Peter84
03.04.11,10:24
Dobrý deň mám otázku kúpili sme s manželom byt, podmienkou pri odkúpení bolo založenie spoločenstva. Od kúpy prešiel už viac než rok,lenže nikto zo susedov nie je ochotný založiť spoločenstvo a už vôbec nie platiť. Proste ich to vôbec nezaujíma a bytovka je už v katastrofálnom stave. Chcem sa opýtať môžem ich nejak donútiť aby založili to spoločenstvo? ďakujem
verkaz
03.04.11,09:39
Neviem ako platenie myslíš ? Zo zákona niekto musí spravovať dom.
Môže to byť spoločenstvo alebo správca. Vlastníci bytov sa musia sami rozhodnúť, akú formu správy si zvolia. Donútiť ich nie je možné. Musíte to urobiť len presviedčaním a poukazovaním na to, ako to ide inde. Dobré by bolo zobrať zástupcov vlastníkom do inej bytovky, aby sa presvedčili ako to funguje tam.
Toto všetko je zakotvené v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993 Z. z.
Peter84
03.04.11,11:10
No presne to, že nie je nikto určený ako správca domu....pri odkúpení bolo akurát uvedené v zmluve že musíme založiť do mesiaca SVB, lenže jediní kto to čítal a koho to zaujíma sme my. Ten zákon som im vytlačila a som zvedavá na reakcie.... Nie je možné ich dať na súd alebo také niečo kedže SVB bolo uvedené v zmluve ako podmienka k odkúpeniu bytu?
Zitulda
03.04.11,14:24
No presne to, že nie je nikto určený ako správca domu....pri odkúpení bolo akurát uvedené v zmluve že musíme založiť do mesiaca SVB, lenže jediní kto to čítal a koho to zaujíma sme my. Ten zákon som im vytlačila a som zvedavá na reakcie.... Nie je možné ich dať na súd alebo také niečo kedže SVB bolo uvedené v zmluve ako podmienka k odkúpeniu bytu?
A kto Váš dom mal v správcovstve doteraz? Ak ste kupovali byt tak nebolo to nejaké bytové družstvo, alebo bytová podnik, čo dom spravoval a predsa musel niekto platiť za médiá, dodávané vodárňami, teplárňami a určite aj ostatné poplatky. Kto Vám podmienil kúpu bytu so založením SVB?...vari nie bytový podnik? či družstvo?
Stanislav 1975
03.04.11,14:33
Dobrý deň mám otázku kúpili sme s manželom byt, podmienkou pri odkúpení bolo založenie spoločenstva. Od kúpy prešiel už viac než rok,lenže nikto zo susedov nie je ochotný založiť spoločenstvo a už vôbec nie platiť. Proste ich to vôbec nezaujíma a bytovka je už v katastrofálnom stave. Chcem sa opýtať môžem ich nejak donútiť aby založili to spoločenstvo? ďakujem

Je tu nepresnosť- podmienka akože uzavrieť SVB , ak o to majitelia bytov neprejavia záujem je scestná a nerealizovateľná- nikto ich nemože donútiť, aby zakladali SVB ak oni sami nechcú...- neviem, ale to bol nejaký ťuťmák, čo dáva takéto podmienky, ktoré sú úplne od veci...- uvedená osoba by sa mala vo svojom záujme ísť doškoliť....
marjankaj
03.04.11,14:44
Dobrý deň mám otázku kúpili sme s manželom byt, podmienkou pri odkúpení bolo založenie spoločenstva. Od kúpy prešiel už viac než rok,lenže nikto zo susedov nie je ochotný založiť spoločenstvo a už vôbec nie platiť. Proste ich to vôbec nezaujíma a bytovka je už v katastrofálnom stave. Chcem sa opýtať môžem ich nejak donútiť aby založili to spoločenstvo? ďakujem

Jedine devinou alebo kalašnikovom.:cool: Ale to by nebolo v súlade s iným zákonom.
Stanislav 1975
03.04.11,14:48
Jedine devinou alebo kalašnikovom.:cool: Ale to by nebolo v súlade s iným zákonom.

prečo zrovna hneď devinou? 7,65 je málo? :confused::D
marjankaj
03.04.11,14:59
prečo zrovna hneď devinou? 7,65 je málo? :confused::D

