muzina
03.04.11,19:39
Dobry den, chcela by som sa spytat, babka mi darovala dom s pozemkom, ale jej syn o tom nevie, na pozemku by sme chceli postavit svoj dom, ale bojim sa ze po babkynej smrti sa tato darovacia zmluva napadne a my budeme musiet jej syna vyplatit aj z naseho domu.Mohlo by sa to stat? neviem co mam teraz urobit, ďakujem za radu :)
danushka
03.04.11,18:19
Dobry den, chcela by som sa spytat, babka mi darovala dom s pozemkom, ale jej syn o tom nevie, na pozemku by sme chceli postavit svoj dom, ale bojim sa ze po babkynej smrti sa tato darovacia zmluva napadne a my budeme musiet jej syna vyplatit aj z naseho domu.Mohlo by sa to stat? neviem co mam teraz urobit, ďakujem za radu :)

Samozrejme, že sa to môže stať, babkin syn, Tvoj strýko je neopomenuteľným dedičom.
Nech sú už babkine dôvody akékoľvek, prevod pozemku riešte kúpnou zmluvou, tá sa napadnúť nedá.
Xanti
03.04.11,18:23
Dobry den, chcela by som sa spytat, babka mi darovala dom s pozemkom, ale jej syn o tom nevie, na pozemku by sme chceli postavit svoj dom, ale bojim sa ze po babkynej smrti sa tato darovacia zmluva napadne a my budeme musiet jej syna vyplatit aj z naseho domu.Mohlo by sa to stat? neviem co mam teraz urobit, ďakujem za radu :)
Darovaciu zmluvu môže zrušiť len darca, po babkinej smrti syn nič nezmôže. Vy nie ste ani dediči, lebo si vnučka takže nemá ani s čím započítať si ten dar.
A určite ho nebudete musieť vyplácať z vášho domu, dokonca ani z babkinho ak vám darovala ten dom a ste 100% vlastníkmi.
danushka
03.04.11,19:00
Darovaciu zmluvu môže zrušiť len darca, po babkinej smrti syn nič nezmôže. Vy nie ste ani dediči, lebo si vnučka takže nemá ani s čím započítať si ten dar.
A určite ho nebudete musieť vyplácať z vášho domu, dokonca ani z babkinho ak vám darovala ten dom a ste 100% vlastníkmi.

A čo v prípade, že jedného dňa syn napadne darovaciu zmluvu? Je neopomenuteľným dedičom. Je jasné, že si nemôže nárokovať na novovzniknutú stavbu na spomínanom pozemku, ale na pozemok a pôvodný dom by si mohol nárokovať na svoj podiel.
Xanti
03.04.11,19:17
A čo v prípade, že jedného dňa syn napadne darovaciu zmluvu? Je neopomenuteľným dedičom. Je jasné, že si nemôže nárokovať na novovzniknutú stavbu na spomínanom pozemku, ale na pozemok a pôvodný dom by si mohol nárokovať na svoj podiel.
U koho napadne syn darovaciu zmluvu?
Myslíš že súd ju zruší po pár rokoch existencie?
Alebo ako ju môže napadnúť? Ved dediť nie je povinnosť. Je vecou človeka rodiča, čo urobí so svojím majetkom pred smrťou. Môže ho predať a peniaze darovať na charitu. I vtedy by syn napadol toto rozhodnutie svojho rodiča? Nie. Presne tak isto nemôže napadnúť ani darovaciu zmluvu.

Mohol by v prípade ak by babka mala ešte další majetok .. a ten majetok by sa dedil, vtedy by mohol žiadať započítanie daru. Ale aj ked ten druhý majetok je, tak sa dar nemá s čím započítať. Lebo nehnuteľnosť babka darovala vnučke nie svojmu dieťaťu. A vnučka nededí ( ak samozrejme jej rodič neumrel vtedy dedí aj vnučka po babke ).
doktor23
03.04.11,19:20
prečo by sa nemohla kúpna zmluva napadnúť? Práveže v prípade, ak sa simuluje právny úkon (nedávajú sa peniaze, ale napíše sa kúpna zmluva), to by bol dôvod na žalobu na súde.
Ak babka darovala, nech je napísaná darovacia zmluva. Ak babka vie, čo robí, nie je dôvod sa obávať. Napadnúť sa dá všetko, ešte aj "východ slnka" (obrazne samozrejeme)
Mária27
03.04.11,20:55
Najväčší problém je v tom, že babka ešte žije. To tu nájdeš kopu príspevkov, že darcu príbuzní prehovoria alebo donútia žiadať dar späť.
Ak by ste začali teraz stavať, synovi by mohlo byť hneď jasné, že pozemok je už váš. Ak by to zistil (uvedomil si) až po smrti babky, možnosti má obmedzené: dokazovať neplatnosť zmluvy pre nepríčetnosť babky, pre právne chyby ... no, nemal by to ľahké.
muzina
04.04.11,10:47
ďakujem za radu, to znamena, že ak niesom priamy dedič, nemôže strýko napadnut darovaciu zmluvu po babkinej smrti?
Mária27
04.04.11,11:36
Veď sme ti odpovedali: Môže sa zmluvu pokúsiť napadnúť, ale musí dokázať jej neplatnosť pre nejakú príčinu: absolútnu (§ 39, § 37 obč. z.) alebo relatívnu neplatnosť zmluvy (§ 40a).

Zmluva musí mať všetky náležitosti - keďže vám už kataster zapísal vlastníctvo, tak pravdepodobne mala. Dokazovať by mohol asi len nepríčetnosť babky v čase darovania, alebo to, že zmluvu nepodpísala dobrovolne. To by asi dokázal ťažko.

Xanti ti písala o započítavaní darov pri dedičstve. To by prichádzalo do úvahy vtedy, keby si bola po babke so strýkom dedičkou (namiesto rodiča) a zároveň by babka zanechala ešte iný majetok takej hodnoty, že by sa tvoj dar dal z tvojho dedičstva odpočítať (započítať).

Nemusíš sa báť, že by strýko po babkinej smrti žiadal od teba vrátenie daru podľa § 630 - to môže urobiť len darca (babka, ktorá už by po smrti žiadať nemohla).
muzina
19.04.11,03:21
Všetkym Vám ďakujem, za radu, aj notarka mi povedala, že sa nemám čoho obavat, tak dufam, že to RAZ dopadne dobre