yyakuzaa
03.04.11,07:41
Zdravím

chcem sa opýtať na reálnu cenu dotiahnutia inžinierských sietí k pozemku. Jednalo by sa zhruba o 250 metrovú vzdialenosť. Chcel by som vedieť jednotlivo, koľko by stála každá položka. Čiže elektrika, plyn, voda, kanalizácia z vlastnej skúsenosti (nepíšte mi prosím odkazy na google). Jedná sa mi o kúpu pozemku, ktorý ma väčšiu rozlohu. Chcel by som k nemu tieto siete dotiahnúť, postaviť na ňom svoj dom a zvyšok, ktorý by som nepotreboval odpredať dalším záujemcom. Pozemok je vlastne tých 250 m vzdialený od zastavanej plochy, ale je to ešte intravilán. Keď sa v budúcnosti bude chcieť na tieto siete napojiť niekto další, budem mať právo od neho požadovať nejaký poplatok za to, že som tam natiahol tie siete ja na svoje náklady?
jar88
03.04.11,06:05
No tak toto zaujíma aj mňa.
Len si myslím, že "reálna" cena nemôže byť z vlastných skúseností, lebo tie skúsenosti budú už asi staré.
Určite treba vychádzať z ceny prístupovej cesty, plus kanalizácia a podľa možností, plus elektrika, voda a plyn.
-----------------------------------------
Cena zemných prác, cena podkladových materiálov, ako sú makadam a štrkopiesok atd.
durisovad
03.04.11,06:22
Mame pozemok v casti obce, ktora je zastavana. Inzinierske siete su na okraji pozemku - pri ceste. Pozemok pouzivame ako zahradu. Chceli sme dat do domceka, ktory tam mame, zaviest elektriku, ale ked nam vykalkulovali naklady cca 60 tisic /asi pred trimi rokmi/, tak sme od toho upustili a zistili sme, ze elektriku nepotrebujeme. Vzdialenost od cesty po domcek je cca 30 metrov. Vodu mame z vlastnej studne.
Pri 250-tich metroch to bude radovo desatnasobne viac.
anonym222
03.04.11,08:12
Zdravím

