sonakat
03.04.11,15:28
Dobry den poradaci poprosim Vas o Vase cenne rady.

Manzel uvazuje o rozvode. Mame dve malolete deti.
Majetok: druzstevny byt nadobudnuty manzelkou pred manzelstvom
garaz - nadobudnuta pocas manzelstva
auto - nadobudnute pocas manzelstva
v byte bola realizovana rekonstrukcia za cca 6700 EUR
Manzel sa pred rozvodom chce dohodnut na vysporiadani BSM . Ziada uhradit polovicu vydavkov na rekonstrukciu cca 3300 EUR . Garaz a auto by ostalo manzelke bez dalsich financnych vyrovnani. Bol by ochotny platit na dve deti spolu 300 EUR. Byt by nemal byt v BSM kedze som ho ziskala pred manzelstvom. Problem je v tom, ze manzel pocas manzelstva kupil druhe auto ( cca 25 000 EUR), ktore ale nenapisal na seba, ale na rodinneho prislusnika. Je nejaka sanca dokazat, ze aj to auto by malo byt zaradene do BSM ? Je podla Vas vyhodne prijat manzelov navrh ? Dakujem Vam vsetkym za kazdu radu.
buchač
03.04.11,13:35
Dobry den poradaci poprosim Vas o Vase cenne rady.

Manzel uvazuje o rozvode. Mame dve malolete deti.
Majetok: druzstevny byt nadobudnuty manzelkou pred manzelstvom
garaz - nadobudnuta pocas manzelstva
auto - nadobudnute pocas manzelstva
v byte bola realizovana rekonstrukcia za cca 6700 EUR
Manzel sa pred rozvodom chce dohodnut na vysporiadani BSM . Ziada uhradit polovicu vydavkov na rekonstrukciu cca 3300 EUR . Garaz a auto by ostalo manzelke bez dalsich financnych vyrovnani. Bol by ochotny platit na dve deti spolu 300 EUR. Byt by nemal byt v BSM kedze som ho ziskala pred manzelstvom. Problem je v tom, ze manzel pocas manzelstva kupil druhe auto ( cca 25 000 EUR), ktore ale nenapisal na seba, ale na rodinneho prislusnika. Je nejaka sanca dokazat, ze aj to auto by malo byt zaradene do BSM ? Je podla Vas vyhodne prijat manzelov navrh ? Dakujem Vam vsetkym za kazdu radu.
Ber.....


Alimenty sú ale iná káva , do toho sa nemiešam...
Mária27
03.04.11,18:26
Vaša dohoda pred zánikom BSM bude neplatná. Musíte ju uzavrieť až po rozvode (po zániku BSM). Manželov návrh ale je férový.
sonakat
04.04.11,14:25
No zda sa ferova, pokial by sme si odmysleli investiciu do noveho auta, ktoru pred sudom nechce priznat. Co s tým ? Je nejaky sposob ako dokazat, ze to auto kupoval on. A este jedna vec. Ak by som pristupila k tejto dohode, rada by som to dala na papier este pred samotnym rozvodom, aby po rozvode nedoslo k neprijemnym zmenam v moj neprospech. Ako by ste mi poradili si to poistit ?
Mária27
04.04.11,14:36
Ak manžel kúpil a daroval vec takej hodnoty zo spoločných peňazí, máš možnosť napadnúť tento úkon v trojročnej dobe (relatívna neplatnosť) v zmysle § 145 ods. 1 občianskeho zákonníka.

Pred rozvodom môže ísť len o prísľub, dohody o vyporiadaní BSM sú platné tie, ktoré boli urobené až po zániku BSM.
sonakat
04.04.11,15:04
a ten prislub je potrebny mat podpisany pred notarom, alebo akym sposobom ho spisat, aby mal nejaku pravnu vahu a manzel nemohol vsetky sucasne dohody po rozvode zapriet?
bubkoch
04.04.11,15:21
a ten prislub je potrebny mat podpisany pred notarom, alebo akym sposobom ho spisat, aby mal nejaku pravnu vahu a manzel nemohol vsetky sucasne dohody po rozvode zapriet?

