maria.cikova@gmail.com
03.04.11,20:22
Dobrý deň.
Chcela by som vedieť ako je to s majetkom nadobudnutým pred manželstvom.
Na môjho manžela jeho nebohá stará mama prepísala byt v ktorom momentálne žijeme. Tento byt nadobudol ešte pred našim sobášom.
Chcela by som vedieť, či v prípade manželovej smrti by mohol mať nárok na byt, aj manželov otec.
ďakujem.
doktor23
03.04.11,18:28
závisí od toho, či máte deti. Ak máte deti, dedia deti a Ty ako manželka. (I. ded. skupina)
Ak deti nemáte, dedíš Ty ako maželka (najmenej polovicu) a poručiteľovi rodičia (II. ded. skupina)
Mária27
03.04.11,18:28
Keďže je to manželov majetok, bude sa riadne dediť: manželka a deti v prvom rade. Len ak by ste deti nemali, bude dediť manželka a rodičia ...
maria.cikova@gmail.com
03.04.11,18:31
Tak to ste ma potom upokojili, lebo našťastie máme už dieťa. Takže sa tohto hrozného scenára nemusím obávať :)
marjankaj
03.04.11,18:38
Keďže je to manželov majetok, bude sa riadne dediť: manželka a deti v prvom rade. Len ak by ste deti nemali, bude dediť manželka a rodičia ...

No závet by to mohol zmeniť.
doktor23
03.04.11,19:16
Samozrejme, závet to môže upraviť aj ináč, súhlasím
účtovník 007
04.04.11,05:38
Keďže je to manželov majetok, bude sa riadne dediť: manželka a deti v prvom rade. Len ak by ste deti nemali, bude dediť manželka a rodičia ...

Môžete mi neznalej ozrejmiť, prečo po manželovej smrti v bezdetnom manželstve nie je výlučnou dedičkou bytu manželka? Prečo majú dediť aj jeho rodičia? Mám si to predtaviť takto, že rodičia zomretého majú ešte ďalšie 2 deti. Rodičia zomrú a tú rodičovskú časť v byte nevesty zdedia dvaja švagrovci? Ak sa nedohodnú na vyplatení, tak po švagrovcoch ich manželky a deti? Veď nakoniec v tom byte bude mať 10 ľudí podiely, ale byt zveľadovala počas života manželka s manželom, aj keď on byt vlastnil pred uzavretím manželstva.
bubkoch
04.04.11,06:31
Môžete mi neznalej ozrejmiť, prečo po manželovej smrti v bezdetnom manželstve nie je výlučnou dedičkou bytu manželka? Prečo majú dediť aj jeho rodičia? Mám si to predtaviť takto, že rodičia zomretého majú ešte ďalšie 2 deti. Rodičia zomrú a tú rodičovskú časť v byte nevesty zdedia dvaja švagrovci? Ak sa nedohodnú na vyplatení, tak po švagrovcoch ich manželky a deti? Veď nakoniec v tom byte bude mať 10 ľudí podiely, ale byt zveľadovala počas života manželka s manželom, aj keď on byt vlastnil pred uzavretím manželstva.

ak v druhej skupine rodicia neziju, dedi len manzel, namiesto rodicov nenastupuje ziaden "nahradnik"
bubkoch
04.04.11,06:37
Môžete mi neznalej ozrejmiť, prečo po manželovej smrti v bezdetnom manželstve nie je výlučnou dedičkou bytu manželka? Prečo majú dediť aj jeho rodičia? Mám si to predtaviť takto, že rodičia zomretého majú ešte ďalšie 2 deti. Rodičia zomrú a tú rodičovskú časť v byte nevesty zdedia dvaja švagrovci? Ak sa nedohodnú na vyplatení, tak po švagrovcoch ich manželky a deti? Veď nakoniec v tom byte bude mať 10 ľudí podiely, ale byt zveľadovala počas života manželka s manželom, aj keď on byt vlastnil pred uzavretím manželstva.

§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475

(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.


cize aby dedili v tretej skupine manzelovi súrodenci, musi byt splnena podmienka ze nededi ani manzel ani rodicia v druhej skupine, je tam jasne napisane "manzel ani rodicia", nie "manzel ALEBO rodicia" ... to je rozdiel oproti druhej skupine, kde su spomenutí len potomci, nie manzel a potomci: "Ak nededia poručiteľovi potomci, ..." ...
alebo sa mylim ?
Erzebeth
04.04.11,07:44
A áno, ak v čase smrti bezdetného manžela žije manželka a rodič, po tomto rodičovi dedia potom všetky jeho deti alebo vnuci.
účtovník 007
04.04.11,09:10
bubkoch,
ja som sa ale pýtala práve na tú možnosť, kedy zomrie syn, ale rodičia žijú. Manželstvo syna bolo bezdetné.

