MRichardM
03.04.11,17:02
Aké sú základné podmienky pre vytvorenie chovnej stanice psov ? Myslím teraz špeciálne chovnú stanicu určenú na druh jednej rasy psa. Aké povolenia k tomu potrebujem, aké sú podmienky, atď. ?
Ďakujem za odpovede..
korra
29.04.11,05:44
V prvom rade by som opravila pojem "chovna stanica" - je nespravny, jedna sa o "chovatelsku stanicu". Chovna/chovny moze byt len jedinec /pes-suka/ v tejto stanici.

Predpokladam, ze je zaujem zalozit regulernu chovnu stanicu a odchovavat stenata s preukazom povodu.

V prvom rade si vyberiete plemeno o ktore mate zaujem. Vyberiete si stena, popripade mladeho psa-suku od registrovaneho chovatela. K stenatu obdrzite kupnu zmluvu, rodokmen, pas zvierata. Mozne su dalsie veci ktore su skor doplnkove a zalezia na chovatelovi, ci ich k stenatu da, alebo neda, ale bez hore uvedenych dokladov sa nepohnete, su zakladom.

Takze, to ze ma jedinec PP /preukaz o povode/ ho este neopravnuje vstupit do "plemenitby". Musite sa stat clenom klubu, ktory dane plemeno zastresuje. Kazdy klub, kazde plemeno ma ine, resp. rozne podmienky uchovnenia.
Jednak zviera musi dosiahnut patricny vek /male plemena 15mesiacov, velke 18mesiacov/. Mali by ste absolvovat nejaku vystavu /s hodnotenim minimalne velmi dobra/velmi dobry/. Prejdete bonitaciou /ked ju klub v podmienkach vyzaduje/ - jedinec je na takejto bonitacii posudeny, zmerany, popripade zvazeny, skontroluje sa ci nevykazuje vady exterieru ktore uvadza standart pre dane plemeno, popripade sa zhodnotia zdravotne vysetrenia /ak su pozadovane, DBK, DLK, PRA atd..../. Tieto nalezitosti su vzdy uvedene na strankach klubu.

Takze - vase zviera je chovne, resp. obdrzalo statut chovnosti. Poziadate cez SKJ /skj.sk/ o pridelenie statutu chovatelskej stanice. Vyberiete si nazov chovatelskej stanice /tento je jedinecny, neopakovatelny, prideluje sa len raz a kazdemu/. Ziadost a kopiu zaplateneho poplatku /momentalne 40€/ zaslete na skj a oni to preposlu do Belgicka na FCI /fci.be/ Ak este nazov neexistuje, pridelia Vam ho, ak uz ano, vrati sa to naspat a cely proces od znova.

Takze - mate uz chovatelsku stanicu - mate vydany dekret /trva to cca 3 mesiace/. Mate chovnu sucku - vyberiete vhodneho zenicha - bude podla seba, alebo Vam poradi poradca chovu v klube. Vyplnite potrebne tlaciva, pockate kym sucka zacne harat, vybereite sa za zenichom, nakryjete..a cakate :-) Samozrejme, dalej je nutne este zaslat tlaciva v pripade ak sucka zabrezne aj ked nezabrezne /opat najdete na klubovych strankach pre dane plemeno/. Po narodeni steniat - ocakavate kontrolu vrhu, stenata date nezamenitelne oznacit po vyziadani tychto cisel cez skj.sk. V case odberu by ste uz mal obdrzat PP pre stenata, ktore pojdu snimi dalej novym majitelom.