nechapem, o co ti ide ?
chces sa rozviest alebo nie ?
ak ano, tak sa rozved bez ohladu na manzelove sluby o vysporiadani BSM ... po rozvode, ak sa o BSM nedohodnete, vysporiada ho na navrh sud ... akykolvek prislub pred rozvodom ti je na ***
Mária27
04.04.11,15:23
Ten prísľub ti nepomôže nijako, nie je právne záväzný. Sľuby sa sľubujú ... najmä za účelom dosiahnutia cieľa. Právo je jednoznačné, delí sa až po zániku.
TinaL
04.04.11,15:24
Mária27 sa Vám snaží povedať, že sa nemôžete nijakou formou dohodnúť na vyporiadaní BSM pred právoplatným rozvodom. Až zánikom manželstva zaniká BSM, preto sa nemôžete dohodnúť vopred o vyporiadaní BSM. Zatiaľ sa môžete dohodnúť len ústne.
beroun
04.04.11,15:55
Ja by som skôr povedal, že rozdelenie BSM a rozvod sú dve rozdielne veci. Môžu to byť na súde dve samostatné konania. O rozdelení BSM rozhoduje súd. Ak sa manželia dohodnú, tak súd na to prihliadne. Môžete kľudne požiadať aj teraz súd o rozdelenie BSM. Ľudia to robia aj napríklad z dôvodu, keď jeden z manželov má živnosť. Dohoda o rozdelení BSM je dosť veľmi v prospech manželky (možno až podozrivo), takže by ju mala brať.
TinaL
04.04.11,16:07
Rozvod a BSM sú rozdielne veci a obe by sa riešili samostatne, nakoľko som napísala, že BSM možno vysporiadať po zániku manželstva. Nemôže požiadať súd o rozdelenie BSM počas manželstva, ale o zrušenie BSM, t. j. že čo by nadobudli od právoplatného zrušenia, to patrí každému, ktorý to nadobudol. Vyporiadať BSM sa dá aj súdom po rozvode, ale to len z dôvodu, ak by sa nevedeli dohodnúť. Ale z tých vznikajú ďalšie náklady. Preto je dobré sa dohodnúť cestou písomnej dohody.
Mária27
04.04.11,16:08
Ja by som skôr povedal, že rozdelenie BSM a rozvod sú dve rozdielne veci. Môžu to byť na súde dve samostatné konania. O rozdelení BSM rozhoduje súd. Ak sa manželia dohodnú, tak súd na to prihliadne. Môžete kľudne požiadať aj teraz súd o rozdelenie BSM. Ľudia to robia aj napríklad z dôvodu, keď jeden z manželov má živnosť. Dohoda o rozdelení BSM je dosť veľmi v prospech manželky (možno až podozrivo), takže by ju mala brať.
Až tak kludne to urobiť nemôže. Rozvod a BSM ani nemôžu byť riešené na jednom pojednávaní, deliť sa môže až po právoplatnosti rozvodu. To čo uvádzaš (podnikanie - § 148a) je zákonný dôvod na požiadanie o zrušenie BSM, ale deliť sa dá až po zániku - ani tu nemá istotu, lebo dohody vopred sú neplatné. Ešte existuje závažný dôvod na zrušenie BSM počas manželstva podľa § 148 ods. 2, deliť sa však bude opäť až po zániku. Dohody o rozsahu BSM (§ 143a) sú o majetku nadobudnutom v budúcnosti.
sonakat
04.04.11,17:02
no ja sa rozvadzat nechcem - to poprve. Ak sa teda rozvadzat chce manzel, nechcem nechat nic na nahodu ohladom mojich moznosti pocas rozvodu a pri naslednom rozdeleni BSM. Myslim, ze informovat sa a byt pripravena je to najmenej co pre seba a svoje deti v tomto pripade urobit mozem.... Manzel sa tymito navrhmi snazi len ziskat moj suhlas s rozvodom a mam vazne obavy, ze po tomto mojom suhlase zmeni vsetky svoje navrhy. Teda bude chciet polovicu zo vsetkeho , ale druhe auto, ktore je napisane na ineho clena rodiny tym padom bude jeho bez akehokolvek financneho vysporiadania.
beroun
04.04.11,22:16
Asi so mnou ostatní členovia porady nebudú súhlasiť v tom čo teraz "poviem", ale poznám možno podobný prípad, kde manžel dal žiadosť o rozvod, manželka sa rozvádzať nechce. Avšak je tam kameň úrazu a to spoločný majetok. Manžel sa už niekoľko rokov na rozvod pripravoval - napísal nehnuteľnosti pri nadobudnutí na inú osobu, aby manželka na ne nemala dosah. Manželka podala na súd potom zvlášť o rozdelenie BSM (aby to bolo čo najskôr vysporiadané - na radu právnika) ale čo sa týka rozvodu, tak tam to vyzerá na "veľmi ťažký boj".
Bolo veľmi zaujímavé čítať manželove "trápne" dôvody na rozvod. Sám si protirečil a zjavne len hľadal rôzne zámienky na rozvod, ale ten skutočný dôvod neuvádza - bolo by jasné že zapríčinil rozpad manželstva a potom by aj horšie dopadol. Takto sa snaží "hodiť" rozpad manželstva na manželku.
O rozvod nežiadajte sama a ani spolu s manželom. Existujú aj manželské poradne, kde môže ísť na začiatok aj len jeden z manželov sám (toto by mal byť Váš prvý krok). Ak všetky možnosti zlyhajú a naďalej sa nebudete chcieť rozviesť, tak ak inak nedá, nech podá žiadosť o rozvod on sám. Na prípadnom súde dokážte, že on zapríčinil rozpad manželstva.
Čo sa týka toho auta:
- mohol mať ten dotyčný peniaze na jeho kúpu?
- nespravil Váš manžel náhodou v deň kúpy alebo tesne pred tým výber hotovosti alebo nepreviedol peniaze na jeho účet?
- viete dokázať, že to auto používa?
Sú to len také nepriame veci, ale keď ich nazbierate viacej, tak nikdy neviete, či náhodou "motyka nevystrelí".
Dôležité: treba zvážiť, čo máte/nemáte povedať manželovi. Niekedy je lepšie, keď nemá možnosť sa na niektoré veci pripraviť a bude musieť na ne reagovať priamo až na súde.
TinaL
05.04.11,04:20
Manželka podala na súd potom zvlášť o rozdelenie BSM (aby to bolo čo najskôr vysporiadané - na radu právnika) ale čo sa týka rozvodu, tak tam to vyzerá na "veľmi ťažký boj".