Muž A + žena B, byt patril pred svadbou A.
Muž A zomrie, ale žije jeho matka (matka A) a má ešte ďalších dvoch synov.(syn A a syn A1).
A tu sa pýtam: vysvetľujem si správne, že:
Po zomrelom A bude dediť žena B a matka A?
Matka A tak nadobudne dedičský podiel v byte svojej nevesty.
Noví vlastníci bytu: žena B a matka A.
Matka A zomrie a jej dedičský podiel pripadne komu? Nie jej synovi A a synovi A1?
Toto sa mi zdalo strašne nespravodlivé, lebo ak žena B nemá z čoho vyplatiť podiel matky A, prípadne sa nedohodnú, tak po čase môže mať byt niekoľko dedičských podielov.
Mária27
04.04.11,15:45
Je to tak, ako píšeš. Zdalo by sa ti spravodlivé, keby rodičia kúpili byt synovi, ten by sa oženil a po týždni zomrel - jeho žena by zdedila polovicu bytu a rodičia každý štvrťku? Je to tak, nejako to musí byť.
rodina1
04.04.11,16:55
Len taká malá otázka.
Ak je byt nadobudnutý pred manželstvom, či už jedným manželom zdenený alebo kúpený, podľa mňa tento byt nie je súčasťou BSM a v prípade smrti tohto manžela, tento byt, podľa mňa, zdedia len deti a nie aj manželka.
Mária27
04.04.11,17:00
Ak sa manželia rozvedú, delí sa len BSM. Ak jeden z manželov zomrie, dedí sa jeho majetok.
TinaL
04.04.11,17:10
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Som toho názoru, že ak manžel zomrie, dedí len manželka. V prípade, že má deti, tak aj deti a to všetci rovnakým dielom, t. j. ak má jedno dieťa, tak matka a dieťa každý 1/2 k celku, ak 2 deti, potom každý 1/3 k celku.
V ďalšom príspevku som napísala, že už chápem.
Mária27
04.04.11,17:41
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Som toho názoru, že ak manžel zomrie, dedí len manželka. V prípade, že má deti, tak aj deti a to všetci rovnakým dielom, t. j. ak má jedno dieťa, tak matka a dieťa každý 1/2 k celku, ak 2 deti, potom každý 1/3 k celku.
Ak ti to nepripadá jasné z tohto paragrafu, prečítaj si vždy ďalší a uvidíš, kto musí postúpiť do ďalšej skupiny (nemôže dediť sám):

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili ...
... postúpil manžel ...

§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili ...
... postúpili tí, čo žili ...

§ 475a
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
... nepostúpil nikto, končí sa to deťmi prarodičov (ďalej to zo zákona nejde).
TinaL
04.04.11,17:53
Ak ti to nepripadá jasné z tohto paragrafu, prečítaj si vždy ďalší a uvidíš, kto musí postúpiť do ďalšej skupiny (nemôže dediť sám):

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili ...
... postúpil manžel ...

§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili ...
... postúpili tí, čo žili ...

§ 475a
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
... nepostúpil nikto, končí sa to deťmi prarodičov (ďalej to zo zákona nejde).

Chápem, ale vieme my vlastne, či majú, či nemajú dieťa?
buchač
04.04.11,19:00
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Som toho názoru, že ak manžel zomrie, dedí len manželka. V prípade, že má deti, tak aj deti a to všetci rovnakým dielom, t. j. ak má jedno dieťa, tak matka a dieťa každý 1/2 k celku, ak 2 deti, potom každý 1/3 k celku.

...zameň manželka za družka ( spolu žijúci cca 8 rokov - náklady na užívanie bytu primerane rozdelené ...)...a len jedno dieťa ....

...hypotetická otázka ......čo včul ?
TinaL
04.04.11,19:05
...zameň manželka za družka ( spolu žijúci cca 8 rokov - náklady na užívanie bytu primerane rozdelené ...)...a len jedno dieťa ....

...hypotetická otázka ......čo včul ?
Tak dedí dieťa.
buchač
04.04.11,19:10
Tak dedí dieťa.

...šak ja viem ...už som od narodenia malej v kľude ...;)
TinaL
05.04.11,04:21
To som mala skúšku správnosti?
účtovník 007
05.04.11,06:05
Je to tak, ako píšeš. Zdalo by sa ti spravodlivé, keby rodičia kúpili byt synovi, ten by sa oženil a po týždni zomrel - jeho žena by zdedila polovicu bytu a rodičia každý štvrťku? Je to tak, nejako to musí byť.

Ďakujem za odpovede.
Život je skutočne plný prekvapení a paragrafov.
A spravodlivosť? Máš pravdu, vždy je niečo pre niekoho spravodlivé a pre toho druhého nespravodlivé. Každému z jeho uhla pohľadu.