Nie je to cele jednoduchy proces, ale da sa postupne do toho dostat. Urcite Vam najlepsie poradi chovatel, od ktoreho stena Vy sam mat budete. Ostatne kroky si nastudujte na skj.sk alebo fci.be alebo strankach klubu /jednotlive kluby najdete na linke skj.sk/. Prajem hodne zdaru :-)
scorp
26.10.12,05:42
Len na doplnenie ku krytiu. "Zenicha" suky si nemozete len tak vybrat. V mojom pripade (este nemam schvalenu stanicu) plati, ze sa schvaluje tzv. ziadost o krytie. Teda s dostatocnym predstihom, kedze nie je vzdy jasne, kedy sa suka hara. Je to kvoli tomu, aby nevzniklo nevhodne krytie.
A v neposlednom rade !!!
Konkretne v mojom pripade ide o chov so zodpovednostou, teda mal by som absolvovat skusky z chovatelskeho minima. Toto je vsak rozdielne, zalezi od prislusneho klubu.
Budem rad, ak si pokecame o psoch aj dalej ...
alaya1
26.10.12,05:55
V prvom rade by som opravila pojem "chovna stanica" - je nespravny, jedna sa o "chovatelsku stanicu". Chovna/chovny moze byt len jedinec /pes-suka/ v tejto stanici.

Predpokladam, ze je zaujem zalozit regulernu chovnu stanicu a odchovavat stenata s preukazom povodu.

V prvom rade si vyberiete plemeno o ktore mate zaujem. Vyberiete si stena, popripade mladeho psa-suku od registrovaneho chovatela. K stenatu obdrzite kupnu zmluvu, rodokmen, pas zvierata. Mozne su dalsie veci ktore su skor doplnkove a zalezia na chovatelovi, ci ich k stenatu da, alebo neda, ale bez hore uvedenych dokladov sa nepohnete, su zakladom.

Takze, to ze ma jedinec PP /preukaz o povode/ ho este neopravnuje vstupit do "plemenitby". Musite sa stat clenom klubu, ktory dane plemeno zastresuje. Kazdy klub, kazde plemeno ma ine, resp. rozne podmienky uchovnenia.
Jednak zviera musi dosiahnut patricny vek /male plemena 15mesiacov, velke 18mesiacov/. Mali by ste absolvovat nejaku vystavu /s hodnotenim minimalne velmi dobra/velmi dobry/. Prejdete bonitaciou /ked ju klub v podmienkach vyzaduje/ - jedinec je na takejto bonitacii posudeny, zmerany, popripade zvazeny, skontroluje sa ci nevykazuje vady exterieru ktore uvadza standart pre dane plemeno, popripade sa zhodnotia zdravotne vysetrenia /ak su pozadovane, DBK, DLK, PRA atd..../. Tieto nalezitosti su vzdy uvedene na strankach klubu.

Takze - vase zviera je chovne, resp. obdrzalo statut chovnosti. Poziadate cez SKJ /skj.sk/ o pridelenie statutu chovatelskej stanice. Vyberiete si nazov chovatelskej stanice /tento je jedinecny, neopakovatelny, prideluje sa len raz a kazdemu/. Ziadost a kopiu zaplateneho poplatku /momentalne 40€/ zaslete na skj a oni to preposlu do Belgicka na FCI /fci.be/ Ak este nazov neexistuje, pridelia Vam ho, ak uz ano, vrati sa to naspat a cely proces od znova.

Takze - mate uz chovatelsku stanicu - mate vydany dekret /trva to cca 3 mesiace/. Mate chovnu sucku - vyberiete vhodneho zenicha - bude podla seba, alebo Vam poradi poradca chovu v klube. Vyplnite potrebne tlaciva, pockate kym sucka zacne harat, vybereite sa za zenichom, nakryjete..a cakate :-) Samozrejme, dalej je nutne este zaslat tlaciva v pripade ak sucka zabrezne aj ked nezabrezne /opat najdete na klubovych strankach pre dane plemeno/. Po narodeni steniat - ocakavate kontrolu vrhu, stenata date nezamenitelne oznacit po vyziadani tychto cisel cez skj.sk. V case odberu by ste uz mal obdrzat PP pre stenata, ktore pojdu snimi dalej novym majitelom.