chcem sa opýtať na reálnu cenu dotiahnutia inžinierských sietí k pozemku. Jednalo by sa zhruba o 250 metrovú vzdialenosť. Chcel by som vedieť jednotlivo, koľko by stála každá položka. Čiže elektrika, plyn, voda, kanalizácia z vlastnej skúsenosti (nepíšte mi prosím odkazy na google). Jedná sa mi o kúpu pozemku, ktorý ma väčšiu rozlohu. Chcel by som k nemu tieto siete dotiahnúť, postaviť na ňom svoj dom a zvyšok, ktorý by som nepotreboval odpredať dalším záujemcom. Pozemok je vlastne tých 250 m vzdialený od zastavanej plochy, ale je to ešte intravilán. Keď sa v budúcnosti bude chcieť na tieto siete napojiť niekto další, budem mať právo od neho požadovať nejaký poplatok za to, že som tam natiahol tie siete ja na svoje náklady?
Siete sa dimenzujú na určitú kapacitu prenosu. Nemôžeš si predsa pripojiť napr. elektrinu pre seba, a potom v budúcnosti na svoju prípojku pripojiť niekoľko ďalších odberateľov.
Možno že ťa distribútor na okraji obce ani nenapojí z dôvodu nedostatočnej výkonovej kapacity siete.
Ak sa plánuje IBV v určitej oblasti, je najlepšie, ak inžinierske siete vybuduje obec.
A čo sa týka ceny všetkých sieti, čo si tu uviedol, určite prevýšia cenu tvojho pozemku.
fetya
03.04.11,08:55
hmm. tazka otazka. Su to rozne polozky, ale da sa to aj lacno. Treba jeden bager, ktory spravi ryhy, alebo jednu spolocnu. Pri elektrike je to cena kabla, a ochranna folia nad kabel na znacenie. Ak je tam aj viacero vlastnikov, ktori si podaju ziadost o pripojenie, tak to eon spravi vo vlastnej rezii. Ak si sam,tak treba zvazit, ci sa pripojis sam - tak staci 4x16 Al kabel, alebo das hrubsi - projektant to vypocita, a susedia sa mozu pripojit od teba, a ty si od nich ziadas nejaku sumu. Voda - 250 m, tam uz treba vacsiu ruru, asi 100, aby si mal aj tlak. Alebo studna - treba zistit od susedov, ze ake hlboke studne su v okolo. Cena od270eur. Kanalizacia - musi tam byt spad, ak to nevyjde, tak precerpavacka. To je poriadna suma. Plyn - nemam odhad, ale vela. Ja by som to takeho pozemku nesiel. Len siete mozu vyjst na 10 000-30 000 eur. Ak ale sa rozhodnes, a tak dymenzujes, ze aj susedia sa mozu napojit, tak mozes pozadovat poplatok, ked to budes mat vo svojom vlastnictve.
mendo933
03.04.11,09:37
mna stala elektrika 5x125-ka kabel a voda 2" rura v dlzke 125m cca 110tis.SK. Je to ratane pre 5-6 pozemkov co scasti predrazilo na elektrike. Tazka svojpomoc. Plyn a kanal by som pri takychto vzdialenosti vôbec neriesil, bez toho sa da zit. Ja mam plyn do 30m a nerobim pripojku. Este budem kopat telefonny kabel ale to uz nebude polozka.
Ak by medzi bodom napojenia a tvojim pozemkom bolo viac parciel, na ktorych by sa dalo stavat, nadimenzoval by som tak vedenia, aby sa tam mohli v buducnosti napojit ostatny.Ak by tam chcel niekto stavat, musel by mat od teba vyjadrenie , kedze by si bol vlastnik sieti a tym padom by museli aj zaplatit. V konecnom stadiu by ta to vyslo zadarmo.
V pripade elektrarni, ak budes satavat sam musis ist na vlastne naklady, keby ste uz boli min. 3-ja tak by to spravili. V buducnosti by mali odkupit, ak by boli dalsi zaujemcovia.Vodu bohuzial nikto za teba nespravi.
yyakuzaa
04.04.11,14:11
Este dodam, ze pristupova cesta tam je (zatial strkova). Ide mi o to, ze po ceste k danej parcele by sa teoreticky dalo postavit aj 10 domov, takze dimenzovat by sa to muselo asi poriadne. Vobec sa v tom ale nevyznam takze si nechavam poradit. Vlastne len zvazujem, ci by to bola dobra investicia do buducna. Pretoze ako hovorim, je to v intravilane, ale nie su tam ziadne siete, pozemky maju v tejto obci celkom slusnu trhovu hodnotu pokial su vybavene (80-100€ / m2) Viete mi niekto povedat priblizne hodnoty (hrubky rur, kablov aj ich ceny za bezny meter) ake by boli potrebne pre jednotlive polozky (voda, elektrika, plyn kanalizacia)pre 10 domov? Je to smerom k obci vo svahu, takze precerpavacku na kanal by nebolo treba, spad by bol.
fetya
04.04.11,15:51
Viete mi niekto povedat priblizne hodnoty (hrubky rur, kablov aj ich ceny za bezny meter) ake by boli potrebne pre jednotlive polozky (voda, elektrika, plyn kanalizacia)pre 10 domov?
to je praca pre projektanta, ked povie niekto, ze staci tolko a tolko, to este neznamena, ze splna normy. Treba sa o tom pobavit s projektantom, on to vie uz nacenit.
mendo933
04.04.11,17:04
Este som zabudol, na vsetko treba projekt. Ked som k ziadosti o pripojenie daval aj projekt pripojky tak do vyjadrenia dali upresnenie aky kabel, aka skrina atd. Treba to splnit, inak pri odpredaji môze byt problem. K elektrike sa ti snad vyjadri Tienik. Voda staci 2" rura. Na kanalizaciu a plyn rovno zabudni, lebo to by si sa nedoplatil
zera
27.04.11,01:44
mozno nainvna otazka.Neexistuje nejaka firma ktora vsetko obeha a vybavi za cloveka{ amatera v tychto veciach|?netreba tu davat nazov frimy, aby to nebola reklama.Len ma zaujma ci niekto sa tym zaobera?
vybavi-teda naprojektuje pristupovu cestu a IS siete dotiahne na pozemok.Alebo musi vsetko clovek sam obehat.
bulnova
28.04.11,12:49
Staviame inž.siete o dĺžke 220 m pre IBV - 8 domov. Mám územné rozhodnutie - projekt plus poplatky 2900 Eur. Momentálne budeme mať stav. konanie na el.projekt plus popl. cca 3000 eur. Distribučnej za stiahnutie z VN platíme cca 4400eur. Pretože VN a NN ide v jednom výkope a po našom pozemku bude nás NN stáť len cenu materiálu a za prípojky. Na plyn rozpočet - cenová ponuka 9000 eur, kanál 27000 eur (60 % refundujú vodárne), voda - studňa - 30m- 2500 eur. Prístupovú cestu sa budeme snažiť s mestom dohodnuť ako verejno prospešnú stavbu - prístup k VN, mestským lesom a veži T mobilu.
miloslav13
28.04.11,13:19
Mame pozemok v casti obce, ktora je zastavana. Inzinierske siete su na okraji pozemku - pri ceste. Pozemok pouzivame ako zahradu. Chceli sme dat do domceka, ktory tam mame, zaviest elektriku, ale ked nam vykalkulovali naklady cca 60 tisic /asi pred trimi rokmi/, tak sme od toho upustili a zistili sme, ze elektriku nepotrebujeme. Vzdialenost od cesty po domcek je cca 30 metrov. Vodu mame z vlastnej studne.
Pri 250-tich metroch to bude radovo desatnasobne viac.

a co tak kupit centralu? :)
fetya
28.04.11,17:53
elektrika u mna, robena utorok, dlzka 30 metrov, skrinka - to som dostal od kamosa, cca 200eur, kabel, chranicka, folia, istice, praca - 140eur, vykop - minibager 75eur, revizia 40 eur