Nepozdáva sa mi, že by advokát odporučil vopred podať návrh na vyporiadanie BSM. Čo ak nadobudnú počas manželstva ďalší majetok? To bude stále dopĺňať návrh? Myslím, že by súd buď konanie zastavil, lebo manželstvo nie je právoplatne rozvedené alebo prerušil konanie do právoplatného skončenia konania o rozvod. A čo v prípade, že ich súd nerozvedie? Na to treba tiež myslieť. Myslím, že je to v praxi skôr netypický prípad, ak je to tak ako píšeš.
sonakat
05.04.11,14:13
no ten na koho je auto napisane je studentka, urcite na to auto nemala financie. Auto pouziva vylucne manzel. A co sa tyka kupi auta vobec netusim akym sposobom previedol peniaze. Hotovostny vyber povazujem za realnejsiu moznost, kedze platba do zahranicia by vysla urcite drahsie. Pre mna je obrovska nevyhoda, ze je manzel omnoho zbehlejsi v zakonoch ako ja a tym padom v omnoho vacsej vyhode...
Jakubec
05.04.11,15:28
Manzelov navrh je ferovy. Pred rozvodom nemozno uzavriet platne zmluvu o vyporiadani BSM. Pokial mate SKUTOCNE DOVERYHODNYCH priatelov alebo pribuznych, mozete vyporiadat BSM tak, ze darujete veci tymto pribuznym. To znamena pisomne darovacie zmluvy, pri ktorych obidvaja podpisete, ze garaz a auto daruvavate manzelkinej pribuznej a 3300 eur daruvavate manzelovym pribuznym. Tym padom tieto veci vypadnu z masy BSM. O vychove deti a vyske vyzivneho sa mozete dohodnut a dat sudu dohodu schvalit.
Jakubec
05.04.11,15:34
Velmi doporucujem vyporiadat (hoci aj proti duchu zakona, vid prispevok 17) majetok a ine zdroje hadok vopred, kym ste schopni sa rozpravat. Doporucujem sa dohodnut aj na sposobe a frekvencii stretavania sa s detmi (a dat schvalit sudu spolu s vyzivnym) a dohodnut sa na sposobe uzivania Vasho druzstevneho bytu pred rozvodom a po rozvode (kedy sa manzel odstahuje, spolocna uhrada nakladov na byvanie). Ak toto vsetko stihnete, mate sancu na inteligentny rozvod bez velkych jaziev.
sonakat
05.04.11,16:45
Manzelov navrh je ferovy. Pred rozvodom nemozno uzavriet platne zmluvu o vyporiadani BSM. Pokial mate SKUTOCNE DOVERYHODNYCH priatelov alebo pribuznych, mozete vyporiadat BSM tak, ze darujete veci tymto pribuznym. To znamena pisomne darovacie zmluvy, pri ktorych obidvaja podpisete, ze garaz a auto daruvavate manzelkinej pribuznej a 3300 eur daruvavate manzelovym pribuznym. Tym padom tieto veci vypadnu z masy BSM. O vychove deti a vyske vyzivneho sa mozete dohodnut a dat sudu dohodu schvalit.