Nie je to cele jednoduchy proces, ale da sa postupne do toho dostat. Urcite Vam najlepsie poradi chovatel, od ktoreho stena Vy sam mat budete. Ostatne kroky si nastudujte na skj.sk alebo fci.be alebo strankach klubu /jednotlive kluby najdete na linke skj.sk/. Prajem hodne zdaru :-)


Doplnila som len par udajov

- chovatelsku stanicu
- registrovaneho v FCI
- cip, alebo tetovanie psa
- ak je pes zo zahranicia, nestaci mu len jeho PP- rodokmen, chovatel psa musi - poziadat o exportny rodokmen psa a ten vy pouzivate u svojho psa.
- musite absolvovat pred uchovnenim vystavu FCI.
- Musite vymysliet 5 nazvov CHS- FCI vam urci z vasich moznosti jednu
Santos.american.bully
31.10.12,08:28
Ahoj,
super zrozumitelne napisane :-) Chcem sa este spytat, mam iba psika a chcem si zalozit chovatelsku stanicu, postupne by som neskor zohnala aj sucku, da sa to? alebo musim mat v prvom rade sucku a len vtedy si mozem zalozit chovatelsku stanicu ?

dakujem
scorp
01.11.12,09:03
Ahoj,
super zrozumitelne napisane :-) Chcem sa este spytat, mam iba psika a chcem si zalozit chovatelsku stanicu, postupne by som neskor zohnala aj sucku, da sa to? alebo musim mat v prvom rade sucku a len vtedy si mozem zalozit chovatelsku stanicu ?

dakujem

Na pohlavi nezalezi. Dolezite je postupovat podla: vid predch.prispevky.
Kvaka
01.11.12,09:54
Ak je všetko podľa príspevku č. 2, doplneného príspevkom 4, nie je to množiteľ, ale chovateľ. Psíkovia v téme Psia duša sú nechcené, zatúlané, a sú to aj psíky od množiteľov, ktorí bezohľadne dávajú nakrývať fenky iba za účelom dosiahnutia zisku. Toto tu v téme je o regulérnom chove psov s preukazom pôvodu. V tomto chove fenky nie sú nijako týrané. Je to pod dohľadom, aspoň dúfam. Vždy sa však nájdu výnimky, treba ich však nahlasovať. Viem, ako si to myslela, ale o čistokrvných psov je stále záujem.
alaya1
01.11.12,11:09
vierka, myslim, ze to ani nie su staniceš, ci chovne, ci chovatelske, su to mnoziarne krizencov.
alaya1
01.11.12,11:12
Ahoj,
super zrozumitelne napisane :-) Chcem sa este spytat, mam iba psika a chcem si zalozit chovatelsku stanicu, postupne by som neskor zohnala aj sucku, da sa to? alebo musim mat v prvom rade sucku a len vtedy si mozem zalozit chovatelsku stanicu ?

dakujem

Staci, ak budes clenom nejakeho klubu plemena psa v SKJ, ci SPZ. Mozes si zalozit CHS aj bez toho, aby si vlastnil psa, ale to potom nema podla mna ziaden vyznam. Staci poslat pozadovane tlaciva do FCI s potvrdenim clenstva v klube. Postup vid prisp. c.2.

Su rozne moznosti vlastnictva PP psa- napr. aj spolumajitelstvo a pod.
scorp
02.11.12,07:13
Predtym nez zabludite na facebook a budete sa rozplyvat nad nestastnymi psikmi, chodte na vystavu psov. Len ako navstevnik - pozorovatel. Budete zasnut. Chovatelia psov nie su necitlivi ludia. Preto prosim neodsudzovat, pokial nepoznam pomery.
Dav
02.11.12,07:57
Bod 19. Etikety Porada.sk
alaya1
02.11.12,08:52
Hm...s hladnym zaludkom a migrenou si clovek aspon takto ulavi, nie?-)))
lujza.j
02.11.12,11:15
hmmm...si zase niečo vyštráchala? v inej téme? chúďa moje...ale ved to je tvoj štýl... poprípade ešte pochodiť pošmejdiť po profiloch...
alaya1
02.11.12,11:28
Diky za typ- asi sa to oplati, ked mi to doporucujes-).