Myslíš 7,65 euri?:--- S tým ťažko niekoho podplatíš.:---
Ale i tak še da.;)
marjankaj
03.04.11,15:01
Dobrý deň mám otázku kúpili sme s manželom byt, podmienkou pri odkúpení bolo založenie spoločenstva. Od kúpy prešiel už viac než rok,lenže nikto zo susedov nie je ochotný založiť spoločenstvo a už vôbec nie platiť. Proste ich to vôbec nezaujíma a bytovka je už v katastrofálnom stave. Chcem sa opýtať môžem ich nejak donútiť aby založili to spoločenstvo? ďakujem

A ako platíte úhrady?
Komu?
Kto je správca?
Peter84
03.04.11,15:36
Malo to v správe roľnícke družstvo, ktoré to odpredávalo svojim nájomníkom. Úhrady si platí každý sám,ešte aj svetlo pred dverami má každý napojené na svoju elektriku. A v pivniciach máme tiež naťahanú elektriku a vodu zo svojich bytov.....
Jozef Štora
03.04.11,15:37
no ak nemate spolocenstvo zalozene, nemali by ste ani elektriku spolocnych priestorov, studenu vodu, upratovanie a podobne, teplo mozte mat napr. vlastne kotle ale ten zvysok niekto musi platit inak by dom nefungoval... aj ked je tu este moznost, ze toto vsetko plati zatial investor. ak mate zaujem, kontaktujte ma ( vsetko najdete na www.contesta.sk (http://www.contesta.sk) ) a bud vam pozrem stav zmluv a situaciu na dome alebo vas mozem prevziat do spravy a spolocenstvo mozte zalozit casom... ak ste teda z Bratislavy alebo naozaj blizkeho okolia :)
marjankaj
03.04.11,16:00
Malo to v správe roľnícke družstvo, ktoré to odpredávalo svojim nájomníkom. Úhrady si platí každý sám,ešte aj svetlo pred dverami má každý napojené na svoju elektriku. A v pivniciach máme tiež naťahanú elektriku a vodu zo svojich bytov.....

A komu platíte teplo, vodu, komunálny odpad? To vám každému chodí faktúra?

A vôbec, koľko bytov je v tom objekte? Máte tam aj výťah?
Halli
04.04.11,07:34
Dobrý deň mám otázku kúpili sme s manželom byt, podmienkou pri odkúpení bolo založenie spoločenstva. Od kúpy prešiel už viac než rok,lenže nikto zo susedov nie je ochotný založiť spoločenstvo a už vôbec nie platiť. Proste ich to vôbec nezaujíma a bytovka je už v katastrofálnom stave. Chcem sa opýtať môžem ich nejak donútiť aby založili to spoločenstvo? ďakujem

Komu niet rady, tomu niet pomoci, až Vám prídu kontroly požiarnej bezpeč.,elektriny, bleskovodov, až Vám začne tiecť strecha, alebo iná závada, prípadne havária, tak tam vytriezvejú tí "hrdí" vlastníci so svojimi právami a zistia, že majú aj veľa povinností, nie len bývať. A budú radi platiť to mi ver, ak bude niekto vôbec ochotný robiť pre takých ...........zakusla som si do jazyka:rolleyes:
Stanislav 1975
04.04.11,07:41
Komu niet rady, tomu niet pomoci, až Vám prídu kontroly požiarnej bezpeč.,elektriny, bleskovodov, až Vám začne tiecť strecha, alebo iná závada, prípadne havária, tak tam vytriezvejú tí "hrdí" vlastníci so svojimi právami a zistia, že majú aj veľa povinností, nie len bývať. A budú radi platiť to mi ver, ak bude niekto vôbec ochotný robiť pre takých ...........zakusla som si do jazyka:rolleyes:

No ale počkaj Halli, nepleť tu 2 veci dokopy- síce máš pravdu, čo ty píšeš o tých kontrolách a pod., ale kvoli poriadku nemusia mať založené žiadne SVB:eek::eek::eek:- na to stačí mať dobrého správcu:cool:- nikde nieje napísané, že musí mať niekto SVB...- zasa načo zbytočne zakladať SVB- treba si nájsť dobrého správcu a je pokoj...

A nepíš, že nemám pravdu, lebo budem zlý...;):D
Stanislav 1975
04.04.11,07:50
No ale počkaj Halli, nepleť tu 2 veci dokopy- síce máš pravdu, čo ty píšeš o tých kontrolách a pod., ale kvoli poriadku nemusia mať založené žiadne SVB:eek::eek::eek:- na to stačí mať dobrého správcu:cool:- nikde nieje napísané, že musí mať niekto SVB...- zasa načo zbytočne zakladať SVB- treba si nájsť dobrého správcu a je pokoj...