Dakujem za nazor. Manzelov navrh sa vzhladom na to, ze nechce ziadne financne vysporiadanie za garaz a auto zda ferovy, no vzhladom na to, ze tento majetok nam kupili moji rodicia - zial az pocas manzelstva to zas az take ferove nie je. Bohuzial to nie je podchytene ziadnou darovacou zmluvou, takze to musim zaradit do BSM. Jedina vec ,ktora bola realne s jeho prijmu nadobudnuta pocas manzelstva je prave druhe auto, ktore prepisal na svoju pribuznu.
intro
05.04.11,18:18
Prajem veľa síl na tomto "bojovom" poli.

Domnievam sa, že riešením by bolo aj zrušenie BSM počas manželstva a následne jeho vyporiadanie počas manželstva.
Ostatné /rozvod/ ukáže čas .
sonakat
06.04.11,07:36
prosim Vas a vedel by sa mi niekto vyjadrit k vyske vyzivneho pri spominanych prijmoch. Berme situaciu, ze nemame ziadne uvery a vsetky vydavky na domacnost budem hradit ja zo svojho platu + tych 300 eur na dve deti.
sonakat
06.04.11,08:02
Manzelov prijem cca 1300 eur, ja mam cca 500 Eur.
sonakat
07.04.11,10:51
prosim Vas vedel by sa mi niekto vyjadrit k tej vyske vyzivneho pre deti vo vyske 300 eur ak ma manzel tych 1300 eur a ja cca 500 eur. Manzel totiz dal poziadavku, ze rozdelenie majetku tak ako bolo uvedene ( t.j nebude pozadovat nic z garaze a prveho auta, iba tych 3300 eur za rekonstrukciu) bude v pripade ak budem suhlasit s touto sumou vyzivneho . Za kazdu dobru radu dakujem vopred
bubkoch
07.04.11,11:19
prosim Vas vedel by sa mi niekto vyjadrit k tej vyske vyzivneho pre deti vo vyske 300 eur ak ma manzel tych 1300 eur a ja cca 500 eur. Manzel totiz dal poziadavku, ze rozdelenie majetku tak ako bolo uvedene ( t.j nebude pozadovat nic z garaze a prveho auta, iba tych 3300 eur za rekonstrukciu) bude v pripade ak budem suhlasit s touto sumou vyzivneho . Za kazdu dobru radu dakujem vopred

tych 1300, resp. 500 je brutto alebo netto ? ake nutne vydavky bude mat ex ? inkaso, najomne, bude si musiet prenajat iny byt ? deti su zdrave ? alebo vyzaduju specialnu starostlivost, stravu, lieky atd ? z dvoch cisel sa rozhodne neda urcit ci vyzivne je primerane
sonakat
07.04.11,12:55
tie prijmy su netto. Byt si prenajme aj ked v praci mu poskytuju ubytovanie, ktore nevyuzil. Cast nakladov na prenajom mu zamestnavatel preplati - povedzme taku polovicu nakladov. Deti nevyzaduju specialnu starostlivost. Viem, ze z takychto kusych informacii to nie je mozne presne urcit, ale existuje aspon nejaky sposob prepoctu , ktory by som vedela vyuzit ? Neexistuje nejaky vseobecny prepocet nakladov na jednotlivych clenov rodiny ( nieco podobne sa vyuziva v bankach na urcenie aku splatku uveru by ste vedeli splacat ), ktory sa z prijmov odráta a potom z toho zvysku co ostane po odratani nakladov sa urci vyska mozneho vyzivneho nejakym koeficientom?