rebe
03.04.11,18:27
Dobrý deň,

prosila by som o radu v nasledujúcej situácii.
Ja a moja mama sme majiteľky domu ktorý sme nadobudli kúpnou zmluvou od jej rodičov. V zmluve figurujú dve vecné bremená, prvým je mamina mama a druhým je môj otec- mamin exmanžel.
Otec je dlhodobo nezamestnaný a vôbec fiannčne neprispieva na chod domácnosti a údržbu domu.
Chcem sa opýtať ako by bolo možné dalej postupovat v danej veci, najmä
akým spôsobom sa vyčísluje zrušenie týchto dvoch bremien a akou cestou by to bolo finančne najýhodnejšie ak dohoda medzi stranami nie je možná.

Ďakujem velmi pekne za odpovede.
buchač
03.04.11,17:38
Dobrý deň,

prosila by som o radu v nasledujúcej situácii.
Ja a moja mama sme majiteľky domu ktorý sme nadobudli kúpnou zmluvou od jej rodičov. V zmluve figurujú dve vecné bremená, prvým je mamina mama a druhým je môj otec- mamin exmanžel.
Otec je dlhodobo nezamestnaný a vôbec fiannčne neprispieva na chod domácnosti a údržbu domu.
Chcem sa opýtať ako by bolo možné dalej postupovat v danej veci, najmä
akým spôsobom sa vyčísluje zrušenie týchto dvoch bremien a akou cestou by to bolo finančne najýhodnejšie ak dohoda medzi stranami nie je možná.

Ďakujem velmi pekne za odpovede.

....smrťou oprávneného z vecného bremena ....;)
durisovad
03.04.11,17:41
....smrťou oprávneného z vecného bremena ....;)

Ale nie nasilnou, lebo by boli problemy,
Ice dive
03.04.11,17:47
Dobrý deň,

prosila by som o radu v nasledujúcej situácii.
Ja a moja mama sme majiteľky domu ktorý sme nadobudli kúpnou zmluvou od jej rodičov. V zmluve figurujú dve vecné bremená, prvým je mamina mama a druhým je môj otec- mamin exmanžel.
Otec je dlhodobo nezamestnaný a vôbec fiannčne neprispieva na chod domácnosti a údržbu domu.
Chcem sa opýtať ako by bolo možné dalej postupovat v danej veci, najmä
akým spôsobom sa vyčísluje zrušenie týchto dvoch bremien a akou cestou by to bolo finančne najýhodnejšie ak dohoda medzi stranami nie je možná.

Ďakujem velmi pekne za odpovede.
vecné bremeno doživotného užívania nie je možné vyčísliť finančne... je možné napríklad za finančnú odplatu sa s dotyčným dohodnúť, že sa zruší a pôjde bývať inam... avšak ak nemá kam ísť je to len sci fi...
Mária27
03.04.11,17:58
Súd môže rozhodnúť, že bude vecné bremeno zrušené za primeranú náhradu. Tou náhradou bude zaistenie bývania - buď kúpite nejakú inú nehnuteľnosť a necháte ho tam bývať, alebo mu budete platiť niekde nájomné, on si bude musieť platiť služby.
Súd však rozhodne vo váš prospech len na základe závažných dôvodov - neznesiteľnosť spolubývania ...

§ 151p obč.z.

(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
buchač
03.04.11,18:03
Súd môže rozhodnúť, že bude vecné bremeno zrušené za primeranú náhradu. Tou náhradou bude zaistenie bývania - buď kúpite nejakú inú nehnuteľnosť a necháte ho tam bývať, alebo mu budete platiť niekde nájomné, on si bude musieť platiť služby.
Súd však rozhodne vo váš prospech len na základe závažných dôvodov - neznesiteľnosť spolubývania ...

§ 151p obč.z.

(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.

...a kde niet .....ani smrť neberie ....:cool:
arizona
03.04.11,18:08
....smrťou oprávneného z vecného bremena ....;)
To je jedna z moznosti.
Druha je ta, ze ak budu suhlasit obe strany,tak staci dat na kataster navrh na zrusenie vecneho bremena a prilozit suhlasy s overenymi podpismi.
rebe
04.04.11,05:50
V prípade predaja nehnuteľnosti sa vecné bremeno viaže na nehnuteľnosť a nového vlastníka alebo na pôvodného majiteľa?

Čo v prípade, že vecné bremeno nesúhlasí so zaistením náhradného bývania z dôvodu neschopnosti finančného pokrytia režií náhradného bývania?
Mária27
04.04.11,06:52
1. Vecné bremeno pri predaji prejde na nového majiteľa.

2. On je povinný platiť réžie aj teraz, nemôže bývať zadarmo, môžete to od neho vymáhať. Keďže to neplatí, je to tiež dôvod na zrušenie vecného bremena súdom. Môžete mu dokonca vyplatiť jednorazovú náhradu a nech býva hoci aj pod mostom. O náhrade rozhodne tiež súd. Iná vec je, že deti majú vyživovaciu povinnosť voči rodičom, ak nie sú schopní sami sa živiť.

§ 151n obč.z.
(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.

Zákon o rodine
§ 66
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
§ 67
(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.