A nepíš, že nemám pravdu, lebo budem zlý...;):D

My nemáme vobec žiadne SVB a všetko máme pekné, vymaľované, nové podlahy, vo výťahu bodové svetlá a pekné zrkadlo, kde sa dámy možu šminkovať...,proste tip-top a išlo to aj bez SVB...;)
Stanislav 1975
04.04.11,07:53
A odkaz pre poraďáka menom PASKOV, ktorý zasa určite bude vypisovať svoje fantasmagorie do mojho profilu- Ty si iba slimák, a ja letím ako raketa- závidíš mi, ako tými prstiskami po klávesnici prepletám...;)
Llívia
04.04.11,08:01
No ale počkaj Halli, nepleť tu 2 veci dokopy- síce máš pravdu, čo ty píšeš o tých kontrolách a pod., ale kvoli poriadku nemusia mať založené žiadne SVB:eek::eek::eek:- na to stačí mať dobrého správcu:cool:- nikde nieje napísané, že musí mať niekto SVB...- zasa načo zbytočne zakladať SVB- treba si nájsť dobrého správcu a je pokoj...

A nepíš, že nemám pravdu, lebo budem zlý...;):D
Nie je až tak podstatné, či si založia SVB, alebo si nájdu správcu, pokiaľ vlastníci ďalej budú kašľať na to, čo sa v ich dome deje. ;)
(Poznám dom, v ktorom fungujú aj bez SVB či správcu a fungujú takto roky. Aj novú strechu spravili - lenže ľudia v tomto dome majú trochu iný prístup k veciam spoločným. Upozorňujem: toto nie je odporúčanie!)
Jozef Štora
04.04.11,09:52
Poznám dom, v ktorom fungujú aj bez SVB či správcu a fungujú takto roky...

Fiha ale to by bolo v rozpore so zakonom, ak je to dom urceny prevazne na byvanie a ma aspon 3 bytove jednotky teda...
Llívia
04.04.11,10:29
Fiha ale to by bolo v rozpore so zakonom, ak je to dom urceny prevazne na byvanie a ma aspon 3 bytove jednotky teda...
Fíha, s tým zákonom, ktorý nemá sankcie? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Jozef Štora
04.04.11,10:37
Dobry obcan respektuje aj zle zakony, aby nenavadzal zlych obcanov nerespektovat dobre zakony....
Llívia
04.04.11,11:02
Dobry obcan respektuje aj zle zakony, aby nenavadzal zlych obcanov nerespektovat dobre zakony....
Chceš ich adresu, aby si ich mohol poučovať?:rolleyes:
Jozef Štora
04.04.11,11:12
nie nie dakujem kazdy vie co robi... asi... ci? :D
Llívia
04.04.11,11:17
V prípade správy domov je to skôr:
Budiž im oduštěno, lebo nevedia, čo činia. :D
Halli
04.04.11,13:59
Komu niet rady, tomu niet pomoci, až Vám prídu kontroly požiarnej bezpeč.,elektriny, bleskovodov, až Vám začne tiecť strecha, alebo iná závada, prípadne havária, tak tam vytriezvejú tí "hrdí" vlastníci so svojimi právami a zistia, že majú aj veľa povinností, nie len bývať. A budú radi platiť to mi ver, ak bude niekto vôbec ochotný robiť pre takých ...........zakusla som si do jazyka:rolleyes:


No ale počkaj Halli, nepleť tu 2 veci dokopy:eek::eek:- síce máš pravdu, čo ty píšeš o tých kontrolách a pod., ale kvoli poriadku nemusia mať založené žiadne SVB:eek::eek::eek:- na to stačí mať dobrého správcu:cool:- nikde nieje napísané, že musí mať niekto SVB...- zasa načo zbytočne zakladať SVB- treba si nájsť dobrého správcu a je pokoj...

A nepíš, že nemám pravdu, lebo budem zlý...;):D v správe nemajú vlastníci povinnosti ?, no tak .... prečítaj ešte raz...a potom krič, hmm ? http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/20.gif


Stanko , písala som niekde o SVB ???:eek:
za správu sa predsa platí vždy, o tom sa baviť nebudeme, či správcovi, alebo SVB ...
Halli
04.04.11,14:13
A odkaz pre poraďáka menom PASKOV, ktorý zasa určite bude vypisovať svoje fantasmagorie do mojho profilu- Ty si iba slimák, a ja letím ako raketa- závidíš mi, ako tými prstiskami po klávesnici prepletám...;)

niekedy prepletáš skôr, než rozmyšľaš....

