta aj v mieste môjho bydliska (aj keď tie pozemky sú vzdialené cca 100 km), poveriť môžem predsa hociakého. Možno bude stačiť keď sa tam bude pohybovať a ľudia si to medzi sebou povedia ..... a šup už budem mať aspoň meno, adresu.... Díky Dáši, len som sa chcela s niekym poradiť.
jar88
05.04.11,12:58
Ja si to tiež myslím že začnem u geodeta aj v mieste môjho bydliska (aj keď tie pozemky sú vzdialené cca 100 km), poveriť môžem predsa hociakého. Možno bude stačiť keď sa tam bude pohybovať a ľudia si to medzi sebou povedia ..... a šup už budem mať aspoň meno, adresu.... Díky Dáši, len som sa chcela s niekym poradiť.
Pri tom poverovaní maj na pamäti, že aj pozemok s plochou 200 m2, má pre geodeta najmenej 3 až 4 strany a určite ti bude účtovať na každej strane, každých aj započatých 100 bežných metrov dĺžky.
To ti píšem len preto, aby si sa nečudovala, že geometrák môže stáť aj viac, ako tvoja rola. No a nájom sa väčšinou ráta v percente až dvoch z ceny pôdy.
-------------------------------------------
No a len tak na okraj.
Neverím, že máš tie zákony naštudované, lebo ak by si ich mala, dávno naštudované, nebola by si tam, kde si.
Prajem ti véééľa šťastia. Budeš ho potrebovať.:---
Ajk&
05.04.11,19:46
Ako by si ty študovaný v zákonoch donútil firmu aby s tebou spísala zmluvu? To som teda zvedavá a hneď štartujem auto a idem to s ňou podpísať na tie pozemky o ktoré firma nemala záujem....