PS: už nebudem reagovať, lebo budem týždeň mimo net, papa ;)
Llívia
04.04.11,14:33
Halli, občas to vyzerá tak, že či v správe, alebo vlastné SVB, vlastník má len práva a nie povinnosti.:mee:
Halli
04.04.11,14:44
presne tak,však práve na to som upozornila;)
Matias.S
08.04.11,10:06
Malo to v správe roľnícke družstvo, ktoré to odpredávalo svojim nájomníkom. Úhrady si platí každý sám,ešte aj svetlo pred dverami má každý napojené na svoju elektriku. A v pivniciach máme tiež naťahanú elektriku a vodu zo svojich bytov.....

Daj požiadavku na zvolanie schôdze a tam všetkým vlastníkom bytov alebo nájomcom pripomeň, že síce žijeme v demokratickom štáte, avšak to neznamená, že máme len práva ale aj POVINNOSTI z toho vyplývajúce .... v prípade, že to nepochopia, tak pohroz podaním žaloby na súd a vymáchanie škody za poškodzovania svojho majetku (to znamená, že spoločné priestory sú aj tvojím vlastníctvom) .... no a uvidíš reakciu a potom napíš ako si dopadol .... práca s ľudmi v našej spoločnosti je namáhavá a vysoko nebezpečná práca ,.-)
kanty
26.05.11,11:43
Pekný deň prajem,
chcel by som sa spýtať, neviem či je teda možné vkladať tu linky na iné stránky, skomponoval som nejakú takú stránku, ktorá by mohla pomôcť ľuďom pri zakladaní SVB. Viete ju skontrolovať, či tam náhodou niekde nepíšem blbosti? stránka má adresu ... zalozmesisvb.meu.zoznam.sk Je tam kopec vecí zo zákonov, niečo som rozpísal polopatisticky pre lepšie porozumenie, len dúfam, že som vysvetlil a aj ja pochopil veci zo zákona správne.
Chcem len ľuďom pomôcť, pretože som už počul také absurdné otázky...alebo výhovorky? ....ľudia nevedia jednoduché veci. Určite dám prelink z tej stránky na túto stránku porady, nakoľko toto je super stránka vzájomnej pomoci :-)
Ďakujem za porozumenie, s pozdravom
kanty
Jozef Štora
26.05.11,14:54
Pekný deň prajem,
chcel by som sa spýtať, neviem či je teda možné vkladať tu linky na iné stránky, skomponoval som nejakú takú stránku, ktorá by mohla pomôcť ľuďom pri zakladaní SVB. Viete ju skontrolovať, či tam náhodou niekde nepíšem blbosti? stránka má adresu ... zalozmesisvb.meu.zoznam.sk Je tam kopec vecí zo zákonov, niečo som rozpísal polopatisticky pre lepšie porozumenie, len dúfam, že som vysvetlil a aj ja pochopil veci zo zákona správne.
Chcem len ľuďom pomôcť, pretože som už počul také absurdné otázky...alebo výhovorky? ....ľudia nevedia jednoduché veci. Určite dám prelink z tej stránky na túto stránku porady, nakoľko toto je super stránka vzájomnej pomoci :-)
Ďakujem za porozumenie, s pozdravom
kanty

Linky mozes pridavat len ked mas urcity pocet komentov :D
http://zalozmesisvb.meu.zoznam.sk/ tak tu ta linka je, ale mas tam jednu zasadnu chybu v zmluvach. SVB nesmie podpisat zmluvu o vykone spravy ale len mandatnu zmluvu, priscom rozsah moze byt takmer totozny. Podpisanie zmluvy o sprave by bolo hrubym porusenim zakona 182/1993 Z.z. v zneni neskorsich predpisov :D
Halli
26.05.11,14:56
Linky mozes pridavat len ked mas urcity pocet komentov :D
http://zalozmesisvb.meu.zoznam.sk/ tak tu ta linka je, ale mas tam jednu zasadnu chybu v zmluvach. SVB nesmie podpisat zmluvu o vykone spravy ale len mandatnu zmluvu, priscom rozsah moze byt takmer totozny. Podpisanie zmluvy o sprave by bolo hrubym porusenim zakona 182/1993 Z.z. v zneni neskorsich predpisov :D

No aj mňa zarazilo, že má od.....len jeden príspevok a vie, že sme dobrá poradňa:D Ale je tam kopu dobrých čítaní :), len trošku popletené s OSBD vzhľadom na názov jeho stránky:)...no ale nedočítala som ešte všetko...:)